Marec 2021

Pravda o drogách - prednáška

Dňa 10.3. 2021 sa žiaci 6. a 7. ročníka zúčastnili prednášky – Pravda o drogách. Túto prednášku nám zrealizovalo Občianske združenie Slovensko bez drog, ktoré funguje na Slovensku od 27.01.2010. Hlavným a jediným cieľom združenia Slovensko bez drog je zabezpečiť zníženie užívania legálnych a nelegálnych drog žiakmi ZŠ a SŠ.

„Chceme, aby deti dostali naše informácie o drogách skôr, ako sa k nim dostanú falošné a účelové informácie, ktoré im poskytnú tí, čo na drogách zarábajú“.

„Chceme, aby naše deti rozumeli tomu, prečo drogy nikdy nie sú a nebudú skutočným riešením akéhokoľvek problému, duševného stavu alebo životnej situácie (je jedno či ide o nudu, zvedavosť, smútok z rozchodu, neúspech v škole alebo spor s priateľmi či rodičmi…). Robíme všetko čo vieme, aby mali deti možnosť urobiť včas vlastné rozhodnutie, že drogy brať nebudú“.

PaedDr. Elena Vrábľová

Ako zhodnotili prednášku žiaci?

„Dozvedel som sa, že drogy sú zlé a páčilo sa mi, že takéto prednášky sa robia na školách.“

žiak 7. triedy

„Páčilo sa mi ako prednášajúca bola priateľská a milá a na prednáške sa mi najviac páčilo ako rozprávala o tom, že koľko buniek dorastie a koľko ich zas veľa odumrie.“

žiak 6. triedy

„Mne sa prednáška veľmi páčila, dozvedel som sa veľa nových vecí, napr. ako to vlastne prebieha, ako sa tomu vyhnúť, že vlastne jedna dávka drogy je ako 423 jedov ... Kľudne by som to počúval aj celý deň, lebo ma to veľmi zaujímalo.“

žiak 7. triedy

„Z prednášky sme sa dozvedeli: že drogy sú jed, ohrozujú život a zdravie a aj naše myslenie. Nemali by sme na ne nikoho navádzať. Časom vzniká závislosť. Ale sú aj veľmi nebezpečné pre život ostatný ľudí.“

žiak 7. triedy

„Bolo to úžasné, super, bolo to vtipné, poučné a veľa som sa dozvedela.“

žiačka 6. triedy

„Mne sa prednáška páčila a naučila som sa nové to, že si po celý svoj život ukladáme spomienky so štýlom obrázkov“.

žiačka 6. triedy

„Beseda o drogách sa mi veľmi páčila. Bola poučná a zaujímavá. Naučili a dozvedeli sme sa veľa nových vecí a poznatkov. Napríklad: že droga je omamná a návyková látka, na ktorej sa môžeme stať závislými, že droga nevyrieši žiadne naše problémy, ale iba to zhorší. Ale hlavne sme si odniesli jednu veľmi zásadnú poučku: Nestaň sa obeťou drog !!!“

žiačka 7. triedy

Nie cola, ale voda je cool.

22. marca sme si pripomenuli svetový deň vody. V rámci prvouky sme spolu s prvákmi diskutovali o vode a jej nevyhnutnosti pre všetky živé organizmy na Zemi. Oboznámili sme sa aj s kolobehom vody v prírode, rôznymi skupenstvami s ochranou i racionálnym využívaním tohto prírodného zdroja. Pri spoločnej aktivite sme si vyrobili „kvapky“ do ktorých sme nakreslili rôzne spôsoby využitia vody a jej výskyt v prírode.

Prváci prišli s netradičnými a originálnymi nápadmi – kreslili krst i tučniakov v Antarktíde. Tie sme si spoločne pripevnili pod dáždnik.

Na školskom dvore sa nám napriek slnečnému, jarnému počasiu podarilo objaviť veľkú kryhu ľadu, jedno zo skupenstiev vody.

Prváci ochotne zapózovali s úsmevmi ukrytými pod rúškami.

Veľká noc je tu zas, pripravili sme sa na ňu včas...

Kuriatka, zajačiky, bahniatka či maľované kraslice – to všetko je neodmysliteľnou súčasťou veľkonočných sviatkov. Ozdobovanie príbytkov týmito symbolmi Veľkej noci vychádza z dlhoročnej tradície a bez mnohých si už tieto sviatky ani nevieme predstaviť.

Žiaci štvrtého a piateho ročníka nie sú žiadnou výnimkou a v rámci pracovného vyučovania a regionálnej výchovy pripravovali dekorácie na Veľkú noc taktiež. Aj napriek tomu, že sa väčšina z nich vzdeláva doma a teda pri zhotovovaní a dekorovaní boli odkázaní viac-menej sami na seba dokázali vytvoriť naozaj obdivuhodné diela, ktoré zdobia ich domovy, ale i priestory školy.

Mgr. N. Mensárová