September 2019

Slávnostné otvorenie školského roka 2019/2020

Dnes, 2.9.2019, sme sa definitívne rozlúčili s dňami plnými hrejivého slnka, detských hier i radostných stretnutí s kamarátmi či priateľmi. Ale ako to už býva, kde sa niečo končí, tam sa niečo nové začína.

Školský rok 2019/2020 sme začali slávnostnou svätou omšou. Po svätej omši sa učitelia, žiaci a naši prváčikovia spolu s rodičmi zhromaždili na hlavnej chodbe školy. Všetkým prítomným sa prihovorila pani riaditeľka Mgr. Magdaléna Forgáčová a pán starosta Ing. Ján Kamas.

Po skončení slávnostných príhovorov sa žiaci spolu so svojimi triednymi učiteľmi presunuli do tried, kde pokračovali úvodnými triednickými hodinami.

Všetkým prajeme zdravý, pohodový a úspešný školský rok 2019/2020.

Mgr. Mária Maslíková

Návšteva divadla v Martine

V utorok 17. septembra navštívili tretiaci a štvrtáci Slovenské komorné divadlo v Martine. Pozreli si rozprávku o veľkom priateľstve, nemalom šťastí a dlhom nose Traja veteráni. Priateľstvo, humorný text a mnoho humorných a magických situácií žiakov zabavilo, aj priamo vtiahlo do deja. Sami sa stali hercami v divadelnom predstavení, vojakmi, ktorým velil generál aj námorníkmi plávajúcimi po mori s kapitánom. Predstavenie bolo pre nich obrovským zážitkom. Rovnako príjemné bolo aj cestovanie v autobuse, za ktorý ďakujeme rodine Zaťkovej z Krivej.

Mgr. Ľudmila Balážová

Junior festival - EKOTOPFILM, ENVIROFILM

Dňa 24.9.2019 sme sa spolu so žiakmi 9. ročníka zúčastnili junior festivalu – EKOTOPFILM, ENVIROFILM v Dolnom Kubíne. Cieľom festivalu je pútavou formou inšpirovať a nabádať deti, aby sa k životnému prostrediu správali zodpovedne.

V prvej časti bloku sme si pozreli krátke náučné filmy, prostredníctvom ktorých sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí , ale aj to, ako my môžeme prispieť k ochrane životného prostredia.

Po filmovom programe bol pripravený sprievodný program formou súťaží a iných eko aktivít. Vďaka nim sme sa dozvedeli veľa informácií o rozklade odpadov a recyklácii, o včelároch a výrobe medu.

Ing. Jana Pavčová

Aktivity k Európskemu dňu jazykov

26. septembra sa každoročne oslavuje Európsky deň jazykov, ktorý bol vyhlásený Radou Európy v roku 2001. Cieľom Európskeho dňa jazykov je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, interkultúrneho porozumenia i celoživotného vzdelávania. Pri príležitosti tohto dňa sú v Európe usporiadané rôzne podujatia a aktivity, napríklad súťaže, besedy, kvízy, televízne a rozhlasové programy, jazykové kaviarne. My sme si tento deň pripomenuli o deň skôr, žiaci si pripravili rôzne aktivity a predviedli ich spolužiakom na hlavnej chodbe. Žiaci si v krátkom videu mohli vypočuť rôzne európske jazyky, potom v krátkych scénkach jednotlivé triedy predviedli, ako sa v angličtine dorozumieť na letisku, v obchode s oblečením či v reštaurácii. Na záver si vyskúšali hravé aktivity a mohli ochutnať tradičné jedlá rôznych krajín.

Mgr. Zuzana Glejteková

Svetový deň mlieka v školách

Svetový deň mlieka v školách je medzinárodnou každoročnou udalosťou podporovanou a propagovanou od roku 2000. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka a zvýšenie jeho konzumácie. Je to spôsob, ako sa zamerať na pomoc deťom, zvýšiť ich povedomie, upozorniť na dôležitosť pitia mlieka v školách a na jeho zdravotné prínosy pre rastúce deti.

Aj naša škola si pripomenula tento deň . Žiaci si priniesli mliečnu desiatu – mliečko, syry, korbáčiky, jogurty. Okrem iného všetci mohli počas veľkej prestávky ochutnať mlieko a mliečne výrobky pripravené v mliečnom bufete na chodbe.

Touto cestou by sme chceli poďakovať Mliekarni Krivá, ktorá nám poskytla sponzorský dar vo forme svojich výrobkov.

Ing. Jana Pavčová

Európsky týždeň športu

Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. V roku 2019 to bol už jeho 5. ročník. Hlavnou témou kampane ostal „#BeActive“, ktorá mala nabádať k pohybu, a to nielen počas Európskeho týždňa športu, ale po celý rok.

Podľa prieskumu Eurobarometer z roku 2017 je zapojenie do športu a pohybových aktivít veľmi nízke. 60% Európanov nikdy alebo len veľmi zriedka cvičí a venuje sa nejakému športu. Na základe výsledkov toho istého prieskumu 49% Slovákov vôbec necvičí ani nešportuje. Polovica Slovákov tak tejto životnej potrebe nevenuje žiadnu pozornosť.

Európsky týždeň športu sa konal v 40 krajinách Európy od 23. do 30. septembra. Všetky podujatia škôl, ktoré boli organizované pod hlavičkou #BeActive boli zároveň súčasťou kampane European School Sport Day, ktorá je oficiálne súčasťou Európskeho týždňa športu 2019. Stačilo ak v rámci nášho podujatia zorganizujeme 120 minút pohybových aktivít, či prejdeme alebo prebehneme 2019 metrov. My sme si vybrali 2 variant a spoločne každý ročník prebehol 2019 metrov.

PaedDr. Elena Vrábľová