Január 2020

Ako sme sa postarali o vtáčiky

Posledný januárový týždeň sme sa venovali téme starostlivosti o zvieratá a vtáčiky v zime. Ako sa treba starať o lesné zvieratká nám rozprával ujo poľovník. Ako pomôcť vtáčikom, keď napadne veľa snehu sme si povedali s pani učiteľkou. Dozvedeli sme sa čo im môžeme dávať a čo by im škodilo. Napríklad koláč, alebo chlieb vtáčiky nemôžu. Za to jabĺčko a rôzne semiačka sú pre nie dobré. Jablká pani učiteľka nakrájala na krúžky a deti ich uväzovali na špagát aby sa dali zavesiť. Zo semiačok, masti a kúska špagátu sme vygúľali gule a dali stuhnúť zvonka na okno. Nakoniec sme všetko povešali na strom, ktorý máme pred oknami našej triedy, aby sme vtáčiky mohli pozorovať. To sa nám podarilo keď sme sa vrátili po víkende a polročných prázdninách do škôlky. Snehu konečne napadlo a na našich dobrotách si už pochutnávali farebné sýkorky a vrabce. A my sme sa potešili, že sme im tie dobroty pripravili práve včas.

Katarína Orelová

Beseda s poľovníkom

Dňa 21.1.2020 k nám do materskej školy zavítal poľovník . Deti plné očakávania počúvali , čo im p. poľovník porozpráva o zvieratách . Na začiatok si spoločne všetky lesné zvieratá pomenovali .Ku každému nám povedal kde sa najčastejšie vyskytujú , čím sa živia a podľa čoho ich rozpoznáme ... Nezabudol spomenúť ani to , ako sa o lesné zvieratá staráme v zime .Na záver ukázal deťom aj úlovky v podobe vypchatých zvierat . Pánovi poľovníkovi ďakujeme, že si našiel čas a odovzdal nám zaujímavé informácie .

Katarína Ťapajnová

Tajomstvo snehovej vločky

Zatiaľ, čo väčšina ľudí začne po pár dňoch sneženia považovať bielu prikrývku za otravnú, ale deti sa jej nevie nabažiť z celkom netradičného dôvodu. Tešia sa na sneh, aby mohli ísť von, veď do snehových vločiek sa zamilovali už navždy. Hneď po skončení vianočných prázdnin, keď začiatkom januára napadol nový sneh, sme dostali malý tip na stavanie snehuliakov. Neporušená biela plocha čerstvého snehu za telocvičňou, ale hlavne mokrého snehu, ihneď zaujala deti, ktoré zistili, že po stlačení, sneh sa zlepí a gúľaním sa dajú výborne tvarovať snehové gule. Malý tip na zimné radovánky postaviť skupinku snehuliakov kamarátov sa oplatilo vypočuť, veď o tom svedčí aj spoločná fotografia. Priatelia a rodičia detí boli ohromení a prekvapení výsledkami práce detí.

Bc. Marta Strapcová