Jún 2020

Prijmi výzvu

Tento rok počas dištančného vzdelávania Slovenská asociácia športu na školách (SAŠŠ) pripravila v čase celosvetovej pandémie nové možnosti ako pracovať so žiakmi v tomto zložitom období. Pripravila dištančnú súťaž z predmetu telesná a športová výchova pre žiakov II. stupňa základných škôl a žiakov stredných škôl. Úlohou bolo počas 7 týždňov pracovať podľa priložených pracovných listov. Každý týždeň dostali žiaci pracovný list s teoretickou a praktickou časťou z týchto športov: futbal, florbal, volejbal, basketbal, plávanie, lyžovanie a gymnastika. Ich úlohou v praktickej časti bolo hľadať informácie na internete a odpovedať na 5 otázok. V rámci praktickej časti mali pripravené cvičenia s tabuľkou, kde si zaznamenávali svoj pulz, ktorý si merali po rozcvičení a po odcvičení zadaných cvičení. Na konci týždňa posielali správne odpovede, ktoré sa vypracovávali a zaznamenávali do výslednej tabuľky. Zapojení do súťaže boli naši žiaci od 7. - 9. ročníka. Družstvá mohli byť zmiešané.

7. roč. - najlepšie družstvo: A.L. Kravská, V. Džubeková, K. Murínová, M. Šnapková (7.B), T. Mikulová a Lorenzo Campagnuolo (7.A)

8/9. roč. – najlepšie družstvo: A. Barančeková, E. Forgáčová, N. Bachledová (8.roč.), M. Gerát, T. Lukáč. M. Kuva (9.roč.)

V rámci okresného kola naše obe družstvá získali 1. miesto a to nás posunulo ďalej. Na krajskom kole sa nám tiež podarilo získať 1. miesto, čo nás posunulo až na majstrovstvá SR.

Najlepší za 7. roč. – Michaela Šnapková, Lorenzo Campagnuolo

Najlepší za 8/9. roč. – Adriana Barančeková, Michal Gerát

Taktiež spomínaní najlepší žiaci a žiačky získali 1. miesta na okresnom, ale aj krajskom kole.

Všetkým veľmi pekne ďakujeme za svedomitú prácu a ich čas. Výhercom gratulujeme a želáme im ešte veľa úspechov.

PaedDr. Elena Vrábľová

Didaktické hry

V závere školského roka žiaci prvého stupňa zažili mnoho zaujímavých aktivít. Medzi ne patrili aj didaktické hry, ktoré sa uskutočnili 26. júna. Tento deň žiaci strávili prechádzkou v prírode. Počas nej pozorovali kvitnúce rastliny a hľadali liečivé byliny. Našli drobné živočíchy ukrývajúce sa vo vysokej tráve, prekvapilo ich mnoho stôp sŕn a jeleňov. Určovali svetové strany podľa tieňa, machu na stromoch a mraveniska a z prírodnín vytvorili pekné obrázky. Prechádzku zakončili krásnym výhľadom na obec Krivú, Dlhú nad Oravou a okolité oravské vrchy.

Mgr. Ľudmila Balážová

Účelové cvičenia

Dňa 26.6 2020 sa na našej škole uskutočnili účelové cvičenia. Vybrali sme sa na multifunkčné ihrisko do dediny, kde si žiaci mohli vybrať z rôznych športov. Tradične si vybrali futbal, ale nepohrdli ani volejbalom. Hrali sa taktiež bedminton, stolný tenis a tenis. Aj takto sme chceli využiť pekné a slnečné počasie, ktorého je tento rok zatiaľ veľmi málo.

PaedDr. Elena Vrábľová

Rozlúčka so školským rokom 2019/2020

Školský rok 2019/2020 bol oproti minulým rokom netradične výnimočný. Tak, ako mnoho iných krajín vo svete, aj tá naša sa musela popasovať s úplnou novinkou, pandémiou. My všetci sme sa tak stali súčasťou veľkých zmien.

Rozsiahle zmeny sa diali aj v školstve, keď sa v marci nečakane zatvorila aj naša, ZŠ s MŠ v Dlhej nad Oravou. Čo sa bude ďalej diať a ako dlho bude trvať táto situácia nevedel s istotou predpokladať nik. Zrazu škola zívala prázdnotou, spolužiaci a kamaráti sa prestali stretávať. Vo vzdelávaní sa ale nepoľavilo, práve naopak, žiaci so svojimi učiteľmi komunikovali a vzdelávali sa dištančnou formou. Po troch mesiacoch karantény a prísnych pravidiel prišlo očakávané uvoľňovanie obmedzení. V júni sme sa postupne začali vracať do škôl, kde si žiaci upevňovali učivo, nadobúdali nové vedomosti a venovali sa rôznym voľno-časovým aktivitám. Mesiac však ubehol veľmi rýchlo, nastal koniec roka a opäť sme sa museli na nejaký čas rozlúčiť. Slávnostné ukončenie školského roka začalo svätou omšou, ktorá sa konala vo farskej záhrade. V hojnom počte sme sa tak mohli spoločne poďakovať za prežitý školský rok. Svoju vďaku prejavili žiaci základnej školy aj aktívnym zapojením sa do svätej omše, či už čítaním prosieb, alebo zaspievaním piesní, ktoré si pripravili pod vedením Mgr. Ľudmily Kamasovej. Spoločná rozlúčka v budove školy sa pre opatrenia spojené s ochorením koronavírusu nekonala. Pani riaditeľka PaedDr. Gabriela Tomáňová sa prihovorila žiakom a zamestnancom školy prostredníctvom školského rozhlasu. Po odovzdaní vysvedčení sa žiaci rozlúčili so spolužiakmi, triednymi učiteľmi a vydali sa za vytúženým a zaslúženým oddychom.

Pevne verím, že o dva mesiace sa všetci v zdraví opäť spoločne stretneme plní energie, odhodlaní pokračovať v poznávaní a objavovaní nového.

Mgr. Dana Karetková