Október 2022

Ako sme s pánom stolárom vyrobili domček pre hmyz

S nápadom vyrobiť domček pre hmyz prišla Peťkova mamina. Ich ocko je stolár a do realizácie sa pustil s chuťou už doma. Všetko si dôkladne premyslel, zakreslil, nachystal, narezal,... Do škôlky priniesol celé vybavenie - od hobľovačky cez latky, náradie, klinčeky až po náplň do domčeka. Pomocou hobľovačky nám ukázal rozdiel medzi neohobľovanou a ohobľovanou latou. Rozdiel sme videli aj cítili, keď sme po latke prešli prstom. V dielni nám poukazoval náradie a nástroje, s ktorými pracuje. Deti si mohli vyskúšať pílenie pílkou, šmirgľovanie aj pribíjanie klincov. Napílené a opracované latky deti s pomocou pribíjali podľa nakresleného návodu. Domček sme vyplnili materiálom, ktorý je pre chrobáčiky, včielky a motýle lákavý - suchá tráva a lístie, konáriky tenké aj hrubšie s otvormi, piliny, šišky a kôra zo stromu. Na vrch domčeka Peťkov ocko pripevnil zošívačkou mriežku, aby výplň časom nevypadla. Hotový domček sme pripevnili na tabuľu v ekoučebni. Nám sa veľmi páči, dúfame, že hmyzu sa v ňom bude dobre bývať.

Peťkova mamina dala deťom sladké ovocie a drevený prívesok v tvare úsmevu na kľúče na pamiatku.

Ďakujeme obidvom za skvelý deň, za ukážku stolárskej práce a za krásny domček pre hmyz.

Mgr. K. Orelová

Dopoludnie u babky na záhrade

Október je nie len mesiacom kedy pozorujem zmeny v prírode, padanie lístia, chladnejšie počasie, zber jesennej úrody. Je to aj mesiacom úcty k naším milovaným starým rodičom. S deťmi sme rozprávali, ako si máme vážiť a ctiť starších ľudí. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli navštíviť Isabellkinu babku. Babka nás s úsmevom privítala a pohostila.

Deti jej pomohli na záhrade s hrabaním lístia, ktoré usilovne naložili do fúrika, udupali a odviezli do kompostoviska. Práca na záhrade sa im veľmi páčila. Popri hrabaní lístia zbierali orechy, v záhrade kŕmili sliepočky a užívali si jesenné aktivity.

Za pomoci pani učiteliek vyrezávali do tekvice, ktorú lyžičkami vydlabali a dozdobili kvetinkami a lístím zo záhrady. Na záver sme pani Gonosovej zaspievali piesne a poďakovali sa jej za to, že sme mohli stráviť príjemné dopoludnie u nej na záhrade.

meno

Pondelok s hasičmi

Tretí októbrový týždeň sme začali s hasičmi. Hasiči z Dolného Kubína navštívili našu školu. Najprv sa venovali školákom a potom nám. Porozprávali nám o svojej práci čo všetko robia, naučili nás dôležité čísla kam treba telefonovať, ukázali nám svoje pracovné oblečenie. Dovolili nám vyskúšať si ich prilbu a pani učiteľke požičali svoju bundu. Poukazovali nám prístroje a celé auto, do ktorého nás ochotne vyložili a my sme sa mohli zahrať na hasičov. Na rozlúčku nám pustili nachvíľku maják aj sirénu a spoločne sme sa odfotili.

Ďakujeme im veľmi pekne.

Mgr. K. Orelová

Návšteva železničnej stanice

V rámci týždňa ,,Pracovné profesie“ sme sa vybrali na železničnú stanicu. Deti mali možnosť vidieť prichádzajú vlak, ktorý nás pozdravil zatrúbením a my sme mu na oplátku zamávali. Po nastúpení cestujúcich do vlaku, dal ujo výpravca povel a vlak mohol opustiť stanicu a pokračovať na ďalšiu zastávku. Pán výpravca nás pozval k sebe do kancelárie, kde nám porozprával viac o svojej práci. Deťom rozdal cestovné lístky, ktoré si mohli opečiatkovať a následne im ich naskenoval. Ukázal nám lampy vo farbách semaforu ktoré používajú pri práci v noci, aby mohol vlak bezpečne zastať a tiež odísť zo stanice. Prezradil nám povel na odchod vlaku. Deti mali možnosť vyskúšať si uniformu a zahrať sa na malých výpravcov. Tento deň sa im zážitkovým učením priblížilo ako to prebieha na železničnej stanici a akú dôležitú prácu vykonáva ujo výpravca. Na záver sme zaspievali pesničku,, Ide, ide vláčik“, poďakovali sa a vrátili späť do materskej školy.

Katarína Matláková