Február 2016

Lyžiarsky výcvik

Tento rok sa naši žiaci zúčastnili lyžiarskeho výcviku, ktorý sa konal v lyžiarskom stredisku SKI UHLISKÁ Nižná. Tohto výcviku sa zúčastnilo 20 žiakov, ktorí boli rozdelení do troch skupín, podľa ich zručností a schopností. V predposledný deň výcviku sa konal maškarný ples na lyžiach. Deti si pripravili veľmi pekné a zaujímavé masky. A ako to vždy býva, posledný deň lyžiarskeho výcviku sa zavŕšil slalomom.

Kategória – lyžiar začiatočník:
1. miesto - Natália Rusnáková
2. miesto - Štefan Matis
3. miesto - Natália Mäsiarová

Kategória – „ ide mi to “:
1. miesto - Darina Oslíková
2. miesto - Ondrej Miluka
3. miesto - Jozef Komperda

Kategória – lyžiar frajer:
1. miesto - Matej Lofaj
2. miesto - Martin Špavor
3. miesto - Andrej Tokár

Všetci žiaci boli odmenení diplomami a odniesli si krásne a nezabudnuteľné zážitky.

PaedDr. Elena Vrábľová

Ako prváci kráľovstvo zachránili...

Do I. triedy sa zišli rodičia, aby sa na vlastné oči presvedčili, či sa prvákom podarí stať obyvateľmi kráľovstva ŠKOLA.

Aby prváci zachránili kráľovstvo, museli splniť niekoľko úloh, ktoré pre nich nachystali princezná, baba Jaga a trpaslík.

„Kráľovstvo vraj zachráni, kto je dobrý v čítaní... Kto otvorí ďalšie vráta? Iba ten, kto správne ráta...“ Takto ich vyzval trpaslík a oni ukázali svoje vedomosti z čítania, písania, počítania a anglického jazyka. Kráľovstvo zachránili, a tak boli pasovaní za obyvateľov kráľovstva ŠKOLA. Zároveň im bolo odovzdané polročné hodnotenie ich školskej práce a malé darčeky. Na záver sa prestavili spoločným tancom „ Do školy sa teším.“ Prezentáciu fotografií zo školskej i mimoškolskej činnosti si pozerali pri občerstvení, ktoré pre nich pripravili prítomní rodičia.

Mgr. A. Potocká

Karneval

8.februára sa telocvičňa našej školy zaplnila detským smiechom a radosťou z očakávaného karnevalu. Vo vyzdobených priestoroch sa predstavili princezné, víly, kovboji, mušketieri ale aj ostatné rozprávkové postavy.

Masky sa postupne predstavili, zasúťažili medzi sebou, zatancovali a na záver bola každá maska odmenená vecnou cenou a sladkosťami.

Poďakovať musíme aj naším sponzorom p. Vyrvovej, p. Kozáčikovej, p. Pidíkovej a p. Daňkovi za vecné ceny a sladkosti.

Zuzana Kubošová

Hračka a dizajn

V stredu 17.2.2016 sa žiaci umeleckého krúžku so svojou pani učiteľkou vybrali na exkurziu do Oravskej galérie v Dolnom Kubíne. Prezreli sme si zaujímavú výstavu pod názvom Hračka a dizajn, kde sa deti mohli s jednotlivými hračkami aj zahrať, nie si ich len prezerať.

Exkurzia pokračovala prezretím sakrálneho umenia, kde sme našli aj dva zreštaurované obrazy z kostola svätého Kozmu a Damiána v Sedliackej Dubovej. Potom sme sa presunuli prezrieť si výstavu netradičných zátiší vo fotografiách od výtvarníka Ruda Prokopa.

Po umeleckých zážitkoch nás čakala cukráreň so svojimi sladkosťami a cesta naspäť domov.

Zuzana Kubošová

Tretiaci v Oravskej knižnici

25. februára 2016 žiaci 3. triedy navštívili Oravskú knižnicu Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Na začiatku sa zoznámili sa s priestormi knižnice, oddelením náučnej literatúry, beletrie a detskej literatúry. Pani Miriam Kazimírová im vysvetlila, ako sa môžu stať čitateľmi knižnice, ako sa orientovať medzi knihami, ako si knihy vypožičiavať.

V zasadacej miestnosti im predstavila literatúru o strašidlách, strašidlá ukryté v knihách, prečítala zaujímavé úryvky. Žiakom ukázala najväčšiu a najmenšiu knihu a najstaršie knihy knižnice.

Najviac času strávili žiaci na oddelení detskej literatúry, kde si mohli podľa vlastného záujmu prezerať a čítať rôzne knihy a časopisy.

Dúfame, že návšteva knižnice posilní kladný vzťah žiakov k čítaniu a literatúre.

Mgr. M. Forgáčová

Zábavné popoludnie

Dňa 25.2. sa šiestaci s pani učiteľkami vybrali do neďalekej obce Nižná, kde strávili zábavne popoludnie. Žiaci sa už nevedeli dočkať. Plní očakávaní a nadšenia po tretej vyučovacej hodine vyrazili za dobrodružstvom a zábavou. V hoteli Arman si spoločne prevzali cenu, ktorú vyhrali so svojou scénkou o živote Ľudovíta Štúra a sprievodnými aktivitami.

Žiaci si oddýchli v príjemnom prostredí, kde si okrem zahrania bowlingu mohli dať niečo dobré pod zub. Pochutili si na dobrých pizzách, šľahačkovom pohári a sladkom nápoji. Popoludnie bolo strávené v priateľskom duchu, ktoré im prinieslo veľa zábavy a úžasný zážitok z bowlingu.

Daňková

Finančná gramotnosť v I. triede

Po krátkom rozprávaní na tému - na čo sú nám peniaze, sa prváci učili rozoznávať hodnoty jednotlivých mincí a bankoviek. Následne sa hodina matematiky zmenila na predajňu hračiek. Všetky predmety určené na predaj boli označené cenovkou a predaj a kúpa sa mohli začať. Každý mal k dispozícii určitú sumu peňazí, za ktorú mohol v hračkárskom obchode nakupovať- samozrejme, že iba v celých eurách. Rolu predavača si vyskúšali viacerí, kde sa museli sústrediť hlavne na vrátenie správnej sumy kupujúcemu. Keď sa prváci naučia aj väčšie čísla, hračkársky obchod znova otvoríme.

Mgr. A. Potocká

Chráňme deti pred násilím

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v rámci Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch vyhlásilo v spolupráci s centrom Slniečko, n.o. súťaž pre základné školy. Úlohou tímu bolo vytvoriť trojrozmerný model hradu. Stavebným materiálom pre hrady mali byť recyklované a recyklovateľné materiály. Kreativite sa medze nekladú. Tejto úlohy sa chopili žiaci 8. ročníka a vytvorili podľa svojej fantázie a kreativity model hradu, za ktorý sa mohlo hlasovať prostredníctvom internetu – facebooku. Každá škola, ktorá sa zapojila do tejto súťaže získala diplom.

Sezónne činnosti

Pohyb a pobyt v prírode je veľmi dôležitý pre rast a vývin každého z nás. Aj preto sa snažíme každý rok v rámci telesnej výchovy využiť počasie v zime na otužovanie. Fotky našich žiakov hovoria za všetko.