Február 2020

Póla radí deťom

Vo štvrtok 13. februára navštívil žiakov 1. stupňa kpt. Mgr. Šándor z Okresného riaditeľstva PZ v Dolnom Kubíne. Žiakom predstavil preventívny projekt „Póla radí deťom“. Úlohou projektu je pripravovať žiakov k zodpovednosti za svoje zdravie a svoje veci a poskytnúť tejto vekovej kategórii informácie zamerané na zvyšovanie ich právneho a sociálneho vedomia. Prostredníctvom preventívneho projektu sa žiaci učili bezpečne sa správať v rizikových situáciách, s ktorými sa môžu v bežnom živote stretnúť. Mgr. Šándor si spoločne so žiakmi zopakoval pravidlá cestnej premávky a pripomenul im povinnosti chodcov a cyklistov. Spoločne diskutovali o sociálnych sieťach, šikanovaní, závislostiach aj o práci polície. Počas projektu žiaci vypracovali úlohy prostredníctvom pracovných listov a následne si spoločne zaspievali ľudové piesne na chodbe 1. stupňa.

Mgr. Ľudmila Balážová

Zdravý životný štýl

Životný štýl je súhrn toho, ako človek žije.

Zdravý životný štýl je téma, o ktorej sa veľa hovorí. Jednotlivé návody ako "dodržiavať zdravý životný štýl" sa rôznia, ale snáď všetky majú jedno spoločné - snažia sa nájsť recept, ako byť zdravý a cítiť sa príjemne a fit. Životný štýl je faktor, ktorý najviac ovplyvňuje naše zdravie až 80 percent! Iba tých zvyšných 20 percent je dané všetkými ostatnými vplyvmi - predovšetkým dedičnosťou a zdravotnou starostlivosťou. Hlavné zásady zdravého životného štýlu sú pestrá a vyvážená strava, vhodný výber cvičenia, vyvarovanie sa fajčenia, užívania škodlivých látok aj pitia alkoholu, kvalitný spánok, optimizmus a dobrá nálada, vyhýbanie sa stresu a pravidelný odpočinok. Neexistuje jediný správny návod na dodržiavanie zdravého životného štýlu, potreby a možnosti každého jednotlivca sú odlišné. Zdravý životný štýl je preto potrebný posudzovať najmä so zreteľom na fyzický i psychický stav, vek, pohlavie a zdravotný stav človeka. Zdravý životný štýl je téma, ktorou sa nezaoberá len telesná a športová výchova, ale aj občianska náuka. Cieľom tohto tematického celku bolo vytvoriť si vlastné „Desatoro zdravia“ a pripraviť si spoločné posedenie pri čaji a zdravej strave. Žiakom sa to veľmi páčilo a uvítali by viac takýchto hodín.

PaedDr. Elena Vrábľová

Edukačný program - Škola hrou

Dňa 14.2.2020 sa žiaci 8. ročníka zúčastnili v Spojenej škole v Nižnej edukačného programu pod názvom Škola hrou. Program bol založený na princípe zážitkového a skúsenostného učenia. Žiaci si v počítačovej učebni vyskúšali prácu s Photoshopom, videli aj fungovanie programu Car Mechanic Simulator. Zaujímavou činnosťou bolo aj programovanie CNC strojov a ovládanie inteligentného domu s alternatívnym zdrojom energie. Jedným z hlavných cieľov tohto programu bolo podporiť a zvýšiť záujem žiakov o technické odbory a zároveň spestriť vyučovací proces oblastiach fyziky, informatiky a techniky.

Ing. Jana Pavčová

Fašiangový karneval

„Čo je tu dnes veľký bál? A či dáky karneval? Sprievod masiek krúži v kruhu, jedna maska strieda druhú.“

Toto je len krátky úryvok textu kedysi známej pesničky zo Zlatej brány. Takto presne to vyzeralo aj na karnevale u nás. Miestami sme mali pocit, že sme sa ocitli v rozprávkovom svete, kde prišiel pirát aj kráľovná, princezná, vlk aj víla, či spiderman aj striga milá. To sa však len školská chodba premenila na jednu úžasnú karnevalovú párty.

Nielen tanec, smiech, ale aj rôzne súťaže a sladká odmena s tombolou vyčarovali úsmev na tváričkách detí. Bolo veselo, bolo fajn.

O rok sa tešíme znova, že sa aspoň na chvíľu prenesieme do sveta rozprávok, tanca a zábavy!

Mgr. Zuzana Kubošová

Pobytový lyžiarsky výcvik

Aj v tomto školskom roku sa žiaci zúčastnili lyžiarskeho výcviku. Prvýkrát si však žiaci užili pobytový lyžiarsky výcvik. Za miesto pobytu sme zvolili Chatu Slaná voda pod Babiou horou v obci Oravská Polhora. Kurzu sa zúčastnili žiaci VII.A, VII.B triedy, 3 pedagogickí zamestnanci – PaedDr. Elena Vrábľová, Mgr. Denisa Strežová, Mgr. Ivana Nechalová a 2 inštruktori – Karol Bednár, Jozef Labdík.

Lyžiarsky výcvikový kurz prebiehal podľa výcvikového plánu a splnil svoj cieľ. Prvý deň sme žiakov rozdelili do skupín. Každá skupina sa postupne učila techniku moderného lyžovania, a to od zjazdového postoja po prevedenie oblúkov na hranách. Najťažšie to mali začiatočníci „nelyžiari“, ktorí začínali od úplných základov, ale každý jeden z nich to zvládol. Svoje lyžiarske schopnosti nám predviedli v záverečných slalomových pretekoch.

Víťaz: 1. skupina – Benjamín Kuva, 2. Skupina – Daniela Stašová,

3.skupina- Nikola Kozáčiková, 4.skupina – Dominik Janík.

Žiaci si odnášajú zážitky nielen z lyžovania, ale aj z pestrých aktivít. Nasmiali sme sa na hrách Activity, Tipni si! Premietali sa filmy o lyžovaní. Vo štvrtok večer sa konal maškarný ples, po ktorom sa žiaci vybláznili na diskotéke. Okrem toho žiaci spoznávali aj prírodne krásy Oravských Beskýd. V utorok sme sa prešli ku vrtu minerálnej slanej vody. V rámci oddychového dňa sme absolvovali turistiku ku Hviezdoslavovej hájovni.

Žiaci boli rozdelení do skupín aj mimo svahu a medzi sebou súťažili o to, ktorá skupina bude mať vždy poriadok na izbe, postará sa o svojich spolužiakov počas obeda, či získa najviac bodov v hre. Všetci žiaci boli disciplinovaní, vďaka čomu sme sa vyhli zraneniam. Za nazbierané body a slalomové preteky boli odmenení medailou a malými cenami.

Veríme, že sme v nich prebudili športového ducha.

Mgr. Ivana Nechalová

Výrobky z plastových fliaš

V dnešnej dobe sa čoraz viac výrobkov balí do plastov. Výnimkou nie sú ani nápoje balené do fliaš. Plastové fľaše patria do špeciálne určeného odpadu na recykláciu, to vieme všetci.

So šiestakmi sme sa na hodinách techniky rozhodli vyťažiť z plastových fliaš viac. Vyrobili sme veľmi pekné pokladničky v tvare prasiatka. Na ich výrobu sme potrebovali plastové fľaše, nožnice, lepidlo, lepiacu pásku a farebný papier. Zo zvyškov fliaš sme vyrobili náramky, ktoré môžu slúžiť aj ako skvelé darčeky.

Ing. Jana Pavčová