Apríl 2021

Futbalový zápas

Po dlhotýždňovom trénovaní sme si v jedno pekné popoludnie v školskom klube s druhákmi zahrali futbalový zápas. Žiaci boli rozdelení na dve skupiny – Modrí chlapci a Oranžové dievčatá. Stretnutie dvoch tímov bolo veľmi napínavé, s výsledkom 1:0 pre Modrých. Žiaden smútok z prehry, dievčatá víťazstvo chlapcom veľmi priali. Skvelá zábava a zážitok zo spoločnej práce bol pre všetkých odmenou.

Dana Karetková

Oravská ľudová pieseň v obrazoch

Ľudová pieseň je neodmysliteľnou časťou ľudovej slovesnosti. Sprevádza nás z generácie na generáciu a spríjemňuje akékoľvek, či už všedné alebo slávnostné príležitosti.

Ľudové piesne sa spravidla viažu na konkrétne regióny a o Orave, ako rázovitom kraji je ich naozaj mnoho. V rámci regionálnej výchovy sa o tom presvedčili aj žiaci piateho ročníka, ktorý si doma najprv vyhľadali rôzne ľudové piesne z Oravy a následne ľubovoľnú oravskú pieseň podľa svojich predstáv pretavili do obrazu.

Výsledkom sú veľmi pekné žiacke diela, ktoré by mohli konkurovať aj titulným obrázkom na rôznych obaloch s ľudovými piesňami.

Mgr. Natália Mensárová

Deň Zeme na prvom stupni

Každý rok 22. apríla oslavujeme Deň Zeme. Tento deň vznikol v roku 1970 ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia s cieľom pripomenúť si našu závislosť na cenných daroch, ktoré nám poskytuje Zem.

Keďže boli spoločné aktivity žiakov prvého stupňa obmedzené pre pandémiu, každá trieda si ho pripomenula individuálne.

Prváci posilňovali zmyslové vnímanie. V okolí školy pozorovali živú aj neživú prírodu a svoje pozorovania si zaznamenávali do pracovných listov. Naučili sa separovať odpad do zberných nádob. Z plastového odpadu vytvorili krásne hračky.

Druháci sa zamerali na znečisťovanie prírody a vyzbierali odpad v okolí školy. Triedili odpadky do nádob podľa farieb. Zamerali sa aj na vodu, jej šetrenie a čistenie. Riešili úlohy v pracovných listoch a vytvorili krásne ilustrácie o Zemi.

Tretiaci písali odkaz, ako by sme mohli pomôcť našej Zemi. Kreslili, akú Zem by chceli mať a ako bude Zem vyzerať, ak sa nebudeme o ňu starať. Pozreli si video o separovaní odpadu a vymieňali si skúsenosti so separovaním u nich doma. Vyskúšali zasadiť semienka hrachu a pšenice do vaječnej škrupinky a vypestovať mladú rastlinku. Zistili, čo všetko rastliny potrebujú pre život. Po týždňovej starostlivosti o svoju rastlinku sa tešili zo svojich prvých pestovateľských úspechov.

Štvrtáci si pripomenuli Deň Zeme interaktívnym vedomostným kvízom na hodine prírodovedy, kde zisťovali svoje vedomosti o našej planéte. Spoločne pripravili pútavú nástenku a vysadili hrášok - každý do svojej nádobky. Každý deň odvtedy sledujú svoju rastlinku a vzájomne si porovnávajú jej veľkosť. Snáď sa spolu s vysvedčením dočkajú aj sladkej zelenej odmeny.

Veríme, že sme týmito aktivitami u žiakov posilnili pozitívny vzťah ku našej Zemi a potrebu zachovať ju pre ďalšie generácie.

Mgr. Ľudmila Balážová