September 2018

Slávnostné otvorenie školského roka 2018/2019

Pondelok 4. septembra 2018 sa aj u nás niesol v znamení opätovného nástupu na cestu vzdelávania. Brány školy sa otvorili pre všetkých žiakov, pedagógov i ostatných zamestnancov školy ZŠ s MŠ v Dlhej nad Oravou.

V kostole sv. Ladislava sa konala slávnostná svätá omša. tzv. Veni Sancte Spiritus - Príď Duchu Svätý. Svätú omšu celebroval Mons. Ján Duda, počas ktorej spoločne so žiakmi i učiteľmi prosil Ducha Svätého o dary múdrosti a rozumnosti, ktoré sú veľmi potrebné pri nadobúdaní nových poznatkov.

Oficiálna časť programu pokračovala v areáli školy. Úvodné slová v slávnostnom príhovore patrili pani riaditeľke Mgr. Magdaléne Forgáčovej, ktorá všetkým zaželala úspešný školský rok plný radosti a hlavne pohody. V závere sa prítomným prihovorili aj Ing. Ján Kamas a Mons. Ján Duda.

Mgr. Lenka Daňková

Týždeň s Rayom

Každoročne umožňujeme žiakom zúčastniť sa intenzívneho jazykového kurzu s Rayom Sikorskim. Vďaka programu English week žiaci strávia týždeň s americkým lektorom, a tak majú možnosť precvičiť si to, čo sa na hodinách anglického jazyka naučili. Počas anglického týždňa prekonávajú svoje zábrany, keďže kurz je zameraný predovšetkým na hovorenie.

Ray využíva pestré výučbové techniky – hry, aktivity, dramatizácie a iné formy komunikácie. Žiaci si veľmi rýchlo osvojujú hovorovú angličtinu, získavajú komunikačné zručnosti a sebadôveru v komunikácii.

Týždeň s Rayom má za cieľ inšpirovať, motivovať a viesť deti k výučbe cudzieho jazyka. Veríme teda, že je pre deti veľkým prínosom.

Mgr. Lenka Daňková

Európsky deň jazykov

26. september je už tradične venovaný aktivitám k Európskemu dňu jazykov. Cieľom aktivít je uvedomiť si nevyhnutnosť študovania cudzích jazykov a zábavnou formou podnietiť u žiakov záujem o cudzie jazyky a kultúry.

Triedne kolektívy si na tento deň pripravili naozaj zaujímavý a pestrý program. Klasické vyučovanie nahradila zážitková forma, ktorá u žiakov mala veľký úspech. Pestrosť a rozmanitosť jazykov spoznávali cez spev, prezentácie či módnu prehliadku. Dynamiku ruskej kultúry nám predviedli žiaci deviateho ročníka zaspievaním známej ruskej piesne. Piataci a ôsmaci nás preniesli do anglicky hovoriacich krajín a siedmaci poukázali aj na dôležitosť rodného jazyka.

Žiaci ocenili, že sa netradičnou a pútavou formou dozvedeli veľa nových, zaujímavých informácií o európskych krajinách a jazykoch a uvedomili si, že jazyk je cesta, ktorá im otvára nové možnosti.

Mgr. Eva Laštíková