Školá v médiach 2012/2013

Európsky deň jazykov rozvoňal školské chodby

Dlhá nad Oravou 26. septembra (TASR) – V Základnej škole (ZŠ) v obci Dlhá nad Oravou, ktorú navštevuje 175 detí, si dnes netradičným spôsobom pripomenuli Európsky deň jazykov. Školské chodby sa premenili na výstavisko spojené s ochutnávku typických pokrmov niektorých štátov starého kontinentu.

„Pozoruhodnosťou tejto akcie bolo, že sa nám do nej podarilo zapojiť okrem žiakov aj ich rodičov a starých rodičov. Podonášali do školy rôzne predmety, ktoré si domov priviezli zo zahraničia a napiekli koláče podľa typických receptov pre dané európske krajiny,“ uviedla pre TASR riaditeľka školy Gabriela Brunčáková.

Žiaci prezentovali v cudzom jazyku spracované témy o tradíciách a kultúre európskych štátov. „Samozrejme, základ tvorili angličtina a ruština, ktoré sa u nás vyučujú. Vítaným oživením sú dvaja noví žiaci. Od narodenia žili v Taliansku a v tomto školskom roku rozšírili naše rady,“ pokračovala riaditeľka ZŠ v Dlhej nad Oravou.

„Pevne verím, že sme týmto podujatím, ktorému chceme dať zakaždým originálnu podobu, naplnili opäť hlavný zámer, priblížiť kultúrnu rozmanitosť európskych krajín a podporiť záujem detí o štúdium cudzích jazykov. Dobrým znamením je, že si to ako nevyhnutnú potrebu uvedomuje čoraz viac rodičov,“ prízvukovala Brunčáková.

Zároveň skonštatovala, že väčšina rodičov vie zatiaľ svojim deťom lepšie pomôcť s ruštinou, lebo sa ju kedysi povinne učili. „V prípade angličtiny je to pochopiteľne ešte trochu rozpačitejšie. Asi bude musieť generácia dnešných detí, ktorí sa ju učia, dorásť do rodičovského veku, aby sa to zmenilo. O to dôležitejšia je úloha pedagógov,“ dodala.


Autobus dobrej vôle na Orave začal v našej obci

Zástupcovia obecnej samosprávy v spolupráci s členmi Základnej organizácie jednoty dôchodcov z Dlhej nad Oravou zorganizovali dňa 22. novembra 2012 stretnutie so seniormi našej obce. Kultúrny program začali deti z našej základnej školy, po ktorom nasledoval folklórny blok v podaní detskej folklórnej skupiny Ragačinka z Hrušova. Už sedemnásty rok mamičky detí z Ragačinky napečú koláčiky, oblátky, medovníky  a deti spolu s učiteľkami pripravia pásmo piesní, kolied  a zvykov, s ktorými sa predstavia v detských domovoch, domovoch sociálnych služieb a domovoch dôchodcov. Táto humanitárna misia  má názov Autobus dobrej vôle a je podporovaná prezidentom Slovenskej republiky Ivanom Gašparovičom a jeho manželkou Silviou. Keďže v tomto roku Autobus dobrej vôle prišiel aj do oravského regiónu, deti z Ragačinky potešili piesňami a sladkosťami aj našich seniorov a tiež ostatných prítomných. Ďalej nasledovalo vystúpenie domácej folklórnej skupiny, ktorá svojim programom predstavila priadky v Dlhej a záver spestrila ľudová hudba Murinovci z Podbiela.
Vzácnym hosťom večerného posedenia bola pani Marta Pauková, riaditeľka odboru sociálnych vecí Žilinského samosprávneho kraja, ktorá pozdravila prítomných a prečítala list od pána Juraja Blanára, predsedu Žilinského samosprávneho kraja.
Po kultúrnom programe nasledovalo občerstvenie a spevy v podaní domácich spevákov a taktiež mladých heligonkárov z Ragačinky.

Večerným posedením so seniormi v Dlhej nad Oravou odštartoval Autobus dobrej vôle svoju púť po oravských a liptovských sociálnych zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Navštívili zariadenia v Tvrdošíne, Oravskej Lesnej, Zákamennom, Novoti, Dolnom Kubíne a v Likavke. V sobotu večer sa zastavili aj v detskom domove v Novej Bani. V každom zariadení deti spievali a na tvárach prítomných bolo vidieť úsmev, ale občas aj slzy. Predstavili sa s tým istým pásmom, ako v dlžianskom kultúrnom dome a na záver obdarili všetkých sladkosťami, a to nie len tých, ktorí boli v spoločenských miestnostiach, ale prešli so spevom a darčekmi aj medzi ležiacimi seniormi.
Autobus Dobrej vôle prišiel pozdraviť aj podpredseda Žilinského samosprávneho kraja, pán Jozef Štrba. V domove dôchodcov v Oravskej Lesnej pozdravil deti z Ragačinky a poďakoval im za ich charitatívnu misiu.

Naša obec bola partnerom tohtoročného sedemnásteho ročníka Autobusu dobrej vôle, ktorého súčasťou bolo aj stretnutie s Dlžianskymi seniormi.  Partnerom a podporovateľom  tohto trojdňového podujatia bol taktiež Žilinský samosprávny kraj, Obec Hrušov, Obec Oravský Podzámok, I.B.S. spol. s r.o. Žilina, Jednota COOP Trstená, Nadácia SPP, Matica Slovenská, NORMÁL, s.r.o. Martin, Spolok urbáru, pozemkové spoločenstvo obce Dlhá nad Oravou, súkromný podnikateľ Ján Tomáň z Dlhej nad Oravou, Agrodružstvo Dlhá nad Oravou a  Mgr. Jozef Záhora, starosta obce Oravský Podzámok. Svojim programom podporili podujatie aj deti a učiteľky Základnej školy s materskou školou v Dlhej nad Oravou a folklórna skupina z našej obce s ľudovou hudbou Murinovcov z Podbiela. O organizovanie stretnutia so  seniormi v našej obci sa postarali členovia Základnej organizácie  Jednoty dôchodcov Slovenska, zamestnanci obce a poslanci obecného zastupiteľstva s rodinnými príslušníkmi. Všetkým partnerom  a organizátorom patrí srdečné poďakovanie.

Čľánky o podujatí:

Autobus dobrej vôle prichádza prvýkrát do Žilinského kraja
Autobus dobrej vôle navštívi aj náš kraj
Autobus dobrej vôle - pomoc ľuďom bez rodín
Autobus dobrej vôle prišiel na Oravu

Ďalšie fotografie z podujatia si môžete pozrieť tu.

obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Používaj, ale neznič. Dokument opäť zaujal

Pozitívnu energiu čerpali Oravčania od kolegov z cudziny. Dvojica učiteľov sa zúčastnila celosvetovej konferencie.

TRSTENÁ. Na vašich nápadoch záleží. Motto tohtoročného globálneho fóra Partnerov vo vzdelávaní. V Prahe sa stretlo 500 pedagógov z 80 krajín sveta. Účastníkov vyberali organizátori spomedzi 250-tisíc uchádzačov. Slovensko reprezentovali dvaja učitelia z Oravy – Peter Pallo a Lucia Kortmanová.

Nadšení Oravčania

Možnosť reprezentovať Slovensko na globálnom fóre dostali len dve základné školy - ZŠ Rudolfa Dilonga Trstená a ZŠ Dlhá nad Oravou. Projektové vzdelávacie aktivity učiteľov Petra Palla a Lucie Kortmanovej zaujali natoľko, že sa v Portugalsku prebojovali spomedzi krajín Európy medzi najkvalitnejšie projekty svetového fóra. Dopomohol im k tomu ekologický dokument Používaj, ale neznič, ktorý vlani natočili so svojimi žiakmi. Ukázali v ňom, ako vyzerala naša zem v minulosti, a ako vyzerá, vplyvom globalizácie a rozvoja priemyslu, dnes.

„Mali sme prvýkrát možnosť zúčastniť sa takéhoto celosvetového podujatia a sme z neho nadšení,“ hovorí Lucia Kortmanová, dnes už učiteľka na základnej škole v Dlhej nad Oravou. „Získali sme množstvo podnetov pre našu prácu v triede a pozitívnu energiu od ostatných kolegov zo sveta, z ktorej budeme ešte dlho čerpať.“

Virtuálne prehliadky

Konferencia trvala niekoľko dní. Počas nich zúčastnení učitelia prezentovali svoje projekty, učili sa od kolegov, nápady a skúsenosti si odovzdávali na niekoľkých workshopoch.

„Je dobré vidieť, že aj ostatní učitelia bojujú s rôznymi prekážkami v budovaní moderného vzdelávania pre žiakov,“ povedal Peter Pallo. „Inšpirovali sme sa, ako tieto prekážky prekonávať a nestrácať entuziazmus pri našom povolaní.“

Pedagógovia predviedli svoju inovatívnu učiteľskú prax prostredníctvom virtuálnej prehliadky triedy a praktickou ukážkou projektového vyučovania. Nové poznatky, ako ešte zlepšiť a zmodernizovať svoju prácu, získali aj vďaka rozhovorom s porotcami.

obr

Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr