Apríl 2019

Plavecký výcvik

V dňoch 1.4. - 5.4.2019 sa žiaci 3., 4., a 5. ročníka zúčastnili plaveckého výcviku v Aquarelaxe Dolný Kubín, pod vedením inštruktorov plaveckej školy AQ Plus. Žiaci 4. a 5. ročníka sa zdokonaľovali v plaveckých technikách kraul a prsia. Žiaci 3.ročníka sa učili základom plávania, správnemu dýchaniu, splývaniu na vode. Plavecký výcvik prebiehal v plaveckom bazéne a vo vodnom svete. Za absolvovanie kurzu dostali mokré vysvedčenie, sladkú odmenu a voľný vstup v sprievode dospelej osoby.

Mgr. Zuzana Kubošová

obrobrobrobrobr
obrobr


Testovanie 9 – 2019

Dňa 3. apríla 2019 sa uskutočnilo celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka z vyučovacích predmetov slovenský jazyk a literatúra a matematika.

Cieľom testovania je získať informácie o vzdelávacích výsledkoch žiakov pri výstupe zo základnej školy (ISCED 2), monitorovať úroveň ich pripravenosti na ďalšie štúdium (ISCED 3) a porovnať výkony jednotlivých žiakov a škôl v rámci Slovenska.

Výsledky v elektronickej podobe budú známe už na konci apríla, výsledkové listy žiakov budú školám doručené 13. mája 2019.

Ing. Anna Oršuliaková

obrobrobr


Škôlkari z Hornej Lehoty v školskej knižnici

Dňa 4. apríla školskú knižnicu navštívili škôlkari z neďalekej obce Horná Lehota. V sprievode pani učiteliek si prezreli naše nové priestory a žiačky šiesteho ročníka im predstavili nové knihy, ktoré sa podarilo zakúpiť z projektu Nové knihy v školskej knižnici. Pripravili si pre nich pestrú škálu aktivít, v ktorých sa zamerali na rozprávky. Po prečítaní rozprávok, tí najodvážnejší, ostatným spolužiakom zahrali improvizované divadielko. Mladší škôlkari dali prednosť maľovanke s úlohami. Na záver mali možnosť siahnuť po ilustrovaných knihách, a len tak si v nich listovať, sediac v našich pohodlných vakoch. Práve vaky sa u detí tešili veľkej obľube.

Deťom a pani učiteľkám ďakujeme za návštevu a už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.

Mgr. Lenka Daňková

obrobrobrobrobr


Zápis do 1.ročníka

Už každoročne sa v mesiaci apríl konal zápis detí do 1.ročníka pre školský rok 2019/2020. Zápisu sa zúčastnilo 24 detí ( 6 detí zo Sedliackej Dubovej, 16 detí z Dlhej nad Oravou a 2 deti z Hornej Lehoty).

Po privítaní a zoznámení sa, deti vykonali testy školskej zrelosti, pomocou ktorých sme zistili rečový prejav, komunikačné schopnosti, grafomotorické a matematické zručnosti.

Rodičia vo vedľajšej triede vyplnili dotazník so základnými údajmi, boli oboznámení so školskými potrebami a ponukou zošitov, ktoré je potrebné zabezpečiť deťom do septembra 2019.

Pamätný list a drobné upomienkové predmety, vyrobené žiakmi našej školy, budú deťom pripomínať zápis do 1.ročníka.

Mgr. Zuzana Kubošová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobr


Divadelné predstavenie Traja veteráni

Vo štvrtok 11. apríla žiaci 5. a 6. ročníka opustili školské lavice a navštívili Slovenské komorné divadlo v Martine. Zúčastnili sa divadelného predstavenia Traja veteráni. Známy príbeh o sile priateľstva obsahuje klasické rozprávkové motívy, ktoré sú detskému divákovi veľmi blízke. Vtipný príbeh troch vojakov vo výslužbe dokázal strhnúť do sveta plného fantázie skoro každého. Kamaráti pri svojom putovaní zažívajú mnoho nečakaných dobrodružstiev, do ktorých zapojili aj detského diváka. Deti sa tak stali súčasťou divadelného predstavenia, čo bol pre nich obrovský zážitok.

Deti z divadla odchádzali s úsmevom na perách plné dojmov, ktoré v nich ešte dlho rezonovali.

Mgr. Lenka Daňková

obrobrobrobrobr


Rovesnícke vzdelávanie – Žiarovka a jej objavenie, separácia

Na hodinách fyziky sme so žiakmi 9. ročníka spracovali projekty na tému: „Žiarovka a jej objavenie, typy žiaroviek, separácia. Zaujímavé a užitočné informácie sme potom odovzdali mladším spolužiakom z 3. ročníka v rámci rovesníckeho vzdelávania na hodine prírodovedy.

Celé vzdelávanie bolo spestrené aj ukážkami konkrétnych žiaroviek a krátkym kvízom, ktorý si deviataci pripravili.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


Exkurzia hasičská zbrojnica

Každoročne sa so žiakmi siedmeho ročníka zúčastňujeme exkurzie v hasičskej zbrojnici v našej obci. Nebolo tomu inak ani tento školský rok.

Členovia dobrovoľného hasičského zboru pani učiteľka Gáliková a pán Jozef Šutta nám pútavo porozprávali o ich práci. Rozprávanie bolo doplnené aj praktickými ukážkami najnovšej techniky a vybavenia, ktoré hasiči používajú.

Čo na exkurziu povedali žiaci ?

„Na exkurzii sa mi páčilo. Nechodím na hasičský krúžok, takže veľa vecí bolo pre mňa nových. Najviac ma zaujala práčka na hadice z roku 1953.“

„Exkurzia bola poučná. Dozvedela som sa, ako naši hasiči chodia na výjazdy a čo si pritom obliekajú.“

„Vybavenie našich dobrovoľných hasičov je na veľmi dobrej úrovni. Majú vybavené autá, ktoré môžu pomôcť v každej mimoriadnej situácii.“

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


Turistická vychádzka

V sobotné ráno sme sa vláčikom previezli do Krivej, odkiaľ sme mali naplánovanú túru do Podbieľa. Táto trasa ponúka 2 možnosti. Jedna trasa viedla okolo železničnej trate a tá druhá po cyklistickom chodníku. My sme si vybrali 1. trasu. Tá vedie starou cestou okolo železničnej trate, starej železničnej stanice, cez kopec Cickov. Počas túry sme obdivovali nielen krásu oravskej prírody, ale mohli sme aj vidieť základy mosta IZBICE, ktorý počas vojny nechali zbúrať.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobr


Výroba kalorimetrov

Aj v tomto školskom roku sme si so siedmakmi na hodinách techniky vyrobili učebné pomôcky - kalorimetre. Sú to tepelne izolované nádoby, ktoré sme použili na hodinách fyziky. Kalorimetre nám slúžili pri pokusoch, ktoré súviseli s témami výmeny tepla. Na ich výrobu sme použili prázdne tetrapakové krabice z mlieka, džúsov a rôznych iných nápojov, ktoré sú vlastne odpadom. Ako izolačnú vrstvu sme využili kúsky polystyrénu alebo zvyšky iných tepelne izolačných materiálov.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


Výchova umením

V rámci predmetu výchova umením si žiaci 9. ročníka pripravili rôzne výstupy na tému: Umenie a gýč. Samostatne zrealizovali svoje predstavy, využívali estetické cítenie a schopnosti a možnosti sebarealizácie. Cez prácu s umením nazreli na umenie ako súčasť kultúry a ich reakciu na túto dobu, vedeli ohodnotiť umenie a istým spôsobom stotožniť sa s ňou. Žiaci boli rozdelení do skupín a vybrali z ponúkaných tém: vytvoriť krátku reklamu, paródia, irónia, stužková – sentimentálne spomienky, show Superstar a Slovensko má talent. Zhostili sa týchto úloh veľmi zodpovedne, pripravili si ukážky, čomu zodpovedajú aj fotky. Môžem povedať, že v 9. ročníku máme veľké talenty.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr


Piataci v múzeu

Obľúbeným miestom našich žiakov je Múzeum histórie lesníctva v Oravskom Podzámku. Boli sme v ňom už viackrát. Jeho zbierky i pútavý výklad sprievodcu sú vždy vítaným doplnkom vyučovania.

Dňa 29. 4. 2019 sme spoločne nasadli na vlak v Dlhej nad Oravou. Vlak nešiel dlho – viezol nás do Oravského Podzámku. Už z diaľky sme videli impozantné bralo na ktorom stojí Oravský hrad.

Pešo sme prešli kúsok po ceste a potom mostom cez rieku Oravu. V múzeu nás už čakali. Privítal nás sprievodca z Lesov SR. Poukazoval a porozprával nám rôzne zaujímavé veci. Pútavo rozprával o lese, jeho obyvateľoch, stromoch, ktoré v ňom rastú. Posadali sme si na stoličky a sledovali „lesný príbeh“ o zvieratkách, ktoré sa postupne osvetľovali vo vitrínach.

Plní dojmov sme poďakovali a vyšli sme von. Čakala nás ďalšia časť výletu – príjemné posedenie na pizzi, hranolkách a zmrzlinových pohároch. V dobrej nálade sme opäť prišli na železničnú stanicu a tam počkali na vlak do Dlhej nad Oravou.

Skončilo jedno poučné aj príjemné predpoludnie venované Mesiacu lesov.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr


Európsky kvíz o peniazoch

Tento rok sme sa s deviatakmi zapojili do medzinárodnej súťaže s názvom Európsky kvíz o peniazoch. Európsky kvíz o peniazoch je zameraný na zlepšenie finančnej gramotnosti 13 až 15-ročných žiakov a študentov a prebieha na platforme Kahoot. Na Slovensku mal kvíz jedno kolo. Národné kolo prebehlo naživo a online na www.youtube.com. Slovenské národné kolo organizovala Slovenská banková asociácia v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska.

Žiaci museli spolupracovať, pretože otázky zadával jeden žiak a ostatní dvíhali na kartičkách správne odpovede. Práve od vzájomnej spolupráce závisel výsledok triedy. V rámci Slovenska boli žiaci približne v polovici z celkového počtu zapojených tried.

Mgr. Zuzana Glejteková

obrobrobrobrobr


Máj, máj, máj zelený...

Stavanie mája patrí k tým pôsobivým zvykom našich predkov, ktoré sa snažíme zachovať aj v dnešnej dobe. Ako sme si vlani sľúbili, tak to tento rok plníme. Dievčatá ozdobili máj farebnými stuhami za spevu piesne: Zapletaj, odpletaj, ku bielej si modrú daj a červenú na okraj, máj, máj, máj, rozjaríš nám kraj. Chlapci v sprievode harmoniky spievali už tradičnú pieseň: Sadíme my máje, čo nám dajú za ne? Za klobúk perečko, poteší srdiečko, máj, máj, máj zelený, pod oblôčkom sadený... Celý mesiac nám bude skrášľovať okolie školy a pripomínať najkrajší mesiac v roku.

Mgr. Anna Potocká

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr