Jún 2017

Ako sa treba o zúbky správne starať

Teta Janka 26.6.2017 prišla deťom porozprávať o zúbkoch, ktoré potrebujeme, aby sme mohli hrýzť potravu a vyslovovať niektoré hlásky. Preto musíme piť mlieko a jesť mliečne výrobky (syr, jogurt). Alergici nech vápnik prijímajú z kyslého mlieka. Najmenej trikrát denne a najmä pred spaním, aby sklovina mala dostatok vápnika.

Potom deti na IT zaujal príbeh lakomého sysľa, ktorý zobral zvieratkám zo súťaže koláče. Všetky zjedol a poškodil si zuby a nemohol vyjsť z diery lebo pribral .Nakoniec ho macko vybral z diery a lekár bobor mu opravil zub.

Bc. Marta Strapcová

Ako sme „výletovali“

Tento školský rok sme sa vybrali s deťmi na výlet do čarovnej krajiny našich predkov.

Dňa 16.06.2017 sme navštívili skanzen – Múzeum oravskej dediny v Zuberci – Brestovej. Veru, bolo to aj čarovné, miestami tajomné, sem-tam strašidelné, no hlavne veľmi zaujímavé vidieť, počuť ale aj zažívať to, čo bolo kedysi dávno – pradávno. V jednej drevenici tkali koberce, v druhej maľovali vajíčka a hlinené ozdôbky vyrábali, v mlyne sme sa dozvedeli o ceste chleba, aby sme si každý kúsok chleba vážili.

Boli tam postele, nábytok, náradie z dreva, hlinená pec aj chodníky z kameňa. Videli sme tiež zvieratká – kozičky a kačky. Tety a ujovia nám porozprávali príbehy dávnych čias a ujo hrnčiar vyčaroval rukami z hliny najkrajšiu vázu zo všetkých váz. Veru takto sa kedysi žilo a nám na ľudovú nôtu sa zas cestou domov spievať chcelo...

Anna Suľová

Divadielko

Dňa 28.06.2017 sme sa spolu so žiakmi našej základnej školy zúčastnili divadelného predstavenia v kultúrnom dome. No nebolo to také hocijaké predstavenie. Hercami boli naši kamaráti – školáci, ktorí navštevovali hudobnodramatický krúžok v základnej škole pod vedením p. uč. Kamasovej.

Zahrali nám známu rozprávku „Polepetko“, ktorá bola veľmi žartovná a tiež popretkávaná veselými pesničkami. Predstavenie sa nám veľmi páčilo a tešíme sa na ďalšie.

Mgr. Marta Suroviaková

Rozlúčka so škôlkou 29.6.2017

Život je ako kalendár a čas nám z neho pomaly vytrháva stránky. Už vytrhol a berie si ďalšiu. Berie našim deťom stránku materskej školy.

V odpoludňajších hodinách sa stretli rodičia, učiteľky a deti v priestoroch MŠ a strávili ho v príjemnejatmosfére pri odovzdávaní pamätných listov, posedení pri torte Vrabček a slávnostnom prípitku.

Deti naposledy predviedli, čo sa v materskej škole naučili a program to bol veru bohatý. Recitovali básne, spievali piesne, po slovensky, po anglicky, zahrali sa všetci spolu, aj nám pekne zatancovali. Za krásny program si deti vyslúžili darčekové taštičky od paní učiteliek s pomôckami, ktoré budú potrebovať v škole.

Z rúk pani riaditeľky si ešte každé dieťa prevzalo osvedčenie o predprimárnom vzdelávaní v MŠ. Tu zazneli slová vďaky za prácu, usilovnosť, trpezlivosť všetkých aj zaželanie chuti do ďalšieho učenia. Veď dieťa je kvetinou, nádejou radostí, nech škola je hrou a dielňou ľudskosti.

Rozlúčková pieseň „Už idem do škôlky naposledy“ vyvolala u prítomných pocity smútku a spomienok. No my vieme, že už nás čaká ďalšia stránka - Zbohom škôlka! Škola volá!

A. Suľová