Marec 2018

Beseda so spisovateľkou Gabrielou Futovou

Gabriela Futová – úspešná spisovateľka pre deti a mládež, ktorá dokáže deti inšpirovať a pritiahnuť k čítaniu. Práve po jej knihách siahajú s veľkou obľubou. Ako nám prezradila, písanie milovala už od detstva. Jej talent objavila pani učiteľka pri písaní slohov. Možno aj vďaka pani učiteľke má na svojom konte množstvo úspešných kníh.

Počas besedy sa s nami podelila o svoje spisovateľské trampoty s veľkou otvorenosťou a úprimnosťou. Priznala sa, že námety čerpá zo svojho okolia, ale často si príbehy veľmi rada vymýšľa. Pani Futová deťom odpovedala aj na množstvo zvedavých otázok. A čo deti zaujímalo najviac? No predsa jej osobné zážitky, veselé historky zo študentských čias, ale aj vznik jej prvej knihy. Žiaci odchádzali plní dojmov s podpísanou knihou, pripomínajúc im stretnutie s obľúbenou autorkou.

Pani spisovateľke ďakujeme za pútavé rozprávanie, prajeme veľa nových nápadov a nadšených detských čitateľov.

Čo na besedu povedali žiaci?
„Beseda ma veľmi zaujala, sme sa nasmiali a teší ma, že som si kúpila knihu s jej podpisom.“ (žiačka 5. B)
„Páčila sa mi, že bola úprimná a veselá.“ (žiačka 5. A)
„Mne sa to osobne veľmi páčilo. Pani spisovateľka bola príjemná, smiešna a hlavne z nej vyžarovala pozitívna energia.“ (žiačka 5. B)
„Na besede ma najviac oslovilo jej rozprávanie o zvieratkách a čo ju priviedlo k písaniu.“ (žiačka, 5.A)
„Zaujalo nás, ako plynulo rozprávala a pohotovo odpovedala na všetky otázky. Jej rozprávanie bolo veľmi pútavé a taktiež zábavné.“ (žiačky 8. ročníka)
„Bolo to výborné, som moc vďačný, že to naša škola zorganizovala, pretože je to moja obľúbená autorka. Je to pre mňa veľký zážitok stretnúť sa s niekým, koho knihy som čítal.“ (žiak 5.B)

Mgr. Lenka Daňková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Marec mesiac knihy

Už tradične sa mesiac marec spája nielen s príchodom prvých jarných dní, ale i s knihou. Kniha, pre mnohých priateľ človeka, patrí medzi spoločníkov každej generácie. Počas mesiaca marec nás sprevádzali rôzne sprievodné aktivity zamerané na podporu čítania. Svojou návštevou nás poctila známa detská spisovateľka Gabriela Futová, ktorá sa s nami podelila o spisovateľské príhody a priblížila nám niekoľko kníh z vlastnej tvorby. Ďalšou zastávkou bola obľúbená kniha. Žiaci predstavovali obľúbenú knihu kreatívnym spôsobom. O svoje pocity a názory sa s nami podelili na hodinách literatúry.

Žiaci si mohli aj zasúťažiť a využiť digitálne technológie. Ich úlohou bolo vytvoriť vtipnú fotku pri čítaní knihy s krátkym odporúčaním a názvom knihy.

Zhodli sme sa, že vyhrala najvtipnejšia fotka od Vanesky Džubekovej (5. ročník), ktorá splnila všetky kritériá. Všetkým zúčastneným ďakujeme za prejavený záujem. Veríme, že aj napriek silnému tlaku digitálnych technológií klasická kniha nestratí na svojej hodnote.

Mgr. Lenka Daňková

obrobrobrobrobr


Čítame s Osmijankom

Do 14. ročníka čitateľskej súťaže Čítame s Osmijankom sa už tradične zapojili žiaci 3. ročníka. Osmijanko sa rozhodol, že literárnu záhradu budeme zveľaďovať, aby mali zasiate knihokvety a stromčeky dostatok živín na svoj ďalší rast. V literárnej záhrade ukryl osem hravých literárnych otázok s úlohami pre žiakov- čitateľov. Za pomoci hlavných záhradníkov sme si vybrali štyri otázky s dvoma úlohami a urobili sme z nich knihu, ktorú posielame Osmijankovi a Osmidunčovi do redakcie. Veríme, že nielen knihokvety a stromčeky podrástli o nejaké centimetre, ale aj naši tretiaci podrástli o centimetre- čitateľské.

Mgr. Anna Potocká

obrobrobr


Sezónne činnosti

Každý rok v rámci telesnej a športovej výchovy so žiakmi našej školy robíme rôzne aktivity na snehu. Tento rok okrem tradičnej sánkovačky sme so žiakmi 5. ročníka stavali rôzne postavy zo snehu. Piataci boli kreatívni a okrem snehuliaka si postavili korytnačku a stonožku.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr


Makety kontajnerov na separovaný zber odpadu

V marci sme sa stretávali na Kolégiu Zelenej školy, aby sme vytvorili makety kontajnerov na separovaný zber odpadu. Priniesli sme si výkresy, písacie potreby, sklenené fľaštičky, veci vyrobené z kovu a plastu, rôzny papier, pomarančovú kôru, slamu, kôru zo stromov atď..

Najprv sme si z farebných výkresov vystrihli makety, potom sme na ne prilepili nadpisy tvorené z papiera, plastu, kovu, skla a rôzneho prírodného materiálu. Keď to bolo hotové, napísali sme tam, čo do kontajnerov môžeme a čo nemôžeme hádzať. Nakoniec sme makety spoločne zavesili na chodbe školy.

Úlohou nášho projektu je, aby sme našich spolužiakov naučili niečo nové a aby sme im pomohli pri rozhodovaní, ktorý odpad kam patrí.

Kolégium Zelenej školy

obrobrobrobrobr


Výroba kalorimetrov

V 7. ročníku sa na fyzike venujeme téme „Teplo a výmena tepla“. Na uskutočnenie pokusov pri tejto téme potrebujeme pomôcku, ktorá funguje ako termoska. Táto pomôcka sa nazýva kalorimeter a spoločne so žiakmi sme si ich vyrobili sami. Na výrobu sme potrebovali materiály, ktoré sú vlastne odpadom. Boli to krabice od nápojov (tetrapaky od mlieka, džúsov a iných nápojov) a kúsky polystyrénu, ktorý slúžil ako tepelná izolácia.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


Výprava do čias minulých - Návrat k ľudovému dedičstvu našich predkov

Spolu so žiakmi a pani učiteľkami 3.-až 9. ročníka sme sa v rámci predmetov regionálna, výtvarná výchova a výchova umením zapojili do umeleckého projektu Ornamentálna mapa Slovenska, ktorý mal dva hlavné kroky: Maľované ohnisko a Hravý etnologický výskum.

Hra „Maľované ohnisko“ bola kľúčom na zoznámenie sa s tematikou ornamentov a príprava na ďalší dôležitý krok pátranie – jednoduchý žiacky etnologický výskum . Podstatou bolo vytvoriť spoločné výtvarné dielo – jeden veľký ornament, ktorého autorom sú všetci členovia triedy.

V hre „Pátranie“ si každý žiak mal vyhľadať u starých, prastarých rodičov časti ľudového odevu s ľudovým ornamentom typickým pre svoju obec. Z prinesených výšiviek si vybral výšivku, ktorá sa mu páčila najviac a nakreslil ju na papier formátu A4. Touto kresbou sa zapojil do vedeckého zdokumentovania ornamentov svojej obce etnológmi a taktiež do pokusu o zápis Slovenska do Guinessovej knihy rekordov v maľovaní ornamentov.

V rámci projektu spolku Tatrín sme spomedzi množstva veľmi dobre vypracovaných žiackych prác poslali reprezentačné kresby výšiviek ľudového odevu jednotlivých obcí, z ktorých dochádzajú žiaci do našej základnej školy.

Mgr. Ľudmila Kamasová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Oravské divadelné dni

Oravské divadelné dni sú každoročným vyvrcholením oravskej divadelnej sezóny. Festival pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne. Dňa 15.3.2018 sa konal už 16. ročník. Do tejto súťaže bolo prihlásených množstvo divadiel, my sme si vybrali divadlá: NOSáčik z Námestova: Mimi a Líza, DDS Pieroťáci z Námestova: Zuzanka Hraškovie a DS z Novoti. Porota udelila všetkým trom divadlám popredné miesta. Ďakujeme umelcom za krásny umelecký zážitok.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr


Testovanie 9 – 2018

Dňa 21. marca 2018 sa uskutočnilo celoslovenské testovanie deviatakov z vyučovacích predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra.

Cieľom testovania je získať informácie o vzdelávacích výsledkoch žiakov pri výstupe z druhého stupňa ZŠ (ISCED 2), monitorovať úroveň ich pripravenosti na ďalšie štúdium (ISCED 3), porovnať výkony jednotlivých žiakov v rámci Slovenska a poskytnúť školám a širokej odbornej verejnosti spätnú väzbu o úrovni vedomostí a zručností žiakov v testovaných predmetoch, ktorá napomôže pri skvalitňovaní vyučovania. Výsledky testovania budú aj jedným z kritérií prijímania žiakov na stredné školy.

Výsledky v elektronickej podobe budú známe 17. apríla, výsledkové listy dostanú žiaci 30. apríla 2018.

Ing. Anna Oršuliaková

obrobrobrobr


Svetový deň vody – 1. stupeň

Voda je najdôležitejšia kvapalina na Zemi. Vďaka nej je na našej planéte možný život, pretože je nevyhnutnou súčasťou každej bunky rastlinného, živočíšneho i ľudského tela. Pokrýva až 70% povrchu Zeme a aj vďaka tomu, že jej je dostatok, jej niekedy neprikladáme takú dôležitosť, ako by sme mali. Preto si každý rok pripomíname Svetový deň vody, ktorý je stanovený na 22. marca.

Žiaci prvého stupňa sa zúčastnili viacerých aktivít, vďaka ktorým si približovali dôležitosť vody a potreby jej ochrany a čistoty.

Prváci sa počas tohto dňa zamerali na využitie vody a diskutovali o jej význame a dôležitosti pre život ľudí, živočíchov a rastlín. Zistili, že je potrebná pri vykurovaní, upratovaní, hygiene i relaxovaní.

Druháci vypracovávali zaujímavé pracovné listy, v ktorých si v rôznych úlohách precvičovali nielen slovenčinu, ale dozvedeli sa o vode veľa zaujímavostí.

Tretiaci si význam vody a potrebu jej ochrany priblížili v interaktívnych cvičeniach i pomocou pracovných listov, v ktorých si čítali o vode, jej vlastnostiach, ako aj o jej význame a vypracovávali k textu viaceré úlohy.

Štvrtáci riešili slovné úlohy o vode, robili viaceré zaujímavé pokusy s vodou, diskutovali o jej dôležitosti pre život človeka ako aj o tom, že v niektorých častiach sveta ľudia dostatok vody nemajú.

Každý z nás môže prispieť k ochrane vody a zabrániť jej nadmernému používaniu. Pomocou spomínaných aktivít sa k týmto témam priblížili aj žiaci našej školy.

Mgr. Lucia Klimeková

obrobrobrobrobr


Svetový deň vody – II. stupeň

Už tradične je 22. marec Svetovým dňom vody, a keďže bez tejto drahocennej tekutiny by nebol život možný, snažíme sa na to upozorňovať vždy, keď sa vyskytne príležitosť. Aj naša škola si pripomenula tento deň zaujímavou aktivitou. Pripravili sme ochutnávku rôznych druhov vôd. Žiakom najviac chutila ochutená minerálna voda, ale nepohrdli ani čistou vodou z vodovodu

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


Deň počatého dieťaťa

„Marec nie je len mesiacom knihy.“ S touto výzvou sa naša škola opäť zapojila do kampane na ochranu ešte nenarodených detí. Žiačky 8. ročníka vyrobili biele stužky, ktoré v piatok 23. marca rozdali žiakom, rodičom i návštevníkom školy ako symbol nového života, ktoré sme nosili počas celého nasledujúceho týždňa. O čom je kampaň Deň počatého dieťaťa? Je to každoročná celoslovenská kampaň Fóra života, ktorou prejavujeme a šírime úctu k životu každého človeka od počatia. Prečo práve 25. marec? Dátum vychádza zo sviatku Zvestovania Pána, ktorým slávia kresťania počatie Ježiša Krista. Tento deň je aj Dňom zápasu za ľudské práva na Slovensku. Prečo biela stužka? Biela stužka symbolizuje nevinnosť a bezbrannosť. Také sú aj deti, zvlášť tie nenarodené. Nemajú hlas, ktorým by bránili svoje základné ľudské právo, právo na život. Život človeka začína počatím, preto je Deň počatého dieťaťa sviatkom každého z nás.

Mgr. Ľudmila Kamasová

Svetový deň stolného tenisu

Do projektu „Ideme hrať ping – poooooong“ na oslavu WTTD for all – Svetového dňa stolného tenisu pre všetkých na Slovensku sa prihlásilo 139 podujatí a 11708 účastníkov. My sme si v rámci tohto projektu pripravili pre našich žiakov turnaj, do ktorého sa nám prihlásilo 31 chlapcov, 17 dievčat, 2 učiteľky a 4 rodičia. Začiatok tohto turnaja sme otvorili spoločne hrou „kolotoč“. Koniec týchto osláv vyvrcholí 6.4. v Ružomberku.

Kategória – chlapci

5. ročník A skupina:
1. miesto: Benjamín Janík
2. miesto: Dominik Janík
3. miesto: Patrik Furiel, Lukáš Baláž

5.ročník B skupina:
1. miesto: Timotej Skácal
2. miesto: Benjamín Kuva
3. miesto: Patrik Novák

6. ročník:
1. miesto: Anton Juričák
2. miesto: Pavol Glejtek
3. miesto: Matej Dulačka

7. ročník:
1. miesto: Richard Kukla
2. miesto: Miroslav Kuva
3. miesto: Michal Gerát

8.ročník:
1. miesto: Matúš Kožienka
2. miesto: Richard Matys
Top hráči: Adam Daňa – 8.roč. a Tadeáš Dulka – 9. roč.

Kategória – dievčatá
5. ročník A skupina:
1. miesto: Alica Lucia Kravská
2. miesto: Daniela Stašová
3. miesto: Vanesa Džubeková

5.ročník B skupina:
1. miesto: Nina Šnapková
2. miesto: Sára Priebojová
3. miesto: Daniela Čupajová

6. ročník:
1. miesto: Adriana Barančeková
2. miesto: Alexandra Kardošová

8. ročník:
1. miesto: Nina Chomisteková
2. miesto: Andrea Matisová
3. miesto: Simona Strežová

9. ročník:
1. miesto: Darina Oslíková
2. miesto: Mária Janíková
3. miesto: Adriana Pavčová

Rodičia:
1. miesto: p. Jozef Džubek
2. miesto: p. Ľubomír Dulka
3. miesto: p. Peter Kňazúr
4. miesto: p. Peter Mintál

Učiteľky: Elena Vrábľová, Anna Potocká

Všetkým víťazom boli udelené medaily, srdečne gratulujeme.

Ďakujeme všetkým zúčastneným za príjemné strávenie pri stolnom tenise.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr