Marec 2017

Anglický kurz

Projekt „English week Europe“ je zameraný na zlepšenie komunikačných zručností žiakov v anglickom jazyku. Pomáha im získať sebadôveru v komunikácii a načerpať nové skúsenosti. Dominantou kurzu nie je drilovanie gramatiky, ale predovšetkým anglická konverzácia s lektorom.

Kurz sa už niekoľko rokov teší veľkej obľube, o čom svedčí aj počet prihlásených. Aktivity boli netradičné a zábavné, čím si Ray získal srdcia našich detí.

Už teraz sa tešíme na jeho ďalšiu návštevu.

Daňková Lenka

obrobrobrobrobr


Šampióni v udržateľnosti

Hlavnou myšlienkou projektu „Šampióni v udržateľnosti“, realizovaný spoločnosťou Henkel, je šíriť udržateľné správanie. Aby sme našu planétu Zem zachovali aj pre ďalšie generácie, je potrebné osvojiť si zodpovedné správanie: šetriť energiami, vodou, znižovať množstvo odpadu a správať sa ohľaduplnejšie k svojmu okoliu. Čím skôr začneme, tým to bude pre nás prirodzenejšie. Práve preto je projekt zameraný na deti.

V pondelok 20. marca navštívila žiakov 2., 3. a 4. ročníka ambasádorka spoločnosti Anna Chmelárová a zoznámila žiakov s každodennými návykmi - ako šetriť energiu v domácnosti, neplytvať vodou, triediť obaly a znižovať objem odpadu. Žiaci v tomto veku môžu svojím príkladom ovplyvniť správanie svojich rodičov i kamarátov, čo môže viesť k vytvoreniu trvalejšej udržateľnosti nášho okolia.

Pre žiakov mala pripravený krátky animovaný film s postavičkou zemegule a rôzne maľovanky. Všetci zúčastnení žiaci získali Certifikát, že sa stali Šampiónmi v udržateľnosti a k tomu tričko a samolepky. Môžu ich lepiť všade tam, kde si myslia, že by sa dalo správať k prostrediu zodpovednejšie a udržateľnejšie.

Mgr. Ľudmila Balážová

obrobrobrobrobr


Deň vody

Svetový deň vody si na všetkých kontinentoch pripomíname už celé štvrťstoročie (od roku 1993). Význam vody nevyhnutnej pre zachovanie života na našej planéte a rovnako upriamenie pozornosti ľudí, aby sa viac starali o udržateľné zaobchádzanie s vodnými zdrojmi. To je posolstvo Svetového dňa vody, na tému odpadová voda, ktorý pripadá na 22. marca 2017. Naša škola si aj tento rok pripravila pre svojich žiakov rôzne aktivity, testy, kvízy a rôzne pracovné listy na túto tému. A obliekli sme sa do modrej farby.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobr


Hodina fyziky

Trochu netradične sme s ôsmakmi začali hodinu fyziky v utorok 28.3.2017. Najskôr sme si na školskom dvore odmerali dráhy 20 m a 60 m. Potom sme sa rozdelili do dvojíc a merali sme čas, za ktorý prejdeme dráhu 20 m bežnou chôdzou. Na dráhe 60 m sme merali čas, za ktorý uvedenú dráhu prebehneme.

Z nameraných hodnôt sme vypočítali naše rýchlosti pohybu v m/s a potom v km/h. Naše zistenia boli pre mnohých prekvapením.. Rýchlosti chôdze sa pohybovali v rozmedzí od 5 km/h do 7 km/h. V hodnotách rýchlostí behu boli väčšie rozdiely od 15 km/h do 23km/h

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


So štvrtákmi za umením

S našimi štvrtákmi sme sa 16. marca vybrali za umením do Dolného Kubína. Najskôr sme sa zúčastnili programu Oravských divadelných dní, kde sa v súťažnej prehliadke predstavili žiaci základných škôl Oravy a poslednom bloku i hostia zo Srbska. Tí si pre slovenské publikum pripravili hru „ Deti z Pavlovskej ulice“. Bolo to naozaj výborné a pútavé prevedenie. Zahrali veľmi poučný príbeho vzťahoch medzi kamarátmi zo školského prostredia a to v slovenčine!

Druhá cesta za umením viedla do Oravskej galérie, kde sme sa zúčastnili tvorivej dielne na tému nového priestorového umenia.

Obohatení o nové zážitky a dojmy sme zavŕšili deň v okresnom meste pri pizzi a chutnom koláči.

Mgr. Ľ. Kamasová

obrobrobrobr


Kniha je najlepší spoločník

Marec sa už odpradávna spája s knihami, ktoré sú neodmysliteľnými spoločníkmi mladých či starých. Mladí ľudia však čoraz menej siahajú po knihách a čítanie je pre nich jednou veľkou neznámou. Ako ich nadchnúť pre niečo nepochopiteľné a pre nich tak neviditeľné? Je veľmi ťažké dať na danú otázku odpoveď.

Práve knihy sa stali spoločníkmi našich žiakov počas hodín literatúry v marci. Neboli to však obyčajné knihy. Piataci sa na hodinách literatúry stretávali s mladým Wernerom, ktorého nacisti odlúčili od rodiny a skončil v koncentračnom tábore. Werner sa okrem kúziel naučil, že vždy existuje nádej a že sa nikdy nemáme vzdávať. Siedmakom robil spoločnosť Conor, ktorého v jeho snoch navštevuje netvor v podobe prastarého stromu. Záhadou je, že vždy prichádza sedem minút po polnoci. Žiaci so zatajeným dychom počúvali a uvedomovali si silu vysloveného slova a jeho dopad na konkrétneho človeka. Deviatakom kniha Deti zo stanice ZOO načrtla obrazy detí, ktoré podľahli vplyvu nevhodnej partie a dostali sa do kolotoča problémov siahajúcich až na ľudské dno.

Poslednou zastávkou bola obľúbená kniha. Úlohou žiakov bolo predstaviť svoju obľúbenú knihu kreatívnym spôsobom a odporučiť svojim spolužiakom. Žiaci sa so svojimi názormi a pocitmi z prečítaných kníh s nami podelili písomne i ilustráciou.

Okrem čitateľských aktivít prebiehala súťaž o najmenšiu, najstaršiu, najtenšiu a najhrubšiu knihu.

Víťazi sú nasledovní:
najmenšia kniha - Andrej Urban (6. roč.)
najstaršia kniha (z roku 1888) - Adriana Pavčová (8. roč.), Jozef Hudec – (6. roč.)
najtenšia kniha – Mária Janíková (8. roč.)
najhrubšia kniha – Natália Bachledová (5. roč.)

Spoločne sme tak počas celého mesiaca spoznávali život v koncentračnom tábore a zároveň hľadali odpovede na mnohé otázky, ktoré trápia dnešných teenagerov. Veríme, že vybrané úryvky žiakov nadchli k ďalšiemu čítaniu.

Mgr. Daňková Lenka

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Marec – mesiac knihy na 1. stupni

V marci sa žiaci prvého stupňa zamerali na čítanie detskej literatúry. Prváci navštívili školskú knižnicu, čítali krátke texty a ich porozumenie si overovali v pracovných listoch. Tretiaci a štvrtáci sa zamerali na zahraničnú detskú literatúru. Čítali knihy: Kúzelník z Auschwitzu (Osvienčimu) a Konrád v konzerve. Počas čítania žiaci postupne vypracovali pracovné listy zamerané na porozumenie textu. Po prečítaní kníh si pre nich v utorok 28. marca pani učiteľky pripravili zaujímavé literárne aktivity: pexesá, hádanky, puzzle, či tvorenie osnovy . Žiaci pracovali v zmiešaných tímoch. Po aktivitách využili svoju fantáziu, tvorivosť aj vzájomnú spoluprácu a vytvorili ilustrácie, pojmové mapy a komiks. Všetky práce vystavili na chodbe 1. stupňa.

Mgr. Ľudmila Balážová

obrobrobrobrobr


Najlepší čitateľ II. triedy

Mesiac marec je už tradične spojený s príchodom jari a má aj ďalší prívlastok- mesiac knihy. Aby sa podporoval u detí trvalý záujem o knihy, organizujú sa rôzne aktivity na podporu čítania. Jednou z nich bola celoročná súťaž o najlepšieho čitateľa a čitateľku II. triedy. Trvala od začiatku školského roka a vyhodnotená bola v mesiaci knihy.

Žiaci z knihy prečítali krátky úryvok a zarecitovali báseň. Zopakovali si vedomosti o slovenských spisovateľoch pre deti, na námet Ezopových bájok predviedli dramatizáciu a tanec. Všetci zúčastnení boli odmenení drobnými darčekmi, víťazi čitateľskej súťaže knihami. Záver patril víťazom, ktorí sa s nami podelili o svoje čitateľské zážitky.

Mgr. A. Potocká

obrobrobrobr


Hlavolamy

Na hodinách techniky využívame rôzne materiály a techniky. S ôsmakmi sme využili odpadový papier (kartón) a vyrobili sme si hlavolamy. Samozrejme, že ich dokážeme aj poskladať !

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


Stromčeky šťastia

Aj tento školský rok sme s piatakmi na hodinách techniky venovali netradičným materiálom a technikám. Vyskúšali sme si drôtovanie.

Z medeného drôtu a korálok sme vytvorili pestrofarebné stromčeky šťastia. Už len niekomu darovať

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


Návrat k tradíciám

Na hodinách regionálnej výchovy v 5. ročníku v rámci tematického bloku „Staré remeslá“ sme sa venovali košikárstvu. Každý z piatakov si vlastnoručne uplietol košík, no nie z prútia ako kedysi naši prastarí a starí rodičia, ale z pedigu. Nuž pozrime ako sa im darilo.

Mgr. Ľ. Kamasová

obrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr