Máj 2023

Vesmír očami detí

Naša materská škola sa zapojila do výtvarnej súťaže „Vesmír očami detí“.

V kategórii I. okresného kola získali:
Terézia Murinová- hlavnú cenu a postup na celoslovenské kolo
Karin Červeňová- špeciálnu cenu poroty
Isabell Antónia Zaťková- špeciálnu cenu poroty

Deti sa so svojimi rodičmi zúčastnili slávnostného vyhodnotenia a odovzdávanie cien, ktoré sa uskutočnilo v Oravskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne. Súčasťou vyhodnotenia súťaže bola aj vernisáž prác. Deti okrem diplomu získali tiež malý darček.

Víťazkám srdečne blahoželáme!

Katarína Matláková

Deň matiek

,Krásny mesiac ajajaj,
všetkým mamám patrí máj“.

V máji oslavujú mamičky DEŇ MATIEK. Každá mamička si určite zaslúži váš pekný úsmev, pohladenie, básničku, kvietok alebo srdiečko a hlavne tri krásne slová ,,ĽÚBIM ŤA MAMIČKA“. Dňa 21. mája sa v Kultúrnom dome v Dlhej nad Oravou konalo podujatie pre naše milé maminky. Deti zo základnej a materskej školy pripravili spolu so svojimi pani učiteľkami pekný program uvitý z tančekov, pesničiek a básničiek. Bol to darček ku DŇU MATIEK ako naše poďakovanie maminkám za ich obetavosť a prácu v rodine. Sála bola plná a mnohým mamičkám pri sledovaní jednotlivých vystúpení neraz vyhŕkla slza šťastia. Okrem darčekov v podobe jednotlivých predstavení boli všetky maminky obdarované aj sladkosťou od obecného úradu.

Ďakujeme vám milé mamičky a tešíme sa na vás aj nabudúce.

Anna Suľová

Na návšteve u včelára

Zavčas rána bzučí včielka,
že navštívi každý kvet.
Nabzučí sa veru veľa,
kým vyrobí sladký med.

Na lúkach už počuť bzukot včielok. V mesiaci máj sme navštívili pána včelára, ktorý nám porozprával o včielkach. Na úvod nám ukázal obrázky včiel, kde deti videli ako vyzerá kráľovná, trúd a robotnice. Tiež nám ukázal nástroj na vydymenie (dymák), aby boli včielky pokojnejšie a spoločne sme sa presunuli k úľom. Deti mali možnosť pozerať tento hmyz z dostatočnej blízkosti. Pán včelár nám dal pokyny, ako sa spávať aby včela nezaútočila. Pri pozorovaní úľov sme počúvali zaujímavosti zo života včiel. Dozvedeli sme sa, koľko sa včielka dožije, koľko medu vyrobí za svoj život, čo je povinnosťou kráľovnej a robotníc. Vyskúšali si včelárske pomôcky, ochranný oblek, ktoré sú jeho dennou súčasťou. Nechýbala ani ochutnávka medu. Okrem včiel sme na dvore videli sliepky, zajaca a psíka ktoré mohli deti pohladiť.

Ďakujeme pánovi včelárovi že si našiel čas a my sme mohli stráviť krásne dopoludnie plné zážitkov.

K. Matláková