December 2023

Mikulášska besiedka

5. 12., v predvečer sviatku sv. Mikuláša sa v našej škole uskutočnila Mikulášska besiedka. Svoj program predviedli žiaci 1. - 4. triedy, no zapojili sa aj žiaci piatych tried a siedmačky s tanečným vystúpením. Besiedku navštívil aj Mikuláš, ktorý rozdal deťom darčeky. Po skončení programu sa rodičia mohli občerstviť nealkoholickým punčom a spolu so žiakmi si mohli za symbolické ceny kúpiť rôzne výrobky a dekorácie, ktoré pripravili žiaci či ich rodinní príslušníci. V priebehu dňa, kedy sme so žiakmi pripravovali výrobky určené na vianočnú burzu, sa ich podarilo pripraviť naozaj dosť, takže bolo z čoho vyberať.

Rodičom sa program veľmi páčil, rovnako aj organizácia celého podujatia, za čo patrí vďaka najmä učiteľom, ktorí so žiakmi pripravili a nacvičili kvalitný a pestrý program. S navodením príjemnej sviatočnej atmosféry sa už všetci tešíme na tie najkrajšie sviatky v roku.

Mgr. Zuzana Glejteková

Beseda s prokurátorkou

6. 12. sa žiaci 8. a 9. triedy zúčastnili besedy s JUDr. I. Sekerešovou z okresnej prokuratúry. Žiaci boli oboznámení s činnosťou sociálnych pracovníkov, s pojmami priestupok a trestný čin, dozvedeli sa o činnosti prokurátora a obhajcu, prokurátorka sa zaoberala aj povinnosťami žiakov súvisiacimi s povinnou školskou dochádzkou.

Žiaci v súvislosti s uvedenými témami kládli pani prokurátorke rôzne otázky a mohli sa tak dozvedieť informácie, ktoré ich najviac zaujímali.

Mgr. Zuzana Glejteková

Divadelné predstavenie Arthurova kapela a návšteva Florinovho domu

Žiaci 3. a 4. ročníka sa zúčastnili vtipnej hudobno – divadelnej šou v Dolnom Kubíne s názvom Arthurova kapela.

Stretli sa v nej známe postavičky z rozprávok. Hrdinovia Obelix, Arthur, Elfka Idril, Ernesto de la Cruz a Maestro Frankanella vytvorili skutočnú hudobnú kapelu a rozohrali veselý príbeh plný vianočných piesní a humoru. Počas cesty do Msks sme si pozreli Eko stromčeky v parku Martina Kukučína a ,,Eko Betlehem.“

Po divadelnom predstavení sme navštívili Florinov dom, v ktorom práve prebieha výstava ,, Od Kataríny do Hromníc.“ Výstava zachytáva tradičné podoby predvianočného a vianočného obdobia, prezentuje pestrosť ľudových obyčajov, tradícií i liturgických zaujímavostí.

V cukrárni sme si pochutili na výborných koláčikoch. Cesta domov vlakom nám ubehla veľmi rýchlo. Prežili sme deň plný zážitkov.

Mgr. Mária Maslíková

Projekt Moduly

Slovenská gymnastická federácia v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu pripravila pre základné školy projekt „Moduly“. MODULY sú pilotný projekt MŠVVaŠ zameraný na skvalitnenie hodín telesnej a športovej výchovy na I. stupni ZŠ a inšpirovanie žiakov k aktívnemu tráveniu voľného času. My sme sa do tohto projektu s radosťou zapojili.

Počas šiestich hodín tréner Marek Dobias, z klubu Bojovníci z Dolného Kubína, naučil žiakov základy gymnastiky. Žiaci 2. a 3. ročníka sa naučili správne držať telo pri chôdzi po lavičkách, či doskočiť z vyvýšenej podložky, kotúľ vzad, pri rozcvičke vytvárať písmená v dvojiciach alebo trojiciach, kotúľať loptu v podrepe a mnohé iné cvičenia.

Žiaci sa na hodiny tešili, naučili sa byť ohybní, obratní a vrtkí, cítiť rytmus a cvičiť podľa neho, ovládať manipulácie s náčiním a pri všetkom vyzerať krásne vzpriamení, vystretí, elegantní.

Mgr. Mária Maslíková

Adventná výzva

Adventné obdobie je obdobím očakávania príchodu božieho dieťaťa medzi nami, a k jeho radostnému prežitiu duši i telu skutočne pomáhajú rôzne adventné výzvy.

Jednej takejto výzvy, ktorú tento rok s radosťou a láskou pripravili asistentky Bc. Mária Červeňová a Mgr. Eva Kuhajdová, sa zúčastnili aj niektorí žiaci našej školy.

Ako to však niekedy býva, viacerí začali hneď v prvý decembrový týždeň, no len skalní a skutočne vytrvalí vydržali až do konca.

Bolo nám preto skutočnou cťou odmeniť týchto vytrvalcov, ktorí napriek všetkým svojim osobným povinnostiam a rôznym okolnostiam neochvejne plnili úlohy výzvy, robili dobré skutky, preukazovali iným dobro a pomáhali tak k šíreniu medziľudskej lásky, dobra a porozumenia aj tieto Vianoce.

Nech sú preto odmenení aj oni dobrom, ktoré pomohli vniesť do sveta okolo seba!

Mgr. Eva Kuhajdová

Vianočná besiedka

Vianoce sú najkrajšie a najobľúbenejšie sviatky roka, sú o ľudskosti a o úcte. Toto obdobie má v sebe neopakovateľnú silu a osobitné kúzlo.

Aj my na našej škole si každoročne pripomíname blížiace sa Vianoce, posledný deň pred prázdninami. Žiaci si pod vedením svojich triednych učiteľov pripravia program do vianočnej besiedky. Nebolo tomu inak ani tento rok.

Najskôr vystúpili s programom žiaci 1. až 4. ročníka. Vianočné pásmo bolo pestré, ozývali sa piesne, básne, tančeky, scénky a tiež sme si pripomenuli niektoré vianočné tradície.

Zahanbiť sa nedali ani žiaci 5. až 9. ročníka. Ich program bol tiež výborný a zábavný. Vianočnými koledami nás potešili aj naši škôlkári.

V závere sme si všetci spoločne zaspievali „Každý deň budú vraj Vianoce“...... a takto sviatočne naladení, sme sa pobrali domov pripraviť sa na Vianoce so svojimi najbližšími.

Ing. Jana Pavčová