Máj 2019

Návšteva Oravskej knižnice Antona Habovštiaka

Knižnica nie je len akýmsi uskladnením kníh, ktoré sú k dispozícii niektorým jednotlivcom zaujímajúcim sa o umeleckú literatúru. Ponúka rôzne služby, o ktorých mnohí ani netušia. Ako knižnica funguje a čo všetko ponúka svojim čitateľom sa dozvedeli žiaci 5. ročníka 3. 5. 2019 v Oravskej Knižnici A. Habovštiaka. P. Kazimírová oboznámila žiakov so všetkými oddeleniami knižnice a vysvetlila im, ako sú knihy v knižnici usporiadané. Žiaci mali možnosť prečítať si e-knihu, vyhľadať zdroje a oboznámiť sa s výpožičným poriadkom knižnice. Uvedomili si, že knižnica to nie sú len knihy, ale aj rôzne nosiče – DVD, CD, platne,...

Najväčší úspech malo pexeso, v ktorom vyhľadávali postavy z rôznych diel. Táto hra ich inšpirovala k napísaniu dialógov, ktoré medzi sebou viedli obľúbení hrdinovia žiakov. Burácajúci smiech a hlasný potlesk boli ocenením naozaj kreatívnych výkonov. Nadšenie z kníh prinieslo detské oddelenie, v ktorom si každý žiak našiel svoj kútik, ktorý mu umožňoval pohrúžiť sa do čítania knihy, ktorá ho zaujala.

Mgr. Eva Laštíková

obrobrobrobrobr


Školský výlet – Kremnica

16. 5. sme so žiakmi 6. ročníka navštívili mesto Kremnicu. Najskôr sme išli spoznávať Mestský hrad Kremnica, kde nás čakalo množstvo schodov pri výstupe do zvonice a do veže, odkiaľ sme si mohli vychutnať nádherný výhľad na mesto. V kostolíku sme si od pani sprievodkyne vypočuli históriu hradu, ktorá žiakov zaujala natoľko, že kládli množstvo zaujímavých otázok. Traja najaktívnejší boli odmení pohľadnicou Kremnice. Od pani sprievodkyne sme si okrem informácií z histórie vypočuli slová pochvaly na našich žiakov, na ich disciplínu a správanie, čo nás všetkých veľmi potešilo, a tak sme sa pozitívne naladení presunuli do Mincovne Kremnica. Tam sme si mohli pozrieť výrobu mincí rôznej meny, porovnať výrobu na súčasných strojoch a na strojoch starých 100 či 200 rokov, ktoré sú ešte stále funkčné. Žiakom sa tam veľmi páčilo, dokonca niektorí prejavili záujem v budúcnosti pracovať v mincovni. Na záver si mohli žiaci vlastnoručne vyraziť svoje pamätné mince.

Síce unavení, ale dobre naladení sme sa presunuli do nákupného centra v Martine, kde sa žiaci tešili z nákupov. Cesta domov bola veľmi príjemná, plná spevu a smiechu.

Mgr. Zuzana Glejteková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Deň matiek 2019

Každý rok sa druhá májová nedeľa nesie v znamení osláv všetkých mamičiek. Ide o medzinárodnú udalosť, keďže nielen u nás na Slovensku, ale aj v mnohých ďalších krajinách sa tento deň oslavuje ako Deň matiek.

V nedeľu 19. mája sme si aj my kultúrnym programom uctili všetky naše mamičky i babičky. V príjemnej a hlavne zábavnej atmosfére žiaci základnej ale aj materskej školy predviedli vystúpenie ,ktoré sa nieslo v znamení „Cirkusu“.

Žiaci predviedli bohatý program ,v ktorom sme mohli vidieť rôzne ľudové pásma, moderné ale i ľudové tance, hru na flaute, piesne pre maminky a vtipné scénky, ktoré nielen rozosmiali ale aj zohriali pri srdciach prítomné mamičky. Ako čerešnička na torte bolo obdarovanie mamičiek milým darčekom, ktorý žiaci vlastnoručne vyrobili.

Za pekne predvedené vystúpenie si naši žiaci vyslúžili dlhý potlesk, sladkú odmenu, a úsmev na všetkých tvárach.

Mgr. Lucia Balková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Týždeň múzeí a galérií

Aj tento rok sme so žiakmi výtvarného krúžku navštívili 22. mája Oravskú galériu v Dolnom Kubíne. Prezreli sme si rekonštrukciu Leonardovej Poslednej večere očami slovenského maliara Stana Lajdu. Výstava sa konala pri príležitosti 500. výročia úmrtia osobnosti svetového významu v oblasti umenia i vedy Leonardovi da Vinci.

Po prezretí výstavy a dokumentárneho filmu sme sa pustili do tvorivých dielní, kde sme skladali puzzle, kocky a kreslili obrázky, ktoré deti najviac zaujali počas výstavy. Práce sa nám vydarili a za odmenu sme navštívili cukráreň a vrátili sa spoločne vlakom domov.

Mgr. Zuzana Kubošová

obrobrobrobrobr


Koncoročný výlet

Triky a ilúzia vždy fascinovali ľudí, preto voľba miesta koncoročného výletu pre 5. a 7. ročník padla na Tricklandiu. Dvojrozmerné kresby vytvárajúce optické ilúzie žiakom učarovali. Odhaliť ako daný trik funguje, bolo pre žiakov častokrát vtipné, ale aj ťažké. Najvyšší obdiv si zaslúžilo zrkadlové bludisko, ktoré poplietlo zmysly viacerým účastníkom. Antigravitačné miestnosti dali taktiež mnohým zabrať.

Druhou zastávkou bolo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. V suteréne sme mali možnosť obdivovať krásu jaskýň, povrchový a podzemný kras. Poschodie nás oboznámilo s rôznymi minerálmi, ale aj s ríšou húb a rastlín. Expozícia zvierat priniesla zaujímavosť – vypočutie si zvukov, ktoré živočíchy vydávajú. Brloh medveďa tiež neostal bez povšimnutia. Ďalšia časť bola venovaná voľnočasovým aktivitám človeka, ktoré ovplyvnili prírodu – včelárstvu, lesníctvu, rybárstvu.

Pár metrov od múzea sa nachádzalo nákupné centrum, ktoré prinieslo radosť v podobe nákupov takmer všetkým žiakom.

Mgr. Eva Laštíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Školský výlet do Demänovskej jaskyne

Demänovská jaskyňa slobody je krasová jaskyňa v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline, jedna z Demänovských jaskýň. Objavená bola v roku 1921 a je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku.30. mája 2019 sme ju navštívili so žiakmi 1. stupňa. Aj keď nám počasie neprialo, všetci sme sa tešili na nové zážitky. Očarila nás svojou bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, podzemným tokom rieky Demänovky aj malými jazierkami. Po prezretí jaskyne sme si kúpili spoločne upomienkové darčeky z výletu a šťastne sme sa vrátili domov.

Mgr. Zuzana Kubošová

obr


Turistika Dlhá nad Oravou

V jeden krásny slnečný májový deň sme si urobili turistiku u nás v Dlhej nad Oravou spojenú s opekačkou. Najskôr sme si spravili menšiu túru ku krížovej ceste, kde sme spoznávali nielen okolitú prírodu, ale aj liečivé rastlinky. Pri škole sme si potom opiekli pochutinky, ktoré sme si doniesli z domu a zahrali sa rôzne hry a aktivity na ihrisku.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr


Stolovanie

V súčasnosti by sa mohlo zdať, že zásady stolovania sú prežitkom minulých storočí a pre modernú dobu pôsobia príliš strojene. Nie je to však pravda. Ich dodržiavanie je prejavom slušnosti a pri stolovaní by sme sa nimi mali riadiť. Ako používať taniere, príbory a obrúsky, aby sme si nespôsobili riadny trapas v spoločnosti? Preto sme sa tejto téme venovali spolu so šiestakmi na hodinách techniky. Teoretické vedomosti si žiaci vyskúšali aj v praxi. Ich úlohou bolo pripraviť stolovanie na rôzne príležitosti.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


Výroba recyklovaného papiera

Vyrobiť si vlastný recyklovaný papier vôbec nie je ťažké. Presvedčili sme sa o tom spolu žiakmi, ktorí navštevujú krúžok Mladý prírodovedec. Je až neuveriteľné ako sa dá z použitého papiera malou úpravou vyrobiť nový papier, ktorý môžeme znovu využiť napríklad na výrobu ozdobného farebného papiera, pohľadníc alebo zápisníkov...

A ako sme si recyklovaný papier vyrobili ?

Postup bol nasledovný:
1. Natrhali sme staré noviny a letáky na drobné kúsky a postupne sme ich zalievali vodou. Túto hmotu sme neustále miešali a stláčali, aby nám papier zmäkol.
2. Vzniknutú hmotu sme rozmixovali mixérom na jemnú kašu a do kaše sme pridali trochu tekutého škrobu.
3. Následne si každý vytvoril svoj recyklovaný papier. K tomu bolo potrebné túto papierovú hmotu zbaviť vody a to pretláčaním cez utierku a plastovú sieťku.
4. Potom sme rukami a valčekmi tvarovali kusy recyklovaného papiera.
5. Vzniknuté kusy papiera sme ešte prežehlili žehličkou, aby papier rýchlejšie vyschol.

Po niekoľkých dňom bol papier úplne suchý a mohli sme ho znovu použiť.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


Semaforko

Pri príležitosti Dňa detí sme s prvákmi oslavovali aj trochu netradične- so Semaforkom , Dadou a Palom.

Ukázali nám, ako sa má prechádzať správne cez cestu, naučili sme sa peknú básničku a v krásnej brožúrke Stoj! Pozor! Choď! sme si vypracovali úlohy, ktoré nás naučili nové veci.

Na záver sme dostali CD s novými epizódami a brožúrku, aby sme sa spolu s rodičmi a Semaforkom naučili základné pravidlá bezpečnosti cestnej premávky.

Mgr. Júlia Filová

obrobrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr