December 2019

Červená stužka

Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi žijúcimi s HIV alebo AIDS. Je značkou pre upevňovanie povedomia o HIV a AIDS medzi ľuďmi. Na Medzinárodný deň HIV a AIDS, ktorý si pripomíname 1. decembra, si ľudia z celého sveta pripínajú červenú stužku. Hlavné zameranie kampane je na mladého človeka, na poskytnutie a zvýšenie odborných vedomostí u mladých ľudí na tému HIV/AIDS, ktoré kampaň považuje za najúčinnejší prostriedok prevencie - boja proti AIDS. Kampaň sa uskutočnila pod odbornou garanciou Ministerstva zdravotníctva SR a viacerých odborných pracovísk na Slovensku a v zahraničí. Spolupracovala s viacerými odbornými pracoviskami a oslovila školy a školské zariadenia Slovenska

Celkový počet zapojených škôl a školských zariadení Slovenska v roku 2019 je 512.

Naša škola si pripomína tento deň oblečením v červenej farbe a vytvorením „živej červenej stužky“. Pre žiakov 8. a 9. ročníka sa zorganizovala odborná prednáška, ktorú viedla MUDr. Elena Nováková PhD (vedúca Ústavu mikrobiológie a imunológie Jesseniovej fakulty UK v Martine) na tému HIV/AIDS. Pre žiakov 7. ročníka bola pripravená prezentácia na túto tému.

PaedDr. Elena Vrábľová

Adventný veniec

Čaro predvianočného času prežívame aj v našej škole. Už niekoľko rokov na začiatku adventu zdobí adventný veniec našu vstupnú chodbu. Jeho výroba je každoročne v rukách piatakov, ktorí ho zhotovujú na hodinách regionálnej výchovy. Spolu s jeho výrobou sa dozvedajú o predvianočných a vianočných zvykoch, ktoré sa zachovali až do dnešnej doby. V ich kompetencii je aj zapaľovanie a dohliadanie na horiace sviečky. Už aj škôlkari a prváci si vedia na ňom porátať, koľko nedieľ ešte chýba do Vianoc. Pri pohľade na horiace sviece si povedzme - Advent je čas čakania, advent je čas nádeje, advent je radosť, čo do sŕdc sa nalieva, advent je čas kúzelný, advent je cesta k zázraku.

Mgr. Anna Potocká

Adventné posedenie Malých technikov

Čarovné obdobie adventu vnímame všetci akosi citlivejšie ako ostatné sviatky. Je to snáď najkrajšie obdobie počas celého roka. V utorok 3.12. sme sa vybrali so žiakmi navštevujúcimi Malých technikov I. a Malých technikov II. na pizzu do pizzérie v Dlhej nad Oravou. Výzdoba a priateľská nálada vytvorili príjemnú predvianočnú atmosféru. Stretli sme sa pri výbornej pizzi, čajíku, iných dobrotách a priateľských rozhovoroch. Čas nám ubehol veľmi rýchlo, ale spolu s kamarátmi, spolužiakmi a pani učiteľkami bol krásny.

Mgr. Mária Maslíková

Vianočné priania

So záverom roka prišiel čas, aby sme niekomu pomohli a niekoho potešili. Vianočné priania našich tretiakov a štvrtákov cestovali na východ Slovenska a spravili veľkú radosť štyridsiatim seniorom žijúcim v zariadení Laviena v Košickej Belej. Veríme, že milé pozdravy rozžiaria ich sviatočné dni. Aby ich priania našich žiakov sprevádzali aj v novom roku 2020.

Mgr. Ľudmila Balážová

Vianočná pošta – pozdravy pre starkých v domovoch dôchodcov

Seniori sú zvyknutí dostávať na Vianoce rukou písané listy či pohľadnice. Je to pre nich ozajstný dar – rukou písané prianie, symbol toho, že na nich niekto myslí. Platí to zvlášť pre starkých v domovoch dôchodcov, ktorým sa Vianoce začínajú prvým pozdravom na stolčeku.

Aj my sme sa so žiakmi 5. a 6. triedy zapojili do výzvy Vianočnej pošty Pohodovo, a tak sme mohli napísať rukou nielen písané, ale aj vyrobené pozdravy, kde žiaci želali seniorom krásne a pokojné vianočné sviatky.

Deti myšlienka veľmi nadchla a napísali naozaj nádherné priania, ktoré určite potešili nejedného osamelého človeka. V ich pozdravoch sa skrývala láska, súcit, dobrosrdečnosť, a to neodmysliteľne k Vianociam patrí.

Mgr. Zuzana Glejteková

Návšteva sv. Mikuláša

V piatok zavítal na školu Mikuláš s čertom a anjelmi.
„Vitaj, vitaj Mikuláš,
čo v batohu pre nás máš?“,

ozývalo sa dnes po celej škole. Žiaci už netrpezlivo čakali na mikulášsku nádielku. A tak sa Mikuláš so svojimi pomocníkmi vypravil po jednotlivých triedach. Každý žiak bol obdarovaný mikulášskym balíčkom. Žiaci sa veľmi potešili a za odmenu sa pomodlili, zaspievali či zarecitovali.

Mgr. Ivana Nechalová

Tvorivé dielne v Centre sociálnych služieb v Tvrdošíne

Členovia žiackej školskej rady sa vybrali do neďalekého Tvrdošína, aby v období Vianoc spestrili deň ľuďom s hendikepom. Pripravili si pre nich tvorivé dielne a potešili ich drobným darčekom. Mladí ľudia z centra nám predviedli vianočný program, za ktorý dostali aj ocenenie. Na pódiu im to išlo skvelo a ich herecké talenty boli obdivuhodné.

Ďakujeme všetkým za pomoc pri realizácii tvorivého stretnutia a príjemne strávené dopoludnie.

Mgr. Lenka Daňková

Vianočná besiedka

Ani sme sa nenazdali a opäť nadišiel vianočný čas, na ktorý sme všetci už netrpezlivo čakali. Čas, keď sme si bližší ako inokedy a snažíme sa zabudnúť na problémy, úsmev na tvári nám vyčarí aj najmenšia maličkosť a máme obrovskú chuť robiť radosť ostatným. Kúzlo Vianoc predsa spája ľudí v úprimnom ľudskom porozumení ...

Aj tento rok si žiaci spolu s pani učiteľkami pripravili nádherný vianočný program pre rodičov, učiteľov a spolužiakov plný spevu, tanca, scénok, vinšov s vianočným posolstvom. Na záver sme si všetci zaspievali najkrajšiu pieseň Tichá noc, svätá noc. Bolo to kúzelné predpoludnie. Pani riaditeľka Mgr. Magdaléna Forgáčová nám všetkým popriala krásne a veselé Vianoce, plné zdravia, šťastia, oddychu a pohody.

Sviatočne naladení sme sa rozišli domov, aby sme strávili najčarovnejšie sviatky v roku s tými najbližšími, so svojou rodinou.

Mgr. Mária Maslíková