Február 2020

Zdravý životný štýl

Životný štýl je súhrn toho, ako človek žije.

Zdravý životný štýl je téma, o ktorej sa veľa hovorí. Jednotlivé návody ako "dodržiavať zdravý životný štýl" sa rôznia, ale snáď všetky majú jedno spoločné - snažia sa nájsť recept, ako byť zdravý a cítiť sa príjemne a fit. Životný štýl je faktor, ktorý najviac ovplyvňuje naše zdravie až 80 percent! Iba tých zvyšných 20 percent je dané všetkými ostatnými vplyvmi - predovšetkým dedičnosťou a zdravotnou starostlivosťou. Hlavné zásady zdravého životného štýlu sú pestrá a vyvážená strava, vhodný výber cvičenia, vyvarovanie sa fajčenia, užívania škodlivých látok aj pitia alkoholu, kvalitný spánok, optimizmus a dobrá nálada, vyhýbanie sa stresu a pravidelný odpočinok. Neexistuje jediný správny návod na dodržiavanie zdravého životného štýlu, potreby a možnosti každého jednotlivca sú odlišné. Zdravý životný štýl je preto potrebný posudzovať najmä so zreteľom na fyzický i psychický stav, vek, pohlavie a zdravotný stav človeka. Zdravý životný štýl je téma, ktorou sa nezaoberá len telesná a športová výchova, ale aj občianska náuka. Cieľom tohto tematického celku bolo vytvoriť si vlastné „Desatoro zdravia“ a pripraviť si spoločné posedenie pri čaji a zdravej strave. Žiakom sa to veľmi páčilo a uvítali by viac takýchto hodín.

PaedDr. Elena Vrábľová