Máj 2017

KOMPARO – celoslovenské testovanie žiakov 4. ročníka

Aj tento školský rok, dňa 5. mája 2017, sa opäť štvrtáci základných škôl zúčastnili celoslovenského testovania Komparo, kde si overili svoje vedomosti zo slovenského jazyka, matematiky a vybraných prírodovedných i spoločenskovedných predmetov (prírodoveda a vlastiveda). Súčasťou projektu boli aj testy všeobecných študijných predpokladov, vďaka ktorým je možné vyhodnocovať a porovnávať úroveň vedomostí žiakov školy v rôznych predmetoch, ale aj medzi jednotlivými školami. Tejto „prvej veľkej skúšky“ sa zúčastnilo 24 žiakov našej školy.

Ľ. Kamasová

Deň víťazstva nad fašizmom

Sú dni, ktoré nám majú pripomínať podstatnú zložku človeka, na ktorú by sa nemalo zabúdať v žiadnej dobe – ľudskosť.

8. máj je jeden z nich. Deň víťazstva nad fašizmom nie je len spomienkou víťazstva nad zlom, zverstvami či dupaním po ľudskej dôstojnosti. Ide hlavne o vyzdvihnutie ľudí, ktorí boli v tichosti hrdinami doby, v ktorej žili. Napriek možným hrozbám nezapreli v sebe človeka a dokázali zachrániť mnoho ľudí pred istou smrťou.

Žiaci si prostredníctvom kníh a filmov priblížili životy ľudí na konci 2. svetovej vojny, diskutovali o fašizme, antisemitizme a svedomí. Následne sa snažili ľudské práva znázorniť kresbou a zdôvodniť dôležitosť ich zachovávania.

Mgr. Eva Laštíková

obrobrobrobrobr


Deň matiek 2017

Pripomenúť si a osláviť Deň matiek druhú májovú nedeľu sa už stalo tradíciou. Deti z materskej školy a z I. stupňa základnej školy sa so svojimi triednymi učiteľkami postarali o kultúrny program. Žiaci so základnej školy svojim mamičkám a starým mamám uvili kyticu z piesní, básní a blahoželaní. Nechýbalo pásmo s ľudovými piesňami a moderné tance. Hlavná časť besiedky patrila divadelnému predstaveniu s názvom Polepetko v podaní nádejných hercov z 3. a 4. triedy. Záver patril spoločnej ďakovnej piesni, ktorú spolu s vlastnoručne vyrobeným darčekom deti venovali svojim mamám.

Mgr. A. Potocká

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Plavecký výcvik

Žiaci 3., 4. a 5. ročníka absolvovali v dňoch 15. – 19. mája plavecký výcvik v aquaparku AquaRelax Dolný Kubín. Výcvik prebiehal pod odborným vedením p. Skirčáka. Žiaci hravou činnosťou prekonali strach z vody. Zvládli základné plavecké návyky, dýchanie, lovenie predmetov z vody, splývanie na bruchu a chrbte, kraulové a znakové nohy, zoskoky a vynorenie v malej a veľkej vode. Niektorí zdokonalili plavecký spôsob: kraul, znak, prsia, zoskoky do hlbokej vody s vyplávaním do plytkej vody. Žiaci počas výcviku zažili veľa veselých a príjemných momentov.

Mgr. Ľ. Balážová

obrobrobrobrobr


Drevené hracie kocky

Drevené hračky majú u detí vždy veľký úspech. Na hodinách techniky sme preto využili drevo, ako základný materiál pri výrobe hracích kociek. Šiestaci aj ôsmaci najprv drevo opracovali a potom vypaľovačkami do dreva vypálili potrebný počet bodiek na každú stranu. Vyrobené kocky sme potom využili ako darčeky pre nastávajúcich prvákov, ktorí sa boli zapísať do školy.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


Návšteva v Oravskej knižnici

Žiaci 2. a 3. ročníka navštívili 22. mája Oravskú knižnicu Antona Habovštiaka. V zrekonštruovaných a bezbariérových priestoroch knižnice ich sprevádzala p. Miriam Kazimírová. Najskôr ich previedla jednotlivými oddeleniami. Žiakom ukázala, ako sa v oddeleniach orientovať, vysvetlila im systém vyhľadávania kníh a registráciu nových čitateľov. Oboznámila ich s elektronickým vyhľadávaním titulov a s elektronickou čítačkou kníh. V novootvorenej spoločenskej miestnosti im predstavila tvorbu spisovateľky Kláry Jarunkovej a knihy o zvieratách. Na záver si žiaci v Oddelení detskej literatúry prezreli jednotlivé tituly.

Exkurzia pokračovala návštevou Florinovho domu, v ktorom si prezreli výstavu kníh pod názvom: „Povedz mi, čo čítaš... Putovanie dejinami kníh z fondu Čaplovičovej knižnice “ Počas výstavy žiaci pracovali s textom, pečiatkami, tajničkou a spoznali umelecké písmo, ktoré sa používalo v minulosti.

Mgr. Ľ. Balážová

obrobrobrobrobr


Koncoročný výlet v Kremnici

Slovensko je krásna krajina a nachádza sa v nej mnoho zaujímavých miest. Presvedčili sa o tom aj žiaci 5., 6. a 7. ročníka. V rámci koncoročného výletu navštívili historické mesto Kremnica. Kremnica sa najčastejšie spája s prívlastkom zlatá. Ešte aj v súčasnosti je známa razením mincí.

Súčasťou výletu bola prehliadka Mincovne Kremnica a Kremnického hradu, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. V mincovni žiakov zaujalo razenie vlastnej mince, ktorá im toto mesto bude pripomínať. Mnohí žiaci si pri prehliadke mincovne povzdychli: „Keby som mal taký stroj doma.“ Určite by sme podobný stroj chceli vlastniť viacerí.

Pri prehliadke hradu sme si vychutnali výhľad na panorámu mesta a okolité kopce. Predtým však bolo potrebné zdolať 127 kamenných schodov. Po prehliadke mesta nasledovala návšteva obchodného centra, kde sa žiaci občerstvili a navštívili svoje obľúbené obchody.

Pre všetkých bol výlet krásnym zážitkom, na ktorý budeme ešte dlho spomínať.

Mgr. Lenka Daňková

obrobrobrobr


Svetový deň- pohybom ku zdraviu 2017

Svetový deň – pohybom k zdraviu bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) v roku 2002 a oslavuje sa od roku 2003. Poukazuje na problém pohodlného sedavého spôsobu života a z toho plynúceho vzrastajúceho počtu chronických ochorení spôsobených nezdravou výživou a nedostatkom pohybu. Cieľom tohto dňa je zvýšenie povedomia o zdravom životnom štýle založeného na dostatku primeraného pohybu.

Aj keď je pohyb prirodzenou súčasťou života školopovinných detí, čoraz viac ich svoj voľný čas trávi pasívne. Neustále ich treba zapájať do pohybových aktivít a vypestovať v nich návyk na trávenie voľného času aktívne .Radosť z pohybu, zdieľanú spolu so spolužiakmi, mali možnosť prežiť žiaci I. stupňa ZŠ. Rozdelení do rôznorodých družstiev sa zapojili do pohybových aktivít na jednotlivých stanovištiach, a tak si aktívne pripomenuli Svetový deň- pohybom ku zdraviu.

Mgr. A. Potocká

obrobrobrobrobr


Noc pokladov

Škola nemusí byť iba nuda a učenie. Presvedčili sa o tom žiaci, ktorí prežili noc v škole v duchu hľadania pokladu. Noc v škole bola plná zábavy, prekvapení, zážitkov a hier.

V škole sa nachádzal poklad, ktorý bolo potrebné nájsť. Nebolo to však také jednoduché. Skupiny odvážnych hľadačov bojovali s náročnými indíciami, prechádzali jednotlivými stanovišťami, aby získali dostatočný počet pečiatok. Aj napriek mnohým prekážkam sa poklad podarilo získať všetkým skupinám.

Po nájdení pokladu na deti čakala diskotéka, sladké občerstvenie a iné spoločenské hry. Program a stanovištia si pre spolužiakov pripravili naše šikovné siedmačky. Zhodli sme sa, že to pripravili na výbornú. Dievčatám ďakujem za prípravu a realizáciu skvelej pokladovky. Už teraz sa tešíme na ich ďalšie skvelé nápady.

Mgr. Lenka Daňková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Rozhlasová hra

Žiaci siedmej triedy sa počas hodiny literatúry zmenili na tvorcov rozhlasovej hry. V skupinách tvorili scenár, ktorý bol najzložitejšou čiastkovou úlohou. Námetom sa stalo dielo Mobil od Jána Babaríka. Rozdelili si úlohy a postavy, cvičili melódiu a zafarbenie hlasu. Pochopili, že tvorba rozhlasovej hry si vyžaduje veľa trpezlivosti a ľudí ochotných pracovať a nevzdávať sa. Zadanie ich viditeľne zaujalo, užili sme si spolu veľa zábavy a výsledok je takýto...

Mgr. Eva Laštíková

obrobrobr


Po stopách histórie

Žiaci 8. a 9. ročníka koncom mája mali možnosť spoznávať históriu v reálnom prostredí poľských miest Krakowa a Osvienčima.

Dopoludnia si prezreli najznámejšie pamiatky Krakowa: hrad Wawel, historickú časť mesta, námestie Rynek Glowny. Zoznámili sa so slávnou minulosťou kedysi kráľovského mesta.

Popoludní navštívili v Osvienčime jedno z najpochmúrnejších „múzeí“ Európy koncentračný tábor Auschwitz I. a vedľajší komplex Auschwitz II - Birkenau. Tábor je symbolom holokaustu z obdobia druhej svetovej vojny.V tábore sa uskutočňovali hromadné popravy jedovatým plynom, zastrelením alebo obesením. Mnoho z uväznených ľudí zomrelo na následky chorôb, týrania, vyčerpania, podvýživy a lekárskych pokusov. Podľa odhadov tu zomrelo asi 1,1 milióna mužov, žien a detí z celej Európy hlavne židovského pôvodu.

Žiaci mali možnosť pobudnúť a kráčať po tých istých miestach ako pred 70 rokmi väzni koncentračného tábora. Vypočuli si smutné ľudské príbehy, ktoré sa tu odohrali. Skutočné svedectvo im ponúkli budovy, vystavené predmety, osobné veci väzňov, dokumenty, fotografie, hroby, pamätníky. Pochopili kruté no skutočné dôsledky druhej svetovej vojny, antisemitizmu a extrémizmu.

Návšteva koncentračného tábora zanechala v žiakoch hlboké dojmy. Nech sa stanú pre nich doživotným ponaučením a presvedčením, že takéto udalosti sa už nikdy v histórii nesmú opakovať.

„Zo všetkého ma najviac zaujali živé dôkazy o tom, ako tí ľudia v takých podmienkach žili a umierali. Aj poskončení exkurzie som premýšľal nad tým, ako niektorí ľudia mohli prežiť v takých podmienkach, ako sa k nim správali a prečo sa k nim tak správali.“

„Návšteva Osvienčima ma zaujala, aj keď to bolo veľmi smutné. Nepáčilo sa mi,že sa o psov starali lepšie ako o ľudí. Nebrali ohľad na nikoho.“

„Najviac na mňa zapôsobilo 8 tisíc párov vystavených topánok, 2 tony ľudských vlasov, okuliare, oblečenie a zbúrané baraky, ktoré Nemci nestihli zlikvidovať. Boli sme vo vnútri jedného baraka, kde spávali ženy, 7 – 8 žien na jednej posteli.“

„Ľudí v tábore klamali, že sa idú kúpať, ale išli do plynovej komory. Zabili tam Židov, Poliakov a Rómov. Museli ťažko pracovať aj 20 hodín.“

„Osvienčim som si predstavoval inak. Prekvapilo ma, ako moc trpeli Židia v tomto tábore. Nevedel som, že to bolo také hrozné a nikdy som si to tak neprestavoval.“

Mgr. Magdaléna Forgáčová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Školský výlet

Žiaci 1., 2. a 3. ročníka si 30.mája naplánovali výlet do Žiliny na bábkové divadlo „ Z rozprávky do rozprávky“. Predstavenie sa deťom veľmi páčilo, z ktorého si odniesli aj malé ponaučenie o tom, že nie je dôležité to, čo si pamätá hlava, ale dôležité je to, čo si pamätá srdce. Zo Žiliny sme sa odviezli do Terchovej na cestu poznávacím vláčikom. Spoznávali sme krásy Vrátnej doliny, Malej Fatry a históriu o Jánošíkovi. Na záver cesty nás čakala sladká odmena, korbáčik a magnetka na pamiatku. Náš výlet sme zavŕšili nákupom hračiek. Šťastní, unavení a plní zážitkov sme sa vrátili domov.

Mgr. Zuzana Kubošová

obrobrobrobrobr
obrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr