Jún 2018

Deň detí – 1. stupeň

1. jún patrí deťom. Medzinárodný deň detí je sviatok, ktorý oslavujú deti v mnohých krajinách sveta. Aj v našej škole sme tento deň oslávili ako sa patrí. Pani učiteľky 1. stupňa si pre deti pripravili rôzne športové súťažné aktivity. Školským dvorom sa celé dopoludnie ozýval smiech a detský krik.

Rodičia deťom prichystali krásne prekvapenie, za čo im patrí veľká vďaka. Pizzéria v Podbieli upiekla pre každé dieťa pizzu. Radosť detí bola obrovská.

Žiaci 1. a 2. ročníka navštívili vo štvrtok pri príležitosti Dňa detí kino v Trstenej. Výborne sa zabavili pri filmovej rozprávke Králik Peter.

Tento deň bol podľa detí skvelý, úžasný a nezabudnuteľný.

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr


Olympijský deň

Slovenský olympijský výbor si v súčasnosti pripomína 25. výročie. Pri príležitosti tohto jubilea, pod mottom „Hýb sa, uč sa a objavuj“ Slovenský olympijský výbor v spolupráci so zainteresovanými subjektmi organizuje projekt „Olympijský deň“. Aj naša škola sa zapojila do tohto projektu a zorganizovali sme na Deň detí turnaje vo vybíjanej – dievčatá a turnaj vo futbale – chlapci. Každý ročník sa obliekol do farieb olympijských kruhov a reprezentoval daný kontinent. Od školy naši žiaci niesli ďalší symbol OH a to vlajku spolu s pochodňami.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Projekt ZáchranáRik

Žiaci 1. ročníka realizovali mesiacoch máj a jún vzdelávací projekt realizovaný Ministerstvom vnútra SR – prevencia kriminality. Prostredníctvom príbehov sa oboznamovali s nástrahami súčasnej doby: kyberšikanovania, drog, fajčenia, ako aj s prácou požiarnikov, záchranárov a polície. Naučili sa pekné piesne a v skupinách vypracovali projekty. Tie potom prezentovali spolužiakom a žiakom 1. stupňa.

Mgr. Ľudmila Balážová

obrobrobrobrobr


Škola v prírode

Pobyt v škole v prírode je plánovaný, zámerný a cieľavedomý pobyt detí v prírodnom prostredí. Počas tohto pobytu sa uspokojujú zdravotné, pohybové a kultúrne a aj emocionálne potreby detí. Dôležitým prvkom je tiež zvládnutie odlúčenia od rodiny. Pobyt v škole v prírode v tomto školskom roku absolvovali žiaci 3. a 4. ročníka so svojimi triednymi učiteľkami a zdravotníčkou. V príjemnom počasí a peknom prírodnom prostredí v Gäceli sme prežili päť dní. Po študijnej dopoludňajšej časti nasledovali športové a kultúrne činnosti. Deti si vyskúšali veslovanie v raftoch, splav na pltiach, pri vystúpení sokoliarov bližšie spoznali našich dravcov. Nadobudnuté plavecké zručnosti využili v Aquarelaxe, videli svet z konského chrbta, navštívili vzácny kostolík v Leštinách. Nemohla chýbať opekačka, športové aktivity s loptou, hry na detskom ihrisku. Deti sa počas týždňa presvedčili, že aj bez elektronických hračiek sa čas dá efektívne využiť.

Mgr. Anna Potocká

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Záverečné práce žiakov 9. triedy

Žiaci 9. triedy končia štúdium na našej škole vypracovaním záverečných prác a ich prezentáciou.

Po absolvovaní prijímacích pohovorov na stredné školy si vyberú tému, ktorú spracujú do písomnej podoby pod vedením vyučujúceho, ktorý sa stáva ich konzultantom. Konzultant žiakom pri práci pomáha a usmerňuje ich. Práca musí mať predpísanú formu, štruktúru a obsah. Podľa napísanej práce si pripravia prezentáciu, ktorú potom prezentujú pred pedagógmi, spolužiakmi, rodičmi alebo inými pozvanými hosťami.

Záverečnú prácu majú žiaci hodnotenú dvoma známkami. Prvá je za vypracovanie písomnej práce, kde sa hodnotí voľba témy, jej obsahové spracovanie, práca s literatúrou, dodržanie stanovených termínov. Túto známku udeľuje pedagóg - konzultant. Druhá známka je za prezentáciu. Tu sa na klasifikácii podieľajú všetci prítomní, t. z. aj ostatní učitelia, spolužiaci, rodičia. Výsledná známka za prezentáciu je priemerom všetkých zúčastnených hodnotiacich.

Tohto roku žiaci 9. triedy prezentovali svoje práce 12. a 13. júna 2018. Jedna žiačka prezentovala prácu 21. júna v náhradnom termíne. Práce žiakov a ich prezentácie boli na veľmi dobrej úrovni. Témy boli rôznorodé a zaujímavo spracované.

Ing. Anna Oršuliaková

obrobrobrobrobr
obrobr


Výlet do Banskej Štiavnice

Tento rok sme sa rozhodli spoznávať zaujímavosti a krásy našej rodnej vlasti.

14. 6. 2018 privítalo našich piatakov a šiestakov okolie Banskej Štiavnice.

Banské múzeum nám ponúklo prehliadku štôlne Bartolomej, ktorou sa začal náš nevšedný zážitok. Úzke chodby, stiesnené priestory a nízke stropy si vyžadovali odvahu všetkých zúčastnených. Žiaci sa však nedali odradiť a rozhodne vykročili do podzemných chodieb. Ich odvaha a odhodlanosť mi bola nesmierne sympatická. V prilbách, plášťoch a s baterkami v ruke odkrývali tajomstvá banského podzemia. Tajuplnú atmosféru dotváral nielen zaujímavý výklad sprievodcu, ale aj vlhký vzduch a tlmené ozveny našich krokov. Žiaci mali možnosť spoznať rôzne nástroje a spôsoby práce baníkov, a tak získali aspoň čiastočnú predstavu o ich ťažkej práci.

Múzeum Svätý Anton v nás vyvolalo celkom iný dojem. Bohato zdobené izby a originálne tapety vzbudzovali údiv návštevníkov. Honosnosť tohto miesta priam kričala zo všetkých ponúknutých expozícií. V 14 miestnostiach boli ukryté indície k rozprávkam, ktoré mali žiaci za úlohu rozlúštiť. S neskrývanou zvedavosťou hľadali indície a zapisovali názvy rozprávok.

Deň plný zážitkov sme ukončili nákupmi suvenírov a cestu domov nám spríjemňovali piesne a vtipné príhody.

Mgr. Eva Laštíková

obrobrobrobrobr


The environment – životné prostredie

Žiaci ôsmeho ročníka posledný týždeň školského roka počas hodín anglického jazyka pracovali na skupinových projektoch s názvom The environment – životné prostredie. Ich úlohou bolo vytvoriť plagát a odpovedať na hlavnú otázku: Ako môžu ľudia chrániť životné prostredie? Vybrali si tri oblasti (zvieratá, oceány, znečistenie, lesy, odpad, voda a energia), robili výskum, vyhľadávali informácie, obrázky a všetko prekladali do anglického jazyka.

Spoločne tak mohli diskutovať o problémoch, prečo sa to deje, čo sa stane, ak sa veci nezmenia a čo my preto môžeme urobiť. Môžem povedať, že žiaci prezentovanie zvládli na výbornú.

Mgr. Lenka Daňková

obrobrobrobrobr


Ručne vyrobený recyklovaný papier

Separácia, teda triedenie odpadu a jeho následné recyklovanie, teda opakované využívanie, by mali byť dôležitou súčasťou nášho každodenného života. Všetci žiaci našej školy sa učia o tom, prečo je to tak nesmierne dôležité pre našu planétu. Štvrtáci sa navyše naučili aj spôsob, akým je možné vyrobiť si domáci recyklovaný papier.

Náš postup ručne vyrobeného recyklovaného papiera bol nasledovný:
1. Natrhali sme staré noviny a letáky na drobné kúsky a postupne sme ich zalievali vodou. Túto hmotu sme neustále miešali a stláčali, aby nám papier čo najviac zmäkol.
2. Keď sme usúdili, že máme dostatočné množstvo tejto hmoty, poriadne sme ju rozmixovali ponorným mixérom.
3. Následne si každý vytvoril svoj recyklovaný papier. K tomu bolo potrebné túto papierovú hmotu trošku zbaviť vody a to pomocou pretláčania cez utierku a sitko. Potom sme pomocou rúk tvarovali kusy recyklovaného papiera.
4. Tieto novovzniknuté kusy papiera sme ešte prežehlili žehličkou, aby bol papier čo najrovnejší a aby nám aj rýchlejšie vyschol.

Po dvoch dňoch bol papier úplne suchý a mohli sme ho použiť na ďalšie kreatívne tvorenie

Mgr. Lucia Klimeková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Divadelné predstavenie - Solivarské poklady

Bábkové divadlo Babadlo z Prešova nám priblížilo tradičnú povesť o pokladoch Slanských vrchov. Žiaci tak mali možnosť spoznať čaro bábkového divadlo prostredníctvom výborných výkonov hercov. Dozvedeli sa o histórii ťažby soli, ktorú im predviedli odvážni pátrači. Na vzdory nepriazni osudu si splnili dávny sen a hlboko pod zemou objavili soľ. Pripomenuli nám myšlienku, že soľ má väčšiu cenu ako zlato. Nezabúdajme teda, že soľ je nad zlato.

Deti spoločne s bábkohercami prežívali emócie a práve táto interakcia dodala predstaveniu neopakovateľné čaro. Do života detí sa im podarilo vniesť silný umelecký zážitok a na niekoľko minút vytrhnúť z reality dnešného počítačového sveta.

Herečkám zároveň ďakujeme za príjemný kultúrny zážitok a už teraz sa tešíme na ich ďalšie predstavenie.

Mgr. Lenka Daňková

obrobrobrobrobr


Beseda s poľovníkom

Za dávnych čias bývali poľovníci poväčšine bohatí ľudia, ktorí si krátili chvíle lovením zveri. Boli medzi nimi náruživí, vášniví poľovníci, ale aj sviatoční, ktorí len zriedkakedy chodili na poľovačky.

Dnešná úloha poľovníka nie je len v lovení zveri, ale aj v jej hájení, teda v starostlivosti o zver nielen v lete, ale aj v zime. K takýmto skutočným poľovníkom a znalcom zveri patrí Ján Špavor, ktorý splnil svoj nedávny sľub a prišiel na besedu.

Spoločné podujatie sa uskutočnilo 21. 6. 2018 so žiakmi 5. A a 5. B v rámci dvoch vyučovacích hodín: biológie a telesnej výchovy. Beseda sa odohrávala najskôr v triede, potom na školskom dvore. Pán Špavor pútavo porozprával o rôznych zvieratách, ktoré žijú v okolí Dlhej nad Oravou: srnách a jeleňoch, mačkovitých šelmách, ale aj o kráľovi hôr - medveďovi. Zaujímavé rozprávanie doplnil vlastnými fotografiami vtákov: dudka, labute, kačice, volavky, ako aj fotografiou vydry riečnej.

Na školskom dvore nás radostne privítal poľovnícky pes - nemecký prepeličiar - Boro. Rýchlo sme sa s ním zoznámili a všetci sme si ho obľúbili. Šikovne našiel lebku srnca, ktorú mu poľovník schoval do kríkov. Borkovi sa medzi nami veľmi páčilo a len horko - ťažko poslúchol svojho pána, aby už išiel preč. Možno sa s ním ešte stretneme – na najbližšej prisľúbenej besede s poľovníkom.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr


Súdna sieň

8. ročník končí každý rok v rámci občianskej náuky v znamení Súdnej siene. Žiaci si vyberú rôzne témy na prejednávanie a hrajú scény zo súdnych siení. Každoročne sa žiaci na túto hodinu svedomito pripravujú, čo nám dokazujú aj nasledujúce videá.

PaedDr. Elena Vrábľová



Ekohliadky v našej škole

Zjednodušenou definíciou životného prostredia je všetko to, v čom žijeme, čo využívame, ale aj čo meníme. Niekedy k lepšiemu, ale ešte stále častejšie aj k horšiemu. Nie inak je to aj s problémom nazývaným odpad.

Papiere, kartóny, staré zošity a časopisy, plastové fľaše, obaly z potravín, pokazené hračky, staré batérie a všeličo iné, čo sa nám nehodí. Proste to zahodíme a viac sa o to nestaráme. Je to v koši. Ale je to naozaj v tom správnom koši?

Aby sa nám ľahšie vo všetkom orientovalo a aby sa nám vytvoril návyk k tomu, že odpad skončí práve tam, kde je to pre zdravšie životné prostredie potrebné, zaviedli sme na našej škole žiacke ekohliadky.

Všetci žiaci 1. - 4. ročníka majú svoj vlastný plán ekohliadok, ktoré dohliadajú na správnu separáciu odpadu v smetných košoch umiestnených v triedach.

Žiaci vyšších ročníkov sa spravidla striedajú v počte 3 - 4 z jednotlivých tried. Rozpis ekohliadok, ktoré pripravilo Kolégium Zelenej školy, je pripnuté na nástenke Zelenej školy. Podľa tohto zoznamu sa žiaci vedia aj vzájomne odkontrolovať. Úlohou ekohliadok je dozerať na spolužiakov, vhodne ich upozorniť na to, čo patrí do košov bielej farby a čo do koša žltého a koša modrého, ktoré sú umiestnené na hlavnej chodbe školy.

Ekohliadky fungujú aj mimo areálu školy. Na Deň detí, ktorý sme strávili na ihrisku, žiaci dostali pizzu. Odpad, ktorý následne ostal, žiaci roztriedili do správnych odpadkových košov.

Výsledky nášho snaženia nedali na seba dlho čakať a každého príjemne prekvapili. Znížili sme množstvo vriec s odpadom, ušetrili náklady na jeho odvoz, ale hlavne sme sa vzájomne presvedčili, že separovať vieme a chceme. A preto veríme, že v ekohliadkach budeme pokračovať aj v nasledujúcom školskom roku.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr


Obecné slávnosti pod Ostrým vrchom v Dlhej nad Oravou

Aj tento rok sa naša škola prezentovala na Obecných slávnostiach pod Ostrým vrchom.

Žiaci 1. ročníka vystúpili s krátkym programom s názvom Haj, husičky, haj. Piesňami, tancom a detskými ľudovými hrami priblížili zábavu detí pri pasení husí v minulosti. Programom ich sprevádzala ľudová hudba Murinovcov.

Pre návštevníkov sme pripravili tvorivé dielne, v ktorých si deti vytvárali náramky z okrasných kamienkov a koráliek.

Mgr. Ľudmila Balážová

obrobrobrobrobr


Didaktické hry

Didaktické hry na 1. stupni boli už tradične zložené z teoretickej a praktickej časti. Žiaci riešili mimoriadne udalosti- varovné signály, manipuláciu s maskou CO, prechod tmavým tunelom, pohyb po nerovnom teréne s prekážkami, poskytli zdravotnú pomoc raneným, zastavovali krvácanie z nosa, ukladali ranených do stabilizovanej polohy, ošetrovali krvácanie s pomocou šatky a pomocou puzzle skladali znaky červeného kríža a polmesiaca. V rámci stanovišťa Pobyt a pohyb v prírode žiaci pracovali s kompasom, určovali svetové strany, potom sa pripravovali na turistiku „vešaním opratého oblečenia“, učili sa o rôznych druhoch ohniska a stavali si ich z drievok. Nakoniec prechádzali prekážkovou dráhou, ktorá predstavovala „náročný turistický terén“. V rámci dopravnej výchovy si opakovali dopravné značky, správanie sa cyklistu na ceste, a ukončili to malým kvízom aj s poznávaním rastlín, ktoré rastú v blízkom okolí.

učiteľky 1. – 4.roč.

obrobrobrobrobr


Účelové cvičenia

Aj tento rok sa naši žiaci naučili nové poznatky a preopakovali si svoje vedomosti a zručnosti na účelových cvičeniach. Na začiatku sme si zopakovali evakuáciu a musím pochváliť našich žiakov, že boli disciplinovaní a zachovali si chladnú hlavu. Potom sme sa už premiestnili na nasledujúce stanovištia, kde žiaci určovali azimuty, hľadali poklad, stavali ohne, jazdili na bicykli, určovali dopravné značky, používali ochranné masky a mnoho ďalších aktivít z týchto oblastí: civilná ochrana, dopravná výchova, zdravotná výchova a pohyb a pobyt v prírode. V rámci športových aktivít si zahrali turnaje podľa vlastného výberu

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr


Školský výlet žiakov 1. a 2. ročníka

„ Pod Roháčom žijem, čistú vodu pijem....“ Aj tieto tóny ľudovej piesne zneli v stredu 20. júna v Múzeu oravskej dediny v Zuberci- Brestovej, kam sa vybrali žiaci 1. a 2. ročníka na školský výlet. V prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov si prezreli viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy. Počas prehliadky spoznávali život na tradičnej dedine. Prostredníctvom animátorov sa dozvedeli o vyučovaní v minulosti, o spôsobe bývania, o výrobe plátna a súkna, o mletí obilia a o všeličom ďalšom z dedinského života. Vo viacerých tvorivých dielňach si vyskúšali staré remeslá a na poľane pri mlyne sa schuti zahrali. Výlet zakončili výbornou zmrzlinou a plní dojmov sa vrátili domov.

Mgr. Ľudmila Balážová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Školský výlet – soľná baňa Wieliczka

V tomto školskom roku sme sa so žiakmi 7., 8, a 9. triedy rozhodli v rámci školského výletu navštíviť soľnú baňu Wieliczka v Poľsku.

Bývalá soľná baňa patrí medzi hlavné pamiatky v Poľsku. Ročne si ju príde pozrieť viac ako milión turistov. V minulosti v podzemí vybudovali celkovo 300 kilometrov chodníkov, ktoré sú rozmiestnené do deviatich poschodí. Pre návštevníkov sú sprístupnené necelé dve percentá z nich. Zaujímavosťou tejto atrakcie je, že na rozdiel od podzemných jaskýň vznikla kompletne celá len vďaka ľudskému úsiliu a tvrdej práci.

Časť bane žiaci spoznávali spolu s česky hovoriacou sprievodkyňou, ktorá zaujímavo a pútavo priblížila históriu tejto pamiatky. Na záver sme si pozreli veľmi zaujímavý krátky 3D film, ktorý nám všetky poznatky zhrnul.

Výlet sme zavŕšili v nákupnom centre Bonarka, kde si žiaci popri nákupoch „oprášili“ vedomosti z matematiky pri prepočítavaní poľských zlotých na eurá.

Mgr. Zuzana Glejteková

obrobrobrobrobr


Deň objatia

27. jún už tradične patrí dňu s názvom Hug Day. Je to Medzinárodný deň objatia. Ide o podujatie, ktorého cieľom je prejaviť ľuďom okolo nás vďačnosť a prinášať úsmev a objatie tam, kde chýba.

Stres, práca, každodenné povinnosti a starosti nám zaberajú také množstvo času, že zabúdame na to, komu by sme mali väčšinu svojej pozornosti venovať. Tento deň nám dáva možnosť uvedomiť si to.

Aj v našej škole sa našli dobrovoľníci, ktorí sa odhodlali dať najavo vďačnosť a vyčariť úsmev. Bolo zaujímavé pozorovať, ako sa ostýchavosť postupne strácala a jej miesto zaujalo nadšenie, ktoré sa rýchlosťou vetra šírilo ďalej a ďalej. Obavy z odmietnutia sa vytratili a vzájomne sme zažívali krásne pocity, ktoré nám objatie poskytlo.

Mgr. Eva Laštíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Oslava bez odpadkov

Žiaci 9. triedy sa rozhodli urobiť si rozlúčkový večierok s čo najnižším množstvom odpadu. V spolupráci so svojimi rodičmi priniesli domáce koláčiky, chlebíčky a iné dobroty. Žiadne obaly z kupovaných potravín tak neostali. Žiaci sa zabavili a odchádzali s dobrým pocitom, že malou kvapkou prispeli k ochrane našej planéty.

Mgr. Zuzana Glejteková

obrobrobrobrobr


Koniec školského roka 2017/2018

Prišiel 29. jún a s ním aj záver školského roka 2017/2018. Po ďakovnej svätej omši sme sa všetci zišli na hlavnej chodbe základnej školy. Pani riaditeľka Mgr. Magdaléna Forgáčová zhodnotila celý školský rok a odmenila najlepších a najúspešnejších žiakov knižnými a vecnými odmenami.

Pre deviatakov bol tento rok posledným. Poďakovali všetkým učiteľom za trpezlivosť, vedomosti a láskavý prístup. Rozlúčili sa s nami krásnou piesňou:

Teraz je ten správny čas, ukázať všetko čo je v nás.
Teraz je ten správny čas, zabudnúť na to zlé.
Teraz je ten správny čas, ukázať všetku silu v nás.
Teraz je ten správny čas, zabudnúť na to zlé.

Pani riaditeľka popriala deviatakom úspešný štart do nového života. Všetkým popriala krásne prázdniny plné oddychu, pohody a slnečných dní.

Po rozlúčke sa žiaci rozišli do tried, kde ich čakala celoročná odplata – vysvedčenie. Mnohí odchádzali s usmiatou tvárou, iní si uvedomili, že musia na lepších výsledkoch v budúcom školskom roku popracovať. Stretneme sa v septembri!

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr