Marec 2016

Deň ľudovej rozprávky 2016

V mesiaci marec, ktorý je spojený s prívlastkom mesiac knihy, sme sa so žiakmi

2. – 6. ročníka zapojili do literárnej súťaže Deň ľudovej rozprávky 2016.

Súťaž organizovala krajská knižnica v Žiline v spolupráci s Oravskou knižnicou A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne.

Úlohou žiakov bolo prečítať 8 ľudových rozprávok od Pavla Dobšinského, spoznať rozprávku na súťažnom komikse, zapísať jej názov a vyplniť prázdne slovné bubliny v komikse originálnym textom, ktorý bude vystihovať dej rozprávky.

Žiaci čítali rozprávky na hodinách slovenského jazyka aj doma. Spoznať súťažnú rozprávku Červeňkráľ a Žltovláska bolo pre žiakov ľahké a doplniť text do bublín zábavné. Zoznámili sa aj s menej známymi ľudovými rozprávkami, presvedčili sa o víťazstve dobra a pravdy.

Zo všetkých odovzdaných komiksov pani učiteľky ako víťazné vyhodnotili komiksy Kataríny Suroviakovej (2. trieda) a Jána Špavora (3. trieda). Všetky komiksy sme postúpili do súťaže a odovzdali v Oravskej knižnici v Dolnom Kubíne.

Mgr. M. Forgáčová

Výchovný koncert „Maj rád druhého ako hudbu“

Dňa 18. 3. 2016 sa naši žiaci zúčastnili výchovného koncertu zameraného na problémy drogovej závislosti, diskriminácie, šikanovania, rasizmu, xenofóbie a iných druhov intolerancie.

O program a sprievodné slovo sa postaral kpt. Mgr. Tibor Šándor v spolupráci s hudobným zoskupením MG Band ( Milan Gebura, Miroslav Rosina, a Michal Pucheľ). Počas koncertu si žiaci mali možnosť vyskúšať okuliare simulujúce požitie alkoholu a iných návykových látok.

Cieľom koncertu bolo poukázať, že tak ako v hudobnej skupine aj v bežnom živote je veľmi dôležité, aby sme sa navzájom rešpektovali a dodržiavali určité pravidlá.

Ing. Anna Oršuliaková

Deň vody

Človek sa s vodou stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života. Voda nás teda sprevádza počas celého života, hoci si to ani neuvedomujeme. Považujeme ju za samozrejmosť a spravidla jej nevenujeme veľkú pozornosť. A preto si aj naša škola 22.3. tento deň pripomína. Každoročne sa robia rôzne aktivity a my sme si tento rok pre žiakov II. stupňa pripravili jednoduchý testík a obliekli sa do tričiek modrej farby, aby sme si pripomenuli, aká je pre nás voda dôležitá a vzácna.

PaedDr. Elena Vrábľová

Bezpečne do cieľa

Besedu „ Bezpečne do cieľa“ absolvovali žiaci 1.stupňa s príslušníkom polície kpt. Mgr. Tiborom Šándorom 23. marca 2016. Beseda bola pokračovaním výchovného koncertu. Mgr. Šándor oboznámil žiakov so základnými pojmami v cestnej premávke, s povinnosťami chodcov a s najčastejšími príčinami dopravných nehôd. Zdôraznil potrebu nosenia reflexných prvkov u chodcov a cyklistov. Celú besedu prevádzal príkladmi zo svojej policajnej praxe. Na záver si žiaci vyskúšali prechádzanie cez cestu a chôdzu popri hlavnej ceste.

Mgr. Balážová

Odborná prednáška

Dňa 23.03.2016 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili odbornej prednášky, ktorú viedol kpt. Mgr. Tibor Šándor, preventista v rámci Žilinského kraja, z Okresného riaditeľstva PZ v Dolnom Kubíne.

Prednáška bola zameraná na ľudské práva, prevenciu kriminálneho správania sa detí a mládeže, šikanovanie, nebezpečenstvo internetových známostí, ublíženie na zdraví, vydieranie, nebezpečné vyhrážanie, formovaníe postojov a hodnôt vzhľadom k sociálno – patologickým javom vo vzťahu k zodpovednosti za svoje zdravie, svoje konanie a svoju budúcnosť. Veríme, že získané informácie pomôžu našim žiakom správať sa zodpovedne nielen v škole, ale aj mimo nej.

Ing. Anna Oršuliaková

Literárny kvíz

Mesiac marec je každoročne zasvätený knihe.

Aj preto sme už tradične ako každý rok pripravili pre žiakov 2. stupňa aktivitu súvisiacu s knihou. Tentokrát voľba padla na súťaž v podobe literárneho kvízu, ktorá sa uskutočnila 28. marca 2016.

Svoje vedomosti nielen z prečítaných diel, ale aj zo všeobecného prehľadu si žiaci preverili v päťčlenných družstvách. Žiaci riešili úlohy zábavného, poučného i vedomostného charakteru- rébusy, knižné šifry, puzzle, tajničky...

Počet získaných bodov a konečné umiestnenie v súťaži však nebolo to najdôležitejšie a nebol to ani hlavný cieľ kvízu. Cieľom aktivity bolo vzbudiť záujem o knihu, povzbudiť žiakov k čítaniu a samozrejme zopakovať a prehĺbiť si vedomosti.

Víťazné družstvá získali drobné odmeny a pocit víťazstva, ktorý im už nezoberie nik.

Mgr. Eva Laštíková

Stromčeky šťastia

Tento školský rok pribudol žiakom piateho ročníka nový predmet pod názvom Technika. Žiaci sa na ňom učia pracovať s rôznymi materiálmi a pomôckami, osvojujú si základné pracovné zručnosti a návyky, rozvíjajú tvorivé technické myslenie.

Pretože sme sa ako škola zapojili do projektu „Zelená škola“ a tiež do projektu „Úsmev pre strom“, chceli sme vytvoriť niečo, čím by sme my piataci podporili tieto projekty.

Keď sme ako základný materiál použili drôt, korálky a kameň, dokázali sme vyrobiť prekrásne stromčeky šťastia. Tak ako naše stromčeky skrášlili prezentačný priestor vo vestibule školy, venovaný týmto projektom, tak dokážu skrášliť naše prostredie krásne zakvitnuté a zelené živé stromy.

Ing. Jana Pavčová