November 2006

Aktivity k Medzinárodnému týždňu vzdelávania

V dnešnej dobe sú žiaci zaplavení zo všetkých strán rôznymi informáciami z masmédií. Je pre nich veľmi dôležité naučiť sa orientovať v tejto spleti nových poznatkov.

Preto sme sa pri príležitosti Medzinárodného týždňa vzdelávania rozhodli, že 15. november prežijú naši žiaci netradične. Každý triedny učiteľ si pripravil pre svoju triedu aktivity zamerané na obohatenie vedomostí žiakov. Deviataci navštívili Literárne múzeum a Oravskú galériu v Dolnom Kubíne, šiestaci a siedmaci zavítali do Ružomberka, kde si prezreli stálu expozíciu Fullovej galérie. Zvyšok žiakov ostal v škole, ale nenudili sa. Tvorili projekty na rôzne témy. K dispozícii mali množstvo encyklopéd, časopisov, informácií z internetu.

O ich tvorivosti svedčia vytvorené práce, ktoré prezentovali pred svojimi spolužiakmi a učiteľmi.

Exkurzia v Liptovskom múzeu a Fullovej galérii

Dňa 15. novembra v rámci vzdelávacích aktivít žiaci 6.A a 7. triedy navštívili Liptovské múzeum a Fullovu galériu v Ružomberku. Jednotlivé expozície sprevádzal pútavý výklad. Žiaci mohli zažiť atmosféru od praveku až po súčastnosť, vidieť bronzové šperky, hlinené nádoby, stredoveké zbrane, gotické i barokové sochy a tiež ľudové kroje, nástroje a výrobky. Nemenej zaujímavé boli expozície z obdobia dvoch svetových vojen, časti venované A. Hlinkovi, botanike, zoológii, geológii a aj výrobe papiera.

Fullova galéria je miestom, kde autor velkolepých diel, ale i jemných knižných ilustrácií žil a tvoril. Bola jeho ateliérom, domovom i galériou. Mnohé obrazy v žiakoch i p. učiteľkách zanechali neopakovateľné pocity.

Okresné kolo družstiev základných škôl v stolnom tenise

Dňa 22. novembra 2006 sa v Dolnom Kubíne konal ďalší ročník okresnej stolnotenisovej súťaže. Našu školu reprezentovalo družstvo chlapcov v zložení: Martin Zmrazek, Branislav Habiňák, Andrej Zrnčík a Patrik Zrnčík. Získali sme 1. miesto, čo je veľký úspech, pretože sa nám podarilo poraziť sedem ďalších základných škôl, medzi nimi všetky dolnokubínske zákadné školy. Zo základnej skupiny sme postúpili so stratou jediného bodu priamo do finále. Najťažší zápas sme odohrali proti škole Janka Matušku z Dolného Kubína, pretože v ich tíme hral žiak, ktorý profesionálne trénuje a hrá ligové zápasy. Napriek tomu sme stratili len jeden bod. Vo finále sme sa stretli so športovou školou Martina Kukučína z Dolného Kubína, ktorú sme porazili hladko 4-0. Po dlhšom čase opäť naši chlapci zvíťazili, a tak postúpili na krajské kolo, ktoré sa bude konať 7. decembra v Čadci. Tam už na nás čakajú oveľa ťažší súperi, tak nám milí spolužiaci a kolegovia držte všetky prsty.

Ďakujeme chlapcom, že boli skvelí tím a takto nás reprezentovali v okresnom kole. Tešíme sa na ďalšie úspechy.

Literárna beseda

23. novembra zavítala medzi našich žiakov vzácna návšteva - spisovateľka p. Blažena Mikšíková, autorka viacerých detských kníh. Pre deti jej dielo nebolo neznáme, pretože s obsahom kníh sa zoznámili na hodinách čítania.

V úvode besedy sa p. spisovateľka snažila priblížiť, čo táto profesia obnáša, ako píše knihy, vymýšľa postavičky, príbehy. Na záver žiačikom prečítala ukážku z pripravovanej knihy. Otázkam zo strany detí nebolo konca-kraja, pretože postavičky Beláska, Smieška i Rajenky sa stretli s veľkým ohlasom pre svoju hravosť, humor, šantivosť.

Beseda bola ukončená veľkou autogramiádou. Veríme, že aj takouto formou sa nám aspoň niektorých žiakov podarilo prinútiť siahnuť po knihách.