Jún 2019

Deň detí

1. jún je túžobne očakávaný a obľúbený sviatok všetkých detí. Aj napriek nepriaznivému počasiu ,sme sa za pomoci hasičov presunuli na ihrisko k starým rodičom .Hasiči nám porozprávali o tom , z čoho pozostáva ich uniforma , ako sa pripraviť na zásah aby neohrozili seba samých .... Nechýbala ani prehliadka auta . Deti si mohli vyskúšať hasičský odev, zapájanie hadíc či samostatné striekanie z hadice .Na záver starkým zaspievali , poďakovali a spoločne s hasičmi sme sa vrátili späť do materskej školy .

Katarína Ťapajnová

Oravský hrad

Dňa 5.6 2019 sme s predškolákmi navštívili Oravský hrad . Hneď na nádvorí na nás čakal kráľ , zábavný šašo, ktorý nám vyrozprával príbeh o princeznej Johanke . Johanka bola veľmi pyšná a rozmaznaná , preto sa kráľ rozhodol , že ju vyšle do sveta hľadať dôkaz ľudskej múdrosti . Takto deti , spolu s princeznou hádali veselé porekadlá, za ktoré dostávali pečiatky a zistili, že byť pyšný sa nevypláca , že bez práce nie sú koláče a že iba spoločnými silami a vzájomnou pomocou sa nám podarí splniť všetky úlohy . Na záver sa deti dostali až ku „ tatkovi kráľovi „ ktorý ich čakal so sladkou odmenou.

Katarína Ťapajnová

Výlet do Čutkovskej doliny

Škôlkári sa vybrali na výlet. Autobusom. Niektorí cestovali týmto dopravným prostriedkom prvýkrát. Nálada bola veselá. Ak by sa aj niekomu chcelo ešte dospávať, nemal šancu. Smiali sme sa, spievali (s pani učiteľkou Suľovou sa ani inak cestovať nedá), obdivovali okolie (žeriavy boli top). Kúsok pred Čutkovskou dolinou spadlo na cestu elektrické vedenie. To bolo vzrušenie, keď sme s pomocou Kubkovko a Martinkinho ocina – uja hasiča pomaličky opatrne obchádzali cestu. Bezpečne sme sa dostali na parkovisko. A hurá do prírody! Najskôr, samozrejme, sme sa museli posilniť. Na veľkej lúke obkolesenej z jednej strany lesom a z druhej potokom sme podesiatovali. Potom sa nás ujal gazda, ktorý v skutočnosti vôbec nebol gazda, lebo na gazdu by sa toho musel vraj ešte veľa učiť. Aj tak sme mu s pani uč. Suľovou zaspievali pieseň „Starý gazda farmu mal, ija ija ou“. Rozprával nám ako sa voľakedy žilo na dedine. Ukázal nám obidve koliby, ktoré boli spojené podzemnou chodbou. Pozerali sme obrovské množstvo rýb v rybníku pri kolibe. Niektoré zvieratá, ktoré chovali sme mohli aj nakŕmiť. V ohrade s kravami nám predviedol plieskanie bičom. Páčilo sa nám to a chceli sme, aby plieskal ešte, ale vysvetlil nám, že by tým príliš vyľakal kravy. V malom kostolíku nám ukázal ako sa zvoní zvonom. Vraj preto, že sme povedali modlidbičku. Krásny zvuk mal. Po prehliadke gazdovského dvoru sme sa šli prejsť prírodou. Zastavili sme sa pri jazierku, do ktorého by sme najradšej skočili a okúpali sa v ňom. Chodníkom, ktorý viedol dolu dolinou niekto bežal, iní si ho vychutnával pomaly, sme sa dostali na lúku k potoku. Tam sme si oddýchli, občerstvili sa, vyšantili, ponaháňali, aj sme sa vyčľapkali v potoku. Cestou späť sme sa už tešili na obed, ktorý nám nachystali v príjemne studenej pravej gazdovskej krčme. Po obede sme sa rozbehli k detskému ihrisku na druhom konci lúky, ktoré nás už ráno lákalo. Boli by sme tam hádam aj do večera, tak nám bolo dobre. Maminám a ocinovi, ktorí boli s nami vrelo ďakujeme za pomoc, ústretovosť a dobrú náladu. Špeciálne ocenenie patrí Maťkovi a Lukáškovi z malej triedy, ktorí boli na výlete po prvýkrát bez rodičov a ktorí si celý výlet užívali s otvorenými očami, ušami, so smiechom a veselosťou.

Budúci škôlkári v škôlke

Budúci škôlkári dostali koncom júna poštu. Pozvánku do škôlky. Aby videli kam budú po prázdninách chodiť, s kým sa budú hrávať, aké pani učiteľky s nimi budú. Prišli. Deti v malej triede ich v komunitnom kruhu privítali, zaspievali im, zatancovali aj zacvičili. Niektorí sa aj osmelili a zatancovali si s nimi. Pani učiteľky im ukázali priestory MŠ a vo veľkej triede sa mohli so škôlkármi dosýtosti zahrať s pripravenými hračkami. Po hraní vybehli na školské ihrisko, kde v tieni maľovali vodovými farbami na výkresy, pohojdali sa, popreliezali, šmýkali na šmýkačke. Deti, maminy, ockovia a pani učiteľky sa navzájom spoznali, porozprávali, zasmiali.

Snáď sme deťom aspoň o kúsok uľahčili septembrový príchod do škôlky.

Rozlúčkový večierok

Na známosť sa všetkým dáva ,
mimoriadna –zvláštna správa :
Tak , ako vždy v tomto čase ,
Školský rok sa končí zase .

Tak ako ma všetko svoj koniec , aj školský rok 2018/2019 sa končí . V odpoludňajších hodinách sa stretli rodičia , učiteľky a deti v priestoroch materskej školy a strávili ho v príjemnej atmosfére pri odovzdávaní darčekov , pamätných listov , posedení pri torte no nechýbala ani skvelá zábava pri deti . S materskou školou sa rozlúčilo 16 “sovičiek “ ktorých po prázdninách čaká základná škola .Na záver pani učiteľky popriali každému dieťaťu veľa úspechov .

Anna Suľová

Netradičné ukončenie škôlkárskeho roku

Posledný deň v škôlke sme okrem hrania a behania aj trochu zvážneli. Deti dostávali vysvedčenia. Nie, nebojte sa, neboli na nich žiadne známky. Boli tam písmenká – slovné zhodnotenie odrážajúce pokroky a úspechy, ktoré deti v školskom roku dosiahli. Pozvali sme aj rodičov, aby prežili radosť z úspechu spolu s deťmi. Sedeli sme v kruhu a spoločne sme zaspomínali na to, čo sme od septembra zažili. Po zrekapitulovaní našich akcií sme začali s oceňovaním. U Miška to bol pokoj a rozvaha, u Jakuba výborná pamäť a schopnosť pomáhať, u Lukáška vytrvalosť a sústredenie, u dvojičiek veľký pokrok v ovládaní sa,… Na každom dieťati sme vyzdvihli to, v čom je najlepšie. Spomenuli sme, čo sa naučili, že lepšie kreslia a vedia správne držať ceruzku. Že sa naučili počúvať jeden druhého, prekonali svoj strach a zvládli vystupovať na besiadkach aj na obecných slávnostiach, Dospelým pri tom aj slza z oka vyšla. Pani učiteľky sľúbili deťom, že aj v budúcom roku im budú pomáhať robiť veci dobre a správne, a budú v nich objavovať a rozvíjať ich talent, pomáhať byť lepšími ako sú.