Apríl 2018

Veľkonočné pohľadnice

Slovenská katolícka charita poskytuje množstvo rozličných služieb zameraných na pomoc ľuďom v núdzi i v ťažkých životných situáciách. V našej obci Slovenská katolícka charita funguje niekoľko rokov a venuje sa predovšetkým starým ľuďom. Podarilo sa im zrealizovať niekoľko projektov. Tento rok v spolupráci s charitou sme sa zapojili do toho spoločného. So žiakmi našej školy a pani učiteľkami sme vyrobili veľkonočné pohľadnice, ktoré následne putovali do rúk našich seniorov. Veríme, že aspoň týmto malým gestom sa nám podarilo vyčariť úsmev na ich tvári.

Mgr. Lenka Daňková

obrobrobr


Skrášľovanie priestorov školy

Žiaci 1. ročníka počas roka zbierajú papier, tetrapaky, pomarančovú kôru aj použité batérie. Naučili sa triediť odpadové materiály. S pani učiteľkou rozmýšľali, ako by ich mohli využiť na vyzdobenie našej školy. Vymysleli peknú jarnú dekoráciu- vtáčie búdky. Z kartónu vyrezali búdky. Tie namaľovali temperovými farbami a ozdobili kvetmi aj vtáčikmi. Tak skrášlili priestory našej školy. Zistili, že na vytvorenie dekorácií nemusia použiť nové výkresy, ale stačí sa rozhliadnuť okolo seba a použiť už nepotrebný materiál.

Mgr. Ľudmila Balážová

obrobrobrobrobr


Športovo - turistická sobota

Krásne slnečné aprílové počasie ako stvorené na aktivity vonku sme využili pre tieto účely. Najprv to bola túra k monumentálnej soche Ježiša Krista na kopec Grapa. Táto socha je kópiou slávnej brazílskej sochy v Rio de Janeiro. Nachádza sa v nadmorskej výške 686 metrov, výška sochy je deväť a pol metra, rozpätie rúk má sedem metrov a váži 23 ton. Vychutnali sme si výhľad na Západné, Vysoké i Belianske Tatry, Oravskú priehradu a obce v okolí Námestova. Športové aktivity sme uskutočnili na nábreží Oravskej priehrady, kde deti využili longboard, kolobežky, športové ihriská. Videli aj tréning chlapcov vo freestyle bmx, využili posilňovacie stroje a osviežením bola aj chutná zmrzlina.

Mgr. Anna Potocká

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Návšteva u starostu obce

Šiestaci sa už niekoľko hodín počas občianskej náuky oboznamujú s pojmami – obec, zastupiteľstvo, občan, región. Poznať históriu obce, tradície či významné osobnosti by malo byť samozrejmosťou pre každého občana. V tomto smere nám vyšiel v ústrety starosta obce Dlhá nad Oravou, Ing. Ján Kamas.

Srdečne nás privítal v zasadacej miestnosti Obecného úradu, v ktorej žiakov čakalo aj milé pohostenie. Pán starosta dokázal svojou výrečnosťou vzbudiť záujem žiakov o dianie v obci, ako aj pripravované aktivity. Oboznámil ich s heraldikou obce a vysvetlil fungovanie projektov hradených z EÚ.

Otázky žiakov nemali konca. Zaujímali sa nielen o to, ako sa dopracovať na pozíciu starostu obce, ale aj o počet sobášov a rekonštrukciu hasičskej zbrojnice. Najväčší záujem vzbudila reťaz starostu, ktorá sa používa pri slávnostných príležitostiach a starostova pracovňa.

Niektorí navštívili obecný úrad prvýkrát, preto bol pre nich zážitok o to intenzívnejší. Plní dojmom sme sa poďakovali za stretnutie a nové informácie, ktoré využijeme pri projekte o obci, ktorý nás na najbližšej hodine OBN čaká.

Mgr. Eva Laštíková

obrobrobrobrobr


Na chemickom krúžku – slonia zubná pasta

Na chemickom krúžku sme opäť vyskúšali veľmi zaujímavý pokus. Veľmi ľahko sme si vyrobili obrovskú zubnú pastu, akurát tak pre slona. Použili sme saponát, peroxid vodíka a jodid draselný. Samozrejme, že to nebola reálna zubná pasta. Rozkladom peroxidu vodíka vzniká kyslík, ktorý so saponátom vytvorí hustú penu.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


A goldfish – Zláta rybka

Hovorí sa, že anglický jazyk spája všetkých ľudí na svete. Nás spojil jedno aprílové dopoludnie, keď Činoherné anglicko-slovenské centrum z Martina predstavilo dvojjazyčné divadelné predstavenie A gold fish (Zláta rybka). Hravou a atraktívnou formou umožnili žiakom zdokonaliť si vedomosti z cudzieho jazyka a zažiť jedinečný umelecký zážitok. Klasický príbeh o zlatej rybke, ktorá rybárovi splnila tri želania, zvládli aj tí jazykovo menej zdatní, keďže divadelné centrum nám s časovým predstihom dodalo elektronické pracovné materiály. Obsah predstavenia sa zameriaval predovšetkým na zopakovanie slovnej zásoby, bežných fráz a niektorých slovesných časov. Žiaci si tak pri sledovaní známej rozprávky upevnili vedomosti z anglického jazyka.

Hercom ďakujeme za príjemný kultúrny zážitok a prajeme im veľa usmiatych detských tvárí.

Mgr. Lenka Daňková

obrobrobrobrobr


Plavecký výcvik

Žiaci 3., 4. a 5. ročníka sa zúčastnili plaveckého výcviku, ktorý bol realizovaný v akvaparku v Dolnom Kubíne. Všetci boli počas celého mesiaca apríl nedočkaví a veľmi sa tešili na začiatok plaveckého výcviku.

V pondelok 16. apríla sme sa so žiakmi 3., 4. a 5. ročníka stretli po druhej hodine a spoločne so žiakmi z Krivej sme sa odviezli autobusom do aquaparku AquaRelax. Tam nás privítal tréner plávania, vysvetlil žiakom základné pravidlá správania sa na plavárni a v bazéne a všetci sa mohli prezliecť do plaviek. Následne si tréneri plávania rozdelili žiakov do viacerých skupín podľa toho, ako dobre vedeli plávať a začali trénovať.

Každý deň žiaci aktívne trénovali, učili sa rôzne techniky, a tak sa zdokonaľovali v plávaní. Ak boli počas dvoch hodín na plavárni disciplinovaní, mohli si užiť aj kopec zábavy na tobogánoch či na vodnom kolotoči. Najväčšou odmenou pre nich však bolo, že aj tí, ktorí sa na začiatku veľmi báli, na konci výcviku zvládli skočiť do hlbokej vody len s minimálnym strachom.

Na záver je potrebné dodať, že tréneri plávania našich žiakov pochválili za výborné a disciplinované správanie, za rešpektovanie zadaných úloh a za snahu zlepšiť sa v plávaní.

Mgr. Lucia Klimeková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Sovičky

Pri rezaní a strihaní látok nám často ostávajú malé kúsky alebo úzke pásiky látok ako “odpad”. Spolu s ôsmakmi a deviatakmi sme sa skúsili na ne pozrieť z iného uhla. Teda nie ako na odpad, ale ako na zvyšky, ktoré sa ešte dajú využiť. Na hodinách techniky sme z týchto kúskov vyrobili „múdre sovičky“, ktoré nám poslúžia ako darčeky pre našich nastávajúcich prváčikov.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


Hlasné čítanie

Slovenská reč sa pýši viacerými krásnymi slovami. K nim jednoznačne patrí aj slovo – započúvať sa, ktoré môžeme vysvetliť ako zahĺbiť sa do počúvania, byť celkom zaujatý počúvaním.

Takýto únik do sveta fantázie mohli žiaci zažiť počas týždňa hlasného čítania. Čítali nielen učitelia žiakom, ale aj žiaci žiakom iných ročníkov. Odvahu vystúpiť pred inou triedou prejavila len malá časť žiakov, o to viac si však užívali zaslúžený potlesk.

Počas čítania boli predstavené úryvky z knižných noviniek, ktoré tento rok obohatili našu školskú knižnicu. Poznanie, že aj kniha môže byť zaujímavá, sa môže stať impulzom k intenzívnejšiemu čítaniu a vhodnému vyplneniu voľného času.

Mgr. Eva Laštíková

obrobrobrobrobr


Hodiny anglického jazyka

Hodiny anglického jazyka nemusia byť iba nuda, čoho dôkazom je aj video, ktoré vytvorili žiaci 6. ročníka. Zachytili v ňom niektoré momenty z hodín, a tým ukázali, že aj angličtina sa dá učiť hravou a atraktívnou formou. Prostredníctvom role play si vyskúšali nakupovanie v obchode, naučili sa objednávať jedlo a spoločne pripravili nepečenú tortu s pravým anglickým čajom. V krátkom zostrihu aj vy môžete nahliadnuť do učebne anglického jazyka. Let´s see....

Mgr. Lenka Daňková

Turistika s opekačkou

Priaznivé počasie nás znovu vylákalo do prírody. Turistická trasa tentokrát viedla z Dlhej nad Oravou do Sedliackej Dubovej okolo Krškovho mlyna. Cestou sme obdivovali krásne výhľady na naše obce, poznávali sme liečivé rastliny. Pri rieke Orave nám neskutočne chutili opekané špekačky, slanina. Zasúťažili sme si v jednoduchých pohybových hrách s paličkami a kamienkami a cesta domov viedla cez zrúcaninu starého kostola.

Mgr. Anna Potocká

obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Zber liečivých rastlín

Každoročne sa s dievčatami vyberieme na zber Prvosienky jarnej. Tento zber je spojený s pohybom a pobytom v prírode v rámci telesnej a športovej výchovy. Je dôležité, aby naši žiaci vedeli aký zdravý a liečivý účinok má čaj z tejto rastlinky. Prvosienka dostala meno z latinského primus - prvý a ver - jar, čo vyjadruje, že patrí medzi prvé jarné kvety. V ľudových poverách sa hovorí o tom, že na mieste, kde sv. Peter odložil kľúče, vyrástla prvosienka. Preto dostala pomenovanie „Petrov kľúč".

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobr


Exkurzia – hasičská zbrojnica

Teoretické vedomosti o požiari, hasení a hasiacich látkach získané na hodinách chémie si žiaci siedmeho ročníka rozšírili o informácie a poznatky priamo z praxe, pretože sa zúčastnili exkurzie v hasičskej zbrojnici v našej obci.

Členovia dobrovoľného hasičského zboru pani učiteľka Gáliková a pán Jozef Šutta nám pútavo porozprávali o ich práci. Rozprávanie bolo doplnené aj praktickými ukážkami najnovšej techniky a vybavenia, ktoré hasiči používajú.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


Skús pokus 2

Aj tento školský rok sme sa so siedmakmi zapojili do druhého ročníka celoslovenskej súťaže pre žiakov základných škôl s názvom SKÚS POKUS – Chémia pod pokrievkou. Úlohou súťažných tímov bolo vymyslieť a demonštrovať chemický pokus s bežne dostupnými surovinami. Zrealizované pokusy bolo potrebné zachytiť na maximálne 4-minútové video.

Náš tím sme nazvali „Krotitelia duchov a súťažné video dostalo názov „Začarovaná lampa“.

Ing. Jana Pavčová

Rubbish

Žiaci 7. ročníka sa na hodinách anglického jazyka niekoľko hodín venovali téme odpadkov a recyklácii. Vytvárali spoločný projekt, pri ktorom využívali reálne odpadky.

Po zozbieraní materiálov pracovali so slovníkmi a vyhľadávali novú slovnú zásobu, ktorá sa s touto témou spája. Každá skupina si prostredníctvom otázok pripravila krátky vstup a odprezentovala svoj projekt.

Mgr. Lenka Daňková

obrobrobrobr


Deň Zeme na 1. stupni

Žiaci 1. stupňa oslávili Deň Zeme v triede aj v prírode. Prváci spoznali vývin motýľov prostredníctvom knihy Nenásytná húsenička od spisovateľa Erica Carleho. Získané vedomosti si utvrdili prostredníctvom pracovných listov, krátkeho videa a dramatizácie. Žiaci 2., 3. a 4. triedy sa zamerali na triedenie odpadu a recykláciu. Teoretické vedomosti si zopakovali prostredníctvom pracovných listov a kvízu. Pieseň Smetné nádoby si všetci spoločne zaspievali pri farebných kontajneroch na chodbe 1. stupňa a v speve pokračovali aj pri upratovaní okolia školy a prístupovej cesty ku škole. Boli nadšení, že urobili opäť niečo zmysluplné a potrebné pre našu Zem a pre nás všetkých.

Mgr. Ľ. Balážová

obrobrobrobrobr


Deň Zeme na 2. stupni

Každoročne v apríli sa koná celoslovenské podujatie Deň Zeme. Tak trošku symbolicky si pripomíname, že všetci žijeme na jednej planéte a nie je nám ľahostajné prostredie okolo nás.

Pravda, nie každý takto rozmýšľa.

Hlavne po zime, keď sa z ulíc a trávnikov vytratí sneh, objavujú sa odpadkami posiate plochy. Nepotešia nikoho, a to nielen pohľadom. Odpad býva nebezpečný pre ľudí, živočíchy aj rastliny.

Na deň 30. 4. 2018 zorganizovala aj naša škola celoškolské podujatie zamerané na zber odpadkov v obci a v lesných porastoch Magury.

Žiaci boli rozdelení do štyroch skupín. Piataci sa vybrali okolo rieky Oravy, od mosta smerom do Chlebníc v smere na Krivú. Našli celkom zaujímavé veci, ako napríklad hračkársky traktor, nafukovačku alebo veľké plechy z nejakého auta.

Druhú skupinu tvorili šiestaci. Ich kroky smerovali na obecné ihrisko. Pátravé pohľady a snaha nazbierať čo do prostredia nepatrí boli zrazu prerušené vzrušeným pokrikom: „Had! Had!“ A skutočne na tráve sa plazila vretenica vyrušená dupotom žiakov. Našťastie si rýchlo našla úkryt a viac sa im do cesty neplietla.

Azda najťažšie to mali žiaci 8. a 9. ročníka. Urbariát v Dlhej nad Oravou zorganizoval čistenie lesa na vrchu zvanom Magura. Žiakov bezpečne prepravili tam i späť, ponúkli im tekutiny a niečo sladké na zahryznutie. Les mimoriadne ožil detskou vravou. Je neuveriteľné, že aj v tomto prostredí sa nájde veľa odpadu.

Aby sme však nezabudli na štvrtú skupinu, ktorú tvorili siedmaci. Prešli po uliciach dediny, okolo kostola na námestie a vyzbierali všetko, čo tam určite nepatrilo.

Na záver sme na chodbe našej školy zhotovili nástenku.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr


Máj, máj, máj zelený...

V predvečer prvého mája sa na mnohých miestach Slovenska obnovujú ľudové tradície stavania mája. Staroveké národy dávali stromčeky na domy a hospodárske budovy ako ochranu pred chorobami a zlými duchmi, neskôr ho poľnohospodári stavali z toho dôvodu, aby mala úroda dobrý rast. Máj staval aj mládenec dievčaťu, o ktoré sa uchádzal. Zvyk stavania májov sa v zmenenej podobe udržal dodnes, stavia sa však zväčša jeden ovenčený strom uprostred dediny alebo hlavného námestia.Naša škola tiež obnovila tento pekný zvyk- slávnostne oblečení chlapci spievajúc priniesli máj dievčatám, ktoré vyparádené čakali s farebnými stuhami. Ozdobili stromček a chlapci ho mohli zodvihnúť. Nasledovali spoločné piesne a tance okolo mája. Túto peknú tradíciu chceme na našej škole zachovať aj v nasledujúcich rokoch.

Mgr. Anna Potocká

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Zápis do 1. ročníka

V apríli sa uskutočnil zápis detí do 1. ročníka. Deti sprevádzali ich rodičia. Boli pre nich pripravené rozličné úlohy, zamerané na preukázanie vedomostí, jazykových, matematických a grafomotorických zručností. Deti poznávali čísla, určovali ich počet, poznávali geometrické tvary a farby, rozprávali rozprávku podľa obrázkov a riešili rôzne zaujímavé úlohy.

Po splnení úloh sa v slávnostnej uniforme zapísali do zoznamu žiakov základnej školy. Na pamiatku dostali pamätný list a darčeky vytvorené staršími žiakmi.

Do 1. ročníka sa na budúci školský rok zapísalo 15 detí, 9 z Dlhej nad Oravou, 1 z Krivej a 5 zo Sedliackej Dubovej.

Mgr. Ľudmila Balážová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr