Január 2021

Cestovanie prstom po mape

Svet nám ponúka mnoho krás, ktoré by aspoň raz chcela naživo vidieť väčšina z nás. Súčasná situácia u nás, ani v zahraničí však cestovaniu a poznávaniu iných kultúr nie je príliš naklonená a preto sa štvrtáci vydali na cestu do sveta aspoň doma prstom po mape.

V rámci pracovného vyučovania postavili z rôznych stavebníc svetoznáme stavby, ktoré by raz chceli navštíviť. So zadanou úlohou sa popasovali naozaj skvelo a za zmysel pre detail by ich určite pochválil nejeden architekt. Veď posúďte sami...

Mgr. Natália Mensárová

Životný štýl a najmä ten zdravý, je v našich rukách!

V dnešnej neľahkej dobe je dôležité, aby sme nezabúdali na svoje zdravie a pohyb. Na hodinách občianskej náuky sme sa so žiakmi 7. ročníka rozprávali o zdravom životnom štýle, čo je pre náš organizmus vhodné, aký vplyv má zdravá strava a cvičenie na náš organizmus a ako sa snažiť správne o seba starať a nepodliehať iným vplyvom ako sú nezákonné omamné a iné látky.

Cieľom tohto tematického celku bolo vytvoriť si vlastné „Desatoro zdravia“, v ktorom si žiaci sami vytvárali pravidlá a zásady, ako sa budú o seba starať.

Niektoré zásady:
1. Dopraj si viac času pre seba!
2. Mysli pozitívne!
3. Ste to, čo jete!
4. Byť šťastný!
5. Byť vďačný!
6. Pomáhaj!
7. Počas pandémie musíme dodržiavať: ruky – rúško – odstup.

PaedDr. Elena Vrábľová

Dištančné vzdelávanie zábavnejšie

Aj keď nám situácia nedovolí stretnúť sa naživo a sme odkázaní iba na pomoc chladnej techniky, dokážeme si tieto online stretnutia spestriť. Štvrtáci majú okrem výučby, zadávania a kontroly úloh i malé osvieženie v podobe hry, ktorú hrajú celý týždeň, vždy na začiatku stretnutia. Prvý týždeň to bola hra na pozornosť. Vždy po pripojení, si mali všimnúť predmet v pozadí učiteľky, ktorý sa každý deň zmenil. Žiaci boli pozorní a takmer všetci vždy uhádli, čo to bolo. Druhý týždeň riešili denne krátku logickú hádanku. Hlavy im najviac potrápila hádanka: „Vyslovíš a už tu nie je. Čo je to? (ticho)“ Tretí týždeň bol karnevalový. Pripravovali si na každý deň masky (samozrejme od ramien nahor) a učili sa v nich. Žiaci sa inšpirovali aktuálnou situáciou a preto nechýbala ani maska pracovníčky Covid odberového tímu. Samozrejme nechýbalo vyhodnotenie a medzi sebou si zvolili víťaza tej najlepšej . Štvrtý týždeň sa nesie v znamení (ne)obľúbených bleskoviek, kde si žiaci vždy na úvod precvičia svoj pravopis. A čo bude ďalej? Veríme, že stretnutie naživo v škole, pretože ľudský osobný kontakt je aj tak nenahraditeľný.

Renáta Jakubjaková