September 2021

Začal nový školský rok

Koncom augusta prevládalo aj na Orave teplé, slnečné počasie. Deti základných škôl si začali chystať školské tašky, zošity, perá. Nový školský rok klopal na dvere.

Ten deň, ktorým sa začal nový školský rok pripadol na štvrtok 2. 9. 2021. Stíchnuté chodby školy zaplavil detský smiech, vrava, ruch. Každý si hľadal známu tvár, svojich spolužiakov, či pani učiteľky. Tých najmenších – prváčikov sa ujala pani učiteľka Mgr. Mária Maslíková.

Prvý deň v škole sa ako tradične začal svätou omšou v kostole sv. Ladislava za účasti žiakov a ich pedagógov. V kostole, tak, ako aj v škole si nasadili rúška a po modlitbe sa započúvali do úprimných slov Mons. Jána Dudu. Prihovoril sa všetkým, malým i veľkým a nezabudol ani na pedagogický zbor. Všetkým zaprial veľa zdravia a úspechov v novom školskom roku.

Po návrate do školy si žiaci v rozhlase vypočuli slávnostný príhovor pani riaditeľky PaedDr. Gabriely Tomáňovej. So želaním zdravia a úspechov sa žiaci napokon rozišli do svojich domovov. Nebolo už pochýb! Začal nový školský rok 2021/2022.

PaedDr. Anna Freierová

Náš prvý školský deň

2.september 2021 bol pre 15 detí našej školy výnimočný. Prvýkrát prišli do školy. Hoci školu poznali, predsa ich očká boli plné očakávania, radosti, ale aj strachu z nového, nepoznaného. Keď som sa ich opýtala, na čo sa najviac tešili, ich odpovede boli jednoznačné: na nových spolužiakov, pani učiteľku, nové zážitky a vedomostí.

V druhý školský deň sme spoznali pani riaditeľku, pani zástupkyňu, žiakov všetkých ročníkov, pani učiteľky, zborovňu, knižnicu, zavítali sme pozrieť aj pani učiteľky do škôlky.

Mojim prváčikom prajem veľa úspechov a radosti z každého dňa, ktorý strávia v našej škole. Verím, že na konci školského roka budete všetci vedieť čítať, počítať a získate veľa iných vedomostí a zručností.

Mgr. Mária Maslíková

Európsky týždeň športu

Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe.

I tento rok sa naša škola zapojila do Európskeho týždňa športu, ktorý sa konal v dňoch 23.9.-30.9.2021.

Počas tohto týždňa učitelia spolu so žiakmi organizovali rôzne športové aktivity a súťaže nielen počas hodín telesnej a športovej výchovy, ale aj v rámci záujmových útvarov. Žiaci si zmerali svoje sily v zápasoch vo vybíjanej, futbale, florbale, preverili si svoje pohybové schopnosti a zručnosti formou zaujímavých súťažných disciplín a pohybových hier. Spolu si tak nielen zašportovali, ale zároveň urobili niečo prospešné pre svoje zdravie.

Veríme, že zostaneme verní aktívnemu pohybu a zdravému životnému štýlu nielen počas tohto týždňa, ale po celý rok.

Ing. Anna Oršuliaková

Európsky deň jazykov

Tento rok, 26. september, Európsky deň jazykov, síce pripadol na nedeľu, no nezabudli sme naň a hneď v pondelok sa školský priestor zaodel do veselej multilingvistickej atmosféry.

Vzhľadom na protipandemické opatrenia sme aktivity zúžili na priestor jednotlivých tried.

Deviataci sa počas angličtiny naučili pár španielskych fráz. Dovolenka na pobreží môže byť vďaka tomu bezprostrednejšia. Zoznámili sa so základnými údajmi a stihli si zatancovať a zaspievať s Álvarom Solerom.

Mladší spolužiaci skúšali zážitkové učenie pomocou aplikácie Wordwall, aj kvízy cez Kahoot. /Tieto technologické vymoženosti v posledných mesiacoch oceňujú žiaci i učitelia/.

Oboznámili sa s pozdravmi a správne poskladali vlajky európskych štátov, azda im utkvejú v pamäti!!!

Mgr. Bibiána Balážová

Svetový deň mlieka na školách

Každoročne si koncom septembra pripomíname Svetový deň mlieka na školách. Tento deň je dobrá príležitosť na to, aby sme si uvedomili význam mlieka pre naše zdravie. Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek ľudskej výživy.

Aj na našej škole sme si pripomenuli tento deň rôznymi aktivitami. Mladší žiaci sa zapojili do súťaže Adoptuj kravičku, kde si virtuálne adoptovali naozajstnú kravičku a takto sa zábavnou formou učili o dôležitosti konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov, o živote kravičiek aj o práci poľnohospodárov – farmárov. Starší žiaci si zasa pozreli dokument, v ktorom sa dozvedeli odpovede napr. na tieto otázky: Zničí sa mlieko v mliekarni? Robia sa mliečne výrobky z umelín? Aké sú zdravotné účinky mlieka? Aké mlieko máme piť?

Nakoniec sme sa počas prestávky s chuťou pustili do svojej mliečnej desiaty.

Ing. Jana Pavčová

29. 9. bol deň, kedy sme už tradične oslavovali Medzinárodný deň mlieka v školách. Štvrtáci, oblečení v bielom – symbol mlieka, vytvorili spoločne plagát z obrázkov mliečnych výrobkov. Diskutovali pritom, prečo je mlieko dôležitou súčasťou detskej výživy. Potom sa zapojili do súťaže Adoptuj kravičku a vybrali si kravičku o ktorú sa budú v nasledujúcom období starať. Dali jej meno Anička a majú z nej neuveriteľnú radosť. Na záver, si všetci spoločne pripili jogurtovým nápojom a pustili sa do svojej mliečnej desiaty. Takéto dni sú príjemným spestrením školského vyučovania a u žiakov sa tešia veľkej obľube. Všetci sa už tešíme na budúci rok.

Mgr. Renáta Jakubjaková