Február 2018

Fašiangový karneval

Ani krátky fašiangový čas roku 2018 nezabránil tomu, aby sa našiel termín na tradičný školský fašiangový karneval. Už niekoľko dní predtým mali plné ruky práce mamičky a staré mamy, aby vytvorili vysnívaný kostým pre svoje školopovinné ratolesti. Mená svojich masiek sa deťom darilo držať v tajnosti, aby prekvapenie bolo čo najväčšie. A tak karnevalovo vyzdobená chodba základnej školy mohla privítať postavy z ríše rozprávok, zvieracie postavičky, postavy z filmov, z reálneho života našej krajiny, ale aj iných národností. Každá maska sa predstavila - kto je a odkiaľ prichádza. Deti predstavili svoje masky s veľkou fantáziou, stotožnili sa s ňou a k tomu prispôsobili aj svoje správanie. Pri tancovaní sa naučili nové tanečné prvky,medzi tanečnými kolami si mohli dosýtosti zasúťažiť v zábavných hrách, osviežiť sa chutným čajom. Záver karnevalu patril bohatej tombole, kde bol výhercom každý. Ostanú už len spomienky a fašiangové kostýmy musia v skrini trpezlivo čakať na svoju ďalšiu príležitosť. Tak, dovidenia o rok!

Čítame prvákom

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy spisovateľky Gabriely Futovej, piataci predstavili prvákom jednu z jej kníh Nototo a strašidelná škola Elvíry Múdrej. Čítaním úryvkov z knihy objavovali čarovný svet v škriatkovskej škole s učiteľkou Elvírou, ktorá je celá zelená a keď nepočuje jej uši sa dokážu natiahnuť do ohromných rozmerov. Učí škriatkov množstvo užitočných vecí a jednou z nich je prekonať svoj strach. Žiaci v úvode zistia, že so škriatkami majú veľa spoločného a najmä so škriatkom Nototo, ktorý sa hneď po narodení ocitne v zošite vedľa veľkej machule a skríkne „No toto!“

Prváci so zatajeným dychom počúvali starších žiakov a rozhodne odpovedali na ich otázky k úryvkom. Už teraz sa tešíme, keď prváci prídu čítať starším žiakom.

Daňková Lenka

Zimná turistika

Turistický záujmový útvar na našej škole sa zúčastnil zimnej akcie “Prechod dlhánskym chotárom.“ Sedem kilometrov dlhá trasa pod Maguru a tá istá vzdialenosť naspäť preverila kondíciu malých i tých väčších turistov. Počas prechodu bol čas na rozhovory, poznávanie prírody, vtipné situácie , ale aj výchovné momenty. Obaly zo zabaleného jedla a pitia skončili v turistických ruksakoch, pretože pre našich turistov je to už samozrejmá vec. Keď sme schopní vyniesť do prírody ruksak plný jedla a pitia, vieme ho aj zniesť dolu s prázdnymi obalmi. Naša krásna príroda sa nám opäť poďakovala nádhernou scenériou i pohľadom na zvieracích obyvateľov Magury- plaché srnky.

Hračka na prestávky

Z odpadového materiálu sa znovu dajú vyrobiť veci, ktoré poslúžia iným spôsobom. Prázdne plastové PET fľaše poslúžili tretiakom na to, aby si z nich vyrobili hračku na prestávky. Slúžia im nielen na zábavu, ale aj na cvičenie jemnej motoriky, ktorá je potrebná pri písaní, rysovaní, manipulácii s drobnými predmetmi. „Z plastových fliaš sa hračky stali, aby sme si motoriku zlepšovali“