September 2015

Začiatok školského roka 2015/2016

Nový školský rok sa začal 2. septembra 2015 slávnostnou svätou omšou. Žiaci, učitelia, rodičia prváčikov sa potom zhromaždili na hlavnej chodbe školy, kde sa im prihovorila p. riaditeľka PaedDr. Gabriela Tomáňová, starosta obce Ing. Ján Kamas a vedúca Spoločného školského úradu v Oravskom Podzámku Emília Jurčíková. Po spoločnom privítaní sa všetci rozišli do svojich tried, kde sa podelili o svoje zážitky z prázdnin a oboznámili so školským poriadkom a pravidlami bezpečnosti.
Nech nový školský rok prinesie každému veľa poznatkov, úspechov a príjemne strávených chvíľ v škole.
Mgr. M. Forgáčová

9. obecné slávnosti pod Ostrým vrchom

V dňoch 25. – 26. júla 2015 sa v Dlhej nad Oravou uskutočnili 9. obecné slávnosti pod Ostrým vrchom. Druhý deň podujatia začal detským pásmom s názvom „Zlatá brána otvorená „ ktoré otvorili chlapci a dievčatá zo základnej školy. Vo svojom vystúpení priblížili divákom práce na poli pri kosení a hrabaní, detské hry detí na lúke, ale aj zábavu po spoločne vykonanej práci. P. učiteľky zo základnej školy pripravili pre detských návštevníkov podujatia tvorivé dielne, ktoré ponúkali zhotovenie náramkov, maľovanie na tvár, výrobu drevených domčekov s magnetkou, maľovanie na sklo, výroba prstienkov z drôtu. Návštevníci si mohli na fotografiách pozrieť niektoré z aktivít školy a vybrať z ponuky byliniek dlhánskeho chotára, ktoré nazbierali a pr ipravili p. učiteľky so žiačkami.
Mgr. A. Potocká

Deti si vyskúšali prácu geodetov

Dňa 17.9.2015 sa konali účelové cvičenia, v rámci ktorých sme pre deti pripravili veľmi zaujímavý a hodnotný zážitok, ktorý sa týkal besedy na tému kostolíka v Sedliackej Dubovej. Týmto by sme špeciálne chceli poďakovať geodetom - Janke Halíčkovej, Petrovi Brunčákovi a Viktorovi Ďurišovi – z bratislavského pamiatkového úradu - za krásne ukážky a vysvetlenie ich práce a práce týkajúcej sa digitalizácie tohto kostolíka. Deti si mohli vyskúšať prácu s modernými digitálnymi prístrojmi, čo ich veľmi zaujalo. Prednáška a práca s modernou technológiou bola pre nich veľkým prínosom a inšpiráciou. Účelové cvičenia sme ukončili výbornou opekačkou. Na druhý deň sa konali účelové cvičenia – teoretická časť, kde žiaci vyrábali projekty na témy: zdravotná príprava, pohyb a pobyt v prírode, civilná ochrana a dopravná výchova.
PaedDr. Elena Vrábľová

Európsky deň jazykov /European Day of languages/

Európsky deň jazykov sa oslavuje od roku 2001. Keďže sa tešil veľkej obľube, 26.9. vyhlásili za Európsky deň jazykov. Ľudia zistili, že dvoj- a viacjazyčnosť v sebe skrýva mnohé výhody (ekonomické, pracovné a iné). Z daných dôvodu sa začal klásť väčší dôraz pri výučbe cudzích jazykov.
Každoročne si na našej škole pripomíname Európsky deň jazykov. Cieľom tohto dňa je podnietiť u žiakov jazykovú rozmanitosť a poukázať na pestrosť a dôležitosť jazykov. Aj žiaci našej základnej školy sa za pomoci pedagógov pri tejto príležitosti zapojili do oslavy tohto dňa zaujímavým programom. Chceli sme ukázať, že aj na našej škole existuje jazyková rozmanitosť a hlavne kreativita našich žiakov. Úlohou žiakov bolo počas dvoch týždňov vytvoriť vlastný reálne použiteľný produkt súvisiaci s jazykmi, ktoré sa vyučujú na našej škole. Po zbieraní materiálov, dôležitých informácii a spracovaní finálneho produktu žiaci svoj produkt prezentovali svojim spolužiakom.
Daňková

Otec biskup na návšteve Základnej školy

Posledný septembrový pondelok tohto roku navštívil počas vizitácie farnosti našu základnú školu vzácny hosť, diecézny biskup Mons. ThDr. Štefan Sečka, PhD. Stretol sa s vedením školy i učiteľmi, ktorých srdečne pozdravil a povzbudil v náročnej práci pri výchove i vzdelávaní detí a mládeže. Na jeho návštevu netrpezlivo čakali i žiaci desiatich tried prvého a druhého stupňa. Otec biskup nakoniec prekvapil a poctil svojou prítomnosťou našich deviatakov.
Ľ. Kamasová

Svetový deň mlieka

Dňa 30.9.2015 je SVETOVÝ DEŇ MLIEKA. Aj tento rok si naša škola pripomenula tento deň. Každý žiak sa obliekol v tento deň do bieleho oblečenia a samozrejme nesmela chýbať mliečna desiata. Každý žiak, ktorý si doniesol mliečnu desiatu – mliečko, syry, korbáčiky, jogurty (tento rok boli deti veľmi nápadité), dostal vecnú odmenu. Špeciálne by sme chceli poďakovať Mliekarni Krivá, ktorá nám tento rok poskytla sponzorský dar a žiaci mohli ochutnať ich mliečne výrobky.
V rámci tohto dňa žiaci 5. a 7. ročníka navštívili Agrodružstvo v Dlhej nad Oravou, kde im pani Kuklová vysvetlila ďalšie spracovanie mlieka, za čo jej ďakujeme. A ďakujeme aj za pohostenie, ktoré pre nás pripravili.
PaedDr. Elena Vrábľová

Jesenná opekačka

Vo štvrtok 24.09.2015 sa piataci spolu so žiakmi, ktorí navštevujú náboženský krúžok vybrali na jesennú opekačku.
Počasie bolo naozaj ideálne a myslím, že aj opekačka sa nám vydarila.
Ing. Pavčová