Marec 2014

Literárno – dejepisná exkurzia

Žiaci 8. ročníka v pondelok opustili školské lavice a spolu s pani učiteľkami dejepisu a slovenského jazyka podnikli cestu do neďalekého mesta Dolný Kubín, kde sa nachádza Čaplovičova knižnica. Práve v danej budove nás čakala expozícia nášho rodáka a najvýznamnejšie autora literatúry – P.O. Hviezdoslava. Žiaci si v troch miestnostiach prezreli pamiatky básnika a iné zaujímavé materiály. Videli, ako Hviezdoslav pracoval, ako sa obliekal a čo zvykol robiť počas svojich voľných chvíľ.

Pracovníci knižnice si pre nás pripravili zaujímavú prezentáciu spojenú s výkladom. Z dejepisu si pripomenuli už osvojené poznatky o  SLOVENSKOM NÁRODNOM OBRODENÍ, ktoré je úzko späté s literatúrou.

Žiaci mali možnosť nahliadnuť aj do Čaplovičovej knižnice, v  ktorej sa zachoval unikátny knižný fond. Veľkou zaujímavosťou pre žiakov bolo, ako pracovníci knižnice pristupujú ku knihám. Pri každom nahliadnutí používajú špeciálne rukavice. Dúfame, že po tejto skúsenosti žiaci prehodnotia svoj vzťah ku knihám.

Poslednou zástavkou našej exkurzie bol Florinov dom s názvom výstavy – Čas odhaľuje všetko alebo meranie času v minulosti.

Daňková

Testovanie 9 – 2014

12. marca 2014 naši deviataci absolvovali prvú vážnu životnú skúšku Testovanie 9. Každoročne ide o monitorovanie ich vedomostí z predmetov slovenský jazyk a literatúra a matematika.

Hlavným cieľom Testovania 9 je získať obraz o vzdelávacích výsledkoch žiakov pri výstupe z druhého stupňa ZŠ (ISCED 2) a monitorovať úroveň ich pripravenosti na ďalšie štúdium (ISCED 3). Výsledky testovanie budú aj jedným z kritérií prijímania žiakov na stredné školy. Testovalo sa učivo, ktoré obsahovou stránkou a úrovňou náročnosti zodpovedá platnej pedagogickej dokumentácii pre žiakov ZŠ, ktorou je Štátny vzdelávací program pre žiakov 2. stupňa ZŠ. Testové úlohy boli zamerané na zapamätanie, porozumenie, aplikáciu, analýzu a hodnotenie. (Ak máte záujem, môžete si ich pozrieť na www.nucem.sk/testovanie_9.)

Výsledky budú škole známe v elektronickej podobe začiatkom apríla 2014, výsledkové listiny dostanú žiaci v polovici apríla 2014.

Veríme, že naši deviataci v tejto dôležitej skúške uspeli čo najlepšie.

Mgr. M. Forgáčová

obrobrobr


Marec – mesiac knihy

Už tradične je mesiac marec spájaný s knihami a práve pri tejto príležitosti si pani učiteľky slovenského jazyka pripravili pre žiakov druhého stupňa rôzne aktivity, ktoré prebiehali priebežne počas celého marca.

1. Kreslo pre hosťa – prvá aktivita sa odohrávala, v našej školskej knižnici, po vyučovaní. Úlohou žiakov bolo priniesť si svoju obľúbenú knihu a predstaviť ju hosťom. Zúčastnení žiaci si tak vyskúšali pocit výnimočnosti a dôležitosti. Ostatní žiaci v tichosti počúvali a pýtali sa rôzne zaujímavé otázky. Po prezentovaní kníh deti čakalo malé občerstvenie a na záver sme sa zahrali rôzne hry. Spoločne sme strávili príjemné popoludnie.

2. Fotka s mojou obľúbenou knihou – žiaci mali za úlohu sa doma odfotiť so svojou obľúbenou knihou. Súťažili o najoriginálnejšiu fotku s knihou. Môžeme povedať, že žiaci boli naozaj kreatívni a niektorým nechýbala odvaha.

3. Originálny obal knihy – posledná aktivita prebiehala už počas hodín literatúry, kde žiaci tvorili obaly kníh. Fantázii sa medze nekládli.

Najaktívnejší žiaci boli odmenení knižnou a sladkou odmenou.

Výhercovia:

Darina Oslíková (5. ročník)

Adriana Pavčová (5. ročník)

Alexandra Kaučiariková (6. ročník)

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobr


Cestovali sme za knihami

Mesiac marec spájame už tradične s príchodom jari, od roku 1955 je marec spojený aj s prívlastkom- mesiac knihy. S nástupom vizuálnych elektronických médií bol premenovaný na Mesiac knihy a internetu. Žiaci 3. a 4. triedy pri tejto príležitosti navštívili Oravskú knižnicu Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Najprv im Mgr. M. Kazimírová priblížila tradičné remeslá na Orave, akými boli plátenníctvo, pltníctvo, debnárstvo, hrnčiarstvo, kováčstvo, remenárstvo. Nasledovala prehliadka knižnice a boli tiež oboznámení so spôsobom, ako nájsť cez internet hľadanú knihu. Záver patril prezeraniu a čítaniu kníh podľa vlastného výberu.

Sprievodnou akciou návštevy nášho okresného mesta bola aj návšteva historického cintorína. Zastavili sme sa hlavne pri hroboch J. Matúšku a P. O. Hviezdoslava. S menami týchto významných osobností sa žiaci stretli v učive o slovenskej hymne a pri recitačnej súťaži Hviezdoslavov Kubín. Videli sme aj budovy, ktoré nesú meno nášho najväčšieho básnika P. O. Hviezdoslava - dom, v ktorom žil, gymnázium, múzeum aj námestie. No a neodmysliteľnou sprievodnou akciou bola aj návšteva nákupného centra a cukrárne.

Mgr. A. Potocká

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobr


DEŇ VODY

22. marec je vyhlásený za Svetový deň vody. Aj na našej škole sme si dôležitosť vody v našich životoch pripomenuli rôznymi interaktívnymi aktivitami. Najskôr sme si prečítali rozprávku o dažďových trpaslíkoch, ktorí nám veľmi jednoducho vysvetlili čo je kolobeh vody v prírode. Jeden dažďový trpaslík nám v škole nechal niekoľko dažďových kvapiek. Na každej kvapke boli napísané zaujímavosti o vode. Všetky deti z prvého stupňa sa premenili na vodných pátračov a hľadali trpaslíkove kvapky, aby mohli odpovedať na zadané otázky. Za každú správnu odpoveď dostali malú dažďovú kvapku, ktorú vlepili do veľkého spoločného plagátu. Spoločne tak prváci, druháci, tretiaci a štvrtáci vytvorili krásny kolobeh vody v prírode. O to väčší šok zažili, keď pani učiteľka vysypala na plagát smeti a čiernu farbu do vody. Nastalo ticho a slová: „Vy ste nám to pokazili!“ Áno pokazili, presne tak, ako to robíme niekedy aj my, keď zahodíme papierik na zem, umyjeme auto pri rieke, vypustíme škodlivé látky z továrni do vody a podobne. Po krátkej diskusii ako môžeme pomôcť neznečisťovať vodné toky, žiaci dostali modré kartičky a na ne napísali čo urobia preto, aby voda na našej planéte bola čistá a aby jej bolo vždy dosť. Nakoniec sme si zaspievali veselé pesničky o vode a kolobehu vody v prírode.
Lucia Kortmanová

Deň počatého dieťaťa

Aj tento rok učitelia spolu so žiakmi vyjadrili úctu k životu a pripomenuli si 25. marec ako Deň počatého dieťaťa. Dievčatá z druhého stupňa vyrobili a v tento deň aj rozdávali biele stužky, symbolizujúce bezbrannosť a nevinnosť ešte nenarodeného dieťaťa. Po vyučovaní nasledovala debata na túto problematiku a premietanie filmu October baby .
Ľ. Kamasová

Beseda o oravskej prírode

Dňa 27. marca navštívila žiakov 1. stupňa Ing. Zuzana Kertysová, ktorá pracuje v Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava.

Žiakom porozprávala o pralesoch a zvieratách žijúcich na Orave. Pútavé rozprávanie doplnila obrázkami, zvukmi zvierat a hlavne skutočnými zážitkami, ktoré zažila pri pozorovaní, označovaní a fotografovaní zvierat. Žiaci si zapamätali mnoho informácií, pretože ich prednáška veľmi zaujala. Dostali pracovné zošity plné obrázkov z prírody, ktoré určite využijú na vyučovaní.

Balážová

obrobrobrobrobr
obr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr