Apríl 2023

Veľká noc v našej škôlke

Jar je v plnom prúde. Jarné slnko, svieža zeleň trávy, jasné farby prvých kvietkov vysielajú pozitívnu energiu, ktorú sme si s deťmi užívali na pobyte vonku a spoločných vychádzkach do prírody. S príchodom jari sú neoddeliteľne spojené aj mnohé ľudové zvyky a tradície, ktoré sme sa snažili oživiť aj v našej Materskej škole. Počas týždňa sme viedli rozhovor o typických znakoch jari a Veľkej noci. Priblížili sme si pôstne obdobie, tradičné jedlá, prečo a ako sa zdobili vajíčka, tradičnú oblievačku a šibačku. Naučili sme s deťmi krásne veľkonočné vinše a piesne. Pozreli sme si video ako sa naši predkovia v minulosti pripravovali na veľkonočné sviatky a ako ich slávili. Naše detičky s malej aj veľkej triedy si v tomto duchu Veľkej noci vyzdobili aj svoje triedy, šatne a vytvorili krásne veľkonočné nástenky. Pani učiteľky pripravili pre deti rôzne námety na veľkonočné dekorácie. Deti z malej triedy skladali papier podľa predlohy a z geometrických tvarov vytvorili sliepočku a kohútika, strihali malé kuriatka, vyrábali veľkonočné pozdravy pre rodičov. Barborka Špavorová nám doniesla plný košík vyfúknutých vajíčok, ktoré detí krásne vymaľovali a vyzdobili. Do nasadenej trávičky deti popichali vymaľované kraslice. Spoločne sa tešili aj z krásneho medovníkového košíčka plného medovníkových dobrôt, ktorý im doniesla Izabelka Tješová. Deti si košíčkom vyzdobili šatňu a potom si na ňom pochutnali. Vo veľkej triede včielok prebiehali veľkonočné tvorivé dielne, kde deti skladali a lepili z farebných papierov zajačikov, sliepočky, kuriatka. Farebnými lepiacimi páskami zdobili papierové vajíčka, strihali a maľovali zajkov a kuriatka, ktorých škrupinky dozdobovali skrčeným krepovým papierom. Maľovali vajíčka temperovými farbami pomocou špajdlí alebo tenkého štetca. Deti si spoločne s pani učiteľkami vyrábali rôzne veľkonočne ozdoby a dekorácie a strávili prijemný deň v materskej škole.

Mgr. Mária Jurigová

obrobrobrobrobr
obr


Ako sme oslávili ,,Deň Zeme“


,,Dnes má sviatok naša Zem,
čo jej k sviatku poprajem?
Modré nebo, zdravý vzduch,
čisté rieky, v lesoch kľud….“

Deň Zeme by mal byť 365 dní do roka, a preto o ochrane prírody a potrebe triedeného zberu je nutné hovoriť už v mladom veku a jazykom, ktorému deti rozumejú. Tak získajú správne návyky, pochopia, že neporiadok do prírody nepatrí a odpad je potrebné správne triediť. Veď predsa máme radi našu planétu Zem, našu krajinu. Oslavu Dňa Zeme sme si uctili rôznymi aktivitami. Deti sú budúcnosť tejto planéty a vysvetlilo sa im, že aj oni majú jej osud v rukách. Rozprávali sme si ako môžeme pomôcť životnému prostrediu – recyklovať odpad, šetriť vodu, vzbudzovať lásku k prírode a starať sa o ňu. Menšie deti sa naučili ako sa správne triedi odpad, staršie deti si už overili svoje schopnosti pri triedení, spoločnými silami vytvorili plagát našej Zeme, spoznali našu Zem, ako vyzerá, aké zvieratá na nej žijú. Naučili sa, že musia rešpektovať všetko živé – rastliny, živočíchy aj ľudí a vyjadrili svoj postoj ako sa správať k prírode. Oslavou Dňa Zeme sme pokračovali v lesíku pri škole. Stromy nám poskytujú kyslík a čo iné sme mohli robiť, ako nadýchať sa z plných pľúc čerstvého a zdravého vzduchu. Príroda je aj energia, a preto sme si z chuti v lese zacvičili. Po rozcvičke na nás čakal zaujímavý pohybovo – vedomostný program ,,Voda je život“. Zamerali sme sa na nedostatok vody na Zemi. V areáli školského dvora boli pripravené jednotlivé stanovištia, kde si deti zašportovali, zasúťažili a pritom sa dozvedeli veľa zaujímavostí o vode.

Na jednotlivých stanovištiach boli tieto aktivity:
1. Skákanie cez Hula hoop kruhy - informácie o vode na planéte Zem. Na tomto stanovišti sa deti dozvedeli, ktorý svetadiel má najviac, a ktorý najmenej vody. Povedali sme si, kde všade využívame vodu napr. na pestovanie rastliniek a chov zvieratiek, koľko do tovární a koľko ľuďom do domčekov. Potom deti preskákali cez svetadiely.
2. Zhadzovanie plechoviek a kolky - informácie o vode a Slovensku. Na tomto stanovišti sa deti dozvedeli, že pitnú vodu máme z vodovodu, z prameňov alebo si ju môžeme kúpiť. Zistili, aké balené vody poznáme a ktoré minerálne vody sú na Slovensku. Potom zhadzovali kolky prírodným materiálom ,,šiškami“.
3. Beh a kolobeh vody. Keď nám prší, začína sa dlhý beh vody do mora a zasa k nám. Ukázali sme si kolobeh vody a vyskúšali si zabehnúť cez prekážky.
4. Beh s loptičkami na tanieri - šetríme vodu. Deti sa dozvedeli, kto ako doma šetrí vodu pri umývaní zúbkov, kúpaní, resp. sprchovaní. Ako treba umývať riad, a že voda sa dá šetriť aj kúpou kvalitných elektrospotrebičov – umývačky a práčky. Potom sme behali s loptičkami na papierovom tanieri tak, aby nám nespadli.
5. Beh so zviazanými nohami/rukami - Zem bez vody. Pozreli sme si obrázky ako vyzerá krajina bez vody a povedali sme si čo by sa stalo, keby sme nemali vodu. Tiež sme sa dozvedeli, ako nedostatok vody vplýva na človeka a koľko vydrží človek bez vody.

Nakoniec z toho všetkého deťom poriadne vysmädlo, a tak sme sa išli napiť samozrejme vody, povedali sme s,i koľko treba denne vypiť vody a zopakovali si, prečo je voda taká dôležitá. Na záver si ešte deti kreslili kriedami na chodník a v altánku si mohli vymaľovať temperovými farbami kameň do podoby zeme. Stále krajšie jarné počasie nás láka tráviť čas v prírode. Koncom týždňa sme sa vybrali do blízkeho lesa a počas prechádzky sme vyčistili jeho okraj od nahromadených odpadkov. Pozorovali sme prostredie lesa, vtáčiky, hmyz a rastliny a objavovali rôznorodé prírodniny. Najlepšie z celého dňa bolo, že sme sa mohli vyšantiť na lúke. Cieľom tejto aktivity bolo rozvíjať environmentálne povedomie detí tvorivým a hravým spôsobom, chrániť prírodu a starať sa o ňu a tak zveľaďovať životné prostredie. Na našej Zemi a jej pokladoch záleží. Deti si uvedomili, aké cenné dary nám poskytuje naša Zem. Zemské zdroje však nie sú nevyčerpateľné, preto ich chráňme pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi! A preto želaním nás všetkých by malo byť ,,ABY BOL DEŇ ZEME KAŽDÝ DEŇ, NIELEN 22. APRÍLA!“

Anna Kramárová

obrobrobrobrobr
obrobr


Návšteva v 1.ročníku

Školský rok sa pomaly blíži ku koncu a z našich predškolákov sa čochvíľa stanú veľkí školáci. V mesiaci apríl, sme sa preto rozhodli navštíviť žiakov 1. Ročníka a oboznámiť sa s priestormi pred zápisom do školy. Pani učiteľka nás srdečne privítala a pozvala do triedy. Prváci nám ukázali, čo všetko sa za ten krátky čas naučili. Pomenúvali obrázky, hravou formou ich rozčleňovali na slabiky, dopĺňali chýbajúce začiatočné písmeno, počítali kocky „ cukru“ pre draka, určovali počet v skupinách. Do úloh sa zapájali aj predškoláci.

Na záver nás naučili jednoduchú tanečnú choreografiu a spoločne sme si zatancovali. Deťom sa v škole veľmi páčilo a už teraz sa tešia na nástup do školy. Ďakujeme pani učiteľke a školákom, že sme s mini mohli stráviť príjemné chvíle.

K. Matláková

obrobrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr