Jún 2015

Grilovačka 7. triedy

1.6. sme si my žiaci 7. ročníka urobili športový deň spolu s grilovačkou, na ktorú sme si pozvali svojich rodičov. Akcia to bola vydarená a zahrali sme si kopu športových hier, takže na ďalší rok znova. Už teraz sa na Vás naši milí rodičia tešíme.

žiaci 7. ročníka

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobr


Psíčkovo

Pes je najlepší priateľ človeka. Práve divadelné predstavenie Psíčkovo deťom základnej a materskej školy ukázalo, ako sa majú správať k zvieratkám, predovšetkým k psíkom. Divadelné predstavenie pobavilo najmä mladšiu vekovú kategóriu, poučilo však aj tých najstarších.

Daňková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Exkurzia na Oravský hrad

V rámci krúžku umelecká činnosť sa 1.6.2015 žiačky aj so svojou pani učiteľkou vybrali na exkurziu do Oravského Podzámku na hrad. Rozprávkový svet na Oravskom hrade nás previedol najkrajšími rozprávkami Pavla Dobšinského. Po uhádnutí rozprávok a vylúštený tajničky z nazbieraných písmen nás čakala sladká odmena. Spokojní a plní zážitkov sme sa vrátili vlakom domov.

Kubošová Zuzana

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobr


Sedem zhavranelých bratov

V týchto dňoch prichádza do kín rozprávka od českej režisérky Alice Nellis Sedem zhavranelých bratov. Je to krásna rozprávka na motívy Pavla Dobšinského. V tejto rozprávke hrá veľa známych hercov zo slovenskej a českej scény. Aj naša škola sa môže pochváliť tým, že v tejto rozprávke si zahrali naši žiaci – S. Chomisteková, V. Komperdová, J. Komperda aj s pani učiteľkou. Táto rozprávka sa natáčala v Zuberci. Takže hop sa do kín stráviť príjemný zážitok a ak sa niekomu neujde lístok na Vianoce si ju môže pozrieť v „telke“.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Deň keramiky

Dňa 10. júna 2015 prišla ku nám - piatakom na hodinu regionálnej výchovy dielní príjemná pani Šinálová s hrnčiarskym kruhom. Ukázala nám ako sa vyrábajú - vytáčajú na hrnčiarskom kruhu keramické výrobky. Všetci sme si to vyskúšali a s jej pomocou sme vyrobili hrnček alebo misku. Bola to veľká zábava, ale bolo sa treba sústrediť. Niektorí spolužiaci boli veľmi šikovní a vyrobili aj dva výrobky. Teta sľúbila, že nám hrnčeky vypáli v peci, aby boli pevné. Už sa na to tešíme. Dnes bol výnimočne dobrý deň :-) :-) :-)

Naďka Pániková, Šimon Staš, 5. trieda

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Koncoročný výlet - Výlet na Strečno

Autobus plný detí smeroval 16. júna na Považie. Cieľom koncoročného výletu pre žiakov 1. stupňa bolo Strečno a Martin.

Prvou zastávkou bol hrad Strečno, kde deti získali informácie o jeho histórii a mohli obdivovať jeho okolie z hradnej veže. V podhradí strečnianskeho hradu- v stredovekej dedine, ktorá bola postavená podľa dobových autentických stredovekých stavieb, si deti prezreli drevené domčeky so slamenými strechami a vyšantili sa na detskom ihrisku s motívmi hradnej architektúry.

Druhou zastávkou bola interaktívna výstava pohyblivých dinosaurov v Martine. Na tieto pohyblivé modely, ktoré vydávajú autentické zvuky, deti mohli aj vyliezť. V tomto výlete do praveku si niektoré deti vyskúšali spôsob objavovania starovekých kostí v archeologickom nálezisku. Vydarený výlet bol zakončený nákupom suvenírov a hračiek. K dobrému pocitu prispelo aj počasie, pohodlný autobus a ústretový šofér.

Mgr. A Potocká

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Poznávací zájazd AMSTERDAM a LONDÝN

V dňoch 15.6. - 20.6. 2015 sa deviataci našej školy spolu so žiakmi z Michaloviec, Bratislavy a Oravskej Lesnej zúčastnili poznávacieho zájazdu AMSTERDAM a LONDÝN, ktorý organizovala cestovná kancelária Gadtours s.r.o.

Doprava bola zabezpečená luxusným klimatizovaným autobusom MAN LIONS COACH. Z celodennej prehliadky malebného mesta Amsterdam v Holandsku žiakom hádam najviac utkveli v pamäti: námestie Dam, múzeum voskových figurín, Rijks múzeum, malebné ulice s grachtami, brusiarne diamantov, trhy s drevákmi, syrmi a krásnymi kvetinami, kde si nakúpili drobnosti pre svojich blízkych.

Po prehliadke Amsterdamu cestovali do Dunkreque vo Francúzsku, kde boli ubytovaní v hoteli Formule 1. Odtiaľ po preplavení kanálu La Manche trajektom do Anglicka, pokračovali v ceste smerom do Londýna, kde zažili tri úžasné dni.

Prehliadku Londýna a jeho okolia začali na Greenwichi, ktorého atraktívnosť spočíva aj v tom, že práve na tomto mieste nultého poludníka je možné stáť jednou nohou na západnej a zároveň druhou na východnej pologuli. Navštívili jeden z najväčších stále obývaných hradov sveta – Windsor, múzeum voskových figurín Madame Tussaud, previezli sa na Londýnskom oku, prezreli si Tower, Tower Bridge, St. Paul´s Cathedral, Parlament, Westminsterské opátstvo, vládnu štvrť Whitehall, St. James´s park, Buckinghamský palác, sídlo princa Charlesa, Pall Mall, Trafalgárske námestie, Picadilly Circus.

Osobné voľno na Oxford street, Regent street a v najväčšom obchodnom dome Európy – Westfield Stratford s výhľadom na bývalé športoviská olympiády, žiaci využili na nákupy.

Žiaci boli v Londýne ubytovaní v anglicky hovoriacich rodinách. Bola to pre nich jedinečná príležitosť precvičiť a zdokonaliť si svoje vedomosti z anglického jazyka. Domov sa vrátili síce unavení, ale obohatení o nezabudnuteľné zážitky.

Ing. Anna Oršuliaková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobr


Piataci na chate

Po dlhých prípravách a očakávaniach konečne prišiel vytúžený víkend. Všetci sme sa na spoločnú chatovačku veľmi tešili.

Piatok po vyučovaní si piataci zbalili všetky potrebné veci a mohli sme vyraziť. Po dlhšej a náročnejšej ceste sme konečne dorazili do malebnej dedinky Oravská Lesná. Po príchode na chatu sme si rozdelili miesta na spanie, začali sme spoločným kruhom, schválením pravidiel a programu. Program bol naozaj pestrý. V piatok sme opekali, hrali futbalový zápas a len tak sa rozprávali. Piatok s nami strávili aj rodičia Daňovci. V sobotu ráno sme sa spoločne vybrali na túru, dali si chutný guľášik, hrali sme sa rôzne hry a aktivity. Večer aj napriek počasiu sme sa Oravskou železničkou vybrali pozrieť si Svätojánsku vatru.

V nedeľu plní dojmov a úplne unavení sme sa vrátili domov

Daňková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobr


Záverečné práce

Kedy sa uskutočnil prvý transport Židov do vyhladzovacích táborov? Čo to bola operách Overlord? Akým spôsobom vypukol požiar v Dlhej nad Oravou? Odpoveď na tieto otázky a mnoho zaujímavých informácií sme sa mohli dozvedieť na prezentácii záverečných prác žiakov 9. ročníka. Prezentácie prebiehali v dňoch 19. a 22. júna 2015. Sú výborným nástrojom na zlepšenie prezentačných zručností žiakov, ktorí si prostredníctvom nich precvičujú vystupovanie pred publikom. Okrem toho sa žiaci takýmto spôsobom naučia vyhľadávať a zhromažďovať informácie.

Prezentácie hodnotili pani učiteľky, spolužiaci, ale aj rodičia, ktorí sa na svoje deti prišli pozrieť a podporiť ich.

Sme veľmi radi, že žiaci preukázali svoju zanietenosť a odvahu, určite to bude pre nich veľký prínos a skúsenosť.

Zuzana Vorčáková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Výlet na Slanický ostrov umenia

Školský rok sa pomaly končí, známky sú uzavreté, ideálny čas vyraziť na výlet.

Dňa 25. júna sa šestnásti žiaci 2. stupňa zúčastnili výletu na Slanický ostrov umenia. Po príchode na Slanickú Osadu už na nás čakala loď Oravskej galérie „OG SLANICA“ so svojím kapitánom. Počas plavby nás najviac zaujal Vtáčí ostrov, kde hniezdi veľké množstvo čajok smejivých a bielohlavých. V prekrásnej scenérii Slanického ostrova umenia, ktorý vznikol ako pozostatok zaplavenej obce Slanica, sa nachádza rímskokatolícky Kostol Povýšenia svätého Kríža postavený v 18. storočí. Ako jediný ostal nad vodou po napustení priehrady. Milá sprievodkyňa nám predstavila lokalizované stále expozície ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie. Súčasťou expozícií boli aj drevené sochy a plastiky.

Keďže sme počas plavby vyhladli, dobre nám padlo posedenie v reštaurácii Salaš Orava, kde sme si pochutili na bryndzových haluškách. Taktiež sme sa pohojdali na hojdačke a poobzerali sme si mini ZOO- ovečky, zajace a sliepky liliputky, ktoré majitelia chovajú v areáli reštaurácie.

Výlet bol poučný a zábavný zároveň. Zážitky z neho nám dlho ostanú v pamäti.

Zuzana Vorčáková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobr


Účelové cvičenia

Dňa 26.6.2015 sa uskutočnili na 2. stupni účelové cvičenia, ktoré sa konali v areáli našej školy. Toto cvičenie bolo rozdelené do dvoch častí: teoretickú a praktickú časť. V rámci praktickej časti si žiaci preopakovali vedomosti z týchto oblastí: civilná ochrana, zdravotná príprava, pohyb a pobyt v prírode a dopravná výchova. Účelové cvičenia boli vytvorené formou stanovíšť, kde žiaci plnili rôzne úlohy, cvičenia, zasúťažili si i zabavili a pri poslednom stanovišti, ktoré vytvorili poľovníci z Dlhej nad Oravou si mohli vyskúšať streľbu zo vzduchoviek. Týmto chceme špeciálne poďakovať pánovi Františkovi Capuliakovi ml. a pánovi Antonovi Kurčinkovi z Poľovníckého združenia TURÍN Dlhá nad Oravou, že si našli čas a prišli medzi nás.

Pri každom stanovišti žiaci vyplnili jednoduchý test.

Najúspešnejší jednotlivci:
1. miesto - Roman Osadský – 9. roč.
Martin Haviar – 6. roč.
2. miesto - Adriana Oršuliaková – 9. roč.
Nikolas Kostúrik – 9. roč.
Simona Strežová – 5. roč.
3. miesto - Veronika Komerdová – 9. roč.
Adriana Gvorová – 9. roč.
Dominika Mikušková – 9. roč.
Bronislava Brtošová – 9. roč

Najúspešnejší ročník:
1. miesto - 9. ročník
2. miesto - 7. ročník
3. miesto - 8.A

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Slávnostné ukončenie školského roka

Koniec školského roka pripadol tento rok na 30. jún. Počasie nám už od rána prialo a deti s veľkou radosťou zapĺňali svoje triedy, odkiaľ sa pobrali so svojimi triednymi pani učitelkami na svätú omšu. Po jej skončení sa zaplnila školská chodba, kde ich privítala pani riaditeľka. Vo svojom príhovore ocenila snahu všetkých žiakov a poďakovala za prácu pedagógom i nepedagogickým zamestnancom.

Postupne si prevzali knižné odmeny tí, ktorí dosiahli počas roka najlepší prospech a dochádzku. Vecné odmeny získali žiaci, ktorí našu školu reprezentovali v športových a vedomostných súťažiach.

Aj tento rok sa so školou lúčili deviataci. U niektorých nechýbali ani slzy smútku. Na jednej strane končí krásna etapa života, no začína nová, nemenej zaujímavá. Deviatakom prajeme veľa úspechu v ďalších štúdiách.

V závere slávnosti sme sa rozlúčili s pani učitelkou Mgr. Angelikou Fogášovou. Všetci jej želáme veľa úspechov, pevné zdravie a vždy sa budeme tešiť, keď nás príde navštíviť.

Potom si žiaci v triedach vypočuli vyhodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov a prevzali koncoročné vysvedčenia.

Zuzana Vorčáková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr