Január 2018

Stretnutie zástupcov stredných škôl s rodičmi deviatakov

Dňa 11. januára 2018 sa v priestoroch školskej knižnice uskutočnilo pracovné stretnutie zástupcov okolitých stredných škôl s rodičmi žiakov, ktorí v školskom roku 2017/2018 končia deviaty ročník.

Cieľom tohto stretnutia bolo oboznámiť rodičov s podmienkami prijatia na jednotlivé stredné školy, ako aj s novootvorenými študijnými a učebnými odbormi v šk. roku 2018/2019.

Podujatia sa zúčastnili: Gymnázium Martina Hattalu Trstená, Gymnázium Tvrdošín, Spojená škola Tvrdošín, SOŠ lesnícka Tvrdošín, Súkromná Spojená škola EDUCO, Slanická osada Námestovo, Spojená škola Nižná, Obchodná akadémia Dolný Kubín, SOŠ polytechnická Dolný Kubín spolu so zástupcami dolnokubínskych spoločností MIBA Sinter Slovakia s.r.o., a Klauke Slovakia s.r.o., ktoré v rámci duálneho vzdelávania so školou úzko spolupracujú.

Na záver boli rodičia informovaní aj o výchovno – vzdelávacích výsledkoch žiakov, mali možnosť konzultácií s triednou učiteľkou a výchovnou poradkyňou.

Ing. Anna Oršuliaková

obrobrobrobr


Návšteva u prvákov

V utorok 16. januára navštívili prvákov predškoláci z našej materskej školy. Žiaci sa tešili, že mohli svojim pani učiteľkám aj kamarátom zo škôlky ukázať, ako vedia čítať a písať. Spoločne si zaspievali pesničky a zahrali sa na interaktívnej tabuli. Nakoniec usadili predškolákov do svojich lavíc a povzbudili ich, aby sa školy nebáli a tešili sa na ňu.

Mgr. Ľudmila Balážová

obrobrobrobrobr


Teplákový deň

Hrdá škola – tento český projekt sa pripravil preto, aby sa oživil študentský život na školách a zmenil sa každodenný stereotyp. Je pripravených 9 aktivít, kde podmienkou je zapojiť sa aspoň do troch. My sme si vybrali ako prvú aktivitu – teplákový deň, ktorý sa konal na všetkých školách súčasne 16.1.2018.

Každý miluje tepláky, ale do školy si ich len tak nevezme. Ale čo keď si ich zoberú všetci? Témou tohto projektu bolo prísť do školy v teplákoch a tak si spríjemniť a stráviť deň v škole trošku inak, zábavnejšie. Čo sa nám aj podarilo.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobr


Na chemickom krúžku – tajné písmo

Na chemickom krúžku stále experimentujeme a skúšame zaujímavé pokusy. Nebolo tomu inak ani v mesiaci január. Na biele hárky papiera sme tajným atramentom napísali rôzne odkazy alebo nakreslili obrázky. Po vysušení sme hárky papiera ohriali nad plameňom sviečky a prečítali sme si tajné správy. Ako tajný atrament sme použili roztok sódy bikarbóny. Písmo písané a dokázané takýmto spôsobom malo výraznú hnedú farbu.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


Zber plastových vrchnákov

Plastový vrchnák. Pre väčšinu ľudí nepotrebný odpad, pre iných pomoc v ťažkej životnej situácii, možno dokonca záchrana života. Aj takýmto spôsobom sme sa pokúsili žiakom vysvetliť, že každý človek má možnosť pomáhať. Dôležitá je ochota!

Výzva zbierať plastové vrchnáky s motívom pomôcť chorému chlapcovi našla v našej škole veľkú odozvu. Žiaci počas celého polroka neúnavne zbierali, nosili a počítali vrchnáky. Podarilo sa vyzbierať 21 851 kusov, za čo patrí všetkým zúčastneným obrovská vďaka.

Hlavný zámer akcie – pomôcť človeku, ktorý to potrebuje, mal aj druhotný, ekologický význam. Žiaci triedili odpad a nezaťažovali životné prostredie.

Mgr. Eva Laštíková

obrobrobrobrobr


Fašiangové strašidlá

Fašiangy sú obdobie od sviatku Troch kráľov až po Popolcovu stredu. Počas tohto obdobia naši predkovia, staroslovanskí roľníci, oslavovali koniec zimy a blížiaci sa príchod jari. Neodmysliteľnou súčasťou tohto prechodného času medzi zimou a jarou boli fašiangové hry, počas ktorých sa mladí muži prezliekali za rôzne masky, chodili po dedine, robili si posmech zo zlých ľudských vlastností, tancovali, spievali s ostatnými obyvateľmi dedín. Táto tradícia sa v pozmenenej podobe udržiava po dnešné dni, a to maškarnými bálmi a plesmi.

Naši štvrtáci si toto obdobie spestrili vyrábaním fašiangových strašidiel. Využívali pri tom techniku kašírovania, v ktorej použili množstvo starého novinového papiera. Svoje výtvory „skrášľovali“ starým oblečením, zbytkami vlny, používali korkové zátky a rôzny odpadový materiál, aby vyzerali ich strašidlá čo najstrašidelnejšie. Vznikli naozaj zaujímavé diela, ktoré nám skrášľujú školskú chodbu až do konca fašiangového obdobia.

Mgr. Lucia Klimeková

obrobrobrobrobr


Znečisťovanie pôdy

Pôda bol tematický celok , ktorým sme sa zaoberali na hodine prvouky v 2. ročníku. Spoznávali sme z čoho sa skladá, kto v nej žije a či obsahuje vodu a vzduch. Rôznymi pokusmi sme zistili, že na rôznych miestach má rôzne zloženie a to ovplyvňuje je úrodnosť. Dozvedeli sme sa, že pôda je pre nás dôležitá, lebo pomocou nej človek získava potravu a preto by sme ju nemali znečisťovať. Výstupom našej práce bol spoločne vytvorený projekt „Znečisťovanie pôdy“ a ako predchádzať znečisťovaniu. Žiaci boli veľmi aktívni a tvoriví a tešili sa z výsledku svojej spoločnej práce.

Mgr. Zuzana Kubošová

obrobrobr


Lyžiarsky výcvik

Aj tento rok sa žiaci 7. ročníka zúčastnili lyžiarskeho výcviku, ktorý sa konal v lyžiarskom stredisku SKI UHLISKÁ Nižná. V prvý deň sme žiakov rozdelili do skupín na základe ich zručností a schopností. Podmienky na lyžovanie sme mali výborné. V posledný deň lyžiarskeho výcviku sme lyžovali v maskách a celý výcvik sme uzavreli súťažou v slalome.

Kategória – lyžiar začiatočník:
1. miesto – Tatiana Šnapková
2. miesto – Tomáš Balek
3. miesto – Michal Gerát

Kategória - lyžiar frajer:
1. miesto – Richard Kukla
2. miesto – Jozef Hudec
3. miesto – Miroslav Kuva

Všetci žiaci boli odmenení diplomami.

Mgr. Zuzana Kubošová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr