Október 2023

Škola v prírode 2.10 – 6.10.2023

Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna škola v prírode. Do školy v prírode sme sa vybrali v pondelok ráno. Rodičia nás odprevadili do autobusu a na rozlúčku nám zakývali.

Prišli sme do Demänovskej doliny a ubytovali sme sa v hoteli Ostredok. Vybalili sme si veci a pani učiteľky nám dali vymyslieť menovky na dvere, aby sme vedeli, kto na akej izbe býva. Vznikli veľmi pekné a zaujímavé obrázky. Po tejto aktivite sme sa vybrali na obed. Dostali sme veľký rezeň a zemiaky. Mňam!

Po krátkom oddychu sme mali animačný program. Každý deň nás čakali aktivity. So Zuzkou sme spoznali okolie Demänovskej doliny. V pondelok to bola rozhľadňa Ostredok, dozvedeli sme sa nové informácie o rastlinách a živočíchoch, ktoré sa nachádzajú v okolí. V stredu nám pani Zuzka porozprávala legendu o vzniku Vrbického plesa, spoznali sme nerasty, ktoré sa tam nachádzajú a okolitý les. V utorok patrilo poobedie športovým aktivitám s trénermi z Kids Fun Academy z Liptovského Mikuláša. Po olovrante nám prišiel porozprávať záchranár z Horskej služby o záchrane ľudí spod lavíny. Najviac sa nám páčila terapeutka so psíkmi, ktorá predvádzala canisterapiu. Štvrtkový program bol plný hier, šifrovačiek. Večer patril diskotéke s animátorkami, kde sme si zatancovali a zahrali sa tanečné hry.

Jedlo bolo výborné. Najviac nám chutili dukátové buchtičky, bravčový perkelt a cereálie s mliekom. Doobedné učenie bolo tvorivé, páčilo sa nám učiť sa v herni, v jedálni, aj v izbe pani učiteľky.

V škole v prírode nám bolo super, ale v štvrtok sme sa už tešili domov na našich rodičov a súrodencov, tí nám chýbali najviac. Zostali by sme tam ešte minimálne týždeň. Máme toľko zážitkov, na ktoré nikdy v živote nezabudneme!

žiaci 3. a 4. ročníka

Posledný deň nám žiaci písali na papier, čo sa im v škole v prírode páčilo a naopak, čo sa im nepáčilo. Tu sú ich odpovede.

Čo sa mi v škole v prírode páčilo?
,, Vychádzka na rozhľadňu a prechádzka okolo Vrbického plesa.“
,,Aktivity s animátormi a diskotéka.“
,, Mne sa páčil výhľad z izby, pitie čaju cez desiatovú prestávku, hľadanie vajíčok a hotel.“
,,Mne sa páčili aktivity so psíkmi, dobrá posteľ a tešila som sa na nákupy v piatok.“
,, Páčilo sa mi kreslenie, čas strávený s priateľmi, pekný hotel, aktivity a že sme tu mohli byť tak dlho.“
,, Mali sme dobré obedy, páčila sa mi diskotéka a túra.“
,,Páčilo sa mi byť na izbe s kamarátmi, túry a diskotéka.“

Čo sa mi v škole v prírode nepáčilo?
,, Nemať telefón!“ (to bolo napísané na polovici lístočkov 😊)
,,Nebola tu mama a učenie.“
,,Smiech z vedľajšej izby.“
,,Jedlo bez nášho výberu.“
,,Nemohla som sa hrať v lese a že som nemohla byť v tíme s kamarátkami.“
,,Mali sme rannú rozcvičku, nechcelo sa mi cvičiť.“
,,Odišiel spolužiak, lebo mal horúčku.“

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Kariérové poradenstvo

Jedným z mnohých ukazovateľov správneho výberu strednej školy sú okrem školského prospechu dôležité aj intelektuálne schopnosti a osobnostné predpoklady žiaka a uplatniteľnosť na trhu práce.

Na základe tejto skutočnosti sa žiaci 8. triedy v júni 2023 zúčastnili skupinového psychologického vyšetrenia zameraného na profesijnú orientáciu, ktoré na našej škole realizovali zástupcovia CPP z Dolného Kubína.

Po vyhodnotení testov sa 16. 10. 2023 opäť stretli. Žiaci individuálne konzultovali s odborníkmi o svojich predpokladoch na ďalšie štúdium.

Naši deviataci tak získali mnoho užitočných informácií, ktoré im určite pomôžu pri správnom výbere strednej školy.

Mgr. Zuzana Glejteková

Testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. a 3. ročníka

Dňa 18. a 19. 10.2023 sa uskutočnilo testovanie pohybových predpokladov žiakov 1.a 3. ročníka.

Cieľom projektu testovania pohybových predpokladov žiakov je informovať rodičov o stave pohybových predpokladov dieťaťa v porovnaní s deťmi, ktoré boli otestované v rámci celého populačného ročníka v SR. Zároveň poradiť/nasmerovať deti na športy, kde môžu uplatniť vrodené predpoklady.

Žiaci boli testovaní v týchto disciplínach: predklon v sede s dosahovaním, opakovaná zostava s tyčou, výdrž v zhybe nadhmatom, skok do diaľky z miesta, ľah – sed, kotúľanie 3 lôpt, člnkový beh 4x10 m, vlajková naháňačka.

Po zozbieraní dát a vyhodnotení výsledkov budú žiakom doručené certifikáty.

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Exkurzia v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella

Žiaci 7., 8. a 9. ročníka navštívili dňa 5.10.2023 Krajskú hvezdáreň a planetárium v Žiari nad Hronom. Najskôr prostredníctvom programu Vesmírne oázy pátrali po vode naprieč Slnečnou sústavou. Navštívili vnútro hlbokých mesačných kráterov, žeravú atmosféru planéty Venuša, púšte planéty Mars a aj zamrznuté mesiace planét Jupitera a Saturnu. Potom si pozreli aktuálnu jesennú nočnú oblohu a tiež súhvezdia, ktoré na nej vidíme. Nakoniec astronomickou technikou pozorovali Slnko. Exkurziu ukončili nákupmi v obchodnom centre Europa.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Spolupráca v šiestej triede

Dňa 18. 10. 2023 navštívili žiakov šiestej triedy panie z Centra poradenstva a prevencie v Dolnom Kubíne. Žiakov počas prvých dvoch hodín zapojili do zaujímavých aktivít zameraných na ucelenie kolektívu, vytvorenie pozitívnej klímy v triede a najmä na spoluprácu medzi sebou. V náhodne vytvorených dvojiciach žiaci najprv zisťovali, čo majú so spolužiakom spoločné. Neskôr formou hry BINGO hľadali odpovede na zadané otázky u svojich spolužiakov. Na záver pracovali v skupinách na projekte s názvom Spolupráca, ktorý po dokončení taktiež spoločne prezentovali. Žiaci sa mimo plnenia zadaní naučili medzi sebou rozumne dohodnúť, počúvať sa, vcítiť sa do kože druhého a najmä to, že v kolektíve je každý z nich dôležitý, výnimočný a potrebný. Taktiež sa zhodli na tom, že sa budú viac usilovať o to, aby sa každý jeden z nich cítil v triede dobre a do školy sa preto tešil.

Mgr. Natália Mensárová

Deň jablka na 1. stupni

Deň jabĺk pripadá na 21. október. Jablká si takýto deň určite zaslúžia, pretože patria medzi najzdravšie druhy ovocia. Význam tohto šťavnatého zázraku sme si pripomenuli aj na našej škole. Ľudová múdrosť hovorí: Každý deň jablko, od lekára ďaleko …

Kto by nepoznal niektorý z druhov jablčníka, jablkovú, jablkovo-orechovú, jablkovo-makovú štrúdľu, či divinu s jablkami, jablkové pyré, jablkový kompót alebo jablkovú šťavu?

My, pani učiteľky, sme takéto dobrôtky pripravili pre žiakov 1. stupňa. Cez veľkú prestávku sa po dobre vykonanej práci podával jablkový koláč, jablková šťava a jablkové pyré s piškótami.

Druháci počítali jablkové príklady s prechodom cez 10 pomocou rozkladu a vytvárali strom, písali vety o jablku, dopĺňali chýbajúce dĺžne a mäkčene, tvorili cyklus jablka. Tretiaci sa oboznámili s odrodami jablka, hľadali správne dvojice vybraných slov po b a počítali jabĺčkovo – gaštanovú násobilku. Štvrtáci tvorili jablkové príbehy a básne.

Rôznymi aktivitami sme si utvrdili poznanie, že jabĺčko je pre náš život mimoriadne dôležité. Tak sa rýchlo s chuťou do jedného zahryznite!

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobr

Deň jablka na 2. stupni

Neodmysliteľnou súčasťou jesenného obdobia sú rôzne druhy zeleniny a ovocia. A práve v tomto období si pripomíname hlavne jeden druh ovocia. Ak myslíte na jablká, máte pravdu. Tie k nášmu zdraviu prispievajú už tisícky rokov. Nové výskumy odhaľujú podrobnosti ich zloženia, ako aj ich vplyv na zdravie.

Dňa 21. 10. si každoročne pripomíname Medzinárodný deň pôvodných odrôd jabĺk. Tento deň je každoročnou oslavou jabĺk a sadov. Poukazuje na rozmanitosť ich odrôd v jednotlivých lokalitách a cieľom je uznanie a udržiavanie ich prínosu pre miestne bohatstvo.

Keďže tento rok pripadol tento sviatok na sobotu, rozhodli sme sa ho osláviť už o niečo skôr. V stredu 18. 10. 2023 si naši ôsmaci pripravili pre nižšie ročníky a pre deviatakov prekvapenie v podobe nakrájaných jabĺčok, ktoré im potom počas vyučovania porozdávali.

V piatok, 20. októbra, sme spoločne s ôsmakmi a deviatakmi zavítali na celý deň do našej školskej záhrady, kde sme sa rozhodli založiť nový sad z ovocných stromov a krov. Žiaci si z domu priniesli motyky, rýle, hrable... No proste každý, čo mohol. Rozdelili sme sa do malých skupín a každá dostala zadanie, čo má počas tohto dňa za úlohu spraviť. Jedna skupina sadila jablone, iná hrušky, ďalšia slivky, čerešne, orechy. Sadili sme aj egreše, ríbezle a maliny.

Práca nám šla od ruky, nikto sa nenudil. Sadili sme hlavne pôvodné odrody, ktoré majú v našom regióne dlhú tradíciu. Sadenice vhodných odrôd nám zabezpečilo Záhradnícke centrum OÁZA vo Vyšnom Kubíne. Tento deň sme mohli realizovať aj vďaka projektu Školská záhrada, ktorý sme vyhrali v rámci výzvy Enviroprojekt 2023.

Na záver sme ešte všetky sadenice poriadne upevnili, aby sa nám vo vetre nezlomili, poliali sme ich a popriali im, aby nám čo najskôr priniesli bohatú úrodu plnú zdravia a vitamínov.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Exkurzia v Trstenej

Piatok, 20.10., sa naši piataci zúčastnili exkurzie v Trstenej. Cesta vlakom s kamarátom vždy ubehne rýchlo. Inak to nebolo ani v našom prípade. Po príchode do Trstenej sme sa zoznámili s významnými rodákmi. Vedeli ste, že Martin Hattala (to on vymyslel y/ý) je práve z Trstenej? Naši piataci už áno, ba dokonca aj vedia, kde je jeho rodný dom. Následne sme navštívili knižnicu, kde sme sa dozvedeli ako funguje knižnica, koľko kníh majú či ako sa radia knihy. Bolo tam mnoho kníh, ktoré sme si mohli pozrieť a čítať. V knižnici sa dajú požičať aj spoločenské hry. Vyskúšali sme si zahrať geografické pexeso či hru na rozmýšľanie. Keďže kino je blízko presunuli sme sa tam. Počas rozprávky Múmie sme sa zabavili, ale sme sa naučili aj o živote v starom Egypte. Stihli sme aj rýchle nákupy. Cesta vlakom bola skutočné dobrodružstvo. Na koľajnice spadol strom. Mali sme šťastie, pretože s nami cestovali silní stredoškoláci, ktorí strom posunuli a my sme bezpečne mohli pokračovať domov.

Mgr. Karin Šprláková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Anglické divadelné predstavenie

Dňa 23.10.2023 sme sa so žiakmi 7., 8. a 9. ročníka vybrali do Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne na divadelné predstavenie UNITED NEIGHBOURS OF LONDON. Predstavenie pripravilo Divadelné centrum z Martina, ktoré sa venuje divadelnej tvorbe pre deti a mládež v anglicko-slovenskom jazyku.

Naši žiaci si tak precvičili porozumenie v anglickom jazyku a zistili, aké dôležité je pomáhať si v dnešnej digitálnej dobe, v ktorej chýba ľudský kontakt.

Predstavenie nám poskytlo nezabudnuteľný zážitok a obohatilo nás o nový rozmer anglického jazyka. Herci podali skutočne fantastické výkony, ktorými nás veľmi dobre pobavili aj použitím zaujímavých rekvizít, originálnych kostýmov a kulís.

Ing. Anna Oršuliaková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Burza stredných škôl

24. 10. 2023 sme sa so žiakmi deviateho ročníka zúčastnili Burzy stredných škôl v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne.

Pozvanie prijalo 20 škôl z Dolného Kubína, Tvrdošína, Nižnej, Ružomberka, Martina, Liptovského Mikuláša, Žiliny, Turčianskych Teplíc, Banskej Bystrice, zúčastnili sa aj zamestnávatelia z nášho okresu, u ktorých prebieha duálne vzdelávanie.

Školy prezentovali svoju činnosť, dosiahnuté výsledky a viedli podnetné diskusie so svojimi potenciálnymi budúcimi žiakmi. Dolnokubínske firmy oboznámili žiakov so svojím výrobným programom a systémom duálneho vzdelávania.

Veríme, že naši deviataci na burze získali dôležité informácie o predpokladoch a požiadavkách na výkon určitého povolania, o študijných a učebných odboroch a o vývoji na trhu práce tak, aby si čo najlepšie vybrali profesijnú dráhu v súlade s požiadavkami zamestnávateľských subjektov.

Zuzana Glejteková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Výlet na Trenčiansky hrad

Dňa 28.10.2023 sa žiaci Športovo – tvorivého krúžku a Tvorilka zúčastnili výletu na Trenčiansky hrad.

Ráno sme sa streli na železničnej stanici v Dlhej nad Oravou. Zišla sa nás veľmi pekná skupinka detí a rodičov - 28 detí, 5 mamičiek a 2 pani učiteľky. Počasie nám prialo a tak sme sa s úsmevom na tvári odviezli vlakom do Kraľovian. V Kraľovanoch sme prestúpili na rýchlik a o hodinu a pol sme už mohli obdivovať Trenčiansky hrad. Výstup na hrad viedol strmou cestou, ktorú sme všetci výborne zvládli. Prehliadka nám trvala hodinu a pol. Prešli sme hradbami a vystúpili sme až na najvyššiu Matúšovu vežu, odkiaľ sa nám naskytol nádherný výhľad na celý Trenčín.

Cesta späť nám ubehla veľmi rýchlo. Vo vlaku sme tancovali a hrali rôzne hry. Bol to nádherný výlet, na ktorý nezabudneme. Už teraz sa tešíme, čo krásne spoznáme zo Slovenska nabudúce.

žiaci 3. ročníka a p.uč. Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr