Február 2024

Nehejtujem, dávam lajk

5. februára sme sa so žiakmi 7. a 8. triedy zúčastnili preventívno – osvetového podujatia Nehejtujem, dávam lajk, ktoré sa uskutočnilo v MSKS v Dolnom Kubíne. V úvode organizátori vyhodnotili výtvarnú súťaž žiakov základných škôl v okrese Dolný Kubín s témou „Môj deň bez internetu“, v ktorej sa umiestnili aj žiaci našej školy. V kategórii 5. a 6. ročník získal 2. miesto Lukáš Strapec a v kategórii 7., 8., a 9. ročník získala 3. miesto Janka Pavnicová. Po vyhodnotení súťaže si žiaci mohli vypočuť rôzne prednášky na tému šikanovania a kyberšikany, ktoré sprevádzal bohatý kultúrny program. V tomto roku sa do programu zapojili aj žiačky 7. triedy Janka Pavnicová a Sabína Kňazúrová, kde našu školu reprezentovali krásnym folklórnym spevom.

Víťazom výtvarnej súťaže srdečne blahoželáme.

Mgr. Zuzana Glejteková

Karneval

Neodmysliteľnou časťou Fašiangov je karneval. Školský karneval sa uskutočnil v piatok 9. februára v krásne vyzdobenej hlavnej chodbe školy. Zišli sa tu zvieratká, rozprávkové a komixové postavy, superhrdinovia a mnoho ďalších. Po predstavení všetkých masiek nasledovalo tanečné kolo. Po ňom si spoločne zmerali sily v súťažiach na rôznych stanovištiach. Do karnevalu sa zapojila aj Žiacka školská rada, ktorá si pre žiakov pripravila zaujímavé úlohy. V závere karnevalu si všetci žiaci vylosovali odmenu a spoločne sa odfotili. Domov si odniesli krásne spomienky a zážitky.

Mgr. Ľudmila Balážová

Beseda so včelárom

„Pár rokov po uhynutí poslednej včely vraj zahynie aj naša planéta.“ Aspoň tak to tvrdil Einstein. Či sa mýlil alebo nie sa hádam nikdy nedozvieme. Pravdou však určite je, že včely sú pre nás neskutočne dôležité. Nie však preto, že od nich získavame med, vosk alebo propolis, ale najmä preto že sú najpočetnejším opeľovačom rastlín a bez nich by tieto rastliny v priebehu pár rokov vyhynuli.

O dôležitosti včiel, ich spôsobe života a práci s nimi našim šiestakom porozprával pán včelár Turňa, ktorý sa včelárstvu venuje už niekoľko rokov a ako sám povedal, lásku k včelám zdedil. Žiaci sa od neho dozvedeli množstvo zaujímavých informácií a doplnili si tak svoje vedomosti z hodín biológie. Zistili, ako si robotnice „volia“ svoju kráľovnú, koľko kilometrov bežná robotnica za svoj život nalieta, koľko funkcií v úli musí absolvovať, kým môže z úľa vyletieť a v neposlednom rade aj to, že sladký med, kvôli ktorým včely máme tak radi, by sme si nemali dávať do vriaceho čaju. Je to preto že teplom stratí svoje vitamíny a následne sa správa len, ako bežný biely cukor. Pánovi včelárovi ešte raz za jeho besedu ďakujeme

Mgr. Natália Mensárová