December 2021

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok

Vianoce sú vzácna chvíľa, kedy nielen svojim blízkym, ale i ľuďom v okolí, prejavujeme lásku, vďačnosť či odpustenie. A práve v tomto čarovnom období sa nám podarilo zapojiť do zbierky s krásnou myšlienkou Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? Pomoc iným by mala byť prirodzenou súčasťou života. Niekedy stačí tak málo, niekomu iba malý darček plný lásky, ktorý vyčarí úsmev na tvári.

Doba nám ukazuje, že všetko je pominuteľné a premenlivé. To, čo potrebujeme, je ľudskosť a vrúcny prístup. Ďakujeme Vám, že do každej krabice ste okrem užitočných milých vecí vložili aj čosi viac, kúsok svojho srdiečka. Osamelí a starí ľudia budú mať i vďaka tomu veselšie a krajšie Vianoce.

Spoločne sa nám podarilo naplniť viac ako 70 krabíc rôznymi maličkosťami, ktoré potešia osamelých ľudí v domove dôchodcov.

Ďakujeme všetkým zapojeným za krabičky plné lásky.

Mgr. Lenka Daňková

Do školy prišiel Mikuláš

Aj tento rok k nám zavítala vzácna návšteva so svojim sprievodom. Sv. Mikuláš prišiel k prvákom, druhákom, tretiakom i štvrtákom. Každému sa milo prihovoril, čert pomaľoval nezbedníkov na čierno a spolu s anjelom rozdali deťom balíčky. Z vďačnosti žiaci predniesli piesne i mikulášske veršíky. Školou sa okrem zvuku zvončekov ozýval i detský smiech a vládla sviatočná nálada. Prispel k nej i nádherný vianočný stromček, ktorý už od rána žiaril farbami a vítal všetky deti.

Mikuláš nezabudol ani starších žiakov. Každý si svoj balíček mohol vyzdvihnúť po skončení dištančného vyučovania vo svojej obci (Krivá, Sedliacka Dubová), kde Mikuláš prišiel osobne za nimi. V súčasnosti v dobe, keď deti nemajú núdzu o sladkosti a veselé vianočné oblečenie, je stretnutie s Mikulášom to najviac, čo môžu dostať.

Vzor štedrosti a príklad tohto svätca je vzácne pripomínať i takýmto spôsobom, zvlášť keď sa naše tradície miešajú so zahraničnými a detská myseľ tomu často nerozumie. Žiaľ, vytráca sa tým podstata.

Veľká vďaka preto patrí vedeniu školy, pani učiteľkách, ktoré verne predstavili sv. Mikuláša tradične ako biskupa s biskupskou čiapkou a nie ako tlstého pánka s tou trpaslíckou. V neposlednom rade vyjadrujeme vďaku i ZRPŠ za spoluprácu a prípravu balíčkov.

Veríme, že o rok znova nájde sv. Mikuláš cestu k nám na kopec do školy a rozžiari detské očká, príkladom sa dotkne ich úprimných srdiečok a opäť prinesie tú pravú predvianočnú náladu.

Mgr. R. Jakubjaková

Zážitkové učenie

Zážitky a osobné skúsenosti sú najprirodzenejším zdrojom poznania. Takéto poznanie je oveľa širšie a najmä trvalejšie. Jedno slovenské príslovie hovorí, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. V tomto prípade, to platí absolútne. Spomeňme si na svoje detstvo, na zážitky. Mnohé z nich si vieme ešte aj dnes vybaviť celkom presne. Čím viac zmyslov zapojíme do poznávania, tým je učenie efektívnejšie. Pri zážitkovom učení sa okrem poznávania navyše môžeme aj dobre zabaviť.

Naša škola vďaka mnohým pomôckam, či už z projektov, alebo z vlastnej dielne ponúka skvelé možnosti, ako zážitkové učenie realizovať. Túto možnosť sme využili aj na vyučovaní prírodovedy vo štvrtom ročníku, kde sa momentálne štvrtáci učia o fungovaní jednotlivých orgánových sústav v ľudskom tele. Jednou z nich je aj obehová sústava. Vo vzdelávacom procese si žiaci osvojujú nielen odovzdané teoretické vedomosti, ale predovšetkým dbáme na to, aby im žiaci skutočne porozumeli a vedeli ich prakticky využiť vo svojom živote. Poskytnúť prvú pomoc zranenému vychádza v prvom rade z ľudskosti, ale je zároveň aj povinnosťou každého človeka. V súvislosti s touto témou sme si predstavili a prakticky ukázali ako sa podáva prvá pomoc pri srdcovom zlyhaní. Na figuríne si žiaci v závere individuálne vyskúšali kardiopulmonálnu resuscitáciu. Išlo im to skutočne veľmi dobre, no napriek tomu uznali, že takáto záchrana života je pre záchranára fyzicky veľmi vyčerpávajúca.

Verím, že aj takéto zážitky si naši žiaci budú dlho pamätať a s radosťou sa k nim budú vracať.

Mgr. Dana Karetková

Vianočná pošta

Už päť rokov spája Vianočná pošta dobrovoľníkov z celého sveta, aby mohli napísať na Vianoce pozdrav neznámym starkým do domova. Aby seniorom dopriali niečo, bez čoho Vianoce pre nich nemajú ten správny charakter.

V čase, keď opäť pribúdajú obmedzenia a keď sa každý prejav ľudskosti a empatie stáva o to vzácnejším, rozhodli sme sa spolu so žiakmi 1.ročníka potešiť aspoň jedného seniora vianočným pozdravom.

Tím vianočnej pošty, Dušan a Ľubka Noščákovci, nám pridelili pána Milanka M., ktorý býva v ZSS Môj domov v Topoľčanoch. My sme neváhali, pánovi Milankovi sme napísali list, poslali vianočnú pohľadnicu, kde sme sa všetci podpísali a rodičia nám prispeli darčekmi, ktoré veríme, že ho potešia.

Opäť sme mohli niekoho potešiť a sme za to veľmi vďační.

Mgr. Mária Maslíková

List Ježiškovi

Celý rok sa snažím poslúchať a pomáhať rodičom. Veľmi by ma potešilo, keby som si pod vianočným stromčekom našiel/a.... Často sa listy Ježiškovi začínali aj takými vetami.

Žiaci 1. stupňa napísali svoje túžby a priania a k nim pripojili krásne kresbičky. Všetky listy sme poslali na známu adresu Ježiško 999 99.

Ježiško nám poslal NAJKRAJŠÍ VIANOČNÝ DARČEK a to doslova. Knižku s vianočným príbehom sme si čítali v škole a doma. Príbeh bol doplnený o obrázky, ktoré sme si mohli vymaľovať.

Ďakujeme!

Mgr. Mária Maslíková