Október 2017

Medzinárodný deň hudby

Prvého októbra sme si so žiakmi pripomenuli Medzinárodný deň hudby. Veľmi pekne ďakujeme Adamovi Floriánovi Strežovi, ktorý ochotne priniesol medzi svojich spolužiakov i žiakov ostatných ročníkov ľudový nástroj – malú fujaru a s veľkou chuťou na nej zahral pútavú hudobnú ukážku, vysvetlil akým spôsobom sa na fujare hrá i z čoho sa skladá.

Mgr. Ľ. Kamasová

obrobrobrobrobr


Významné ocenenie Zelenej školy

Čestným titulom a vlajkou medzinárodného vzdelávacieho programu Zelená škola sa po 2 rokoch intenzívnej práce môže pýšiť aj Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou.

Celoslovenská certifikácia za účasti prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku sa uskutočnila 5. 10. 2017 v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene.

Z rúk organizátorov diplom a vlajku prevzala žiačka ôsmeho ročníka Naďa Pániková a deviataci Adriána Pavčová a Boris Gerát, spoločne s pani učiteľkou PaedDr. Annou Freierovou.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa aktívne zapojili do vzdelávacieho programu Zelenej školy.

Pevne veríme, že nasledujúce dva roky budeme aj s pomocou vás všetkých v programe naďalej pokračovať.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Kariérové poradenstvo

V júni 2017 sa žiaci 8. triedy zúčastnili diagnostiky profesijnej orientácie, ktorú na našej škole realizovali zástupcovia CPPPaP z Dolného Kubína. Psychologické vyšetrenie žiakov bolo vykonané skupinovo, prostredníctvom testov.

Po vyhodnotení testov sa 5. októbra 2017 opäť stretli. Žiaci individuálne konzultovali s odborníkmi. Na základe výsledkov vyšetrenia im boli navrhnuté možnosti výberu vhodnej strednej školy. Možnosť konzultácie so zástupcami CPPPaP využili aj niektorí rodičia našich deviatakov.

Ing. Anna Oršuliaková

Po pamiatkach nášho regiónu

V rámci predmetu Regionálna výchova spoznávame obce a mestá nášho regiónu, ich históriu a vzácne kultúrne i duchovné pamiatky. Dňa 9. októbra sme sa so žiakmi 5. ročníka vybrali po stopách našich predkov do Hornej Lehoty. Navštívili sme prekrásny historický kostol Najsvätejšej Trojice na návrší, ktorý bol nedávno obnovený. Obdivovali sme jeho unikátny interiér, maľby s hlbokým náboženským obsahom, mobiliár, zoznámili sme sa s jeho bohatou históriu, ktorá siaha do obdobia panovania Thurzovcov na Oravskom hrade v neďalekom Oravskom Podzámku. Dal ho postaviť Juraj Abafi s manželkou Barborou Szerda okolo roku 1620 pôvodne ako pohrebný kostolík s rodovou hrobkou. J. Abafi mal už po svojom otcovi za verné služby Jurajovi Thurzovi zdedenú dedinu Lehota a postupne dal postaviť obytnú kúriu i tento spomínaný kostolík.

Veľmi pekne ďakujme našej p. riaditeľke Mgr. M. Forgáčovej za sprostredkovanie tejto exkurzie.

Mgr. Ľ. Kamasová

obrobrobrobrobr
obrobrobr


Výstava Andyho Warhola

So žiakmi 5. A a 5. B triedy sme navštívili putovnú výstavu svetoznámeho umelca Andyho Warhola, predstaviteľa popartu, ktorý má korene na Slovensku. Dozvedela sme sa zaujímavosti o jeho živote, práci i tvorbe, ktorá bola zlomom v novom umení. Výstava sa konala v priestoroch Oravskej v Dolnom Kubíne.

Mgr. Ľ. Kamasová

obrobrobrobrobr


Vietnam- brána do Indočíny

Nejeden z nás sníva o ceste do vzdialených krajín sveta. Čiastočne sa tento sen splnil žiakom 8. a 9. ročníka, ktorí sa zúčastnili prednášky pod názvom Vietnam – brána do Indočíny.

Podujatie sa konalo v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne dňa 10. októbra 2017 v rámci vzdelávacieho projektu Svet okolo nás určeného žiakom a študentom základných a stredných škôl.

Prostredníctvom hovoreného slova a filmových ukážok sa žiaci zoznámili s krásami Vietnamu, deltou rieky Mekong, horskou oblasťou stredného Vietnamu, cisárskou citadelou a jaskyňami podčiarknutými zážitkami z plavby loďou medzi vápencovými vežami zátoky Halong.

V rámci voľnej diskusie s 2 účastníkmi tejto nevšednej cesty sa žiaci zaujímali o život vietnamských detí, tradície a zvyky , ale aj našimi možnosťami návštevy Vietnamu a cieľoch ďalšej dobrodružnej cesty po svete.

Súčasťou programu podporovaného Ministerstvom kultúry SR bolo odovzdanie pracovného listu a interaktívneho DVD určeného na prezentáciu v rámci našej školy. Podujatie splnilo svoj účel a žiaci sa s novými zážitkami vrátili vlakom do Dlhej nad Oravou.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr


Svetový deň výživy

Deň 16. október ako Svetový deň potravy alebo Svetový deň výživy sa zapísal do dejín v roku 1979. Je to jeden z medzinárodne uznávaných dní podľa Svetovej zdravotníckej organizácie. Každoročne poukazuje na problematiku globálnej potravinovej bezpečnosti a nedostatku či dostupnosti potravín vo svete. Vo svete ešte stále existujú obrovské rozdiely, pokým jedni žijú v prepychu a blahobyte, ďalší trpia a zomierajú od hladu. Svetový deň potravy je uznávaný vo viac ako 150 krajinách po celom svete. Štatistiky hovoria, že v súčasnosti žije 17% obyvateľov Európskej únie pod hranicou chudoby. Slovensko je jednou z krajín, ktoré si pripomínajú Svetový deň potravy, ľudia by sa mali zamyslieť nad konzumovanou stravou a potravinami neplytvať, no na druhej strane príliš na ich kvalite nešetriť.

A preto aj naša škola si tento deň pripomenula, a to tým, že každý žiak si pripravil desiatu pre svojho spolužiaka v triede. Musím pochváliť našich žiakov, ktorí sa na to svedomito pripravili a vyrobili naozaj chutnú a zdravú desiatu. Najviac si na tom dali záležať žiaci 8 ročníka, ďakujeme.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr


Európsky týždeň športu

Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. Tretí ročník celoeurópskej aktivity sa v roku 2017 konal od 23. do 30. septembra. V rámci Európy sa do ETŠ zapojilo 32 krajín. Na podporu tohto týždňa prebiehali športové aktivity už od 1.9. - 15.10.2017. V danom období sa na 890 akciách zúčastnil rekordný počet účastníkov, vyše 279 000. Aj naša škola sa zapojila do tohto projektu. My sme naše podujatie nazvali: Beh zdravia, kde žiaci našej školy bežali štafetu.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr
obrobr


Účelové cvičenia

Každý rok na jeseň sa na našej škole uskutočňujú účelové cvičenia. Na začiatku celá škola absolvovala evakuáciu. Potom sme si žiakov rozdelili do jednotlivých stanovíšť, ktoré pozostávali z týchto oblastí: civilná ochrana, zdravotná príprava, dopravná výchova a pohyb a pobyt v prírode. Žiaci si nielen teoreticky, ale aj prakticky vyskúšali rôzne aktivity, úlohy a testy.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Kitting

V rámci účelových cvičení k nám do školy zavítal Kristián Valentíny – majster Českej republiky v landkiting-u, ktorý našim žiakom prišiel prezentovať nový druh športu: kitting. Jeho prednáška spojená s prezentáciou tohto športu bola veľmi zaujímavá. Potešil nás aj záujem detí, ktorí túto prednášku sledovali v nemom úžase, o čom svedčili aj otázky na konci tejto prednášky. Týmto chceme poďakovať Dávidovi Romaňákovi a Kristiánovi Valentínymu a prajeme mu veľa ďalších úspechov v jeho kariére.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Po stopách histórie

V to ráno, 26. 10. 2017, keď žiaci nastupovali do autobusu s plánom programu – Divadlo J.G. Tajovského vo Zvolene a SNP v Banskej Bystrici, už vedeli, že dnes zažijú niečo výnimočné. Tušili, že Denník Anny Frankovej nebude žiadna komédia, pri ktorej im potečú slzy po tvári. Ale slzy takmer tiekli, a to nejednému divákovi v hľadisku. Postava Anny dokázala strhnúť do svojho realitou maličkého sveta skoro každého a jej osobnú neslobodu, pocity beznádeje či zúfalstva sme pociťovali spolu s ňou. Pohľad dievčaťa na život, je odkazom pre každého z nás. I napriek ťažkému osudu dokázala prejaviť plno optimizmu a životnej energie a vieru v dobro človeka. Sila zážitku rezonovala v obecenstve aj po skončení programu. Hlboké ticho odzrkadlilo pochopenie tragického života ľudí počas 2. svetovej vojny a prejavilo tak úctu ku každému ľudskému životu.

Dojem z divadla upevnila aj návšteva SNP v Banskej Bystrici. Sprievodca dokázal pútavým výkladom, obohateným o rôzne zaujímavosti, vzbudiť záujem žiakov a vysvetliť im základné informácie z obdobia SNP. Dozvedeli sa aj informácie o problematike holokaustu a židovskej otázky. Expozícia ponúkala možnosť pozrieť si artefakty týkajúce sa konkrétnych udalostí a období. Ťažký život ľudí v tomto období nám bol sprístupnený aj premietnutím krátkeho dokumentu.

Verím, že dojmy z expozície žiakov prinútia k premýšľaniu o význame študovania histórie a uvedomovaniu si práv každého človeka.

Mgr. Eva Laštíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Medzinárodný deň stromov

Dávajú nám kyslík, sú domovom pre množstvo živočíchov, v horúčave nám dávajú tieň, v zime vďaka ním zahorí ohník, ktorý nás zohreje. Stromy sú pre nás vzácnym darom a svoj deň mali 20.októbra. Aj druháci si tento deň pripomenuli rôznymi aktivitami v triede a v eko učebni. Nakoniec sa rozhodli, že ako poďakovanie urobia stromom náhrdelníky. Tento deň v prírode sa všetkým páčil a už sa tešia na ďalšie aktivity.

Mgr. Zuzana Kubošová

obrobrobrobrobr
obrobr


Jabĺčkový deň

Dňa 25.10.2017 sme v našej škole oslavovali Deň jablka. Žiaci sa oboznámili s rôznymi odrodami, pripomenuli sme si jedlá a nápoje, ktoré sa dajú pripraviť z jabĺk. Na hodinách slovenského jazyka a matematiky žiaci vypracovali ,, jabĺčkové pracovné listy“. V tento deň si všetci žiaci aj učitelia priniesli jabĺčka, ktoré sme spoločne zjedli počas veľkej prestávky.

Súčasťou tohto krásneho dňa bolo aj oblečenie žltej, zelenej a červenej farby. Deň bol vydarený, jabĺčka chutili naozaj všetkým.

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Deň jablka

Jablko povzbudzuje nervový systém, minerálmi a vitamínmi posilňuje organizmus. Aj preto si naša škola pripomína tento svetový deň. Žiaci sa mali obliecť do farieb jablka a na desiatu si mali pribaliť 1 jabĺčko. Cez prestávku sme si všetci spoločne na nich pochutnali. Pripravili sme aj súťaž: „O najväčšie a najmenšie jablko“. Najväčšie priniesla Erika Forgáčová zo 6. ročníka a najmenšie Michaela Šnapková z 5.B.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Medzinárodný deň školských knižníc – Deň s Milanom Rastislavom Štefánikom

Spoločne sme si pripomenuli jedného z najvýznamnejších osobností slovenských dejín Milana Rastislava Štefánika ako astronóma, vojenského letca, diplomata, politika.

Medzinárodný deň školských knižníc slávnostne otvorili žiačky 8. ročníka krátkym vstupom o vzniku a význame Medzinárodného dňa školských knižníc, o vzťahu ku knihám, knižniciam a pozvali nás k programu, ktorý si pri tejto príležitosti žiaci pripravili. Jednotlivé vstupy predstavovali M. R. Štefánika, jeho život i záľuby. Teší nás, že si žiaci netradičnými formami priblížili významnú osobnosť slovenských dejín. Žiaci našej školy tak mali možnosť spojiť príjemné s užitočným – spoznali novú osobnosť a zabavili sa. Odmenou pre nás všetkých bol príjemne strávený deň.

Na tomto linku sa dozviete viac

L. Daňková

Rozdelenie úloh podľa jednotlivých tried:
1. ročník - M. R. Štefánik ako letec, výroba písmenkových lietadiel
2. ročník - M. R. Štefánik ako astronaut, výroba ďalekohľadov
3. ročník – štúdiá M. R. Štefánika, výroba erbov
4. ročník – prezentácia, maketa mohyly
5. ročník – A – výroba plagátu M. R. Štefánika v životnej veľkosti, B – práca s legom
6. ročník – výroba pexesa
7. ročník – príprava vedomostných kvízov a tajničiek
8. ročník – interview s M. R. Štefánikom, reportáž, aktivity, sway prezentácia
9. ročník – powerpointová prezentácia

Ako hodnotili podujatie žiaci školy?

„Bolo to naozaj super. Deň knižníc je každým rokom zaujímavejší. Najviac ma obohatili aktivity po programe. Mohli sme vyplniť krížovky, zahrať si pexeso, poskladať puzzle s portrétom M. R. Štefánika. Tým sme si preverili, čo sme si o ňom zapamätali z predchádzajúceho programu.“

žiak 8. triedy

„Deň knižníc sa mi veľmi páčil. Bola zábava tvoriť Mohylu M. R. Štefánika. Do tvorby mohyly sme sa zapojili celá trieda. O M. R. Štefánikovi sme sa dozvedeli veľa nových informácií napr., že študoval vo Švajčiarsku, že bol synom evanjelického farára. Deň knižníc bol skvelý, chcela by som ho zažiť ešte raz, pretože sme zažili veľa zábavy.“

žiačka 4. triedy

„Deň knižníc bol super. Páčilo sa mi, že program mala každá trieda a teda nikto nebol ukrátený. Najlepší boli piataci. S tým posterom na fotenie zabodovali. Deň knižníc hodnotím na výbornú.“

žiačka 9. triedy

„Veľmi ma oslovili aktivity, ktoré nasledovali po programe. Niektoré stanovištia sme pripravili aj my. Pri ich realizácii som sa naučil množstvo nových informácií o M. R. Štefánikovi. Zdalo sa, že to bude nudné, ale bola to zábava.“

žiak 7. triedy

„Mne sa najviac páčili deviataci, mali to pekne pripravené. Po ich prezentácii nasledoval krátky testík, kde som si preverila, čo som si zapamätala. Oslovili ma aj aktivity, tajničky, krížovky, pexeso. Hravou formou sme sa dozvedeli niečo nové o M. R. Štefánikovi.“

žiačka 5. triedy

Tajuplný svet knižných príbehov

Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave vyhlásila k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 8. ročník česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy. Tohtoročná téma znela: „Tajuplný svet knižných príbehov“. Dlhodobým cieľom projektu je nadviazanie kontaktov a podporiť čítanie u detí.

Žiaci niekoľko týždňov navštevovali školskú knižnicu a čítaním odhaľovali záhadný svet knižných príbehov. Celý priebeh projektu sa niesol v tajuplnom duchu. Ich úlohou bolo ľubovoľnou technikou stvárniť témy prečítaných knižných príbehov. Podarilo sa nám vyrobiť 110 záložiek pre kamarátov z pridelenej partnerskej školy v Šali.

Pani učiteľke z partnerskej školy ďakujeme za ústretovosť a komunikáciu a už teraz tešíme sa na záložky, ktoré pre nás vyrobili. Veríme, že naše záložky im vyčaria úsmev na tvári vždy, keď otvoria knihu a budú im pripomínať tajuplnosť prečítaných príbehov.

Mgr. L. Daňková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Exkurzia – Okresný súd Námestovo

Dňa 26.10. 2017 sme mali príležitosť zúčastniť sa zaujímavej exkurzie, a to súdneho pojednávania na Okresnom súde v Námestove. Mnohí žiaci 8. ročníka vchádzali do budovy súdy s predstavou súdneho pojednávania, ktoré je všetkým známe z televízie ako Súdna sieň. Teraz to však zažili na vlastné oči. Veľmi rýchlo pochopili vážnosť situácie, v ktorej sa ocitol obžalovaný človek a uvedomili si, že za každý skutok musí človek niesť zodpovednosť. Stali sa svedkami reálneho príbehu človeka, ktorý stál priamo pred nimi a čakal na rozsudok súdu. Veľká vďaka patrí hlavne pani sudkyni, ktorá žiakov oboznámila s priebehom súdneho pojednávania, s ochotou odpovedala na každú položenú otázku a uviedla aj príklady z praxe. Diskusia sa týkala aj každodenného života občana SR – výtržníctvo, možnosti trestov pre dospelých a mladistvých,...

Naším vzdelávacím cieľom bolo posilnenie právneho vedomia u žiakov v oblasti trestného práva a zároveň posilniť prevenciu v oblasti sociálno-patologických javov.

Súdne pojednávanie zanechalo v žiakov hlboké dojmy a veľa tém na premýšľanie.

Mgr. Eva Laštíková

obrobrobrobrobr


Využitie odpadových materiálov

Na hodinách techniky sme spolu s piatakmi a siedmakmi využili materiály, ktoré automaticky odhadzujeme do smetí. Pokúsili sme sa vdýchnuť nový život plastovým fľašiam a plechovkám. Z plastových fliaš sme si vyrobili stojany na odkladanie školských a písacích potrieb. Plechovice sme zase využili na výrobu svietnikov.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Zber bateriek

Výchova k ochrane životného prostredia prebieha v našej škole aj formou zberu bateriek. Žiaci majú možnosť zapojiť sa do zberu baterkami rôznych veľkostí a tvarov, zbierať môžu baterky z notebookov, mobilov, guľaté, tužkové, ...

Nefunkčné batérie sa stávajú nebezpečnými odpadmi, ktoré sú škodlivé nielen pre životné prostredie, ale aj pre ľudský organizmus. Preto je dôležité zaoberať sa separáciou bateriek, však v každodennom živote používame široké spektrum zariadení - od mobilov, hodiniek až po fotoaparáty, notebooky či rôzne prehrávače. Na každom z nás leží bremeno znižovania znečisťovania životného prostredia a zber bateriek je jednou z možností, ako to dosiahnuť.

Mgr. Eva Laštíková

obrobrobr


Výstup na Ostražicu

Turisti sa tentoraz zišli na vlakovej stanici v Dlhej nad Oravou. Vlakom sme sa priviezli do Nižnej, odkiaľ sme pokračovali výstupom na vrch Ostražica. Táto dominanta nad obcou sa vypína vo výške 767 metrov nad morom. Kedysi tu stálo hradisko, dnes ostali iba legendy. Jednu z nich nám vyrozprávala Johanka Murínová. Na vrchole je postavený dvojkríž a veje slovenská zástava. Zhora sme sa pokochali výhľadom na Nižnú, Tvrdošín a Zemiansku Dedinu. Pod dreveným prístreškom sme si doplnili energiu prinesenými dobrotami, no a samozrejme, vyprodukovaný odpad sme odniesli späť so sebou.

Mgr. Anna Potocká

obrobrobrobrobr
obrobrobr


Halloween party

Dňa 27.10.2017 sa na našej škole uskutočnila diskotéka na tému halloween. Halloween je pomenovanie pre predvečer významného sviatku - sviatku Všetkých svätých. Pre deti sme si pripravili rôzne aktivity a hry: tvorba múmie toaletným papierom, chyť si stoličku, lovec duchov, žabí sliz a ďalšie. Na záver sme si všetci zatancovali.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr