December 2020

Svetový deň boja proti AIDS

Červené stužky sú symbolom a názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS, ktorú s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (v rámci rozvojového projektu „Zdravie a bezpečnosť v školách 2020“), Obvodného úradu v Žiline (odbor školstva) a mesta Žiliny organizuje Gymnázium sv. Františka v Žiline. Kampaň sa uskutočňuje pod záštitou Kancelárie WHO na Slovensku a pod odbornou garanciou Ministerstva zdravotníctva SR a viacerých odborných pracovísk na Slovensku a v zahraničí.

AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás. Toto je už štrnásty ročník celoslovenskej kampane Červené stužky.

Naša škola sa taktiež zapojila do tejto kampane. Zapojili sme sa do nej a to vytvorením “živej červenej stužky“, vyplnili sme online test – BIO-PSY-SOC olympiádu a urobili sme aktivitku s názvom – Abeceda kampane, kde sme na každé písmenko abecedy vymýšľali slová, ktoré sú spojené s týmto dňom. O nápady nebola núdza.

Ďakujem našim žiakom za zapojenie sa do tejto kampane.

PaedDr. Elena Vrábľová

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

Do tejto celoslovenskej výzvy sa zapojili deti MŠ a žiaci 1.stupňa aj spolu s pani učiteľkami, aby tak potešili deduška alebo babičku, ktorí nečakajú tento rok darček na Vianoce. Deti boli nadšené, že môžu niekoho obdarovať, ale aj prekvapené, že sú ľudia, ktorí nedostanú darčeky. Hneď po výzve sa začali zapĺňať krabice, ktoré sme odovzdali p. Darine Kováčovej a p. Kataríne Pavčovej Rabianskej, ktoré ich potom pobalili do krásnych krabičiek a odovzdali do DDS. Všetkým zapojeným srdečne ďakujeme, že tak prispeli k potešeniu seniorov a spríjemneniu vianočných sviatkov.

Mgr. Zuzana Kubošová

Svätý Mikuláš

V piatok 4. decembra napriek mimoriadnej situácii po roku opäť prišiel sv. Mikuláš. Jeho spoločníkmi boli anjel a čert. Pri dodržaní hygienických opatrení navštívil mladších žiakov v triedach, so staršími sa stretol pred budovou školy. Pre starších žiakov to bola aj príležitosť pre krátke stretnutie so spolužiakmi, pretože od októbra sa vzdelávajú doma. Všetkých žiakov obdaroval sladkým balíčkom, zamestnancov čokoládovým Mikulášikom. Z jeho návštevy sme mali všetci radosť a príjemný zážitok.

Mgr. Magdaléna Forgáčová

Znečistenie vody a vzduchu

Znečistenie vôd a znečistenie vzduchu patria ku globálnym problémom. Čistá voda sa stáva jednou z najvzácnejších surovín. V súčasnosti aj ovzdušie patrí k ohrozeným zložkách životného prostredia a jeho znečistenie neustále narastá.

Týmto dôležitým environmentálnym témam sme sa so siedmakmi venovali na hodinách chémie. Získané vedomosti potom žiaci využili pri tvorbe projektov.

Ing. Jana Pavčová

Vianočné video