September 2016

Slávnostné otvorenie školského roka 2016/2017

Horúce letné dni vystriedalo mierne ochladenie, ktoré nás sprevádzalo aj pri otvorení nového školského roka. Dňa 5. septembra 2016 sa opäť otvorili brány školy, aby privítali všetkých žiakov, rodičov a všetkých pracovníkov ZŠ s MŠ v Dlhej nad Oravou.

Po slávnostnej svätej omši vo farskom kostole sv. Ladislava pokračovala slávnosť v areáli školy. V dave, ktorý sa zhromaždil v areáli školy, bolo vidieť mnohé známe tváre, ale i tváre nových žiakov, najmä prváčikov, pre ktorých bol tento deň veľmi výnimočný. Všetkých zhromaždených, medzi ktorými boli aj pozvaní hostia – Ing. Ján Kamas a ThDr. Štefan Tuka, privítala pani riaditeľka PaedDr. Gabriela Tomáňová. Vo svojom prejave oslovila žiakov, učiteľov i rodičov a všetkým zaželala úspešný školský rok.

Mgr. Eva Laštíková

Európsky týždeň športu

Naša škola sa tento rok zapojila do Európskeho týždňa športu, ktorý sa koná každý rok v inom štáte. Tento rok sa konal na Slovensku a prebiehal od 10.-17. 9. 2016. Mestom športu sa stali Košice. Do tohto projektu sa mohli zapojiť všetky školy, organizácie, športové kluby a iné. Na Slovensku sa pod heslom BeActive zrealizovalo 437 podujatí a zúčastnilo sa viac než 143 000 detí a dospelých. My sme naše podujatie nazvali: Zober loptu a vypni počítač. Každý deň sme hrali rôzne netradičné športy a hry a koniec týždňa športu sme zavŕšili zápasom - výber dievčat proti učiteľkám. Dúfam, že sa všetkým zapojeným žiakom páčilo a budúci rok si to zopakujeme.

PaedDr. Elena Vrábľová

Na výstave hračiek

Spolu s našimi štvrtákmi sme sa 20. septembra vybrali na zaujímavý výlet do Dolného Kubína. V Oravskom kultúrnom stredisku sme navštívili expozíciu, ktorá nás preniesla do sveta detí. Táto putovná výstava tradičných a ručne vyrobených hračiek (z dreva, látky, prírodných materiálov) prezentovala hračky rôznych krajín. Naši chlapci i dievčatá si ich nielen prezreli, ale mohli sa s nimi mohli aj zahrať. Tiež nás všetkých milo prekvapilo a boli sme zároveň veľmi hrdí, že jedna z vystavených prác (drevený bocian) bola dielom žiaka našej školy A. Urbana (6.tr), ktorého sme tam aj stretli. Ochotne malým zvedavcom vysvetlil, ako toto svoje dielo vyrábal. Štvrtáci si z tejto výstavy odniesli domov krásne spomienky i v podobe malého darčeka pre svojich súrodencov.

Ľ. Kamasová

Európsky deň jazykov

26. september je od roku 2001 venovaný oslave európskych jazykov. Rada Európy tým chcela poukázať na dôležitosť výučby cudzích jazykov, a tak ho vyhlásila za Európsky deň jazykov.

Naša škola sa už niekoľko rokov zapája do siete aktivít a tento deň je aj pre nás príležitosťou na oslavu. Žiaci pripravili pestrý program, ktorý sa skladal zo scénok, pesničiek, básničiek a rôznych aktivít. V úvode sme si zaspievali ruskú pieseň Kalinka, predviedli nám vhodné správanie v reštaurácii, ako sa dohovoriť v obchode v anglickom jazyku i piesne v rôznych nárečiach. Vyvrcholením programu boli bezpochyby ochutnávky rôznorodých jedál. Mamičky pripravili výborné bryndzové halušky, lahodné jablkové koláče i typické anglické muffiny. Spoločne sme mohli aspoň na niekoľko hodín prekročiť hranice Európy a vnímať odlišné kultúry.

Daňková Lenka