Október 2022

Anglické divadelné predstavenie Last wish

Mestské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne nás privítalo anglicko-slovenskou inscenáciou Last wish. Predstavenie si pre žiakov 7. – 9. ročníka pripravilo Divadelné centrum z Martina, ktoré sa venuje divadelnej tvorbe pre deti a mládež v anglicko-slovenskom jazyku. Pri príprave scenára využívajú obsah učebných osnov, spolupracujú s pedagógmi anglického jazyka, a preto sú ich predstavenia výbornou učebnou pomôckou. Pracujú s pestrou slovnou zásobou, frázami a gramatickými javmi, s ktorými sa žiaci môžu stretnúť v reálnom živote.

Čo má v živote skutočný význam a zmysel? Aká môže byť sláva? Prinesie nám bohatstvo šťastie? Humorne ladený príbeh prináša odpovede na otázky, s ktorými sa počas príbehu potomkovia pána Kinga stretávajú. Navštevujú atraktívne miesta, ako je jednotka intenzívnej starostlivosti, pretekársky okruh či slovenská krčma. V závere zisťujú, že dobré rodinné vzťahy je to jediné, čo si otec prial.

Divadelné predstavenie hravým a atraktívnym spôsobom umožnilo žiakom rozšíriť si slovnú zásobu a gramatiku v rôznych oblastiach.

Hercom ďakujeme za príjemný divadelný zážitok a osobné stretnutie na jednom z ich skvelých divadelných predstavení.

Mgr. Lenka Daňková

obrobrobrobrobr


Potulky Dolným Kubínom

Dňa 6.októbra sa žiaci 2. ročníka vybrali na exkurziu do Dolného Kubína. Ako prvú sme navštívili Oravskú knižnicu. Pani knihovníčka nám prečítala príbeh z knihy Červík Ervín. Našou úlohou bolo nakresliť, koho stretol červík Ervín pod stolom. Takmer všetci nakreslili myšku, čo bola správna odpoveď. Prezreli sme si oddelenie, ktoré je určené pre deti a mládež.

Z knižnice sme sa presunuli do pekárne Dobrota. Tety pekárky nám ukázali ako sa pečú tie najlepšie dobrôtky. Ochutnali sme snehové pusinky, plnené rožky, rôzne druhy koláčov. Videli sme, kde sa pečie chlebík a rožky. Jeden sme si zobrali a s chuťou zjedli. Cestou na vlakovú stanicu sme spoznali P.O.Hviezdoslava, zastavili sme sa pri jeho soche, a tiež významné osobnosti Oravy v Parku dejateľov.

Bol to pre nás krásny výlet plný nových zážitkov a spoznali sme nové osobnosti, o ktorých sme doteraz nevedeli a tiež sme sa dozvedeli zaujímavosti v knižnici a v pekárni

žiaci 2.ročníka a pani učiteľka Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Svet okolo nás – dobrodružná cesta po Číne

Už tradične chodievame do Dolného Kubína na prednášky, ktoré sa konajú v Mestskom kultúrnom stredisku na Bysterci. Bolo tomu tak aj 10. októbra 2022.

S pani učiteľkami cestovali žiaci 6. ročníka vlakom do zastávky Dolný Kubín – mesto.

Tentokrát bola cieľom prednáška o tajomnej ceste do Číny. Prednášku pripravili dvaja chalani z organizácie Svet okolo nás, ktorí v Číne strávili viac ako 2 mesiace. Svoje zážitky a poznatky z tejto cesty nám pútavo nielen porozprávali, ale ukázali aj vo filme, ktorý tam natočili. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí napríklad o obyvateľoch, Terakotovej armáde, o radostiach a starostiach mladých ľudí, ale aj o zaujímavom a pre nás netradičnom spôsobe pochovávania ľudí , ktorý v nás vyvolal zvláštne pocity.

Na záver prednášky sa v diskusii mohli žiaci pýtať na všetko, čo ich zaujímalo.

Po návrate domov si žiaci sami vytvorili projekt o Číne. Obsahoval najzaujímavejšie informácie o tejto nám tak vzdialenej krajine a o tom, čo našich šiestakov najviac na prednáške zaujalo.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr
obrobr


Ukážka hasičskej techniky a Účelové cvičenia

Posledné teplé slnečné októbrové dni sme využili na organizáciu účelových cvičení. A že to nebudú iba také obyčajné cvičenia, nám dala na známosť hasičská siréna, ktorej prenikavý zvuk sa niesol celým areálom školy.

Prišli totiž medzi nás hasiči z Dolného Kubína, aby nás oboznámili s ich ťažkou prácou a ako im my môžeme pomáhať svojím zodpovedným správaním. Poučili nás, ako sa máme vhodne a bezpečne chovať v nebezpečných situáciách, na koho sa obrátiť o pomoc. Rozprávanie pútavo doplnili názornými ukážkami hasičskej techniky, ktorú sme mohli aj chytať, a tak na vlastnej koži skúsiť, aká je ťažká napríklad hasičská prilba či hadica.

Po rozlúčke s hasičmi sme si svoju kondíciu preverili vychádzkou do prírody. Slniečko nás príjemne hrialo na chrbát pri prekonávaní kopcovitého terénu, s ktorým mali niektorí žiaci po dlhom covidovom ničrobení trochu problémy. Na vrchole Kozej skaly sme sa nadesiatovali, oddýchli si a pokochali sa nádherným jesenným výhľadom po okolitej prírode.

Renáta Kvasová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobr


Milión detí sa modlí ruženec 2022

Dňa 18. 10. 2022 sa aj naša škola zapojila do celosvetovej modlitby ruženca za mier a jednotu vo svete. Táto kampaň sa zrodila v roku 2005vo Venezuele (Caracas). Páter Pio o ruženci hovorí: „Keď sa milión detí bude modliť, svet sa zmení.“ Touto modlitbou sme sa zjednotili s všetkými deťmi vo svete a prispeli k rozdúchaniu plamienku viery a v sile modlitby aj v našich žiakoch. Pripomenuli sme si slová Panny Márie z Fatimy, že modlitba s dôverou dieťaťa môže skutočne zmeniť svet, poraziť zlo a priniesť pokoj. Žiaci sa modlili s radosťou a naše modlitebné spoločenstvo prežilo príjemnú a oduševnenú atmosféru s nebeskou Matkou.

Mgr. Mária Stašová

obrobrobrobr


Svetový deň potravy

16. október bol vyhlásený za Svetový deň potravy, aby sa upriamila pozornosť na jej významnú úlohu v živote každého jedného z nás. Telesné ale aj duševné zdravie každého človeka formuje zloženie stravy, ktorú prijíma. Cieľom Svetového dňa potravy je dosiahnuť aj to, aby ľudia znížili energetický príjem tukov, cholesterolu, sacharidov a soli zo stravy. Jednoducho, aby sa stravovali zdravo.

Aj na našej škole sme si pripomenuli tento deň a pripravili sme si zdravé ovocné taniere z rôznych druhov ovocia, na ktorých sme spoločne pochutili.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Burza stredných škôl

Dňa 18. 10. 2022 sa žiaci 9. ročníka zúčastnili prehliadky a prezentácie stredných škôl, ktorá sa tradične konala v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne.

Pozvanie prezentovať svoju školu prijalo 22 stredných škôl z okresov Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Martin, Banská Bystrica a Žilina. Školy prezentovali svoju činnosť, dosiahnuté výsledky a viedli podnetné diskusie so svojimi potenciálnymi budúcimi žiakmi. Burzy sa zúčastnili aj známe dolnokubínske firmy, ktoré oboznámili žiakov so svojim výrobným programom a systémom duálneho vzdelávania.

Veríme, že naši deviataci na burze získali dôležité informácie o predpokladoch a požiadavkách na výkon určitého povolania, o študijných a učebných odboroch a o vývoji na trhu práce tak, aby si čo najlepšie vybrali profesijnú dráhu v súlade s požiadavkami zamestnávateľských subjektov.

Ing. Anna Oršuliaková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobr


Výstava o Anne Frankovej

Dňa 18. 10. 2022 sme sa so žiakmi 9. ročníka zúčastnili putovnej výstavy o Anne Frankovej, ktorá sa konala v priestoroch Gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne.

Obsahom výstavy bol životný príbeh Anny Frankovej, nemeckého dievčaťa židovského pôvodu, ktoré sa spolu so svojou rodinou ukrývalo pred nacistickým prenasledovaním v tajných priestoroch domu v Amsterdame. Jednotlivé panely výstavy zasadzovali Annin príbeh do kontextu druhej svetovej vojny a genocídy židovského obyvateľstva. Druhá časť výstavy prepájala minulosť so súčasnosťou a predstavovala príbehy dnešných mladých ľudí a ich skúsenosti s diskrimináciou a predsudkami.

Výstavou nás sprevádzali študentky gymnázia, ktoré našich žiakov bližšie oboznámili s problematikou holokaustu, rasizmu, ľudských práv a diskriminácie nielen v minulosti, ale aj v súčasnosti.

Odkaz putovnej výstavy nie je ani v súčasnosti zanedbateľný. Hoci dnes nemusíme utekať z domoviny alebo sa skrývať v pivniciach, predsa nie je márne obnoviť vďačnosť za aktuálne mierové časy v krajine.

Ing. Anna Oršuliaková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobr


Deň jablka na 1. stupni

Je sladké, voňavé a šťavnaté a je jedno z najzdravších druhov ovocia. Jablko zásobuje telo energiou, spoľahlivo uhasí smäd a taktiež dobre zasýti. Už jeho šupka obsahuje veľa výživných látok. Jablko nám pomôže schudnúť, slúži ako prevencia mnohým ochoreniam a keď ho človek konzumuje pravidelne, posilní aj imunitu.

Naši žiaci si pripomenuli Deň jablka v piatok 21. 10. 2022. Pre žiakov 1. stupňa pani učiteľky pripravili rôzne aktivity počas vyučovania. Prváci dokázali napísať po 1. krát slovo JABLKO a tiež mali jablkové počítanie. Druháci tvorili jabĺčkové záložky, ktoré určite spestria hodiny čítania. U tretiakov vznikli myšlienkové mapy a spievali pesničky o jablku a štvrtáci sa počas angličtiny naučili časti jablka po anglicky. Zabavili sa tiež hmatovou hrou – kde v popadanom jabloňovom lístí hľadali jablká, no okrem nich tam boli ukryté i ďalšie potvorky.

Všetci mladší žiaci prišli do školy oblečení v červenej, zelenej, či žltej farbe ako také jabĺčka. Veľkú prestávku v tento deň trávili všetci spoločne na chodbe, kde ich čakali jablkové dobroty – koláče, výživa, sušené jabĺčka, limonáda a čerstvá šťava. Žiaci mohli všetko ochutnať a zhodnotiť. Zároveň sme si všetci spolu uvedomili, že poznáme rôzne spôsoby, ako si vychutnať toto ovocie. Rovnako aj to, ako je prospešné pre naše zdravie. Domov sa už deti rozchádzali chrumkajúc jabĺčka, ktoré spolu s džúsmi naši žiaci pravidelne dostávajú v rámci projektu Ovocie do škôl.

Mgr. R. Jakubjaková

obrobrobrobrobr
obrobrobr


Deň jablka na 2. stupni

Na deň 21. október 2022 sa všetci žiaci tešili, nakoľko to bol Deň jablka, známy tiež pod názvom Svetový deň jablka.

Hlavnou myšlienkou tejto udalosti, ktorá sa uskutočnila aj na našej škole, bolo venovať svoje jablko spolužiakovi. Takto mohli žiaci vyskúšať rôzne odrody jabĺk – nielen zo svojich záhrad, ale aj zo záhrad spolužiakov.

Ďalšou aktivitou bolo krájanie jabĺk pre svojich spolužiakov z iných ročníkov. Tie sme spolu s koláčikmi porozdávali všetkých triedam na 2. stupni. Neobišli sme ani Materskú školu, v ktorej sme našim malým kamarátom porozdávali okrem pokrájaných jabĺk aj pracovné listy s jabĺčkovou tematikou. „Malkáči“ si potom spoločne pracovné listy vypracovali a poslali nám z tejto aktivity krásne farebné fotografie.

Ďalšie naše kroky viedli do zborovne, kde sme jabĺčka a koláčiky dali aj našim pani učiteľkám, v riaditeľni pani riaditeľke a pani ekonómke. A neobišli sme ani pani upratovačky, ktoré po nás upratujú a pani kuchárky, ktoré nám varia výborné obedy.

No a na záver, v oblečení vo farbe jabĺk, sme sa ešte spoločne aj odfotili. Bolo to pekné celoškolské spoločné podujatie.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobr


Deviataci a Dom Charitas sv. Františka z Assisi

Ľudský život má svoj kolobeh a časovú následnosť... Po detstve a dospievaní vstupujeme do dospelosti a v rámci nej – akoby momentálne jesenné obdobie - prechádza do staroby.

Sme radi, že nápad p. uč. M. Sirotovej a B. Balážovej ísť k starkým sa u žiakov stretol so súhlasom, hoci v podobnom zariadení dovtedy neboli. Cesta do Domu Charitas sv. Františka z Assisi vTrstenej sa uskutočnila v rámci mesiaca úcty k starším, v spolupráci so žiackou školskou radou.

Samotnej návšteve Domu Charitas, popoludní v piatok 21. októbra 2022, predchádzala príprava darčekového minibalíka: vystrihovanie a skladanie škatuliek, domáce pečenie muffinov, ukladanie do škatuliek, nalepovanie citátu s venovaním. Taktiež sme zakúpili ovocie a čaj, na spestrenie životosprávy starkých, ktorých tam aktuálne býva 34.

Naším úmyslom popri odovzdaní darčeka bolo klientov potešiť a venovať im svoju pozornosť. Podarilo sa nám to, pri lúčení sa nám poďakovala i vedúca zariadenia p. Parcová.

My sme ich prišli obdarovať, avšak tiež sme odchádzali vnútorne obdarovaní.

Postrehy účastníkov:

,,Rád som urobil dobrý skutok a radosť starším. Uvítal by som takéto dobré skutky častejšie a rozmanitejšie. Rád prídem aj nabudúce.“ Jakub

,,Keď sme prišli k nim a dali im koláče, boli úplne radi, a to bolo krásne. Určite ich potešilo, že sa s nimi niekto porozprával, alebo že ich niekto prišiel iba pozrieť.“ Sofia

,,Starkí boli veľmi milí, stále sa usmievali, zaradovali sa darčekom. Veľa nám to dalo a veľmi sa nám to páčilo.“ Kristínka

,,Zoznámili sme sa s dôchodcami a trochu sme sa porozprávali. Každému sme rozdali aj zákusok. Všetci boli veľmi šťastní, že sme ich navštívili. “ Ján

,,Starší ľudia si zaslúžia úctu, pretože vekom nadobudnú rôzne skúsenosti, ktoré odovzdávajú mladším. Najväčšiu radosť som mala, keď som videla úsmev, nadšenie a šťastie na tvárach starkých.“ Silvia

Mgr. Bibiána BALÁŽOVÁ

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Exkurzia - Zberný dvor Dlhá nad Oravou

Aj tento školský rok sa v rámci vyučovacej hodiny chémie žiaci šiesteho ročníka zúčastnili exkurzie v zbernom dvore v Dlhej nad Oravou. Na vlastné oči sa mohli presvedčiť, ako sa separovaný odpad triedi a tiež ako funguje zberný dvor.

Získané informácie môžu ďalej šíriť nielen medzi svojich rovesníkov, mladších spolužiakov, ale aj rodičov, či starých rodičov.

Touto cestou chceme poďakovať p. Žúborovej za ochotu a cenné poznatky.

To že exkurzia nebola zbytočná, nám potvrdili aj názory a postrehy žiakov. V jednom z nich bolo napísané:

„ Som hrdá, že bývam v obci, v ktorej sa triedi odpad a som rada, že to robí čoraz viac a viac ľudí. Na zbernom dvore sú kontajnery na všetko, napr.: papier, sklo, plasty, baterky, oblečenie, kovy, elektroniku, nábytok aj nebezpečný odpad. Takto vytriedený odpad sa využije na výrobu nových vecí, ako sú vázy, bicykle, bundy a iné. No nie je to zaujímavé?“

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Október – mesiac úcty k starším

Október je mesiac, ktorý poznáme aj ako mesiac úcty k starším ľuďom. Naši starkí, starké, babky a dedkovia si zaslúžia úctu, pomoc, pozornosť a porozumenie. Pri tejto príležitosti sa žiaci našej školy rozhodli pripraviť im milé darčeky v podobe papierových šálok a čajníkov. V darčekoch ukryli nielen pekné slová, ale aj vrecká bylinkového čaju. Štvrtáci pripravili starkým lampášik z jesenných listov. Jesenné svetielko aj papierové darčeky podarovali počas návštevy svojim starkým, babkám a dedkom.

Mgr. Ľudmila Balážová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obr


Návšteva Antona Bajdíka

Október je mesiac, ktorý je oslavou jesene života a pripomienkou úcty k všetkým starším ľuďom, starým rodičom a spoluobčanom. Nemali by sme na túto cieľovú skupinu zabúdať.

Pri tejto príležitosti členovia žiackej školskej rady navštívili Antona Bajdíka z Dlhej nad Oravou, ktorý sa v tomto roku dožil krásnych 100 rokov. Obdarovali ho malých darčekom, blahoželaniami a pozdravmi od žiakov.

Veríme, že aspoň týmto malým gestom sa nám podarilo vyjadriť úctu a vďačnosť človeku s neuveriteľným životným príbehom.

Mgr. Lenka Daňková

obrobrobrobrobr
obrobrobr


Zväčšený svet - mikroskopovanie

Mikrosvet - to je svet neviditeľných živočíchov a rastlín, ktoré sú tu s nami, či sa nám to páči alebo nie. My však máme vynález zvaný mikroskop, ktorým sa dajú aj zdanlivo neviditeľné veci vidieť ako „na dlani“.

O mikrosvete okolo nás sa mali možnosť presvedčiť aj žiaci 6. a 7. ročníka počas hodín biológie, ktoré sa uskutočnili počas októbra.

Žiaci 6. ročníka mali za domácu úlohu nechať si splesnivieť kúsok chleba. Po istom čase sa im na chlebe objavili akési čudné biele, sivé, čierne alebo zelené povlaky. Pod mikroskopom sa však zrazu z nich stali rozlične veľké guľky a chumáčiky, ktoré patrili dvom najznámejším plesniam – plesni hlavičkatej a paplesni štetkovitej. Žiakov to veľmi prekvapilo, ale tiež aj to, že nie na všetkých kúskoch chleba vznikla pleseň. Dozvedeli sme sa, že záleží od prostredia, v ktorom sa chlieb nachádza a tiež od druhu pečiva.

Všetky tieto zaujímavé poznatky si žiaci poznačili do zošitov s praktickými aktivitami.

S mikroskopom sa mali možnosť zoznámiť aj žiaci 7. ročníka. Tí pre zmenu mali za úlohu priniesť do školy pierka vtákov. A tak sa na vyučovacej hodine objavili na školských laviciach najrozličnejšie pierka – najčastejšie zo sliepok, holubov a kačice domácej.

Perie pod mikroskopom – to bol úžasný svet rozličných čiaročiek - rovných i zakrivených, tvoriacich stavbu pera. Túto si žiaci nielen pozorne prezreli, ale aj zakreslili do zošitov. Každý žiak pracoval sústredene, pozorne, lebo všetci boli svedkami úžasných objavov voľným okom neviditeľných. Aj keď nakresliť stavbu pera bolo ťažšie, v každom žiakovi zostal dobrý pocit z objavu niečoho neznámeho.

A tak všetci mohli len skonštatovať, že zväčšený svet pod mikroskopom je plný prekvapení a zaujímavostí.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr
obrobrobr


Jesenná vychádzka do prírody spojená s návštevou cintorína

Na hodine prvouky sme sa učili o ročných obdobiach a tiež o Pamiatke zosnulých. Tieto dve učiva sme spojili a vybrali sa do nádhernej jesennej prírody.

Každý dostal pracovný list, na ktorom boli úlohy. Hľadali sme najkrajší list a konárik zo stromu, objímali sme strom a svoje pocity nakreslili na papier. Nachádzali v prírode potešenie z farieb, našli sme krík s červenými bobuľkami, hnedé listy, pôdu, žlté kvety, oranžové lístie, lesné černice, ktoré ešte stále sladko chutili. Našou poslednou úlohou bolo vyzdobiť hrob, o ktorý sa nikto nestará. A taký sme aj našli. Bol zarastený a zanedbaný. Hrob sme pekne vyčistili, ozdobili kytičkou kvetov, zapálili sviečku. Dokonca sme našli staré základy pomníka, ktoré boli prerastené machom. Za zosnulého človeka sme sa pomodlili.

Z cintorína sme odchádzali s dobrým pocitom, že sme ozdobili hrob, o ktorý sa nikto nestará a že myslíme vo svojich srdiečkach na človeka, o ktorom nič nevieme

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Ovocné stromy a kry netradične

V októbri 2022 sme sa v 6. ročníku učili na hodinách biológie o ovocných stromoch a kroch. Plody ovocných stromov poznajú už aj deti z materskej školy. Ale ku ktorému stromu plody patria, to je už ťažšia úloha. Najmä keď na nich plody už nevidno. Aby sa nám látka ľahšie zapamätala, rozvrhli sme si tému na vyučovanie v triede a aj mimo školskej budovy v našej ekoučebni.

Na prvej hodne sme sa učili spájať správne štvorice: strom, kvet, plod a škodcovia, ktorí ho môžu napadnúť.

Na ďalšej vyučovacej hodine sme sa učili o druhoch plodov a ich význame. Napríklad sme si pripomenuli, že plody môžu byť kôstkovice, malvice a bobule. V ekoučebni sme si ukázali jednotlivé plody, rozrezali sme ich, ochutnali a naučili sme sa rozoznávať jednotlivé plody a stromy podľa listov. K vhodným príkladom sme použili ukážky sliviek, jabĺk, hrušiek, černíc, malín a ríbezlí.

Doma sme si urobili herbár z listov, ktoré sme dostali počas vyučovania, listy sme vylisovali a nalepili na výkresy. K našim úlohám patrilo aj vypracovanie praktických cvičení.

Tieto vyučovacie hodiny boli nielen zaujímavé, ale aj chutné.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr
obrobrobr


Testovanie pohybových predpokladov

V dňoch 11.10. a 13.10. 2022 sa žiaci 1. a 3. ročníka zúčastnili testovania pohybových predpokladov pod vedením triednych učiteliek a za pomoci žiačok 7. ročníka. Cieľom testovania pohybových predpokladov žiakov je informovať rodičov o stave pohybových predpokladov dieťaťa v porovnaní s deťmi, ktoré boli otestované v rámci celého populačného ročníka v SR. Zároveň poradiť/nasmerovať deti na športy, kde môžu uplatniť vrodené predpoklady. Žiak dostane osvedčenie, ktoré hovorí o odporúčaných druhoch, resp. okruhu športov z pohľadu ich charakteru (silové, vytrvalostné, ...)

Testovanie prebehlo v dobrej atmosfére, deti sa na testovanie tešili, absolvovali viaceré pohybové aktivity, z ktorých sa im najviac páčila vlajková naháňačka.

Mgr. Zuzana Kubošová

obrobrobrobrobr
obrobrobr


Spomienka na zosnulých

Začiatkom novembra si pripomíname dva významné sviatky: Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých. Aj v našej škole sme nezabudli tieto sviatky. Spoločne so žiakmi ôsmeho a deviateho ročníka sme vytvorili v rámci výtvarnej výchovy dekorácie na hroby z prírodných materiálov, ktoré nám prichystal pán školník. Svoje výrobky potom žiaci zaniesli na cintorín v Sedliackej Dubovej, Dlhej nad Oravou aj v Krivej. Nielen spomienkou, ale aj modlitbou sme si pripomenuli tých, ktorí nás predišli do večnosti. Tichú spomienku sme venovali bývalej pani riaditeľke Capuliakovej, pánovi učiteľovi Šutému, no aj kňazom, ktorí pôsobili v našich farnostiach. Sviečky sme zapálili aj na opustených hroboch a pri hlavných krížoch za všetky duše v očistci.

PaedDr. Gabriela Tomáňová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr