Október 2015

Prvá nástenka zelená škola

Turistická vychádzka na Veľké Borové

Októbrová túra mala cieľ až v susednom okrese. Z Chlebníc sa turisti presúvali na Veľké Borové, kde si pozreli vyhliadkovú vežu so zvonicou. Po načerpaní energie z pribalených ruksakových dobrôt si poobzerali 300 ročnú borovicu, ktorá sa stala v roku 2004 stromom roka. Ďalšia zastávka bola v penzióne pri telom čaji a po doplnení tekutín nasledovala záverečná časť túry- mlyn na Oblazoch na začiatku Kvačianskej doliny. Cesta naspäť bola spojená s hľadaním a poznávaním húb. Deťom sa podarilo nájsť dubáky, bedle a podpňovky.

Mgr. A. Potocká

Úsmev pre strom

Zamestnanci a žiaci našej školy v Dlhej nad Oravou si veľmi vážia životné prostredie, ktoré ich obklopuje, naša škola je doslova “ školou v prírode.“ Následne si však uvedomujú, že to v budúcnosti nemusí byť samozrejmosťou, a preto sa zapájajú do rôznych environmentálnych aktivít. Aby sa u žiakov vytváral návyk starať sa o svoje prostredie pre život, už vstupný kútik v škole ich upozorňuje na to, ako to v budúcnosti môže vyzerať, keď budeme ľahostajní k tomu, čo máme okolo seba. Polovica stromu žiari odtieňmi zelenej farby, plody sú tiež farebné, voda pri strome je čistá, plná farebných rýb a žiab. Táto polovica znázorňuje prírodu v plnej kráse, krásu prostredia, v akom by sme chceli žiť. Druhá polovica znázorňuje prostredie v odtieňoch sivej a čiernej farby- vyschnutý strom, znečistená voda, uhynuté ryby a žaby. Žiaci tak majú priestor na zamyslenie, že od ich postoja závisí, aká príroda ich bude v budúcnosti obklopovať. Samozrejme, že si vybrali tú prvú polovicu, a tak usilovne separujú a zbierajú papier a učia sa vysádzať nové stromčeky, aby svojím pričinením mali prírodu okolo seba v žiarivých farbách.

Mgr. A. Potocká

Vtáčie búdky