Jún 2022

Plavecký výcvik

Ako ryby vo vode boli na prelome mesiacov máj a jún naši tretiaci, štvrtáci a piataci. A to doslova. Zúčastnili sa týždňového plaveckého výcviku po vedením odborných inštruktorov z plaveckej školy Ivan Skirčák - AQ plus. Kurz absolvovalo spolu 61 žiakov našej školy v Aquarelaxe v Dolnom Kubíne. Takmer všetci po týždni odchádzali ako plavci. Výcvik prebiehal v skupinách podľa jednotlivých úrovní plaveckých schopností žiakov. Po lekciách nasledovala voľná zábava v bazénoch. Žiaci si zdokonalili svoje fyzické schopnosti, utužili triedne kolektívy a nadobudli kladný vzťah k plávaniu. Za úspešné zvládnutie týždňovej aktivity každý získal Mokré vysvedčenie.

Mgr. Renáta Jakubjaková

obrobrobrobr


Rozprávkový hrad

Dňa 2.6.2022 sa žiaci 1. ročníka zúčastnili exkurzie na Oravskom hrade v Oravskom Podzámku.

Oravské múzeum pri príležitosti Dňa detí organizovalo podujatie pod názvom Rozprávkový hrad s princeznou Dúhenkou.

Deti sprevádzala po hrade princezná Kvapôčka. Prechádzali sme miestnosťami hradu, kde na nás čakali rozprávkové bytosti. Aby sme princeznej vrátili farby dúhy, museli sme splniť úlohy, za ktoré sme dostali šatky. V poslednej miestnosti nás čakala smutná a uplakaná princezná. Šatkami vo farbe dúhy sme oslobodili princeznú Dúhenku a vrátili jej úsmev a radosť.

Z výletu sme odchádzali nadšení, plní dojmov a skvelých zážitkov.

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Školský výlet 1. a 2. ročník

6. júna naši prváci a druháci, spolu s pani učiteľkami, vyrazili na prvý spoločný školský výlet. Cieľom bola kontaktná ZOO v Liptovskom Mikuláši, v ktorej mali žiaci zvieratká skutočne na dosah. Mohli pohladiť kozliatka, kengury, morčiatka aj králiky. Tam, kde fyzická blízkosť kvôli bezpečnosti nebola možná, sprostredkovali nám kontakt svojim pútavým výkladom šikovní ošetrovatelia. Tí žiakov oboznámili so životom zvierat ako sú medvede, tigre, levy či lamy. Okrem návštevy týchto zvieracích obľúbencov naše deti zažili aj mnoho jedinečných atrakcií – preliezkový hrad, loďky, kolotoč a previezli sa aj motorovým vláčikom. Bezpečne a dosýta sa mohli vyskákať na veľkej trampolíne a prezrieť si miniatúry 12 najvýznamnejších stavieb sveta, ktoré sa nachádzajú v areáli.

Výlet sme zakončili nákupom v hračkárstve, odkiaľ si deti odniesli svoje obľúbené hračky a plní dojmov sa vrátili domov.

Bc. Kristína Kormanová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obr


Výlet do Banskej Štiavnice

Dňa 10. júna sme sa so žiakmi 5., 6. a 7. triedy vybrali na školský výlet do Banského múzea v Banskej Štiavnici. Čakanie na vstup sme si spríjemnili prehliadkou rôznych banských strojov a zariadení, ktoré boli v okolí múzea vystavené.

Vystrojení plášťami, prilbami a baterkami sme sa spolu so sprievodcom presunuli na prehliadku podzemia do štôlne Bartolomej. Na prehliadkovej trase štôlne sme sa zoznámili s banským dielom zo 17. – 19. storočia, starými banskými nástrojmi a zariadením. Videli sme najcennejší exponát - podzemný konský ťažný gápeľ z 2. polovice 19. storočia, ktorý pripomína časy, keď podzemnú vodu odčerpávalo dvetisíc koní a rovnaký počet ľudí.

Pre každého z nás to bol jedinečný zážitok. Na vlastnej koži sme mali možnosť zažiť podmienky, v ktorých tu kedysi baníci ťažili.

Po prehliadke múzea sme sa presunuli do nákupného centra v Banskej Bystrici, kde sa žiaci tešili z nákupov. Síce unavení, ale dobre naladení sme sa vrátili domov.

Ing. Anna Oršuliaková

obrobrobrobrobr
obrobr


Návšteva Čaplovičovej knižnice a Oravského múzea P.O. Hviezdoslava

Dňa 10.6.2022 si žiaci 9. tried mali možnosť obohatiť svoje znalosti o dvoch významných osobnostiach - P.O. Hviezdoslavovi a Vavrincovi Čaplovičovi - návštevou múzea a knižnice.

Dozvedeli sa, že zakladateľom knižnice je Vavrinec Čaplovič, ktorý zbieral knihy už ako 14-ročný chlapec počas štúdia v Banskej Bystrici. Svoje zberateľské aktivity spočiatku zameral na svoje rodné územie - Oravu. V knižnici je vystavená rukopisná darovacia listina z 15. apríla 1839, ktorou daroval svoju zbierku Oravskej stolici. Oboznámili sa taktiež s jeho súkromným životom a s ukážkami titulných strán kníh. Vo vzácnej zbierke Čaplovičovej knižnice sa nachádzajú slovenské, európske a svetové diela. Jej ďalšou zaujímavou časťou sú staré mapy, ktoré zobrazujú územie Oravy, Slovenska, Uhorska a iných krajín Európy. Čaplovičova knižnica má 93 863 knižničných jednotiek z obdobia 14. - 21. storočia.

V roku 1954 bola knižnica spojená s novovzniknutým Literárnym múzeom P. O. Hviezdoslava. Pavol Országh Hviezdoslav patrí k vedúcim osobnostiam slovenskej literatúry a slovenskej kultúry. Zaraďujeme ho k najvýznamnejším tvorcom slovenskej literatúry. Expozícia približuje jeho tvorbu a život ako študenta, advokáta a úspešného tvorcu. Okrem výkladu si prehliadli jeho osobné pamiatky a časti majetku.

Z exkurzie si žiaci odniesli pocity obdivu k talentovaným osobnostiam, rodákom z Oravy.

Mgr. R. Kvasová

obr


Vyučovanie v EKO-učebni

EKO-učebňa v procese vyučovania biológie predstavuje výnimočný priestor, pretože ponúka možnosť poznávať život organizmov v ich prirodzenom prostredí.

Okolie našej školy tvorí krásna príroda, v ktorej nie je núdza či už rastlinných, alebo živočíšnych zástupcov. Vďaka náučným tabuliam môžu žiaci poznávať a porovnávať jej prvky, skúmať súvislosti medzi nimi a pritom sa ešte aj dobre zabaviť.

Jednou zo zaujímavých aktivít, ktoré sme robili s deviatakmi bola tvorba vlastných ekosystémov. Žiaci v sklenených fľašiach pripravili podklad z nerastných surovín a z prírodnín navrhli reliéf krajiny. Sklenené fľaše sme uzavreli. Ekosystém sa vyznačuje tokom energie a hmoty. Rastliny si dokážu samé vytvoriť živiny a kyslík v procese fotosyntézy. Zdrojom vody je vodná para, ktorá sa uvoľňuje pri dýchaní, kondenzuje na stenách fľaše a následne steká do pôdy. Tým sa ekosystém stáva samostatným. Jedinou podmienkou pre jeho existenciu je dodanie slnečnej energie.

Mgr. Dana Karetková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Mikroskopické pozorovanie bezstavovcov

Záverečné hodiny biológie v šiestom ročníku sú venované bezstavovcom. Vďaka školskému vybaveniu, mikroskopickej technike mohli žiaci pracovať samostatne. Pri pozorovaní sme využili trvalé preparáty, ale aj skutočné organické prírodniny. Zamerali sme sa na ústne ústroje a končatiny bezstavovcov. Porovnávali sme ich stavbu a tvar prispôsobený k danému spôsobu života.

Pozorovali sme: kliešť obyčajný, blcha ľudská, nitenka bahenná, včela medonosná, čmeľ zemný, voš vlasová, cyklop obyčajný, kútik domový, koník lúčny, vidlochvost feniklový, žižiavka obyčajná, dážďovka zemná, zrniar čierny a strúhavý jazýček slimáka záhradného (radula).

Mgr. Dana Karetková

obrobrobrobrobr


Aranžovanie kvetov

Kvety sú symbolom úcty, vďaky, priateľstva a lásky. Kytica kvetov nechýba pri spoločenských príležitostiach a rodinných oslavách.

Podľa historikov sa kvety aranžovali do kytíc už v antickom Grécku a Ríme. V súčasnosti tomuto odboru ľudskej činnosti hovoríme floristika.

Spolu so šiestakmi sme sa floristike venovali na hodinách techniky. Kvety sme si nazbierali v okolí našej školy a ich úpravou sme vytvorili veľmi pekné kytice lúčnych kvetov.

Vytvorené kytice darovali šiestaci svojej triednej pani učiteľke.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


Turistika na Červenú skalu

22.6.2022 sa žiaci tretej a štvrtej triedy vybrali na turistiku na Červenú skalu do Podbiela. Vyšli do nadmorskej výšky 690 m nad morom a 130 m nad hladinou rieky Orava. Do červena sfarbená skala je súčasť karpatského bradlového systému. Z turistického hľadiska je skala využívaná ako miesto pohodlných vychádzok. Poskytuje najlepší výhľad na obec Podbiel. V diaľke však vidno aj Roháče.

Mgr. Zuzana Kubošová

obrobrobrobrobr
obr


Exkurzia ku včelám

Dňa 23. júna sa žiaci 1. a 2. ročníka zúčastnili exkurzie ku včelám. V lesíku pri svojom príbytku ich privítal a sprevádzal pán Ján Špavor. Exkurzia začala pozorovaním a kŕmením sliepok. Od nich sa žiaci presunuli ku kozliatkam a kozám. Mali možnosť vyskúšať si dojenie kozičiek a pohladkať malé kozliatka. Počas návštevy deti sprevádzal strážny pes Borko . Svoje schopnosti predviedol pri aportovaní a plávaní v rieke Orave. Hlavná časť exkurzie prebiehala pri včelínoch. Žiaci si prezreli úle, pozorovali prácu včiel vnútri úľov aj včely lietavky nosiace peľ do úľov. Na záver žiakov čakalo bohaté pohostenie spojené s ochutnávkou medu v krásnom prírodnom prostredí pri rieke Orave.

Ďakujeme pánovi Špavorovi a jeho rodine, že si našli čas a pripravili pre deti krásne dopoludnie.

Mgr. Ľudmila Balážová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Sokoliari Kráľa Svätopluka

V piatok 24.6.2022 sa žiaci 3. a 4. triedy vybrali na návštevu Sokoliarov Kráľa Svätopluka do Oravského Podzámku. Prezreli sme si stredovekú dedinu – archeoskanzen. Je jediná svojho druhu na Slovensku a ponúka nezabudnuteľný zážitok pre všetkých. Vyskúšali si streľbu lukom a šípom do slameného kruhu, hádzanie sekery do dreva. Najviac sa im páčilo vystúpenie dravcov, ktoré im preletovali tesne ponad hlavami alebo pristáli priamo na ruke. Bol to nezabudnuteľný zážitok pre všetkých.

Mgr. Zuzana Kubošová

obrobrobrobrobr


Didaktické hry na 1.stupni

Dňa 28.6.2022 znel školským dvorom smiech, radosť a beh detí. Realizovali sa didaktické hry pre žiakov prvého stupňa. Žiaci prechádzali stanovišťami, ktoré im pripravili pani učiteľky.
1. Dopravná výchova: naučili sa dopravné značky, oboznámili sa s pravidlami cestnej premávky, či už ako cyklisti alebo chodci.
2. Zdravotná príprava: naučili sa rozlišovať bylinky, ich využitie, precvičili si stabilizovanú polohu a prenos raneného.
3. Požiarna bezpečnosť a bezpečnosť pri práci: žiaci spoznávali piktogramy, ktoré sa bežne vyskytujú v budovách. Potom prešli vyznačenou únikovou cestou a na záver v škole vyhľadali miesta, kde je uložený hasiaci prístroj.
4. Riešenie mimoriadnych situácií – civilná ochrana: zopakovali si používanie plynovej masky s filtrom a zdolávali prekážkovú dráhu.
5. Hasiči: pani učiteľka Gáliková žiakov oboznámila s hasičským autom. Žiakov veľmi zaujímalo, čo všetko sa nachádza v aute, ktorým jazdia hasiči.

Bol to naozaj krásny deň. Deti sa prejavili ako správni kamaráti aj napriek tomu, že v družstvách boli žiaci z rôznych tried. Hoci sa učili, opakovali a preverovali svoje vedomostí, stále to brali ako hru. Snažíme sa z nich vychovať ľudí, ktorí budú vedieť použiť svoje vedomostí v tej chvíli a životnej situácií, kedy to bude potrebné a dôležité.

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Účelové cvičenia

Predposledný deň školského roka sme venovali účelovým cvičeniam. Aby aj tieto témy v závere školského roka zaujali žiakov, pripravili sme ich netradičnou formou. Každá trieda dostala plán areálu školy, kde bolo vyznačených 6 stanovíšť a čas, kedy sa daná trieda má na stanovište dostaviť.

Stanovištia boli venované zdravotnej príprave, dopravnej výchove, civilnej obrane, pohybu a pobytu v prírode a športovým aktivitám.

Stanovištia boli vedené formou diskusií, motivačných rozhovorov, ale aj praktických ukážok a súťaží. Dozvedeli sa ako sa správať v prírode počas búrky, ako si založiť oheň či zostaviť slnečné hodiny. Taktiež mali možnosť vyskúšať si nasadenie plynovej masky, oboznámiť sa s druhmi signálov v prípade ohrozenia, zopakovať si pravidlá správania sa cyklistov na cestách či druhy značiek.

Veľmi podnetné boli praktické ukážky v rámci zdravotnej prípravy. Žiaci si mohli prakticky skúsiť kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR) na figuríne, kde im prístroj vyhodnotil aj správnosť jej vykonávania. Učili sa obväzovať a čistiť rany, uviesť človeka do stabilizovanej polohy, prvú pomoc pri uštipnutí hadom a mnohé iné.

Ďakujeme pani učiteľkám za pripravené aktivity.

Mgr. Zuzana Glejteková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Turnaj vo vybíjanej

V rámci účelových hier sme na našej škole zorganizovali turnaj vo vybíjanej. Turnaju sa zúčastnili žiaci druhého stupňa, pričom piataci sa rozdelili na dve skupiny. Družstvá boli zmiešané a hralo sa na štýl každý s každým. Žiaci si proti sebe zmerali silu, ukázali súťažného ducha a súdržnosť triednych kolektívov. Po napínavom finále, ktorého sa zúčastnili 9.A a 9.B sa o víťazovi nerozhodlo, keďže súboj skončil remízou. Tým pádom sa naši deviataci rozlúčili so školou peknou remízou a obe družstvá sa delili o prvú priečku. Spokojní a príjemné unavení sa naši žiaci tešia na budúcoročnú odvetu.
6.miesto- 5 ročník
5. miesto- 5. ročník
4. miesto- 6. ročník
3. miesto- 7-8. ročník
1. miesto- 9.A 9.B

Mgr. Lucia Fertaľová

obrobrobrobr


Rozlúčka deviatakov

V pondelok 27. 6. sa popoludní žiaci 9. A a 9. B triedy rozlúčili so svojimi učiteľmi. Rozlúčka sa konala na hlavnej chodbe, žiaci si okrem príhovoru pripravili aj krátky program, v ktorom predstavili formou spracovaných videí chvíle, ktoré prežili na tejto škole. Na záver si spolu zasievali pieseň Another love (Tom Odell) a nemohla chýbať ani pieseň Záverečná (Iné kafe).

Po oficiálnej časti sa žiaci mohli občerstviť rôznymi dobrotami, ktoré sami priniesli a zabavili sa pri hudbe.

Deviatakom prajeme v ich ďalšom živote veľa úspechov.

Z. Glejteková

obrobrobrobr


Rozlúčka so školským rokom 2021/2022

V posledný júnový deň sme sa rozlúčili s uplynulým školským rokom. Ráno sme sa zúčastnili svätej omše, ktorú celebroval náš pán farár vdp. Duda a spevom doprevádzali mladší žiaci školy. Nasledovalo slávnostné zhromaždenie v škole za prítomnosti pána starostu a všetkých pedagogických zamestnancov a samozrejme žiakov našej školy. Pani riaditeľka ocenila úspešných žiakov, deviataci sa rozlúčili so spolužiakmi a učiteľmi emotívnym vystúpením. Školou vírila radostná atmosféra, nakoľko sme sa mohli takto zísť po troch rokov rôznych obmedzení ohľadom pandémie. Na záver pani riaditeľka zapriala všetkých krásne prázdniny a hlasným potleskom sme si sľúbili, že sa takto s radosťou opäť stretneme v septembri pri vítaní nového školského roka.

Mgr. Renáta Jakubjaková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Letná škola 2022

Tohtoročná Letná škola sa realizovala denne od 15.8. 2022 do 26.8.2022 a prebiehala výlučne hravou formou, ku ktorej žiaci inklinujú. Poskytla deťom v rôznej vekovej kategórii možnosť využiť efektívne voľný čas rôznorodými aktivitami. Počas nej sa prelínali športové, pohybové, zábavné hry, rôzne súťaže, edukačné, relaxačné aktivity, prechádzky a triedy sa občas premenili na tvorivé dielne. Deti si vyskúšali pozíciu spisovateľa, napísali vlastný maľovaný Letný príbeh a tiež tajuplný list šifrovaným písmom pre blízkeho. Ilustrátormi sa stali zas po prečítanej povesti o Babej hore. Významne si rozvíjali aj manuálnu zručnosť a estetické cítenie zhotovením rôznych výrobkov. Vlastnoručne vyrobili pestrofarebné fotorámiky, vlnené sovičky a svoju kreativitu preukázali aj pri zhotovení spoločenskej hry, ktorú pohotovo a s nadšením vyskúšali. Nezabudnuteľné dobrodružstvo zažili počas hľadania pokladu, šikovní ,,piráti” po získaní kľúčov z aktivít obdŕžali diplom a odniesli si sladký poklad. Vďaka pešej turistike do susednej obce Sedliacka Dubová spoznávali blízke okolie, odmenou im bol nádherný pohľad na zrúcaninu kamenného kostolíka zasväteného sv. Kozmovi a Damiánovi a strávenie času na novučkom detskom ihrisku. Obdivovali nielen prekrásnu prírodu, ale naučili sa rozoznávať liečivé bylinky a ich názvy, pomocou pečiatok rozlišovali stopy lesných zvierat. Naši žiaci sa aktívne zapájali do netradičných, pohybových hier a súťaží, ktorých cieľom bolo deti nielen zabaviť, ale predovšetkým viesť k pohybovej angažovanosti, tímovej práci, vzájomnej tolerancii.

To, že Letná škola je skvelá voľba pre skvelé zážitky, priateľstvá, sebarozvoj a zážitkové učenie, potvrdili aj spätné pozitívne reakcie samotných žiakov a prezradil to aj ich častý úsmev na tvári.

Mgr. Mária Sirotová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr