Január 2018

Fašiangové strašidlá

Fašiangy sú obdobie od sviatku Troch kráľov až po Popolcovu stredu. Počas tohto obdobia naši predkovia, staroslovanskí roľníci, oslavovali koniec zimy a blížiaci sa príchod jari. Neodmysliteľnou súčasťou tohto prechodného času medzi zimou a jarou boli fašiangové hry, počas ktorých sa mladí muži prezliekali za rôzne masky, chodili po dedine, robili si posmech zo zlých ľudských vlastností, tancovali, spievali s ostatnými obyvateľmi dedín. Táto tradícia sa v pozmenenej podobe udržiava po dnešné dni, a to maškarnými bálmi a plesmi.

Naši štvrtáci si toto obdobie spestrili vyrábaním fašiangových strašidiel. Využívali pri tom techniku kašírovania, v ktorej použili množstvo starého novinového papiera. Svoje výtvory „skrášľovali“ starým oblečením, zbytkami vlny, používali korkové zátky a rôzny odpadový materiál, aby vyzerali ich strašidlá čo najstrašidelnejšie. Vznikli naozaj zaujímavé diela, ktoré nám skrášľujú školskú chodbu až do konca fašiangového obdobia.

Mgr. Lucia Klimeková