December 2020

Vzácna návšteva

Dnes je velká slávnosť naša, privítame Mikuláša.

Máme preňho balíček, plný pekných básničiek.

Pekné Mikulášske básničky a piesne sa ozývali v našej škôlke počas návštevy sv. Mikuláša. Mikuláš so svojím pomocníkom anjelom štedro odmenil všetky deti balíčkom sladkostí a hračkami. Potom sa s deťmi rozlúčil s prísľubom, že o rok príde zas.

“Ďakujeme Mikuláš za tie krásne chvíle, za darčeky od teba, za úsmevy milé.”

Anna Suľová

Pečenie medovníkov

Vo vianočnej pekárni
napečieme za pár dní...

Trieda motýlikov sa dňa 10.12 premenila na vianočnú pekáreň kde sa usilovne pracovalo. Deti si valčekom vyvaľkali cesto na medovníčky, do ktorého vykrajovali vianočné vzory. Pri práci nechýbali koledy a dobrá nálada. Na záver sme medovníčky zaniesli do kuchyne, kde nám ich teta kuchárka upiekla. Deti mali z medovníkov veľkú radosť.

Katarína Ťapajnová

December v škôlke

V decembri sa naša škôlka premenila. Listy vystriedali snehové vločky, zasnežené domčeky, vianočné ruže a červené čižmičky. S tými čižmičkami opäť prišiel aj Vianočný škriatok a deťom nechával odkazy s vianočnými úlohami. Niekedy boli zložité, niekedy tajomné a občas aj bláznivé. Vyrábali sme si ozdoby na stromček, vianočné pohľadnice, piekli medovníčky. Medovníčky – to bola jedna z úloh, ktorú pre nás nachystal. Deti by Vám vedeli povedať, ako nás potrápil. Museli sme rozlúštiť jeho hádanku, nájsť všetko v triede, ktoré sa začína na písmeno P. Spočítať písmenká v slove a vybrať to správne, ktoré bolo našou indíciou. Zvládli sme to. Našli sme dve misky a nich - múka, maslo, med, vajíčka, prášok do pečiva, škorica, Kajkina ponožka, papierové rúško, ceruzka :O No povedzte, čo z toho? Deti povedali, že medovníčky. Ale čo tá ponožka, ceruzka a rúško? Tak sme rozmýšľali, čo by sa stalo, keby sme do medovníkov pridali ponožku, alebo rúško, alebo ceruzku. Trochu sme pomudrovali a veľa sa pri tom nasmiali. Prišli sme na to, že nás chcel nachytať a že je riadny šibal. Ale my sme sa nenachytali. Vymiesili sme parádne cesto a na druhý deň z neho vaľkali, vykrajovali, piekli a jedli skvelé medovníky. No a písal nám aj aby sme poriadne nacvičili program na besiedku. Síce rodičia do škôlky nemôžu, ale aká by to bola vianočná atmosféra v škôlke bez besiedky? A nám sa to páči. Radi spievame, tancujeme aj recitujeme. Vystupovali by sme aj každý týždeň. Najprv deti z prvej triedy. Také malinké detičky. Niektoré sú v škôlke len 4 mesiace a ako to zvládli! Zatancovali k piesni Hore brehom – dolu brehom, zaspievali Búvaj dieťa krásne, Povedzte nám pastuškovia, zarecitovali básničku o anjelovi a vinšovali všetkým krásne Vianoce. Utešené boli. Deti z druhej triedy na besiedku priviali Zimný vietor, s ktorým dievčatá tancovali a priniesli do triedy kopec snehu z ktorého spoločne postavili snehuliaka a pri tom aj tancovali a spievali pieseň Postavme si snehuliaka. Keď ho postavili, tak mu zaspievali a zahopkali si s ním. No a “kde sa vzali, tu sa vzali, Vianoce pri dverách stáli,..” a s nimi aj Ježiško v jasličkách, ktorému sme tiež zaspievali Jak si krásne Jezuliatko. Spoločná pieseň Čas vianočný rozplakala pani učiteľku a keby ste tam boli, isto by dojala aj Vás. Besiedku deti ukončili spoločným vinšom a prianím, aby sme “boli zdraví, celý dlhý rok”. A to si veru vinšujeme všetci vospolok!

PRAJEME VÁM KRÁSNE A POKOJNÉ SVIATKY

Katarína Orelová