Marec 2024

Chodník v korunách stromov – Bachledova dolina

V sobotu 2.3. sme sa vybrali na prírodovednú exkurziu do Bachledovej doliny. Naším cieľom bol Chodník v korunách stromov.

Aj keď nám počasie spočiatku neprialo, po príchode na parkovisko prestalo pršať a mohli sme sa vydať lesom po turistickom chodníku. Cestou nám bolo veselo, veď nás bolo spolu 59 výletníkov – 20 dospelých a 39 detí. Pri výstupe sa nám zobrazila nádherná príroda Belianskych Tatier, Pienin i Zamaguria. Celková dĺžka chodníka je 1234 metrov, dĺžka chodníka na veži má 631 metrov a výšku 32 metrov. Hore sme obdivovali krásu okolitej prírody a pochôdznu sieť, ktorá sa nachádza v strede panoramatickej terasy. Mnohí sme mali strach prejsť po nej, na konci to zvládli takmer všetci. V reštaurácii sme sa posilnili dobrým jedlom a dobrôtkami, aby sme zvládli cestu nadol.

Výlet dopadol fantasticky a už teraz sa tešíme spolu s deťmi a rodičmi na ďalší. Kam to bude? Nechajte sa prekvapiť!

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Tvorivé dielne v Spojenej škole v Nižnej

Žiaci tretieho ročníka navštívili spolu s pani učiteľkami Spojenú školu v Nižnej. Tam si pre nich pripravil, Mgr. art. Miroslav Knap spolu so žiakmi 3. ročníka, tvorivé dielne pri príležitosti marca – mesiaca kníh.

V úvode žiakom porozprával ako vznikajú ilustrácie v knihách. Sám ilustroval mnoho kníh pre deti, ktoré máme aj u nás v knižnici. Po úvodnom rozhovore bolo úlohou žiakov namaľovať ilustráciu k téme: Veselé strašidielka. Žiaci sa pustili do svojich prác a výsledkom boli nádherné umelecké diela. Druhou časťou bola práca so špeciálnym tabletom určeným na maľovanie. Žiaci umeleckej školy ukázali našim žiakom ako sa v tomto programe maľuje. Svoje návrhy preniesli do počítačovej podoby. Na konci dostal každý žiak svoj obrázok v tlačenej podobe.

Ďakujeme pánovi, Mgr. art. Miroslavovi Knapovi a jeho žiakom, za profesionálne a tvorivé hodiny, ktoré sme mohli absolvovať v Spojenej škole v Nižnej

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobr


Testovanie 9

20. 3. 2024 uskutočnilo celoslovenské testovanie deviatakov z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra Testovanie 9 2024. Cieľom testovania je zistiť úroveň žiackych výkonov na výstupe zo základnej školy, porovnať výkony jednotlivých žiakov a škôl, poskytnúť školám a širokej odbornej verejnosti spätnú väzbu a komplexnejší obraz o testovaných predmetoch, ktorý môže pomôcť pri skvalitňovaní vzdelávania. Úlohy v testoch mali charakter zapamätania, porozumenia, aplikácie, analýzy a hodnotenia. Na objektívnosť tetovania dozeral externý dozor, pani učiteľka zo ZŠ s MŠ Martina Kukučína v Dolnom Kubíne.

Výsledok testov ovplyvňuje aj prijímací proces žiakov na stredné školy. Výsledky budú žiakom známe 19. apríla 2024.

Mgr. Magdaléna Forgáčová

obrobr


Exkurzia hasičská zbrojnica

Aj tento školský rok si žiaci siedmeho ročníka svoje teoretické vedomosti o požiari, hasení a hasiacich látkach získané na hodinách chémie rozšírili o informácie a poznatky priamo z praxe.

Členovia dobrovoľného hasičského zboru pán Jozef Šutta a pani Mária Gáliková nám porozprávali o ich práci. Rozprávanie bolo doplnené aj praktickými ukážkami najnovšej techniky a vybavenia, ktoré hasiči používajú.

Exkurzia očami žiakov:

„Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácii o histórii hasičského zboru, o ich práci a nakoniec sme videli akú techniku a vybavenie hasiči používajú.“

„ Na exkurzii sa mi najviac páčilo, že sme si mohli sadnúť do hasičského auta.“

„Exkurzia bola poučná. Vyskúšali sme si aj oblečenie a prilbu hasičov, ktoré používajú pri zásahoch.“

„ Zaujímavé boli aj príbehy, ktoré pán Šutta zažil pri zásahoch.“

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Čitateľský maratón

Linka detskej istoty organizovala už 15. ročník celoslovenského detského čitateľského maratónu, ktorý bol tento rok realizovaný s významnou podporou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.

Celoslovenský detský čitateľský maratón ,,Čítajme si...“ prebiehal v našej škole od 18.- 22. marca. Celkom sa maratónu zúčastnilo 125 žiakov a učiteľov z našej základnej a materskej školy. Knihy sme čítali v slovenskom, anglickom, nemeckom, poľskom, českom a ukrajinskom jazyku. Žiaci sa zaujímali hlavne o nemecký jazyk, dokonca sa naučili aj pár základných slov. Tento krátkodobý projekt nás obohatil o nové poznatky a rozprávky, ktoré si čítame aj po skončení projektu.

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Návšteva predškolákov v prvej triede

Každý z nás bol raz malý prváčik. Možno si čas v tých drobných, nízkych laviciach pamätáme, možno nie, ale na jedno si iste viacerí z nás spomenú – na radosť, ktorú sme prežívali ešte predtým, ako sme nastúpili do školy! Rodičia to zobrali z tej praktickej stránky - chystali školské tašky, kupovali nové prezuvky, vrecká na telesnú, písanky,... a my, vtedy ešte drobci, sme snívali, aké to bude, čo zažijeme, vyvedieme a aké dobrodružstvá na nás čakajú! Väčšina z nás však len snívala, ešte nemala šancu na vlastné oči vidieť, o čo v škole vlastne naozaj ide ??! No dnešné deti túto šancu majú a je skvelé, že sa do takej naozajstnej prvej triedy pozrieť aj prídu.

Nás takto v utorok 19. marca svojou návštevou v prvej triede potešili predškoláci z našej materskej školy v Dlhej nad Oravou a vo štvrtok 21. marca nás navštívili predškoláci z materskej školy v Sedliackej Dubovej.

Obe skupiny sprevádzali ich starostlivé pani učiteľky, ktoré so svojimi deťmi určite museli vopred nacvičovať básničky pre nás, prvákov, lebo žiaci z našej MŠ zahviezdili spoločným prednesom básničky Žabiatko. Na vlastné uši sme sa však presvedčili, že to nie sú to len básničky, ktoré sa deti v MŠ učia, lebo naši skôlkari vedeli už bez problémov odpovedať na všetky (a niekedy aj záludné!) uvítacie otázky našich prvákov ?? a nádherne nás prekvapili aj svojou slušnou výchovou!

Po úvodnom kole predstavovania sa a meriania si vedomostných síl a recitačných schopností prišiel čas spoločných aktivít prvákov so škôlkarmi.

Naša dobrá triedna pani učiteľka im najprv prečítala milý a pútavý príbeh o domácich zvieratkách a ich pretekoch v gúľaní veľkonočných vajíčok. Deti pozorne počúvali a, veľmi kultivovane!, sa predbiehali v odpovediach na otázky z príbehu.

Všetko sa nieslo v radostnom veľkonočnom duchu, dokonca aj nasledujúce úlohy z matematiky a slovenského jazyka. Pri aktivitách z matematiky sa škôlkari najprv spájali do skupiniek podľa farieb papierových vajíčok a geometrických tvarov, ktoré dostali, a napokon tvorili dvojice svojich bodkovaných vajíčok s veľkými číslami prvákov. Tí im potom pomôhli utvoriť živý číselný rad. Dubovskí škôlkari mali svoju návštevu obohatenú aj o stavanie vežičiek z penových kociek podľa počtu bodiek na vajíčkach; naši prváci mali v tomto prípade len čisto kontrolnú úlohu ??. Pri úlohách zo slovenského jazyka si zase škôlkari s papierovými vajíčkami s písmenkom hľadali do dvojice prváka s veľkým písmenom abecedy. Tí im potom pomáhali s tvorením slov na písmenká, ktoré dostali. No, a napokon si škôlkari ešte spoločne zasúťažili v prenášaní čokoládových vajíčok, ktoré samozrejme dostali ako sladkú odmenu za ich vytrvalosť vo všetkých skúškach!

Škôlkari z MŠ v Dubovej si svoju návštevu ešte spestrili oddychom v čitateľskom kútiku a prehliadkou školy a telocvične.

Sme pevne presvedčení, že sa všetkým škôlkarom v našej prvej triede páčilo, že sme v nich prebudili ešte väčšiu zvedavosť a nabudili radosť z nástupu do veľkej prvej triedy v septembri!

My sa už na nich veľmi tešíme!

Mgr. Eva Kuhajdová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobr


Tretiaci čítajú škôlkarom

Dnes zavítali tretiaci k škôlkarom, aby im počas marca – mesiaca kníh prečítali rozprávku. Vybrali sme si rozprávku Škaredé káčatko. Šikovní škôlkari vedeli, ako sa táto krásna rozprávka od Hansa Christiana Andersena skončí.

Aby sme káčatko ochránili pred zlými zvieratkami a ľuďmi, deti vytvorili pomocou Lega spike zvieracie domčeky s alarmom. Tretiaci boli ich veľkými učiteľmi a pomocníkmi. Domčeky ozdobili a vytvorili krásne prírodné prostredie. Pri príchode nepriateľa sa spustil svetelný a zvukový alarm. Škôlkari boli veľmi šikovní a zaslúžili si za svoju aktivitu potlesk.

Záver našej spoločnej aktivity patril kačaciemu tancu, ktorý sme si všetci zatancovali. Ďakujeme pani učiteľkám za pozvanie a všetkým deťom za spoluprácu a priateľstvo, ktoré medzi sebou vytvorili.

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Noc s Andersenom

Dňa 22. marca sa na Slovensku, ale aj v iných Európskych krajinách konala Noc s Andersenom. Noc s Andersenom je podujatie zamerané na podporu čítania, ktoré sa organizuje pri príležitosti narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena.

Učitelia a žiaci našej školy sa do tejto aktivity zapojili. V piatok večer k nám prišiel ,,skutočný“ spisovateľ Hans Christian Andersen. Ten sa nám prihovoril a neskôr prečítal deťom v triedach rozprávky. Našich žiakov tiež pozdravil a prečítal rozprávku Cisárové nové šaty cez videoprojekciu, herec SND pochádzajúci z Oravy, Roman Poláčik.

Pokračovali sme triednymi aktivitami zameranými na prácu s textom. Po škole sa ozýval smiech a radosť detí hľadajúcich indície skryté v rôznych častiach školy a školského dvora. Skvelé aktivity pri príležitosti Svetového dňa vody si pre všetkých pripravili deviataci. Noc v škole bola krásna akcia hlavne pre deti. Veľa sme toho nepospali, ale všetky tie chvíle strávené v škole stáli zato!

Aktivity v triedach:

Prváci skladali názvy rozprávok z písmenkových cestovín. Čítali rozprávku Snehová kráľovná v rámci čitateľského maratónu a plnili tvorivé aktivity k tejto rozprávke.

Druháci hľadali poklad pomocou šifrovacích úloh, zahrali sa živé pexeso, priraďovali postavy k rozprávkam. Za najkrajšie rozprávky si vybrali Statočný cínový vojačik a Snehová kráľovná – vyrábali srdiečka z plastelíny a skladali ľadové črepiny s názvom rozprávky.

Tretiaci mali tvorivé aktivity na rozprávku Dievčatko so zápalkami – vytvorili názov zo zápaliek, kreslili komiksy, skladali zápalové hlavolamy tancovali stoličkový tanec a recitovali básne smutno, s plačom, s krikom, menili hlas a iné.

Štvrtáci si vybrali rozprávku Cisárove nové šaty – šifrovačku so stanovišťami, zábavné úlohy – skladačky, spájačky, dramatizácia rozprávky. Záver aktivít patril súťaži o najkrajšie cisárove šaty, ktoré si deti vytvorili v skupinkách.

Piataci plnili úlohy zamerané na rozvoj čitateľskej gramotnosti a logiky. Čítali indície, ktoré ukrývali časti tajničky. Indície súviseli so životom alebo dielami Hansa Christiana Andersena. Všetci sme usilovne pracovali a každá skupina sa dostala k správnemu riešeniu tajničky, ktorým bolo: ,,Hans Christian Andersen je najväčší spisovateľ všetkých čias."

Deviataci pripravili všetkým žiakom aktivity spojené so Svetovým dňom vody – chytali sme udicou ryby, prelievali vodu, vyrábali bubliny, kreslili dažďové kvapky, a cez kahoot riešili úlohy, ktoré súviseli s vodou.

Spätná väzba od žiakov:

Žiakom sme položili tri otázky. Čo sa ti najviac páčilo na Noci s Andersenom? Ako si sa cítil? Čo by si v budúcnosti zmenil/la?

Deťom sa najviac páčili aktivity a hry, ktoré si pre nich pripravili učitelia a deviataci. Starším žiakom sa páčilo jedenie pizze popri plnení úloh, behanie po škole a hľadanie indícii, hľadanie pokladu, rozhovory do neskorých večerných hodín, spanie v škole, pozeranie večerných rozprávok .

Deti sa cítili veľmi dobre, dokonca niekto uviedol že dáva 100/10. Niektorí uviedli, že ich bolel chrbát zo spania na zemi.

A čo by zmenili v budúcnosti?

Nespať aspoň do 1 rána, pozerať Ružu pre nevestu, viac aktivít s vodou, mať diskotéku, začať skôr a menej aktivít spojených s čítaním. Veľa odkazov bolo, že by nemenili nič.

Ďakujeme deťom za úprimnú spätnú väzbu a tešíme sa na ďalšiu Noc s Andersenom v budúcom školskom roku!

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obr


Pripomenuli sme si Deň vody

Svetový deň vody (angl. World Water Day) je určený na 22. marca už od roku 1993. Vyhlasuje ho každoročne Organizácia Spojených národov (OSN). Ústrednou témou Svetového dňa vody 2024 je na základe rozhodnutia Organizácie spojených národov ,,Voda pre mier ?.

V piatok, 22. 3. 2024, sme si ho pripomenuli aj na našej škole.

V každej triede sme mali aktivity zamerané na tento významný deň. Všetci sme sa obliekli do modrej farby, ktorá symbolizuje farbu vody a do školy sme si priniesli namiesto sladených nápojov, minerálok a džúsov len čistú, pramenitú vodu.

Piataci a siedmaci si na hodine geografie pozreli film o tom, aká je voda vzácna a spoločne sme ju aj ochutnali.

6. a 8. ročník sledovali a stanovovali niektoré fyzikálno – chemické vlastnosti vody. Na analýzu použili rôzne vzorky vody: destilovanú vodu, pitnú vodu, dažďovú vodu, vodu z rieky Orava, z krivského potoka a tiež vodu zo studničky zo Sedliackej Dubovej.

Pozorovali a zisťovali farbu, pH a tvrdosť vody.

Naši najstarší žiaci si pre prvákov a druhákov pripravili rovesnícke vzdelávanie. Spoločne vypracovávali pracovné listy, kde sa naučili, ako správne šetriť vodou.

Aj ostatné triedy na prvom stupni mali rôzne aktivity k téme voda.

Svetový deň vody sme si spoločne pripomenuli aj na Noci s Andersenom, kde žiaci robili kvíz o vode, maľovali oblak s dažďovými kvapkami, alebo lovili z papierového rybníka magnetické rybky.

Oravská vodárenská spoločnosť nám k tejto príležitosti venovala krásne zošity a tašku s ich logom, za čo im chceme srdečne poďakovať. Bol to významný a poučný deň pre nás všetkých.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Exkurzia galéria a knižnica v Dolnom Kubíne

Prváci a druháci sa 25.marca vybrali na exkurziu do Oravskej galérie a Oravskej knižnice A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne. V knižnici nás privítala teta Ala, ktorá nám ukázala priestory knižnice, vysvetlila nám ako sa môžeme stať členmi knižnice. Oboznámili sme sa s príbehom dievčatka Namiko a spoločne sme tvorili obrázok z muchotrávok, ktoré mohla stretnúť Namiko pri svojich dobrodružstvách. Zahrali sme si pexeso, zarecitovali básničky.

Potom sme sa presunuli do galérie, kde sme spoznali tvorbu Kláry Bočkayovej, ktorá bola výzvou pre deti na kreatívne kreslenie. Druhý autor Rudolf Suran zaujal deti najmä kresbou húb, ktoré vyzerali ako skutočné. Celou prehliadkou nás sprevádzala teta Žofka.

Bol to pre deti nový umelecký zážitok a predstavenie krás umenia.

Mgr. Zuzana Kubošová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Mami, oci, prečítaj mi niečo, prosím!

Myslím, že všetky deti, a nielen deti, majú radi rozprávky, tajomstvá a tajuplné príbehy. Myseľ sa v nich môže od stola s knihou preniesť ďaleko-preďaleko, do úžasných svetov, objavovať doposiaľ nepoznané, zažívať nové, fantastické, krásne, čarovné i smutné chvíle hrdinov, hrdiniek a postáv z príbehov. Tu si nielen rozvíjame svoju fantáziu a obohacujeme slovnú zásobu, ale podvedomky sa učíme aj vzorom správania a formujeme si naše názory a postoje. Väčšina z nás si číta sama, ale sú tu tiež tie vzácne chvíle, keď si naše oči môžu v pokoji oddýchnuť a namiesto nich stačí pozorne nastražiť uši. O čítanie sa potom postará ktosi iný… V marci, mesiaci knihy, sa pestovať lásku ku knihám, a príbehom v nich ukrytým, hrdinsky podujali rodičia našich prváčikov.

Ako prvá nás svojou návštevou v pondelok 4. marca poctila maminka Tomáška Moresa, ktorá nám prečítala hneď dva rozprávkové príbehy: Sovička Eli chce mať kamaráta a Malý čmeliak Cyril chce lietať.

Vo štvrtok 7. marca medzi nás zavítala mamička Olivera Kováča, ktorá si pre deti pripravila krásne a pútavé čítanie o zvieratkách z knihy Kamaráti z lesa - Nečakané stretnutie, krásne rozprávanie o štyroch zvieratkách, Eliške, Rudkovi, Kvetke a Félixovi, ktoré spojené nezvyčajným priateľstvom, vytvorili si skupinu a zažívajú v nej rôzne dobrodužstvá.

Aj mamička Johanky Tomáňovej (kto iný, ako naša pani riaditeľka ??!) sa rozhodla prísť prváčikom prečítať pútavý rozprávkový príbeh v piatok 8. marca. No nielen prečítať, ale deti aj aktívne zapojiť do samotného diania príbehu jeho divadelným stvárnenín, v ktorom si deti zahrali v rolách hlavných hrdinov Dračej rozprávky. Naučili sa, čo sú maňušky v bábkovom divadle, počúvali pútavo prednesený príbeh, vymýšľali mu zakončenia a názvy a napokon si v ňom sami zahrali. Veľmi sa tešili a s istotou možem povedať, že prežili skutočnú radosť z učenia sa!

V pondelok 11. Marca hneď zrána poctila našu triedu svojou návštevou krásne sa usmievajúca mamička Barborky Čabajovej. Pre deti si pripravila dva pútavé príbehy z knihy Zuzanka a jej kamaráti, v ktorých deti pozorne počúvali, ako sa hlavná hrdinka (áno, uhádli ste, volala sa Zuzanka!) starala o bábätko a ako sa jej v tajomnom dome podarilo objaviť čosi nové a zaujímavé. Naše deti sú malé zázraky a ako také malé špongie – počúvajú, aj keď sa to nám dospelákom nezdá a niekedy postrehnú naozaj aj detaily, ktoré nám ujdú!

V pondelok 18. Marca k nám zase zavítala maminka Filipka Mudrončíka. Pripravila si pre nás tri príbehy z nádhernej knihy "Mami, čítaj mi!". Vypočuli sme si rozprávky O slonovi a líške, Prečo sovy civia a O namyslenom mníchovi. Aj teraz sa potvrdilo, že čítanie deťom je skvelé, lebo nielenže si počas neho deti trénujú svoju predstavivosť a pozornosť, ale učia sa aj množstvu nových slov ako almužna, mních, civieť,...

Takmer na konci mesiaca kníh sme tiež milo prekvapení, keď záujem o čítanie našim prvákom prejavila aj sestra našej Bibky Vavrečanovej, Viki, ktorá tiež navštevuje našu školu (už je veľká šiestačka a často trávi veľké prestávky so svojou sestrou v našej triede. Ach, tá krásna súrodenecká láska ??! ). Viki nám prišla čítať ráno, v piatok 22. Marca, z Bibkinej najobľúbenejšej knihy „Jojo, to vážne?“, Ktorú dostala na Vianoce. Tentokrát sme si všetci spolu vypočuli zaujímavý príbeh s názvom Intergalaktický vysávač. Ale nebol to len napínavý a úsmevný príbeh, ktorý sme si vypočuli. Z neho totiž vyplynuli aj ponaučenia o čistote a upratovaní a naozaj užitočné a praktické rady do života, ktoré potrebujú vedieť nielen naše deťúrence, ale potrebujeme si pripomenúť aj my dospelí.

Touto poslednou návštevou sa náš cyklus čítanie rodičov (a súrodencov) deťom ukončil. Ale nič sa tým neskončilo, teda aspoň nie čítanie! Už teraz máme možnosť vidieť, že naši prváci sa začínajú čítať sami! Poznajú už takmer všetka písmenká, a tak im už nič nebráni v objavovaní tajomných svetov kníh osamote.

Veľmi sa z toho tešíme a prajeme im veľa krásnych dobrodružstiev!

Mgr. Eva Kuhajdová

obrobrobrobrobr
obr


Vlastiveda na Obecnom úrade

V utorok 26.3.2024 mali tretiaci netradičnú hodinu vlastivedy na Obecnom úrade v Dlhej nad Oravou, kde sa stretli s pánom starostom Ing. Jánom Kamasom. Žiakov primeranou a pútavou formou zoznámil s obecnou samosprávou, históriou obce, jej pôvodným názvom a osídlením, súčasným životom obce. Zaujalo ich rozprávanie o posledných archeologických nálezoch v okolí obce, kde sa našli kovové hroty z doby medenej. Pán starosta im tiež vysvetlil vývoj a význam predmetov na obecnom erbe a vlajke, ukázal im pečať obce.

Za zážitkovú hodinu vlastivedy a spomienkové predmety, ktoré pán starosta venoval žiakom, veľmi pekne ďakujeme!

Mgr. M. Forgáčová

obrobrobrobrobr


Divadelné predstavenie Anna Franková

Dňa 26.3.2024 sme sa so žiakmi 7., 8. a 9. ročníka vybrali do Tvrdošína na divadelné predstavenie Anna Franková. Predstavenie na motívy Denníka Anny Frankovej pripravilo Nové divadlo z Nitry.

Trinásťročná Anna Franková sa spolu s rodinou a ďalšími štyrmi ľuďmi počas druhej svetovej vojny dva roky ukrývala v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Anna si zapisovala všetko, čo sa okolo nej dialo. Keď v marci 1944 v Oranžskom rádiu počula výzvu občanom, aby poskytli svoje zápisky do zbierky na historické účely, svoje poznámky začala prepisovať do knižnej podoby. Zápisky sa končia textom, ktorý Anna zaznamenala iba pár dní pred tým, ako ju aj jej rodinu našli vojaci a odvliekli do koncentračného tábora. Anna Franková zomrela na týfus niekedy vo februári alebo v marci 1945 v koncentračnom tábore Bergen Belsen. Jej zápisky sa však zachovali a po vojne sa o ich knižné vydanie zaslúžil Annin otec Otto Frank, ktorý jediný z ukrývajúcich sa, vojnu prežil.

Svetoznámy príbeh o dospievaní a holokauste, ktorý zaznamenalo trinásťročné dievča Anna Franková, nám ponúkol možnosť prežiť s hercami príjemné, hoci v mnohom smutné chvíle.

Ing. Anna Oršuliaková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Linka detskej istoty

Dňa 27.3.2024 sa žiaci 2. stupňa oboznámili s Linkou detskej istoty (LDI), prvou TELEFONICKOU aj ON-LINE (čet a email) LINKOU, špecializovanou na problematiku detí a mládeže na Slovensku.

Ťažisko práce Linky detskej istoty je v podpore a ochrane práv detí a mladých ľudí, v zlepšovaní kvality ich života formou vytvorenia bezbariérového ľahko-dostupného komunikačného priestoru.

Posolstvo Linky detskej istoty pre deti a mladých je jasne zadefinované: Sme tu pre vás – vždy keď to potrebujete! NON-STOP, BEZPLATNE a ANONYMNE!

V závere akcie si žiaci prevzali informačné letáky, záložky a logá spomínanej linky.

Ing. Anna Oršuliaková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Medzinárodný deň vtáctva

Keďže Medzinárodný deň vtáctva (1. 4.) tento rok pripadol na prázdniny, pripomenuli sme si ho už v marci (27. 3. 2024).

Naši piataci si spoločne zahrali hru na poznávanie našich najznámejších vtákov. Každý žiak predstavoval nejakého operenca a ostatní mali hádať, akého vtáka predstavuje. Spomenuli sme si najznámejšie vtáky, ktoré môžeme stretnúť na potulkách našou prírodou, či už je to les, polia, lúky, blízkosť vodných plôch, alebo vtáky, ktoré prilietajú do našich dvorov a záhrad. Boli to napríklad: škorec obyčajný, drozd čvikotavý, sokol myšiar, orol skalný, slávik obyčajný, sova obyčajná, hýľ obyčajný, sojka škriekavá, straka obyčajná alebo ďateľ veľký. Nezabudli sme ani na bocianov, bažantov, lastovičky, sýkorky a iných zaujímavých vtákov. Diskutovali sme o význame vtákov, o ich živote a ochrane.

Aktivita sa nám veľmi páčila, u žiakov sa ukázala hravosť, nápaditosť, vynaliezavosť a súťaživosť.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr