Január 2023

Ako Chrobáčiky spoznávali lesné zvieratká

,,Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden les a v tom lese si svorne nažívali zvieratká, ľudia im taktiež hovoria lesné zvieratká.“

Tak ako tradične každý rok, ani teraz sme nemohli zabudnúť na „zvieratká v lese“ a postarať sa o ne. V mesiaci január sme sa veľmi veľa rozprávali o lesných zvieratkách a deti pomocou obrázkov a hádaniek spoznávali ich život. V zábavných aktivitách si osvojili nové vedomosti o spôsobe ich pohybu v prostredí, pozorovali a porovnávali ich podobnosti a odlišnosti, dozvedeli sa čím sa živia a aké zvuky vydávajú. Z prírodných materiálov si vyrobili les, v ktorom zvieratká žijú a ich šikovné rúčky opäť vytvorili milé práce ,,sovičku, medvedíka a vtáčika“, ktoré nám zdobili priestory našej šatne. O lesných zvieratách sme si prečítali tiež v náučných knižkách a zahrali sa rôzne pohybové hry s touto tematikou. Rozprávali sme si, akým spôsobom môžeme pomôcť lesným zvieratkám a vtáčikom v zime. Deti v krátkej dramatizácii „O rukavičke“ precítili pocit spolupatričnosti a význam vzájomnej pomoci. Naučili sa peknú pesničku o vtáčikovi, v ktorej sa spieva ,,Neboj sa ty vtáčatko, každé dobré dieťatko, postará sa o teba, dá ti zrna aj chleba“. Detičky naozaj nezabudli naplniť vtáčikom brušká. Vyrobili pre nich kŕmidlá, pripravili semiačka a zavesili ich v školskej záhrade na stromy. Každý deň môžu tak pozorovať z okna svojej triedy, ako sa pekne postarali o vtáčiky.

Na konci mesiaca zavítal do našej MŠ ujo poľovník Matej Kováč a porozprával o lesných zvieratkách, ako sa o nich ľudia a poľovníci starajú počas zimy, čo im dávajú jesť a aké zvieratká môžeme stretnúť alebo vidieť v okolí Dlhá nad Oravou. Nakoniec deti položili ujovi poľovníkovi niekoľko otázok, na ktoré im odpovedal. Deti sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií. Dohodli sme sa, že nás ujo poľovník zoberie do lesa a ukáže nám krmelec pre srnčiu zver, spoločne prinesieme potravu a cestou budeme pozorovať stopy zvierat.

Ďakujeme ujovi poľovníkovi Kováčovi, že si pre nás našiel čas a prišiel na návštevu ku nám do škôlky!

Anna Kramárová

Január v triede sovičiek

Vianoce sa skončili a my sme sa po prázdninách v hojnom počte opäť stretli v našej škôlke plný zážitkov, emócií a dobrej nálady sme si spoločne porozprávali, čo všetko sme cez Vianoce prežili a aké darčeky deti najviac potešili. S počúvania detí bolo vidno, že Vianoce boli pre nich naozaj krásnymi a pokojnými sviatkami v kruhu svojej rodiny. Počas jednotlivých týždňov sme sa oboznamovali s prvkami živej a neživej prírody. Deti lupou pozorovali mach, trávu, skalky, konáriky, šušky, kúsky dreva, slamu v triede. S nazbieraných prírodnín z lesa vytvárali obrázok, ktorý dotvárali konárikmi, machom, skalkami a vznikol tak krásny prírodný obrázok s ľudskou postavou z kamienkov. Uskutočnili sme aj malý pokus so sopkou z plastelíny, do ktorej sme dali sódu s octom a ukázali sme si chrlenie aktívnej sopky. S vytvorenej legendy tvorili slovo sopka a identifikovali niektoré písmená abecedy. Mesiac január bol spojený aj s lesnými zvieratkami a ich starostlivosťou v zime. Rozfukovaním tušu vytvárali drozda, podľa pokynov učiteľky kreslili líšku a dotvárali ju brezami, kde papierom rozťahovali tuš a prstom otláčali bielu farbu v podobe snehu. Z papierových roliek urobili líšku a srnku a tak sme spoločne vytvorili krásnu nástenku lesných zvieratiek. Do našej škôlky zavítal aj pán poľovník, ktorý nám vyrozprával veľa o lesných zvieratkách, ktoré môžeme stretnúť v našom okolí a aj to ako sa o nich treba cez zimu starať. Odpovedal deťom na ich zvedavé otázky a poukazoval im obrázky zvieratiek a ich typické znaky. Pán poľovník nám sľúbil, že nás v blízkej dobe zoberie na prechádzku do lesa ku krmítku kde donesieme zvieratkách niečo pod zub. V našom školskom areáli máme veľa stromčekov kde sa skrývajú hladné vtáčiky, ktoré tu prezimujú a tak deti s pani učiteľkami pripravili krmítka pre vtáčiky a rozmiestnili smi ich po viacerých stromčekoch. Pozorovali sme prilietavajúce vtáčiky a pomenovávali sme ich. Počas tohto týždňa si deti nielen osvojili názvy lesných zvieratiek a vtáčikov ale zároveň si vypočuli rozprávky a zaujímavosti s encyklopédií o zvieratkách. Pani učiteľka si pre deti pripravila vedomostný kvíz, v ktorom deti ukázali, že sú veľmi šikovné a naučili sa veľa nových zaujímavostí. Spoločne sme si zahrali aj divadielko „o Pampúšikovi“, kde sa deti prezliekli za lesné zvieratká a snažili sa vyrozprávať vypočutý príbeh. Mesiac Január nás obdaril veľkou snehovou nádielkou, ukončili sme ho spoločnou sánkovačkou a stavaním snehuliakovej rodiny, z ktorej mali deti veľkú radosť.

Mária Jurigová