Február 2017

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

Svet si v tento deň pripomína utrpenie šiestich miliónov Židov, ktorí sa stali obeťami holokaustu počas druhej svetovej vojny. Žiaľ, aj história je miestami smutná a desivá. Ide o jednu z najbolestivejších spomienok, pri ktorej došlo k pošliapaniu ľudskej dôstojnosti.

Tento deň nie je len pripomienkou zlyhania človeka, ale predovšetkým výzvou k zápasu proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek formy útlaku a diskriminácie. A práve s týmito pojmami sme sa snažili oboznámiť žiakov. Diskutovali sme na danú problematiku a spoločne hľadali príčiny, ktoré viedli k obrovskej tragédii – holokaustu.

Mgr. Eva Laštíková

Aktivity zamerané na prevenciu kyberšikanovania

Dňa 6. februára 2017 sa žiaci 7. a 8. ročníka zúčastnili odborných prednášok zameraných na prevenciu kyberšikanovania, ktoré viedli zástupcovia CPPPaP z Dolného Kubína.

Súčasťou prednášok boli aj diskusie o výhodách a nevýhodách internetu a zážitkové aktivity žiakov.

Naši žiaci sa tak naučili, ako sa na internete správať zodpovednejšie, aby ochránili seba a neublížili iným. Dozvedeli sa, ako postupovať a kam sa obrátiť o pomoc v prípade, ak sa stanú obeťou alebo svedkom kyberšikanovania.

Ing. Anna Oršuliaková

Aktivity zamerané na upevňovanie sociálnych vzťahov v triede

Dňa 20.februára 2017 sa žiaci 5. ročníka zúčastnili skupinových zážitkových aktivít, ktoré viedli zástupcovia CPPPaP z Dolného Kubína.

Cieľom stretnutia bolo celkové zlepšenie klímy triedy, eliminácia akýchkoľvek sociálno-patologických javov v skupine a upevnenie vzťahov medzi jednotlivými jej členmi.

Ing. Anna Oršuliaková

Hravá hodina občianskej výchovy

Pri momentálnom technickom pokroku máme problém dostať detí od počítačov a priviesť ich záujem k iným, možno atraktívnejším aktivitám. Uvedomujeme si, že násilím to nepôjde, tak sme zvolili zážitkové učenie, ktoré malo poslúžiť ako motivácia k zmysluplnému naplneniu voľného času. Takýto prístup vyžaduje trochu predstavivosti a kreativity, ale pre deti je zaujímavým spestrením hodiny. Zažívajú pocit súťaživosti, spolupráce a nadšenia z výsledného produktu. Radosť v ich očiach hovorila za všetko.

Mgr. Eva Laštíková

Fašiangový karneval

Fašiangový čas je každoročne príležitosťou uskutočniť popri iných zábavných akciách aj ten náš tradičný školský karneval. Príprava masiek začala už v januári, niektoré deti už vopred vyzradili svoju masku, niektoré ju tajili až do konca. Karneval začal nástupom a predstavovaním, kedy každá maska prezradila kto je, kde žije a čo je v jej náplni práce. O originálne odpovede nebola núdza, masky prekvapili informáciami o svojej identite. Tanečnú časť karnevalu otvoril spoločný tanec Šašo a zábava mohla začať. Medzi tanečnými kolami si masky schuti zasúťažili v rôznych súťažiach, ktoré pre ne pripravili čarodejnice a indiánka. Záver karnevalu patril tombole s vecnými cenami od miestnych sponzorov. Fašiangy končia, tešíme sa ďalšie spoločné akcie.

Mgr. A. Potocká