Január 2019

Stretnutie zástupcov stredných škôl s rodičmi deviatakov

Dňa 14.1.2019 sa v priestoroch našej školy uskutočnilo pracovné stretnutie zástupcov stredných škôl s rodičmi deviatakov. Jeho cieľom bolo oboznámiť rodičov so študijnými i učebnými odbormi, ktoré školy ponúkajú, ako aj s podmienkami prijatia na jednotlivé stredné školy.

Stretnutia sa zúčastnili: Gymnázium M. Hattalu Trstená, Gymnázium Tvrdošín, SOŠ lesnícka, Tvrdošín, Stredná zdravotnícka škola Dolný Kubín, Spojená škola Nižná a SOŠ polytechnická Dolný Kubín spolu so zástupkyňou firmy Miba Sinter Slovakia s.r.o., ktorá v rámci duálneho vzdelávania so školou úzko spolupracuje.

Ing. Anna Oršuliaková

Prednáška Stomatohygiena- zdravé zúbky

Dňa 11. januára sa žiaci 1. a 2. ročníka zúčastnili prednášky, ktorú pre nich pripravil Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Dolnom Kubíne. Žiaci sa prostredníctvom rozprávky a obrázkov naučili, ako ich zuby rastú, z čoho sú zložené a ako sa vymieňajú mliečne zuby za trvalé. Dozvedeli sa, ako sa majú o svoje zuby starať, ako často ich umývať a akú správnu zubnú kefku a pastu majú používať. Do prednášky sa aktívne zapájali a na záver si spoločne zopakovali postup pri čistení zubov.

Mgr. Ľudmila Balážová

Zdravý životný štýl

Zdravá výživa je v súčasnosti často preberaná téma. Hovoriť o tejto téme žiakom však nie je vôbec ľahké. Ich životný štýl podlieha nielen aktuálnym tlakom z reklám, ale hlavne tomu, čo im najviac chutí.

11. 1. 2019 sa žiaci 5. a 7. ročníka zúčastnili prednášky, ktorá sa venovala práve zdravému životnému štýlu. Prednášajúca zamerala pozornosť žiakov hlavne na zdravú výživu. Poukázala na to, čo telo môže dokázať, ak má správne nastavenú životosprávu a čo do nej patrí. Naopak, uviedla aj jedlá, ktorým by sme sa mali vyhýbať a uvedomovať si ich škodlivosť pre naše telo.

Cieľom prednášky nebolo len informovať žiakov o zásadách správnej výživy, ale hlavne motivovať ich k zmene postoja k stravovacím návykom.

Mgr. Eva Laštíková

Alkohol metla ľudstva alebo prevencia alkoholizmu

Alkohol metla ľudstva alebo prevencia alkoholizmu. Tak znel názov prednášky určenej pre žiakov 8. a 9. ročníka, ktorú viedla pracovníčka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Dolnom Kubíne.

Cieľom prednášky bolo poukázať na zdravotné a sociálne riziká nadmernej konzumácie alkoholu medzi neplnoletými. V krátkom videu žiaci videli, že aj nevinné popíjanie s kamarátmi môže mať vážne následky. V závere prednášky sa rozprúdila živá diskusia zameraná na danú problematiku.

Mgr. Lenka Daňková

Zimná turistika

Každý rok v rámci turistického krúžku sa s našimi žiakmi zúčastňujeme zimnej akcie „Prechod dlhánskym chotárom“. Tento rok sme mali sťaženejšie podmienky, ale s veľkou silou a odhodlanosťou sme vyrazili spoznávať krásu prírody v Dlhej nad Oravou. Celý okruh mal 14 kilometrov, ale v polovičke trasy nás čakali šišky a teplý čaj, mohli sme sa ohriať nad ohníkom a opiecť si klobásky a slaninku. Na konci nás čakala skvelá kapustnica.

PaedDr. Elena Vrábľová

Čitateľské dielne s pracovníčkou Oravskej knižnice A. Habovštiaka

30. januára 2019 sa priestory školskej knižnice zaplnili mladými čitateľmi, ktorí netrpezlivo očakávali Mgr. Miriamu Kazimírovú - pracovníčku Oravskej knižnice Antona Habovštiaka, koordinátorku služieb a kultúrnej výchovnej činnosti. Žiaci si počas celého dňa podávali kľučku školskej knižnice, aby ich pani Kazimírová zábavným a hravým spôsobom s využitím hlasného čítania vtiahla do sveta rozprávok, povestí, detektívok a iných literárnych žánrov.

Nové knihy v školskej knižnici sa stali hlavným bodom čitateľských dielní. V novo zariadenej knižnici prebiehali čitateľské aktivity a knihy sa tak aspoň na niekoľko hodín stali spoločníkmi našich žiakov. Prváci a druháci si preverili svoje čitateľské zručnosti s knihou Maľované čítanie. Tretiaci so štvrtákmi spoznávali životy postáv z knihy Mach a Šebestová a zároveň prepájali ich životy s tými reálnymi. Šiestaci všetko stavili na svoju intuíciu a v skupinách podľa indícií hádali názvy kníh. Pani Kazimírová si pripravila naozaj pestrý program plný zážitkového čítania a zaujímavých aktivít. Ďakujeme jej za zodpovedný prístup a spoluprácu .

Cieľom podujatia bolo predstaviť nové knihy súčasných slovenských i zahraničných autorov, ktoré boli zakúpené z projektu Nové knihy v školskej knižnici. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom projektu.

Mgr. Lenka Daňková