November 2015

Predškoláci v I. triede

Začiatkom novembra zavítali predškoláci so svojou pani učiteľkou na prvú návštevu prvej triedy. Prišli sa pozrieť, ako sa darí ich bývalým kamarátom z materskej školy. Prváci im ochotne ukázali svoje nové učebnice, zošity a v nich prvé písmenká, s ktorými sú už dobrí kamaráti. Vyskúšali si písanie na tabuľu a do farebného piesku, spoločnou aktivitou bolo hľadanie strateného písmenka „M“ a hra na matematický vláčik. Deti sa vzájomne obdarovali sladkosťami, školáci sa potešili novej záložke do knihy a po spoločnej fotografii predškoláci prisľúbili ďalšiu návštevu „veľkej školy.“

Mgr. A. Potocká

Šútovský vodopád

Novembrová turistiská túra začala na vlakovej stanici v Dlhej nad Oravou. Cestovanie vlakom do Kraľovian, z Kraľovian do Šútova dokonca poschodovým, bolo prvým veľkým zážitkom na ceste k Šútovskému vodopádu v pohorí Malá Fatra .Vedie k nemu náučný chodník so šiestimi informačnými tabuľami. Celá Šútovská dolina je národnou prírodnou rezerváciou s najvyšším stupňom ochrany. Cestu sme si spríjemňovali obdivovaním a fotografovaním prírody, vnímali šušťanie suchého lístia pod nohami, až kým sa nám vo výške 822 m n. m. neukázal vodopád, ktorý padá z výšky 38 metrov. Pod vodopádom sme si zaskákali „ žabáky,“ aby sme si vylepšili bilanciu v rámci aktivity – „Žabákujem za zdravie“.

Mgr. A. Potocká

EnglishOne - súťaž

Naša škola sa minulý rok zapojila do projektu „Nové trendy vzdelávania učiteľov anglického jazyka na základných školách.“ Úlohou projektu je zvýšiť kvalitu vyučovania anglického jazyka. Myslíme si, že daný projekt postupne plní očakávania učiteľov i žiakov. Vďaka novým interaktívnym úlohám sú hodiny anglického jazyka pre žiakov atraktívnejšie a zaujímavejšie. Daný projekt ponúkal možnosť zapojiť sa aj do súťaže EnglishOne. Naši žiaci túto možnosť využili a do súťaže sme sa zapojili. Zapojilo sa 59 žiakov z 1. a 2. stupňa. Ceny boli naozaj lákavé a atraktívne. V piatok trinásteho prebehlo žrebovanie. Z našej školy gratulujeme Sebastiánovi Oršuliakovi, ktorý vyhral knižnú poukážku. Ostatným zapojeným žiakom ďakujeme za aktívnu účasť a veríme, že aj keď nevyhrali, súťaž EnglisOne ich obohatila.

Daňková

Noc v škole

V pondelok 16.11.2015 sa vo večerných hodinách deti vracali späť do školy s plnými taškami, spacákmi a dobrou náladou. Nie preto aby sa učili, ale aby zažili noc v škole naplnenú aktivitami, spoločenskými hrami, diskotékou ale aj nočnou prehliadkou školy. Tí najodvážnejší šli po jednom a tí, ktorí sa trošku obávali to zvládli s pani učiteľkou. Po nočnom chodení sme sa ešte trošku najedli, umyli zuby a šup do spacákov počúvať a pozerať rozprávky. Keďže sa v noci nechcelo nikomu spať, ráno bolo vstávanie veľmi ťažké. Upratali sme triedy a unavení, ale plní zážitkov sme sa vrátili domov.

Kubošová Zuzana

O pohár riaditeľky školy

Dňa 21.10.2015 sa konal v ZŠ Dlhá nad Oravou turnaj vo florbale - O pohár riaditeľky školy. Podmienkou turnaja bolo zložiť družstvo žiakov so svojimi rodičmi v každom ročníku. Podarilo sa nám takto vytvoriť 7 družstiev a tie sme rozdelili do dvoch skupín, z ktorých postupovali prví dvaja najlepší. Nakoniec sa nám vo finále stretli naši najmenší prváčikovia proti šiestakom. Zápas to bol veľmi zaujímavý a aj keď sa prváčikovia veľmi snažili, nakoniec vo finále prehrali.
1. miesto – 6. ročník
2. miesto – 1. ročník
3. miesto – 5. ročník

Chceme poďakovať všetkým rodičom, ktorý sa zúčastnili tohto turnaja a prišli s nami stráviť krásne sobotné dopoludnie so svojimi deťmi.

PaedDr. Elena Vrábľová

Výchovný koncert Prvá pomoc

26. novembra sa v sále kultúrneho domu uskutočnil výchovný koncert pre žiakov materskej školy a 1. stupňa našej školy pod názvom Prvá pomoc. Dozvedeli a naučili sa základy prvej pomoci: od zavolania na telefonickú linku 155, nahlásenia správnych a dôležitých údajov, cez priebeh telefonátu, až po záchranu ľudského života a príchod zdravotníckeho personálu. Programom žiakov sprevádzali spevák Jaro Gažo , moderátor a bubeník Radko Pažej a profesionálna záchranárka. Prednášku sprevádzali rytmické pesničky, ktoré všetkých roztancovali.

Mgr. Ľ. Balážová

Jaro Gažo a Radko Pažej učili žiakov prvú pomoc

Dvojica Jaro Gažo a Radko Pažej v tomto školskom roku opäť nadchla svojím výchovným koncertom žiakov 2. stupňa. Koncert bol zameraný na prvú pomoc. Okrem hudobníkov sa žiaci mohli zoznámiť aj s pani Maťkou, ktorá roky pôsobí na linke prvej pomoci. Žiakom pútavým spôsobom priblížila, ako funguje linka prvej pomoci a vysvetlila im dôležitosť rýchleho podania správnych informácií. Žiaci však neboli len pasívnymi poslucháčmi, masáž srdca si mohli vyskúšať na figuríne. Koncert bol popretkávaný vynikajúcimi piesňami skupiny Off. A ako to u tejto dvojice hudobníkov býva zvykom, so žiakmi sa rozlúčili známou piesňou z muzikálu Jánošík, Lipová lyžka.

Začiatok adventu v škole

Podobne ako kalendárny alebo školský rok, aj liturgický má svoj začiatok . Je ním obdobie adventu .

Posledný novembrový piatok bol už tradične na našej škole venovaný sväteniu adventných vencov, ktoré počas celého týždňa vyrábali žiaci s pani učiteľkami.

Posvätiť adventné vence prišiel duchovný otec Š. Tuka, ktorému chceme týmto vyjadriť vďaku, no predovšetkým mu ďakujeme za jeho povzbudenie a usmernenie, ako by sme mali žiť a správať sa nielen v adventnom období.

Taktiež sme vďační vedeniu školy, za možnosť prežívania kresťanského adventu s našimi žiakmi.

Mgr. Frederika Kasanová