Október 2019

Súťaž v zbere šípok

Určite ste si už všimli, že začiatkom jesene sa okolie našej školy začína meniť. Zo sýtej farby zelene sa zrazu stáva žltá, hnedá, ba i červenkastá. Na konároch kríkov sa objavia šípky.

Každoročne sa zúčastňujeme celoslovenskej súťaže, ktorú vyhlasujú Lesy Slovenskej republiky. Nie inak tomu bolo aj v tomto mesiaci 2019.

Nazbierali sme 18,336 kg. Je to naozaj dosť, ak si uvedomíme, kde všade šípky rastú a hlavne ako pichajú. Ich hmotnosť je neveľká a tak na takéto množstvo ich treba naozaj veľa.

Najviac šípok nazbierali piataci – 5,947 kg, na druhom mieste bola 7.A – spoločne nazbierali 4,5 kg a nedali sa zahanbiť ani druháci, ktorí nazbierali 2,643 kg.

Možno Vás bude zaujímať, ako sa umiestnili jednotlivci. Najviac zo všetkých zúčastnených žiakov nazbierala Alexandra Kajanová (2,275 kg), na druhom mieste boli hneď dve žiačky: Daniela Čupajová (2,25 kg) a Ľubka Kajanová (2,25 kg). Tretie miesto obsadila Laura Durdiaková (1,9 kg).

Všetkým súťažiacim vyslovujeme pochvalu a víťazom gratulujeme. Veríme, že sa k nim o rok pridajú aj ostatní žiaci z našej školy.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobr


Turistická vychádzka

S novým školským rokom pribudli do turistického krúžku aj noví turisti. Spolu s tými „starými“ sme zahájili turistický rok túrou do Krivej. Trasa, ktorá viedla popri rieke Orava, nám ponúkala krásne výhľady na jesennú prírodu- zákutia rieky, kúpanie divých kačíc, farebne sfarbené listy pod nohami. Po športových aktivitách na futbalovom ihrisku v Krivej si 28 zúčastnených turistov s tromi dospelými krátilo cestu späť skrývaním „pokladu“, hádaním hádaniek a rozprávaním turistických zážitkov. Ďalší dobrý tip na prechádzku po krásnej oravskej prírode.

Mgr. Anna Potocká

obrobrobrobrobr


Youtuber

Žiaci 8. a 9. ročníka sa zúčastnili anglického divadelného predstavenie s názvom Youtuber. Predstavenie si pre nich pripravili herci z Martina, ktorí sa venujú divadelnej tvorbe pre deti a mládež v anglicko-slovenskom jazyku. Herci využívajú obsah učebných osnov, preto sú ich predstavenia výbornou učebnou pomôckou. Pracujú s pestrou slovnou zásobou, frázami a gramatickými javmi, s ktorými sa žiaci môžu stretnúť v reálnom živote.

Prečo deti používajú dvojitú identitu? Vidia rozdiel medzi realitou a virtuálnym svetom? Vedia rozoznať tieto dva svety? Príbeh prenikal do on-line sveta, prelínal sa s tým reálnym a zároveň odkrýval žiakom odpovede na mnohé otázky. Hlavný hrdina príbehu miluje počítačové hry a jedného dňa sa rozhodne stať youtuberom. Zisťuje, že to nie je také jednoduché. Zamotáva sa a vytvára si mnoho identít. Stáva sa z neho veliteľ Hamilton, ale aj kapitán Schreckington. Celý príbeh vyvrcholí, keď na scénu prichádza Jana, ktorá odkrýva jeho skutočnú identitu.

Veríme, že sa hercom podarilo ukázať žiakom rozdiel medzi týmito odlišnými svetmi. Ďakujeme im za príjemný divadelný zážitok a prajeme veľa ďalších úspechov.

Mgr. Lenka Daňková

Svet okolo nás – Irán a výstava Tibora Spitza

8. októbra 2019 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili dvoch zaujímavých podujatí, ktoré sa konali v Dolnom Kubíne.

V sále Mestského kultúrneho strediska sa uskutočnila cestopisná prednáška Poznanie, ktoré príde za vami – Irán. V podstate to bolo voľné a živé rozprávanie o tejto nám málo známej krajine prostredníctvom projekcie, hovoreného slova a obrazu. Dvaja účastníci výpravy mladých ľudí pútavo priblížili krajinu, ktorá je nám vzdialená nielen kilometrami, ale aj jazykom, zvykmi, podnebím a ďalšími zvláštnosťami. Na záver prednášky sme sa mohli účastníkov výpravy opýtať na to, čo nás zaujíma.

Druhým podujatím, ktoré sa uskutočnilo vo Florinovom dome bola výstava venovaná rodákovi z Dolného Kubína, židovskému občanovi Tiborovi Spitzovi. Prežil holokaust. Počas neho sa dlhú dobu skrýval so svojou rodinou vo vykopanom bunkri v lese pri Srňacom. Na výstave boli veci jeho osobnej potreby, ale hlavne diela, ktoré mu neskôr pomáhali prežiť spomienky na túto ťažkú životnú etapu.

Pracovníčka Oravského múzea, ktorého súčasťou je Florinov dom, nám rozdala pracovné listy, do ktorých sme vpisovali poznámky o živote T. Spitza a o holokauste na Slovensku.

Podujatie v nás zanechalo veľký dojem, čoho dôkazom je aj článok žiakov v školskom časopise.

Po krátkom pobyte v obchodných domoch sme sa vlakom vrátili do Dlhej nad Oravou.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


O troch krásach sveta – divadelné predstavenie vo Zvolene

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene nás privítalo úspešnou rozprávkou O troch krásach sveta. V rozprávke dramatik využil viaceré motívy Dobšinského rozprávok, ktoré už žiaci dokážu ľahko identifikovať. Mohli si všimnúť aj typické znaky rozprávky. Išlo hlavne o magické čísla, putovanie hrdinu, čarovné predmety, dobro víťazí nad zlom a mnoho iných.

Čo je najkrajšie na svete? Kvôli čomu by ste odišli z domova do sveta? Treba byť dospelý, aby si človek mohol splniť sny? Kam túžime ísť? Rozprávka O troch krásach sveta nás núti zamyslieť sa nad mnohými životnými otázkami. Každý sa za niečím naháňame a v živote zabúdame na to podstatné.

Divadlo J. G. Tajovského nás opäť nesklamalo. Hercom ďakujeme za skvelé herecké výkony s poriadnou dávkou humoru a krásny umelecký zážitok. Už teraz sa tešíme, keď si divadelné predstavenie pozrieme počas Vianoc, keďže to bolo nahrávane televíziou RTVS.

Mgr. Lenka Daňková

obrobrobr


Na Oravskom hrade

Žiaci 5. a 6. ročníka sa zúčastnili podujatia na Oravskom hrade pod názvom História bližšie k deťom a mládeži. Tradičná prehliadka hradu bola obohatená o prezentácie z dejín odievania sa a vojenskú výstroj v rôznych historických obdobiach. Žiakov najviac zaujali informácie o žoldnieroch, ktorí umierali tým, že jedli z cínových tanierov. Dievčatá sa dozvedeli, že šaty mali hodnotu aj jednej celej dediny. Žiaci tak mohli vidieť ako sa vyvíjal odev od prostého ľudu, mešťanov po najvyššie vrstvy a kráľov

Mgr. Ivana Nechalová

obrobrobr


U „Lužických“ doma

Chodíte radi na návštevu? Aj takúto otázku dostali žiaci od pani archeologičky. Jej účelom bolo pripraviť nás na návštevu do domu u „Lužických“, kde sa žiaci mohli tešiť na zábavu pri spoznávaní života pravekých ľudí. Vošli sme do zrekonštruovaného domu z obdobia lužickej kultúry. A keďže každý dom má svoju paniu, tak aj my sme mali. Príležitosť zahrať sa na pani domácnosti mala aj žiačka Silvia. Žiaci si mohli vyskúšať, ako sa vyrábala múka. Pani archeologička nasypala na kameň jačmeň, dala im do ruky drtič obilia a mohli začať. Ako zistili, bolo to poriadne zdĺhavé. Medzi najbežnejší pracovný nástroj pravekých ľudí patril pazúrik. Bol veľmi ostrý a mohli ním opracovať kože, drevo. Chlapci dostali do ruky sekeru, ktorou mali zoťať strom. Dievčatá si vyskúšali zase prácu s hlinou. Presvedčili sa, že títo ľudia boli vzdelaní, kultivovaní a inovatívni.

Mgr. Ivana Nechalová

obrobrobrobr


Účelové cvičenia

Aj tento rok sa začiatok roka niesol v duchu účelových cvičení. Najskôr si žiaci svoje vedomosti a zručnosti preopakovali v rámci teoretickej časti. Praktická časť bola tento rok venovaná turistike. Najskôr sme si zopakovali evakuáciu školy a potom sme sa vybrali spoznávať krásu prírody Dlhej nad Oravou. Vybrali sme si náučný chodník, príroda v jeseni hrala všetkými možnými farbami a k tomu krásne slnečné počasie k tomu pridalo nádherné výhľady na okolité vrchy.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr


Protidrogový vlak

Revolution train je 165 metrov dlhá súprava šiestich vagónov, ktoré v sebe skrývajú unikátny nástroj primárnej protidrogovej prevencie a prinášajú k nám nové možnosti spolupráce v tejto oblasti. Program bol prioritne určený pre žiakov vo veku od 12 do 17 rokov, ale aj pre širšiu verejnosť. Cieľom programu bolo pomocou všetkých ľudských zmyslov zapôsobiť na návštevníkov vlaku, upriamiť pozornosť na legálne a nelegálne drogy, rôzne závislosti a motivovať ich k zdravému životnému štýlu. Počas prechádzania jednotlivými vagónmi nás prevádzal film z prostredia mladých ľudí, aké nástrahy na nich čakajú a ani nevedia ako ľahko môžu do tohto sveta spadnúť a ako sa ľahko môžu dostať do problémov. Je na našich žiakoch a deťoch, či tomuto podľahnú alebo odolajú. My im môžeme ukázať cestu, dať im všetku lásku, pochopenie, ale je to len na nich, do ktorého vlaku nastúpia, a my môžeme len dúfať, že do toho správneho.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Kariérové poradenstvo

V júni 2019 sa žiaci 8. triedy zúčastnili psychologického vyšetrenia v oblasti profesijnej orientácie, ktoré na našej škole realizovali zástupcovia CPPPaP z Dolného Kubína.

Diagnostika žiakov bola zameraná na zistenie osobnosti, schopností, záujmov, vedomostí, zručností a iných oblastí ovplyvňujúcich sociálny a psychický vývoj dieťaťa. Vyšetrenie sa vykonávalo skupinovo, prostredníctvom testov.

Po vyhodnotení testov zástupcovia CPPPaP znovu navštívili našu školu 15. októbra 2019. Na základe individuálnych konzultácií a výsledkov vyšetrenia im boli navrhnuté možnosti výberu vhodnej strednej školy. Možnosť konzultáciíí s odborníkmi využili aj niektorí rodičia našich deviatakov.

Ing. Anna Oršuliaková

Čítanie so starou mamou

Október je mesiac, ktorý sa nesie v znamení úcty k starším. Pripomíname si ich trpezlivosť, pracovitosť, múdrosť a lásku. Pri tejto príležitosti žiaci tretej triedy pod vedením triednej učiteľky pozvali na hodinu čítania svoje staré mamy a pripravili tvorivú literárnu dielňu. Ich pozvanie prijali p. Kňazúrová a p. Osadská. Žiaci tak s nimi prežili dve zaujímavé popoludnia. Z ich návštevy mali obrovskú radosť. V triede im ukázali svoje výtvarné dielka a položili im mnoho otázok o ich detstve a čase prežitom v škole. Staré mamy mali pre nich pripravenú zaujímavú rozprávku. Po čítaní diskutovali o príbehu a rozvíjali čitateľskú gramotnosť tvorivými úlohami. Starým mamám za ich návštevu ďakujeme.

Mgr. Ľudmila Balážová

obrobrobr


Mesiac úcty k starším

Staroba nie je choroba. V decembri v roku 1990 bol mesiac október vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov za Mesiac úcty k starším a 1. október za Medzinárodný deň starších. Naši starý rodičia majú pre nás nezastúpiteľnú hodnotu, preto štvrtáci pri tejto príležitosti vyrobili svojim starým rodičom vlastné poďakovania a papierové kvety, ktorými si ich chcú uctiť a poďakovať za ich pomoc a lásku, ktorú od nich dostávajú.

Mgr. Júlia Filová

obr


Svetový deň zdravej výživy

Nezdravé jedlo, nepravidelná strava a málo pohybu. To sú hlavné dôvody neustáleho nárastu počtu civilizačných ochorení akými sú vysoký krvný tlak, obezita, diabetes či rakovina. Zdravie človeka je totiž zo šesťdesiatich percent ovplyvňované prostredím a podiel výživy z toho tvorí približne štyridsať percent.

"Zdravá výživa je dlhodobý, respektíve celoživotný štýl stravovania a preferencie potravín so zameraním na vysokú nutričnú kvalitu, pestrosť a plnú výživovú hodnotu,“ vraví odborník na výživu, docent Peter Minárik. " Odborníci na výživu odporúčajú pri zostavovaní jedálnička dbať nielen na typ potravín, ale tiež na spôsob ich spracovania. Strava by mala byť pestrá a mala by zohľadňovať zdravotný stav, vek a fyzickú námahu konkrétneho človeka. Preto sa aj my snažíme našim žiakom vysvetľovať a poukazovať na zdravý životný štýl a zdravú stravu. V tento deň 16.10 si každoročne pripomíname tento deň a žiaci si pripravia zdravú desiatu pre svojho spolužiaka či kamaráta.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr


Ovocie a zelenina v našom jedálničku

Sami to poznáte. Stále jeme málo zeleniny a ovocia. Len občas kde – tu sa nájde nejaká uhorka, či kúsok jablka na záver obeda. A pritom ovocie a zelenina by nemali v našom jedálničku chýbať. Sú v nich vitamíny a iné hodnotné látky, ktoré potrebujú nielen mladí ľudia, ale aj tí ostatní.

S ovocím a zeleninou sa dá príjemne spestriť aj naše vyučovanie. Príkladom toho bola vyučovacia hodina biológie v 6. ročníku. Každý z nás si na hodinu niečo priniesol z domu. Najprv sme robili potravinovú pyramídu, potom porovnávali donesené ovocie s obrázkami na tabuli a napokon sme sa pustili do týchto netradičných pochúťok. Výborne nám chutili jablká, hrušky, ba aj figa, mandarínka, či surová mrkva. Niektorí si priniesli zeleninu vo forme šalátu.

Dali sme si predsavzatie, že aspoň jeden deň v týždni budeme jesť ovocie a zeleninu a tak si spestríme náš jedálniček.

Aj v Zelenej škole sa budeme nasledujúce dva roky venovať práve téme Potraviny. Pridajte sa k nám. Pre vlastné zdravie.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr


Deň jablka

Na svete existuje viac než 20 000 odrôd jabĺk. Môžeme tým pádom každý deň ochutnať inú odrodu a po dobu viac než 54 rokov nebudeme jesť rovnakú odrodu 2x. Vitamíny obsiahnuté v jablku spomaľujú proces starnutia nášho organizmu. Stačí jedno jablko denne a budeme sa cítiť aj vyzerať lepšie. Jabloň je u nás najrozšírenejším ovocným stromom a je právom považovaná za najstarší ovocný strom. A práve preto by sme mali čo najviac konzumovať naše sezónne ovocie - jablko. Aj my sme si tento deň uctili oslavou jablka. V nižších ročníkoch sme si pripravili aktivity, ktoré úzko súviseli s našim chutným ovocím – s jablkom. V tento deň nás čakal kopec zábavy, poučenia, doplňovačiek, ochutnávka jablka, rozhovory o význame jablka a mnoho ďalších. Žiaci si priniesli oblečenie vo farbách jabĺčka - červené, žlté a zelené. Na 2. stupni sme vyhlásili súťaž o najmenšie a najväčšie jabĺčko.

Najväčšie jablko:
1. miesto – Nina Šnapková (7.B)
2. miesto – Sára Priebojová (7.A)
3. miesto – Viktória Suchánková (6.roč.)

Najmenšie jabĺčko:
1. miesto – Filip Kytka (5.roč.)
2. miesto – Viktoria Suchánková (6.roč.)
3. miesto - Natália Suľová (7.B)

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Medzinárodný deň školských knižníc

Medzinárodný deň školských knižníc sa niesol v duchu spomienky na Jozefa Gregora Tajovského. Počas tohto dňa sme si pripomenuli jeho 145. výročie narodenia. Žiaci a učitelia pri tejto príležitosti zorganizovali podujatie pod názvom „Rovesnícke vzdelávanie s Jozefom Gregorom Tajovským“. Žiaci sa tak počas tohto dňa zhostili úlohy učiteľa. Pripravili rôzne prezentácie o jeho živote, interaktívne cvičenia, krížovky, tajničky, ilustrované životopisy a krátke divadielka vybraných poviedok. Všetky triedy mali čas na prípravu a podľa rozpisu zistené poznatky prezentovali ostatným. Tí starší oboznámili mladších spolužiakov o jeho detstve, živote a tvorbe prostredníctvom prezentácií. Následne mladší žiaci zrealizovali ilustrovaný životopis J. G. Tajovského od jeho narodenia, cez štúdium, svadbu, odvelenia na ruský front, až k jeho najznámejším prózam a divadelným hrám. Hotový kreslený životopis zviazali a pre žiakov je dostupný v školskej knižnici, aj s výstižným popisom jednotlivých etáp jeho života.

Iné triedy si pozreli krátke videá, ktoré žiakom predstavili diela Statky – zmätky, Mamka Pôstková a Maco Mlieč. Učiteľky so žiakmi rozoberali kladné aj záporné vlastnosti jednotlivých postáv, životné hodnoty postáv aj samotných žiakov. V skupinách tvorili kreslený príbeh a rozprávali sa o tom, ako by sa Macovi žilo v dnešnej dobe. Nasledovala jednoduchá divadelná adaptácia Mamky Pôstkovej v podaní 7. B triedy, ktorá zožala u všetkých veľký úspech. Umocnilo to predovšetkým dobové oblečenie, reálne rekvizity a skvelé výkony detí. Ich spolužiaci si tak ľahšie predstavili ťažký život v tej dobe a reálne problémy bežných dedinských ľudí, ktoré v scénke zobrazili.

Žiaci tak spoločne počas tohto dňa spoznávali život J. G. Tajovského a zároveň hľadali odpovede na mnohé otázky, ktoré ľudí trápili v minulosti. Veríme, že týmto pestrým dňom sa žiaci naučili množstvo užitočných informácií a taktiež pomáhať i vzdelávať ostatných spolužiakov.

Mgr. Lenka Daňková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Jesenná turistika

Babie leto praje všetkým, ktorí majú radi pohyb na čerstvom vzduchu, teda aj členom turistického krúžku. Turisti si tentoraz zamierili do Sedliackej Dubovej. Najprv to bola krátka zastávka pri zrúcanine kostola. Po občerstvení naša túra viedla na Črťaž, 712 n. m. vysoký kopec- cieľ mnohých ľudí z okolia. Prístrešok s lavičkami a ohniskom bol cieľom aj našej túry. Po vynaloženej námahe a krátkom oddychu prišiel čas na opekačku. Slanina a špekačky boli premiestnené z ruksakov na paličky a hostina sa mohla začať. Po špekačkovej hostine nastal čas na rôzne hry. Pozbieraním odpadkov a výhľadom po okolí sme náš pobyt na kopci ukončili. Cesta späť ubiehala rýchlo a zvládli sme ju do zotmenia.

Mgr. Anna Potocká

obrobrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr